Kısırlık ve Liderlik

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kısırlık, bir hayvan ya da bitki türünün doğal yollarla üreyememesi anlamına gelmektedir. İnsanlar arasında kısırlık genellikle dişiler üzerinden tanımlanır ve bir kadının bir çocuğu doğurma evresine kadar taşıyamaması anlamına gelir. Ancak elbette erkekler arasında da kısırlık eşit derecede görülmektedir. Aslına bakılacak olursa, tüm insanlar arasındaki kısırlık vakalarının %40'ı erkeklerden, %40'ı kadınlardan, %20'si ise her ikisinden birden kaynaklanmaktadır. Ülkeler bazında bu oranlar değişiklik gösterebilir. Örneğin İngiltere'deki tüm kısırlık vakalarının %25'i erkekler, %50'si kadınlardan kaynaklanmaktadır; geri kalanı ise açıklanamamaktadır.

Ne yazık ki Dünya çapında kısırlık oranlarıyla ilgili tahminler pek güvenilir değildir. Kimi kaynaklara göre tüm çiftlerin %3-7 arası henüz çözülmemiş kısırlık sorunlarıyla mücadele etmektedir. Buna karşılık, tüm çiftlerin %12-28 arası çocuk istemelerine rağmen en az 1 sene boyunca çocuk yapamamaktadır. Dolayısıyla hemen çocuk sahibi olamamak, kısırlık demek değildir. Şüphe halinde doktora danışılması önemle tavsiye edilir.

Çok da ilginç olmayan bir şekilde, 1980'lerden bu yana kısırlık oranı %4 civarında artmıştır. Bunun nedeni, ömürlerimizin daha uzaması ve ilerleyen yaşla çocuk yapmanın güçleşmesidir.

DNA'mız İçerisinde Sıçrayan Genler: Transpozonlar

Günün Işıklarına Göre İç Saatlerimizi Ayarlamak

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim