Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Konuşma Hızı ve Bilgi Teorisi: Hızlı Konuşarak Daha Fazla Bilgi Aktarmak Mümkün mü?

Konuşma Hızı ve Bilgi Teorisi: Hızlı Konuşarak Daha Fazla Bilgi Aktarmak Mümkün mü?
4 dakika
9,067
Tüm Reklamları Kapat

Konuşmanın amacı hız değil, iletişimdir. 2017'de yapılan bir çalışmanın sonucu da bizzat bunu söylüyor: Hızlı da konuşsak, yavaş da konuşsak aynı oranda bilgi aktarıyoruz; çünkü hızlı bir konuşma, her bir söylemde daha az bilgi barındırıyor.

Çalışmayı Cognition'ın Mart 2017 sayısında yayımlayan Uriel Cohen Priva, belirli bir zamanda çok az ya da çok fazla bilgi vermemizi engelleyen dar bir kanal dahilinde konuştuğumuzu belirtiyor. Brown Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Priva şöyle belirtiyor:

Tüm Reklamları Kapat

Görünüşe bakılırsa saniyede kaç birim bilgi aktarabileceğimize dair kısıtlamalar oldukça katı.

Bilgi teorisine göre, sık kullanılmayan sözcük seçimleri "sözcüksel bilgi" aktarırken, edilgen yapı gibi daha karmaşık yapılar daha çok "yapısal bilgi" aktarıyor. Priva'nın bulgularına göre, hızlı konuşan kişiler kanalda kalmak için alelade sözcükler ve basit söz dizimi kullanıyor. Yavaş konuşan kişiler ise, daha alışılagelmedik sözcükler seçip daha karmaşık cümleler kuruyorlar.

Priva'ya göre çalışma, konuşmada neden kısıtlı oranda bilgi aktarıldığına dair yalnızca bazı ipuçları verebilir. Bu kısıtlama, konuşmacının fazla bilgi aktarmasını sağlayacak cümleleri hızla kurup dile getirmekte zorlanmasından kaynaklanabilir; veya, dinleyicinin çok hızlı aktarılmış bilgileri işleyip anlamada zorlanmasından kaynaklanıyor olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Konuşmanın Çözümlenmesi

Çalışma için Cohen Priva, iki toplu konuşma verisini inceledi: iki bin dört yüz telefon konuşması barındıran Switchboard Kitaplığı ve kırk uzun röportaj barındıran Buckeye Kitaplığı. Toplamda, üç yüz doksan sekiz kişiyi içeren bir veri havuzu oluşturuldu.

Cohen Priva tüm konuşmacıların konuşmalarındaki bilgi oranını ölçmek için çeşitli ölçütler uyguladı:

 • Ne kadar sürede ne kadar sözcüksel ve yapısal bilgi aktarıldı?
 • Konuşma hızı neydi?
 • Bu sürede ne kadar bilgi verdiler?

Bu soruların sonucunda anlamlı istatistikler oluşturmanın yolu karmaşık hesaplamalardan geçiyordu. Sözcüklerin hem yalnız biçimde hem de onlardan önce ve sonra gelen sözcüklerle değerlendirilerek göreli sıklıkları hesaplandı. Cohen Priva, kişilerin bir sözcüğü ortalama ne kadar sürede söyledikleri ile belirli bir konuşmacının bir sözcüğü ne kadar sürede söylediğini karşılaştırdı. Bunun yanı sıra, her bir konuşmacının ne sıklıkla edilgen yapı kullandığı da etken yapı kullanımıyla karşılaştırıldı. Bütün bu ölçümlerde her bir kişinin yaşı, cinsiyeti, karşılıklı konuşma içerisinde olduğu diğer kişinin konuşma hızı ve diğer olası etkenler dikkate alındı.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuç olarak, iki ayrı veri kaynağından (Switchboard ve Buckeye) iki ayrı boyutta (sözcüksel ve yapısal) istatistiksel açıdan önemli aynı korelasyona ulaşıldı: Konuşma hızlandıkça aktarılan bilgi miktarı azaldı.

Kişilerin konuşurken saniyede aktardıkları bilginin çok farklı kapasitelere tabi olduğunu ve bu çok çeşitli kapasitelerin her birinin mümkün olduğunu, her bir kapasiteyi gözlemleyebileceğimizi varsayabiliriz. Ancak bu durumda, ulaştığımız etkileri belirlemek çok zor olurdu. Bunun yerine veriler, iki veri kaynağından, iki boyutta ve güvenilir biçimde elde edildi.
Pexels

Toplumsal Cinsiyet Farklılıkları Bir İpucu Sunuyor Mu?

Cohen Priva, konuşmanın kısıtlı bilgi oranına tabi olmasının nedeniyle ilgili olabilecek önemli bir farklılık buldu: Dinleyicinin faydasını amaçlayan, toplumsal bir baskı sonucu bir fark ortaya çıkıyor olabilir.

Her ne kadar ortalamada erkekler ve kadınlar aynı trendi izlemiş olsalar da, erkeklerin aynı konuşma hızında kadınlardan daha fazla bilgi aktardıkları görüldü. Bilgi aktarma becerisinin cinsiyetler arasında değişiklik gösterdiğine dair bir kanıt yok. Cohen Priva'ya göre kadınlar, dinleyicilerinin söylediğini anladığından emin olma konusunda daha temkinli olabilir. Farklı çalışmalar da kadınların konuşma içerisinde erkeklere kıyasla daha fazla onay ünlemi (hıhı, evet gibi) kullandığını ortaya koydu. Bu durum, anlama ve anlatmaya daha fazla dikkat ettiklerini gösteriyor.

Cohen Priva'ya göre bu çalışma kişilerin söylem üretme yollarına dair bazı noktaları aydınlatmada kullanışlı olabilir. Bu alandaki bir hipoteze göre, konuşmacılar ne söyleyeceklerini belirledikten sonra, daha alışılagelmedik ya da zorlayıcı sözcükler kullanacakları zaman yavaşlıyorlar (zorsa yavaş konuşma). Ancak, Cohen Priva'ya göre, elde ettiği veriler, kişilerin konuşma hızına göre sözcük ve söz dizimsel yapı seçtikleri hipoteziyle son derece tutarlı (hızlıysa basit konuşma).

Hızlı konuşan kişilerin istikrarlı biçimde farklı türde sözcükler seçtiklerine veya farklı türde sözcükler ya da yapılar tercih ediyor oluşlarına dair bir modeli dikkate almalıyız.

Bir başka deyişle, bir kişinin nasıl konuştuğu ne kadar hızlı konuştuğuyla ilişkili görünüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
35
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 24
 • Muhteşem! 7
 • Bilim Budur! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 2
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/12/2023 07:01:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8573

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Molekül
Çeşitlilik
Hayatta Kalma
Pandemik
İhtiyoloji
Sürüngen
Evrim Kuramı
Mit
Einstein
Yaşamın Başlangıcı
Uluslararası Uzay İstasyonu
İklim
Hava
Hızlı
Yeşil
Elektrik
Yanlış
Şiddet
Homeostasis
Jeoloji
Orman
Matematik
Yeme
Viral
Beslenme Davranışı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Nefesini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Işıldayan Bu Taş Radyoaktif mi? | Yooperlite Taşı
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. University, et al. Konuşma Hızı ve Bilgi Teorisi: Hızlı Konuşarak Daha Fazla Bilgi Aktarmak Mümkün mü?. (24 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 3 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8573
University, B., Yeşilyurt, A., Bakırcı, Ç. M. (2020, April 24). Konuşma Hızı ve Bilgi Teorisi: Hızlı Konuşarak Daha Fazla Bilgi Aktarmak Mümkün mü?. Evrim Ağacı. Retrieved December 03, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8573
B. University, et al. “Konuşma Hızı ve Bilgi Teorisi: Hızlı Konuşarak Daha Fazla Bilgi Aktarmak Mümkün mü?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Aslıhan Yeşilyurt, Evrim Ağacı, 24 Apr. 2020, https://evrimagaci.org/s/8573.
University, Brown. Yeşilyurt, Aslıhan. Bakırcı, Çağrı Mert. “Konuşma Hızı ve Bilgi Teorisi: Hızlı Konuşarak Daha Fazla Bilgi Aktarmak Mümkün mü?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Aslıhan Yeşilyurt. Evrim Ağacı, April 24, 2020. https://evrimagaci.org/s/8573.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close