Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Aslında hepimizin bildiği gibi, kedigiller sudan ve ıslanmaktan pek hoşlanmazlar. Sudan aslında "korkmazlar"; ancak olabildiğince sudan uzak durmaya çalışırlar. Zira kıllarının ıslanması onlara rahatsızlık verirken, bıyıklarının ıslanması duyusal algılarını sınırlandırmakta ve kafalarını karıştırmaktadır. Dolayısıyla doğadaki vahşi kedigillerden, evcil kedilere kadar her kedi türü sudan nefret eder ve uzak durmayı tercih eder. 

Özellikle bir istisna dikkat çekmektedir: Kaplanlar, yani Panthera tigris türü. 3.3 metreye ulaşabilen boyları ve 300 kilogramı geçebilen ağırlıkları ile kaplanlar, davranışsal bir evrimsel değişim geçirmişlerdir ve sudan rahatsız olmazlar. Bu evrimsel sürecin arkasında yatan sebep, suya alışkın olmanın sağladığı besin avantajı ve suların rahatlıkla aşılabilmesinin verdiği habitat zenginliği olabilir. Ancak her ne evrimsel sebeple olursa olsun, kaplanlar özellikle vücutları fazla ısındığında ve avlanmak amacıyla suya girmekten çekinmezler, hatta duş alma ve temizlenme benzeri, daha kültürel davranışlar sergiledikleri bile gözlenmiştir.

Burada istisnalardan sadece bir tanesinden bahsediyoruz. Ancak bazı diğer kedigillerde de suyu sevme görülebilir. Örneğin jaguarlar ve aslanların da kimi zaman uzun süreli olmamak kaydıyla suya girdikleri bilinmektedir. Kaplanlarda ise süre önemsizdir, örneğin bazı bireylerin 4 kilometre boyunca avını suda taşıdıkları bilinmektedir. Ayrıca evcil kedi çeşitlerinde de kimi zaman suyu sevenler çıkabilir. Van Kedisi, Amerikan Kısakıl, Amerikan Bobkuyruk, Ankara Kedisi, vb. buna örnektir. Bilinen 36 kedi türünden sadece kaplanlar suya severek girerken, 3 tür (aslanlar, jaguarlar ve evcil kedilerin bazıları) suya girdiğinde aşırı rahatsızlık göstermezler ama memnun da olmazlar, geri kalan 32 tür ise sudan nefret ederler/uzak dururlar.

Bir Bengal Kaplanı'nın suda geçirdiği zamanla ilgili bir video aşağıdan izlenebilir:


Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Mental Floss
 2. Pet Health Network
 3. Animal Planet
 4. Quora
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/02/2020 11:23:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/744

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir elmayı Dünya boyutuna getirecek olursanız, elmanın içindeki atomlar, elmanın orijinal büyüklüğü kadar olacaktır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder