Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yeterli Miktarda Su İçmek, İlerleyen Yaşlarda Gelişen Kalp Yetmezliğini Engelleyebilir!

Yeterli Miktarda Su İçmek, İlerleyen Yaşlarda Gelişen Kalp Yetmezliğini Engelleyebilir!
3 dakika
695
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Avrupa Kalp Cemiyeti'nin 2021 yılındaki kongresinde sunulan bir araştırmaya göre, yaşam boyunca yeterli miktarda sıvı almak, kalp yetmezliği gelişme riskini azaltabilir. Ulusal Enstitüler'in bir parçası olan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü'nden çalışma yazarı Dr. Natalia Dmitrieva şöyle diyor:

Çalışmamız, iyi bir hidrasyonun sürdürülmesinin kalpte kalp yetmezliğine yol açan değişiklikleri önleyebileceğini veya en azından yavaşlatabileceğini gösteriyor. Bulgular, her gün tükettiğimiz sıvı miktarına dikkat etmemiz ve çok az sıvı tükettiğimizi tespit edersek harekete geçmemiz gerektiğini gösteriyor.

Günlük sıvı alımına ilişkin öneriler, kadınlar için 1,6 ila 2,1 litre ve erkekler için 2 ila 3 litre arasında değişmektedir (besinlerle alınan sıvıların da buna dahil olduğu unutulmamalıdır). Bununla birlikte, dünya çapındaki araştırmalar, birçok insanın bu aralıkların alt uçlarını bile karşılayamadığını göstermiştir. Serum sodyum, hidrasyon durumunun kesin bir ölçüsüdür: İnsanlar daha az sıvı içtiğinde, serum sodyum konsantrasyonu artar. Vücut, daha sonra suyu korumaya çalışır ve kalp yetmezliğinin gelişimine katkıda bulunduğu bilinen süreçleri aktive eder. Dr. Dmitrieva şöyle diyor:

Her gün ne kadar içtiğimize bağlı olarak hidrasyon ve serum sodyumunun günden güne değişmesi gerektiğini düşünmek doğaldır. Bununla birlikte, serum sodyum konsantrasyonu, muhtemelen alışılmış sıvı tüketimiyle ilişkili olan, uzun süreler boyunca dar bir aralıkta kalır.

Bu çalışma, orta yaştaki serum sodyum konsantrasyonunun, hidrasyon alışkanlıklarının bir ölçüsü olarak, 25 yıl sonra kalp yetmezliği gelişimini öngörüp öngörmediğini incelemiştir. Araştırmacılar ayrıca, kalp yetmezliği teşhisinin habercisi olan kalbin ana pompalama odasının (sol ventrikül) duvarlarının sol ventrikül hipertrofisi olarak adlandırılan kalınlaşması ile hidrasyon arasındaki bağlantıyı da incelediler.

Tüm Reklamları Kapat

Analiz, Topluluklarda Ateroskleroz Riski (ARIC) çalışmasında 15.792 yetişkinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, çalışmanın başlangıcı sırasında 44 ila 66 yaşları arasındaydı ve 70 ila 90 yaşına kadar beş ziyaret üzerinden değerlendirildiler.

Katılımcılar, birinci ve ikinci çalışma ziyaretlerindeki (ilk üç yılda gerçekleştirilen) ortalama serum sodyum konsantrasyonlarına göre dört gruba ayrıldı: 135-139,5, 140-141.5, 142-143,5 ve 144-146 mmol/L. Her bir sodyum grubu için, araştırmacılar daha sonra beşinci ziyarette (25 yıl sonra) kalp yetmezliği ve sol ventriküler hipertrofi gelişen kişilerin oranını analiz ettiler.

Orta yaşta daha yüksek serum sodyum konsantrasyonu, 25 yıl sonra hem kalp yetmezliği hem de sol ventrikül hipertrofisi ile ilişkilendirildi. Kalp yetmezliği gelişimi ile ilgili diğer faktörler (yaş, kan basıncı, böbrek fonksiyonu, kan kolesterolü, kan şekeri, vücut kitle indeksi, cinsiyet ve sigara içme durumu) için gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra bile serum sodyum ile kalp yetmezliği ve sol ventrikül hipertrofisi önemli ölçüde ilişkili kaldı. Orta yaşta serum sodyum konsantrasyonundaki her 1 mmol/L'lik artış, 25 yıl sonra sırasıyla sol ventrikül hipertrofisi ve kalp yetmezliği gelişme olasılığında 1.20 ve 1.11 kat artışla ilişkilendirildi.

70-90 yaşlarında hem sol ventrikül hipertrofisi hem de kalp yetmezliği riskleri, orta yaşta serum sodyum 142 mmol/L'yi aştığında artmaya başladı. Dr. Dmitrieva şunları söylüyor:

Sonuçlar, yaşam boyunca iyi hidrasyonun sol ventrikül hipertrofisi ve kalp yetmezliği geliştirme riskini azaltabileceğini gösteriyor. Ek olarak, 142 mmol/L'yi aşan serum sodyumunun kalpte yan etki riskini artırdığına dair bulgumuz, hidrasyon düzeylerinin değerlendirilmesinden fayda görebilecek kişileri belirlemeye yardımcı olabilir. Bu sodyum seviyesi normal aralıktadır ve laboratuvar test sonuçlarında anormal olarak etiketlenmez; ancak doktorlar tarafından normal sıvı alımının değerlendirilmesi gereken kişileri belirlemek için düzenli fizik muayeneler sırasında kullanılabilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/05/2024 11:46:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10893

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Neandertaller
Ornitoloji
Atmosfer
Meyve
Temel
Entropi
Kas
Yumurta
Enfeksiyon
Doğal Seçilim
Maskeler
Filogenetik
Çağ
Konuşma
Köpekbalığı
Eğilim
Toplumsal Cinsiyet
Hayvanlar Alemi
Sars Mers
Kilometre
Metabolizma
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Karbonhidrat
Fizyoloji
Sağlık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Yeterli Miktarda Su İçmek, İlerleyen Yaşlarda Gelişen Kalp Yetmezliğini Engelleyebilir!. (26 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 29 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10893
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 26). Yeterli Miktarda Su İçmek, İlerleyen Yaşlarda Gelişen Kalp Yetmezliğini Engelleyebilir!. Evrim Ağacı. Retrieved May 29, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10893
S. Akman, et al. “Yeterli Miktarda Su İçmek, İlerleyen Yaşlarda Gelişen Kalp Yetmezliğini Engelleyebilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 26 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10893.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yeterli Miktarda Su İçmek, İlerleyen Yaşlarda Gelişen Kalp Yetmezliğini Engelleyebilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 26, 2021. https://evrimagaci.org/s/10893.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close