Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi)

Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi) Research
3 dakika
9,440
 • Kardiyoloji
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
Takutsobo Kardiyomiyopatisi
 • Türkçe Adı Takutsobo Kardiyomiyopatisi
 • İngilizce Adı Broken Heart Syndrome
 • OrphaNet
 • Diğer İsimleri Kırık Kalp Sendromu

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Takotsubo kardiyomiyopatisi, nadir görülen, sol ventrikülün hasarı ile gelişen iskemik dilate kardiyomiyopatidir. Majör faktör olarak aşırı duygusal yüklenme veya stres karşısında gelişebilen bu hastalık "kırık kalp sendromu" veya "stres kardiyomiyopatisi" olarak da bilinir. 1990 yılında Japonya'da keşfedilmiştir. İyi huylu bir hastalıktır ve %95 oranında tam iyileşme gösterir. Aniden ortaya çıkan göğüs ağrısı, iskemik EKG değişiklikleri, kardiyak enzimlerdeki hafif değişiklikler adeta kalp krizini taklit eder, ancak bunlar birbirinden tamamen farklılardır. Tam olarak etiyolojisi nedeni belli değildir.

Belirti ve Semptomlar

Sendrom yaşandığı sırada hasta, kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder, bu yüzden bazen bu ikisi karıştırılabilir. Ancak "kırık kalp sendromu" benign bir çıkış sergiler ve miyokard infarktüsü nedenleri gibi temelleri yoktur. Tipik semptomlar şu şekilde belirtilebilir:

Tüm Reklamları Kapat

 • Kalpte sıkışma hissi
 • Terleme
 • Aşırı stress, üzüntü ve yorgunluk hissi
 • Vücut dengesini kaybetme
 • Sol kola yayılan ağrı hissi
Heart Foundation

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Tam olarak etken bilinmese de, hastalığın stres zamanlarında salınan adrenalin ve nöradrenalin gibi katekolamin seviyelerindeki dalgalanmalara yanıt olarak geliştiği düşünülmekte, ancak bu dalgalanmanın kalbe hangi mekanizma ile etki ettiği bilinmiyor. Yapılan çalışmalarda tespit edilen yüksek katekolamin seviyelerine eşlik eden hasar belirtileri bu varsayımı kuvvetlendiriyor.

Bir grup araştırmacı bu sendromun kalbin apeksini çevreleyen gizli koroner arter varlığının ve burada gelişen aterosklerozun akut plak rüptürü (yırtılması) sonucu geliştiğini savunuyor. Akut plak rüptürü miyokard infarktüsü (kalp krizi) olasılığını da şiddetlendirir.

Tüm Reklamları Kapat

Vazospazma eşlik eden, kan dolaşımındaki yavaşlama ile ilgili mikrovasküler bozukluğun takotsubo kardiyomiyopatisine neden olduğu düşünülüyor. Ancak bu yavaşlamanın da nedeni tam olarak belli değil. Buna sebep ola bilecek her hangi bir patolojik bulguya rastlanmadı. Kalp duvarındaki kontraktilitesindeki (kasılırabilirlik), yani kalbin kasılma hareketindeki anomaliler koroner vazospazm tahminlerini destekliyor. Kalpteki bu yapısal değişikliklere de katekolamin seviyelerinin artışı gibi faktörlerin etki ettiği yönünde çalışmalar var. Yüksek katekolamin seviyelerine kalbin apeksi çok duyarlıdır ve kolayca iskemik hasara yol açabilir.

Teşhis Yöntemleri

Hastalar hastaneye baş vurduklarında görülen belirtiler ilk olarak kalp krizini akla getirir. Bu hastaların kan değerleri, EKG ve anjiyografi sonuçlarına göre tanı konulabilir.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Sol ventrikülografi: Sistol sırasında görünen apikal balonlaşma ile karakteristik takotsubo kardiyomiyopatisi.
Sol ventrikülografi: Sistol sırasında görünen apikal balonlaşma ile karakteristik takotsubo kardiyomiyopatisi.
Wikimedia

Tedavi akut semptomların giderilmesi yönünde, yani destekleyici tedavi yapılır. Hafif vakalarda tedaviye gerek bile duyulmaz, ancak ağır vakalarda agresif bir tedavi uygulanmalıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tedavi planı hastalığı durumuna bağlı olarak belirlenir. Başlangıçta hemodinamik stabilite (kan değerleri ve genel durum sabitleşmesi) belirlenmeli ve eğer stabillik varsa sadece sistolik kalp yetmezliğine yönelik tedavi yapılmalıdır. Pulmoner konjesyon durumlarında diüretikler ve vazodilatörler kullanılır. Kalp yükünü azaltmak için ß-blokörler, ACE inhibitörleri ve ARB'ler uygulanır. Hastada ateroskleroz varsa, aspirin verilir. Ek olarak adrenalin düzeyleri sürekli müşahide altında tutulmalıdır ve hastaların stres gibi faktörden uzak durulması doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Etimoloji

Takotsubo kardiyomiyopatisi sırasında kalpte oluşan balonlaşma, Japon balıkçıların ahtapot yakalamak için kullandığı kaba benzer form aldığı için bu ad verilmiştir. Aslında isim açısından zengin sayılır. Halk arasında "kırık kalp sendromu", "stres kardiyomiyopatisi", "ampulla kardiyomiyopatisi", "geçici sol ventrikül apikal balon sendromu" gibi isimlerle bilinir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
30
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 15
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Koulouris, et al. Takotsubo Cardiomyopathy: The "Broken Heart" Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Research Gate | Arşiv Bağlantısı
 • S. S. Virani, et al. Takotsubo Cardiomyopathy, Or Broken-Heart Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
 • B.Boyd. Takotsubo Cardiomyopathy Review Of Broken Heart Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: JAAPA | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/06/2023 18:15:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9057

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Jüpiter
Kas
Kamuflaj
Allah
İnternet
Diyet
Hastalık Yayılımı
İnsan
Biliş
Hidrojen
Kalp
Yaşlılık
Neandertal
Video
Enfeksiyon
Nöroloji
Plastik
Zehirli Mantar
Mers
Koaservat
Böcek
Sahtebilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Siyaset
Amerika Birleşik Devletleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Rəsul, et al. Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi). (30 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9057
Rəsul, F., Türkoğlu, P. (2020, July 30). Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi). Evrim Ağacı. Retrieved June 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9057
F. Rəsul, et al. “Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 30 Jul. 2020, https://evrimagaci.org/s/9057.
Rəsul, Fizzə. Türkoğlu, Pedram. “Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, July 30, 2020. https://evrimagaci.org/s/9057.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close