Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kim Bu Sosyal Darwinistler? Sosyal Darwinizm'e İnanç, İşlevi Bozuk Psikolojik Özelliklerle İlişkilendirildi!

Kim Bu Sosyal Darwinistler? Sosyal Darwinizm'e İnanç, İşlevi Bozuk Psikolojik Özelliklerle İlişkilendirildi!
2 dakika
2,309
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeni bir anket çalışması, Sosyal Darwinizm kavramına olan inancı, başkalarına karşı sömürücü tutumlar, düşmanlık ve düşük özgüven gibi belirli işlevsiz psikolojik özelliklerle ilişkilendirdi. Polonya Bilimler Akademisi'nden Piotr Radkiewicz ve Varşova'daki Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler Üniversitesi'nden Krystyna Skarzynska, bulgularını PLOS ONE dergisinde yayınladı.[1]

Sosyal Darwinizm'i benimseyenler, sosyal dünyayı sınırlı kaynaklar için amansız bir rekabet gerektiren ve sadece "en güçlü"lerin hayatta kaldığı bir tür rekabetçi orman olarak görürler. Sosyal Darwinizm, insanların doğal olarak bencil olduğunu ileri sürer ve kinik manipülasyonun, ilerlemek için kabul edilebilir bir yol olduğunu savunarak, insan doğasına karşı olumsuz bir bakış açısını savunur. Terimde geçen "Darwinizm" sözcüğü, doğadaki evrimsel rekabet süreçlerinin insan toplumları arası rekabete uyarlanmasına işaret eder. Ne var ki bu isim yanıltıcıdır, çünkü Charles Darwin'in kendisi de Sosyal Darwinizm'e karşı çıkmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Sosyal Darwinizm inancının altında yatan kişisel özellikleri daha iyi anlamak için Radkiewicz ve Skarzynska, her biri 624 ilâ 853 arasında Polonyalı katılımcıyı içeren, dört bölümden oluşan bir anket çalışması yürüttüler. Spesifik olarak, insanların Sosyal Darwinizm'e olan inançları ile bağlanma stilleri, "Büyük Beşli" olarak bilinen kişilik özellikleri, kişiliğin "Karanlık Üçlüsü", temel insani değerler ve ahlaki yargılarla ilgili özellikleri arasındaki bağlantıları incelediler.

Anket sonuçlarının analizi, daha olumlu bulunan "bireysel kaynaklar"ın aksine, Sosyal Darwinizm inancı ile işlevsiz kişisel özellikler arasındaki bağlantıları ortaya çıkardı. Örneğin Sosyal Darwinistler'in güce hayranlık, hükmetme arzusu, ne pahasına olursa olsun hedeflerine ulaşma arzusu ve düşmanlık sergilemeleri daha olasıydı. Ayrıca yakın ilişkilerinde düşük özsaygı, düşük öz yeterlilik ve korkulu bir bağlanma stiline sahip olma olasılıkları daha yüksekti.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuçlar, Sosyal Darwinistlerin liberal demokrasi ilkeleriyle çelişen inançlara sahip oldukları ve sosyal yaşam vizyonlarının işbirlikçi, eşitlikçi bir toplumu teşvik etmeye elverişli olmadığı fikriyle uyumludur. Yazarlar ayrıca, Sosyal Darwinistlerin kırılgan bir öz imaja sahipken güce ve güce tapma eğiliminde olduklarında, altta yatan bir "zihinsel bölünmeye" de dikkat çekiyorlar.

Gelecekteki araştırmalar, Sosyal Darwinizm'in altında yatan yatkınlık özelliklerinin yanı sıra sosyal dünyaya ilişkin daha geniş bir karamsar görüşler koleksiyonunu keşfetmeye devam edebilir. Yazarlar şunları ekliyor:

Sosyal dünyanın Darwinci bir ormana benzediği inancı, vatandaşların refahını en üst düzeye çıkarmayı, şiddeti en aza indirmeyi ve insan haklarını desteklemeyi öne süren demokrasi idealleriyle çelişiyor. Ancak Sosyal Darwinizm, rakiplere karşı avantaj elde etmeyi ve onları güçten, itibardan ve ekonomik güçten mahrum bırakmayı amaçlayan, düşmanca bir demokrasiyi destekleyebilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
8
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ P. Radkiewicz, et al. (2021). Who Are The ‘Social Darwinists’? On Dispositional Determinants Of Perceiving The Social World As Competitive Jungle. PLOS ONE, sf: e0254434. doi: 10.1371/journal.pone.0254434. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2023 08:49:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10849

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Nükleer Enerji
Etimoloji
Periyodik Tablo
Nöron
Uydu
Sinir Hücresi
Çocuklar
Enzim
Çocuklar İçin Bilim
Tehlike
Kırmızı
Yiyecek
Koaservat
Sinir
Adaptasyon
Aslan
Okyanus
Wuhan
Değişim
Kalıtım
Oyun
Klinik Mikrobiyoloji
Yapay Seçilim
Teori
Renk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Plasebo Etkisi Gerçek mi?
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
Tek Bir Takviye ile Bebekleri Kurtarın!
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
İnsan Bebekleri Neden Bu Kadar Aciz?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Kim Bu Sosyal Darwinistler? Sosyal Darwinizm'e İnanç, İşlevi Bozuk Psikolojik Özelliklerle İlişkilendirildi!. (20 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 22 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10849
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 20). Kim Bu Sosyal Darwinistler? Sosyal Darwinizm'e İnanç, İşlevi Bozuk Psikolojik Özelliklerle İlişkilendirildi!. Evrim Ağacı. Retrieved September 22, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10849
S. Akman, et al. “Kim Bu Sosyal Darwinistler? Sosyal Darwinizm'e İnanç, İşlevi Bozuk Psikolojik Özelliklerle İlişkilendirildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10849.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kim Bu Sosyal Darwinistler? Sosyal Darwinizm'e İnanç, İşlevi Bozuk Psikolojik Özelliklerle İlişkilendirildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 20, 2021. https://evrimagaci.org/s/10849.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close