Kesintili Oruç, Kilo Vermeyi Herkes İçin Garanti Edebilen Sihirli Bir Yöntem Değil!

Kesintili Oruç, Kilo Vermeyi Herkes İçin Garanti Edebilen Sihirli Bir Yöntem Değil! Everyday Health
2 dakika
1,914 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Bu hafta yayınlanan yeni araştırma, alternatif gün orucu veya "5:2" gibi adlara sahip aralıklı oruç diyetlerinin, kilo vermenin en etkili yolları olduğuna dair popüler bir inanca meydan okuyor.

Son yıllarda, insanların haftada birkaç gün oruç tutmasını salık veren diyetlerin popülaritesi arttı. İnsanların mucizevi kilo dönüşümlerinin görüntülerinin paylaşılmasıyla bu diyetlerin popülaritesi pekiştirildi ve ünlülerin bu diyetleri tavsiye etmesiyle daha da ün kazandı.

Bununla birlikte, bir hafta boyunca alınan kalori miktarını azaltmayı amaçlayan daha geleneksel diyetlerle karşılaştırıldığında, oruç tutmanın gerçekten daha etkili olduğunu gösteren kanıtlar miktarı oldukça sınırlıdır.

Reklamı Kapat

Oruç mu, Geleneksel Diyetler mi?

Bath Üniversitesi'ndeki bir fizyolog ekibinin Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan yeni çalışması, bu kanıtı arıyor, ama bulamıyor: Görünen o ki, oruç tutmanın kilo vermek açısından özel bir tarafı yok.[1] Araştırmada rastgeleleştirilmiş kontrol denemelerine katılanlar, kalori alımları genel olarak aynı olsa bile, geleneksel bir diyet uygulayanlara kıyasla oruç tutarak daha az kilo verebildiler.

Üniversitenin Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi'nden (CNEM) bir ekip tarafından düzenlenen araştırmada, katılımcılar üç gruptan birine ayrıldı:

 • Grup 1, bir gün oruç tutup bir gün tutmadı ve oruç tuttukları günden sonraki gün normalden %50 daha fazla yemek yedi.
 • Grup 2, her gün tüm öğünlerde kaloriyi %25 azaltan bir diyet uyguladı.
 • Grup 3, Grup 1 ile aynı şekilde alternatif günlerde oruç tuttu, ancak oruç tuttukları günden sonra normalden %100 daha fazla yemek yedi.

Sonuçlar, Kilo Kaybı İçin Orucu Desteklemiyor!

Her üç gruptaki katılımcılar, çalışmanın başlangıcında günde ortalama 2000-2500 kcal civarında, tipik bir diyet tüketiyorlardı. Üç haftalık izleme periyodu boyunca, enerji alımı kısıtlanan iki grup, bunu ortalama 1500-2000 kcal arasına indirdi. Grup 1 ve 2, kalori alımlarını farklı şekillerde aynı miktarda azaltırken, Grup 3'ün diyeti, toplam kaloriyi düşürmeksizin oruç tutmayı içeriyordu.

Sonuçları, oruç tutmayan diyet grubunun (Grup 2) sadece üç haftada 1,9 kg kaybettiğini ve DEXA vücut taramaları, bu kilo kaybının neredeyse tamamen vücut yağ içeriğindeki azalmaya bağlı olduğunu ortaya çıkardı.

Buna karşılık, alternatif günlerde oruç tutarak ve oruç tutmadıkları günlerde %50 daha fazla yiyerek aynı düşük kalori alımını deneyimleyen ilk oruç grubu (Grup 1), neredeyse eşit miktarda kilo (1,6 kg) kaybetti, ancak bu kilo kaybının sadece yarısı kadarı azaltılmış vücut yağından, geri kalanı ise kas kütlesindendi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Oruç tutan, ancak oruç tutulmayan günlerde enerji alımını %100 artırarak toplam kalori alımını sabit tutan Grup 3, enerji için vücutlarının yağ depolarını kullanmaya ihtiyaç duymadı ve bu nedenle kilo kaybı ihmal edilebilir düzeydeydi.

Kilo Vermenin Sihirli Değneği Yok!

Araştırmayı yöneten Bath Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Metabolizma Merkezi Direktörü Profesör James Betts şöyle açıklıyor:

Birçok insan oruç tutmaya dayalı diyetlerin kilo vermede özellikle etkili olduğuna veya kilo verilmese bile bu diyetlerin belirli metabolik sağlık yararları olduğuna inanıyor. Ancak aralıklı oruç, sihirli bir değnek değildir ve deneyimizin bulguları, insanların izleyebileceği daha geleneksel, standart diyetlerle karşılaştırıldığında oruç tutmanın özel bir yanı olmadığını göstermektedir.

En önemlisi, eğer oruçlu bir diyet uyguluyorsanız, uzun süreli oruç sürelerinin, uzun vadeli sağlık için çok önemli faktörler olduğu bilinen kas kütlesini ve fiziksel aktivite seviyelerini korumayı gerçekten zorlaştırıp zorlaştırmadığını düşünmeye değer.

Reklamı Kapat

Bu sonuçlar, "zayıf" (yani vücut kitle indeksi 20-25 kg/m2) olarak tanımlanan katılımcılara odaklandı. 2018 - 2020 yılları arasında gerçekleştirilen ve Bath Üniversitesi tarafından finanse edilen araştırmaya, toplamda 36 kişi katıldı.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Bu yazımızda sözü edilen akademik makalenin yöntemi veya sonuçları ile ilgili bir sorunuz veya sorununuz mu var? Aşağıda, akademik makalenin yazarlarının iletişim adreslerini bulabilirsiniz.

Evrim Ağacı sadece bilimsel bir çalışmayı duyurmak ile mükelleftir; araştırmayı, araştırmacıları veya araştırmanın sonuçlarını savunmaz. Akademik bir makalenin sonuçlarını geçersiz kılmanın ana yöntemi, orijinal çalışmanın yöntemi, sonuçları veya tartışması ile ilgili hatalı noktaları tespit etmek ve bunu hakemli dergilerde yayınlamaktır. Bu yapılacak olursa, Evrim Ağacı o çalışmaları da memnuniyetle duyuracak ve/veya bu çalışmayı güncelleyecektir.

Makalenin Yazışmadan Sorumlu Yazarı:
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • İnanılmaz 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/10/2021 01:04:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10596

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Kimyasal Element
Üreme
Kalıtım
Zihin
Makroevrim
Normal Doğum
Sağlık Bilimleri
Bebek
Obezite
Öğrenme
Gelişim
Uçuş
Güneş Sistemi
Sanat
Nörobiyoloji
Factchecking
Türleşme
Deri
Kozmoloji
İnsan
Çekirdek
Ağız
Fotosentez
Aşılar
Tümör
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın