Klonlanmış İlk Evcil Hayvan Olan "CC" ("Carbon Copy") Kod İsimli Kedi, Donörü ile Tamamen Aynı mıydı?

Klonlanmış İlk Evcil Hayvan Olan "CC" ("Carbon Copy") Kod İsimli Kedi, Donörü ile Tamamen Aynı mıydı?
CC'nin 10 yaşındayken bir fotoğrafı
Chron, Karren Warren
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
3 dakika
5,665 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

1997 yılında Dolly isimli koyunun klonlanma deneyinden bu yana araştırmacılar birçok hayvan üzerinde klonlama çalışmaları yaptılar. Maalesef Dolly çok uzun süre yaşayamadı ve 6 yaşındayken genelde yaşlı bireylerde gözlenen bir akciğer hastalığına tutuldu ve ötanazi ile hayatına son verildi. Ancak 2001 yılında Texas A&M Üniversitesi tarafından yapılan ve ilk evcil hayvan klonlama deneyi olarak bilinen deney gayet başarılı oldu ve başroldeki "CC" yani "Carbon Copy" (Türkçe: "Karbon Kopyası") isimli bir kedi 18 yıl boyunca sağlıklı bir hayat sürdü. Ancak donörü Rainbow (Gökkuşağı) ile tamamen aynı değildi. Evet birbirleriyle genetik olarak aynıydılar ancak bu onları tamamen aynı yapmıyordu! İzah edelim.

CC, tek dişi ebeveyni Rainbow'un genetik olarak aynısıydı. Rainbow'un hücrelerinden çekirdekler izole edilerek CC'nin oluşması sağlandı. CC, 22 Aralık 2001'de ilk evcil hayvan klon kopyası ünvanıyla tek dişi ebeveynden üretilmiş olarak dünyaya geldi. Birbirleriyle genetik olarak aynı bu iki kedi, iki farklı kedi olarak gözüküyordu.

Burada işin içine "aynı" kelimesinin kullanım alanı giriyor. Evet bu iki kedi genetik olarak aynıydı ama genetik donör Rainbow bir kaliko kedisiydi. Kaliko kedilerinin kürk renklerinin rastgele X kromozomu inaktivasyonları sonucu oluştuğunu buradaki yazımızda anlatmıştık. Yani tahmin edeceğiniz gibi bu iki kedinin kürk renkleri aynı olmadı. Rainbow turuncu renge de sahip bir kaliko kedisiyken, CC'nin kürkü beyazdı ve gri lekelere sahipti. CC'de turuncu renk üreten hücreler aktif değildi ve yerlerini siyah renk üreten hücreler almıştı. Bunun da implantasyondan önce döllenmiş embriyolarda görülebilen X inaktivasyonu ve epigenetik ters-programlama kaynaklı olduğu anlaşıldı.

Rainbow
Rainbow
Britannica

Bu durum, akıllara klonlamanın başarısıyla ilgili sorular getirince, bir "kör deney" yapıldı. Bunun için evcil kediler üzerine büyük bir genetik veri tabanına sahip olan UC Davis Veterinerlik Fakültesinde çalışan genetik profesörü Dr. Lesli Lyons'a örnekler gönderildi ve bu örneklerin birbiriyle aynı olup olmadığını incelemesi istendi. Ancak hücrelerin bir klonlama çalışmasından geldiği söylenmedi.

Reklamı Kapat

Dr. Lesli Lyons hücrelerin genetik yapılarının aynı olduğunu doğrulayınca Rainbow ve CC'nin klonlanma çalışmasının başarılı olduğu net bir şekilde anlaşıldı. Peki tek farklılık dış görünüşte miydi? Bu sorunun cevabını Dr. Lesli Lyons'un bir röportajından almak mümkün:

CC ile ilgili en güzel şey, iki hayvanın genetik olarak aynı olmasına rağmen, aynı görünmeyebileceğini veya aynı davranmayabileceğini göstermesidir. Bir klon aslında hiçbir zaman özdeş değildir çünkü devreye giren pek çok farklı çevresel faktör vardır.

Klon ve Donör Aynı Davranmıyorlardı!

Bilindiği gibi karakter oluşumu üzerinde çevresel faktörlerin büyük bir etkisi vardır. Bu durum iki canlının genetik olarak birbirinin aynı olması durumunda bile geçerlidir ve CC'de de öyle oldu. Her iki kedinin de kendilerine özgü kişilikleri vardı ve bu davranışlarından çok rahat bir şekilde gözlemlenebiliyordu. Rainbow görece sakin bir kediyken CC haylaz ve hareketli bir kediydi. Karakter gelişimine dahil olan parametreler bir hayli fazla olmalı.

İleri Yaşantısı

CC, 6 aylıkken Texas A&M Üniversitesi Üreme Bilimler Laboratuvarında profesör olan Dr. Duane Kraemer ve eşi Shirley Kraemer tarafından evlat edinildi. 2006 yılında ise başka bir laboratuvar kedisi olan Smokey'den 4 adet yavru doğurdu. Klonlanmış bir hayvanın üremesi ilk defa gözleniyordu. Yavruların hepsi genetik olarak özgündü. Yavrulardan 2 erkek ve 1 dişi sağlıklıydı ancak son dişi ölü doğmuştu.

CC'nin Yavruları
CC'nin Yavruları
Britannica

Yaşamı boyunca CC, diğer klonlanmış hayvanlarda ortaya çıkan sağlık sorunlarından arınmış gözüküyordu. CC'nin sahibi Shirley Kraemer "CC her zaman tamamen normal bir kedi olmuştur ve yavruları da bu şekilde. Aynı CC'de olduğu gibi yavruları da izliyoruz ve hepsi iyi" diyerek CC'nin ve yavrularının gayet sağlıklı bireyler olduğunu söylemiştir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

CC 18 yaşındayken, 3 Mart 2020'de doğduğu yer olan Texas A&M Üniversitesinde hayatını kaybetti. Ortalama ev kedisi ömrünün yaklaşık 16 yıl olduğu düşünülürse bu, sağlıklı yavrular doğurmuş, sağlıklı bir birey olan CC'nin insanoğlunun ilk tamamiyle başarılı klonlama deneyinin başrolü olduğunu doğruluyor. CC'nin çalışması bize klonlamanın başarılabileceğini göstermiş oldu ve bu alandaki çalışmalar hala devam etmekte.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 18
 • Muhteşem! 15
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Bilim Budur! 9
 • Umut Verici! 9
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • İnanılmaz 4
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Cc (Cat). (27 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • M. Myers. World's First Cloned Cat Dies. (04 Mart 2020). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Texas A&M TODAY | Arşiv Bağlantısı
 • Enclopedia Britannica Editörleri. Cc, The First Cloned Cat. (27 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Enclopedia Britannica | Arşiv Bağlantısı
 • L. Garcia-Navarro, et al. Remembering Cc, The Cloned Cat. (08 Mart 2020). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2020. Alındığı Yer: npr | Arşiv Bağlantısı
 • J. B. Reece, et al. (2015). Campbell Biyoloji. ISBN: 978-605-355-147-8. Yayınevi: Palme Yayınevi.
 • S. Yin. Cloning Cats: Rainbow And Cc Prove That Cloning Won't Ressurrect Your Pet. (21 Haziran 2011). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Cattledog Publishing | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/06/2021 20:49:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8784

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Doğru
Kromozom
Moleküler Biyoloji
Felsefe
Beyaz
Galaksi
Evren
Müfredat
Botanik
Parçacık
Cinsel Yönelim
Filogenetik
Aşılar
Hastalık Kontrolü
Kimyasal
Factchecking
Duygu
Değişim
Canlı
Bilim
Mikrop
Fare
Davranış
Obstetrik
Normal Doğum
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın