Bu Reklamı Kapat

Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi)

Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi) Research
Bu Reklamı Kapat
Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
3 dakika
3,716 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Takutsobo Kardiyomiyopatisi
 • Türkçe Adı Takutsobo Kardiyomiyopatisi
 • İngilizce Adı Broken Heart Syndrome
 • OrphaNet
 • Diğer İsimleri Kırık Kalp Sendromu

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Takotsubo kardiyomiyopatisi, nadir görülen, sol ventrikülün hasarı ile gelişen iskemik dilate kardiyomiyopatidir. Majör faktör olarak aşırı duygusal yüklenme veya stres karşısında gelişebilen bu hastalık "kırık kalp sendromu" veya "stres kardiyomiyopatisi" olarak da bilinir. 1990 yılında Japonya'da keşfedilmiştir. İyi huylu bir hastalıktır ve %95 oranında tam iyileşme gösterir. Aniden ortaya çıkan göğüs ağrısı, iskemik EKG değişiklikleri, kardiyak enzimlerdeki hafif değişiklikler adeta kalp krizini taklit eder, ancak bunlar birbirinden tamamen farklılardır. Tam olarak etiyolojisi nedeni belli değildir.

Belirti ve Semptomlar

Sendrom yaşandığı sırada hasta, kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder, bu yüzden bazen bu ikisi karıştırılabilir. Ancak "kırık kalp sendromu" benign bir çıkış sergiler ve miyokard infarktüsü nedenleri gibi temelleri yoktur. Tipik semptomlar şu şekilde belirtilebilir:

 • Kalpte sıkışma hissi
 • Terleme
 • Aşırı stress, üzüntü ve yorgunluk hissi
 • Vücut dengesini kaybetme
 • Sol kola yayılan ağrı hissi
Heart Foundation

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Tam olarak etken bilinmese de, hastalığın stres zamanlarında salınan adrenalin ve nöradrenalin gibi katekolamin seviyelerindeki dalgalanmalara yanıt olarak geliştiği düşünülmekte, ancak bu dalgalanmanın kalbe hangi mekanizma ile etki ettiği bilinmiyor. Yapılan çalışmalarda tespit edilen yüksek katekolamin seviyelerine eşlik eden hasar belirtileri bu varsayımı kuvvetlendiriyor.

Bu Reklamı Kapat

Bir grup araştırmacı bu sendromun kalbin apeksini çevreleyen gizli koroner arter varlığının ve burada gelişen aterosklerozun akut plak rüptürü (yırtılması) sonucu geliştiğini savunuyor. Akut plak rüptürü miyokard infarktüsü (kalp krizi) olasılığını da şiddetlendirir.

Vazospazma eşlik eden, kan dolaşımındaki yavaşlama ile ilgili mikrovasküler bozukluğun takotsubo kardiyomiyopatisine neden olduğu düşünülüyor. Ancak bu yavaşlamanın da nedeni tam olarak belli değil. Buna sebep ola bilecek her hangi bir patolojik bulguya rastlanmadı. Kalp duvarındaki kontraktilitesindeki (kasılırabilirlik), yani kalbin kasılma hareketindeki anomaliler koroner vazospazm tahminlerini destekliyor. Kalpteki bu yapısal değişikliklere de katekolamin seviyelerinin artışı gibi faktörlerin etki ettiği yönünde çalışmalar var. Yüksek katekolamin seviyelerine kalbin apeksi çok duyarlıdır ve kolayca iskemik hasara yol açabilir.

Teşhis Yöntemleri

Hastalar hastaneye baş vurduklarında görülen belirtiler ilk olarak kalp krizini akla getirir. Bu hastaların kan değerleri, EKG ve anjiyografi sonuçlarına göre tanı konulabilir.

Bu Reklamı Kapat

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Sol ventrikülografi: Sistol sırasında görünen apikal balonlaşma ile karakteristik takotsubo kardiyomiyopatisi.
Sol ventrikülografi: Sistol sırasında görünen apikal balonlaşma ile karakteristik takotsubo kardiyomiyopatisi.
Wikimedia

Tedavi akut semptomların giderilmesi yönünde, yani destekleyici tedavi yapılır. Hafif vakalarda tedaviye gerek bile duyulmaz, ancak ağır vakalarda agresif bir tedavi uygulanmalıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Tedavi planı hastalığı durumuna bağlı olarak belirlenir. Başlangıçta hemodinamik stabilite (kan değerleri ve genel durum sabitleşmesi) belirlenmeli ve eğer stabillik varsa sadece sistolik kalp yetmezliğine yönelik tedavi yapılmalıdır. Pulmoner konjesyon durumlarında diüretikler ve vazodilatörler kullanılır. Kalp yükünü azaltmak için ß-blokörler, ACE inhibitörleri ve ARB'ler uygulanır. Hastada ateroskleroz varsa, aspirin verilir. Ek olarak adrenalin düzeyleri sürekli müşahide altında tutulmalıdır ve hastaların stres gibi faktörden uzak durulması doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Etimoloji

Takotsubo kardiyomiyopatisi sırasında kalpte oluşan balonlaşma, Japon balıkçıların ahtapot yakalamak için kullandığı kaba benzer form aldığı için bu ad verilmiştir. Aslında isim açısından zengin sayılır. Halk arasında "kırık kalp sendromu", "stres kardiyomiyopatisi", "ampulla kardiyomiyopatisi", "geçici sol ventrikül apikal balon sendromu" gibi isimlerle bilinir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 9
 • Tebrikler! 3
 • Üzücü! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Koulouris, et al. Takotsubo Cardiomyopathy: The "Broken Heart" Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Research Gate | Arşiv Bağlantısı
 • S. S. Virani, et al. Takotsubo Cardiomyopathy, Or Broken-Heart Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
 • B.Boyd. Takotsubo Cardiomyopathy Review Of Broken Heart Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: JAAPA | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/01/2022 22:57:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9057

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Dilbilim
Kanıt
Yumurtalık
Yakınsak Evrim
Mistik
Yavru
Beslenme Biçimi
Lipit
Organ
Safsata
Saldırı
Dağılım
2019-Ncov
Ortak Ata
Karbon
Odontoloji
Genetik
Büyük Patlama
Biyoloji
Araştırmacılar
Algı
Sahtebilim
Bilgisayar
Hekim
Cansız
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et