Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi)

Kırık Kalp Sendromu (Takutsobo Kardiyomiyopatisi) Research
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Hastalık Kataloğu projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Hastalık Kataloğu projesinin amacı, başta nadir hastalıklar ve Türkiye'yi etkileyen hastalıklar olmak üzere Dünya'da görülen bütün hastalıkları bir katalog halinde biriktirmek ve bunlara yönelik halka açık bir bilgilendirme ve endeks sistemi sunmaktır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Genel Bilgiler: Patoloji ve Mekanizma

Takotsubo kardiyomiyopatisi, nadir görülen, sol ventrikülün hasarı ile gelişen iskemik dilate kardiyomiyopatidir. Majör faktör olarak aşırı duygusal yüklenme veya stres karşısında gelişebilen bu hastalık "kırık kalp sendromu" veya "stres kardiyomiyopatisi" olarak da bilinir. 1990 yılında Japonya'da keşfedilmiştir. İyi huylu bir hastalıktır ve %95 oranında tam iyileşme gösterir. Aniden ortaya çıkan göğüs ağrısı, iskemik EKG değişiklikleri, kardiyak enzimlerdeki hafif değişiklikler adeta kalp krizini taklit eder, ancak bunlar birbirinden tamamen farklılardır. Tam olarak etiyolojisi nedeni belli değildir.

Belirti ve Semptomlar

Sendrom yaşandığı sırada hasta, kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder, bu yüzden bazen bu ikisi karıştırılabilir. Ancak "kırık kalp sendromu" benign bir çıkış sergiler ve miyokard infarktüsü nedenleri gibi temelleri yoktur. Tipik semptomlar şu şekilde belirtilebilir:

 • Kalpte sıkışma hissi
 • Terleme
 • Aşırı stress, üzüntü ve yorgunluk hissi
 • Vücut dengesini kaybetme
 • Sol kola yayılan ağrı hissi
Heart Foundation

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Tam olarak etken bilinmese de, hastalığın stres zamanlarında salınan adrenalin ve nöradrenalin gibi katekolamin seviyelerindeki dalgalanmalara yanıt olarak geliştiği düşünülmekte, ancak bu dalgalanmanın kalbe hangi mekanizma ile etki ettiği bilinmiyor. Yapılan çalışmalarda tespit edilen yüksek katekolamin seviyelerine eşlik eden hasar belirtileri bu varsayımı kuvvetlendiriyor.

Bir grup araştırmacı bu sendromun kalbin apeksini çevreleyen gizli koroner arter varlığının ve burada gelişen aterosklerozun akut plak rüptürü (yırtılması) sonucu geliştiğini savunuyor. Akut plak rüptürü miyokard infarktüsü (kalp krizi) olasılığını da şiddetlendirir.

Vazospazma eşlik eden, kan dolaşımındaki yavaşlama ile ilgili mikrovasküler bozukluğun takotsubo kardiyomiyopatisine neden olduğu düşünülüyor. Ancak bu yavaşlamanın da nedeni tam olarak belli değil. Buna sebep ola bilecek her hangi bir patolojik bulguya rastlanmadı. Kalp duvarındaki kontraktilitesindeki (kasılırabilirlik), yani kalbin kasılma hareketindeki anomaliler koroner vazospazm tahminlerini destekliyor. Kalpteki bu yapısal değişikliklere de katekolamin seviyelerinin artışı gibi faktörlerin etki ettiği yönünde çalışmalar var. Yüksek katekolamin seviyelerine kalbin apeksi çok duyarlıdır ve kolayca iskemik hasara yol açabilir.

Teşhis Yöntemleri

Hastalar hastaneye baş vurduklarında görülen belirtiler ilk olarak kalp krizini akla getirir. Bu hastaların kan değerleri, EKG ve anjiyografi sonuçlarına göre tanı konulabilir.

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Sol ventrikülografi: Sistol sırasında görünen apikal balonlaşma ile karakteristik takotsubo kardiyomiyopatisi.
Sol ventrikülografi: Sistol sırasında görünen apikal balonlaşma ile karakteristik takotsubo kardiyomiyopatisi.
Wikimedia

Tedavi akut semptomların giderilmesi yönünde, yani destekleyici tedavi yapılır. Hafif vakalarda tedaviye gerek bile duyulmaz, ancak ağır vakalarda agresif bir tedavi uygulanmalıdır.

Tedavi planı hastalığı durumuna bağlı olarak belirlenir. Başlangıçta hemodinamik stabilite (kan değerleri ve genel durum sabitleşmesi) belirlenmeli ve eğer stabillik varsa sadece sistolik kalp yetmezliğine yönelik tedavi yapılmalıdır. Pulmoner konjesyon durumlarında diüretikler ve vazodilatörler kullanılır. Kalp yükünü azaltmak için ß-blokörler, ACE inhibitörleri ve ARB'ler uygulanır. Hastada ateroskleroz varsa, aspirin verilir. Ek olarak adrenalin düzeyleri sürekli müşahide altında tutulmalıdır ve hastaların stres gibi faktörden uzak durulması doktorlar tarafından tavsiye edilir.

Etimoloji

Takotsubo kardiyomiyopatisi sırasında kalpte oluşan balonlaşma, Japon balıkçıların ahtapot yakalamak için kullandığı kaba benzer form aldığı için bu ad verilmiştir. Aslında isim açısından zengin sayılır. Halk arasında "kırık kalp sendromu", "stres kardiyomiyopatisi", "ampulla kardiyomiyopatisi", "geçici sol ventrikül apikal balon sendromu" gibi isimlerle bilinir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • S. Koulouris, et al. Takotsubo Cardiomyopathy: The "Broken Heart" Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Research Gate | Arşiv Bağlantısı
 • S. S. Virani, et al. Takotsubo Cardiomyopathy, Or Broken-Heart Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: NCBI | Arşiv Bağlantısı
 • B.Boyd. Takotsubo Cardiomyopathy Review Of Broken Heart Syndrome. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: JAAPA | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2020 23:24:14 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9057

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Işık
Bilgi
Sağlık Örgütü
Kan Hastalıkları
Göğüs
Botanik
Ahlak
Tüyler
Uçuş
Element
Ses
İnsanın Evrimi
Zihin
Bilim
Cinsel Yönelim
Evrimsel Psikoloji
Hominid
Doğa Olayları
Kitap
Vaka
Wuhan
Diş
Gıda
Yörünge
Boyut
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonda bir olur diye düşündüğünüz bir şey, önümüzdeki salı gerçekleşecektir.”
Gordon Letwin
Geri Bildirim Gönder