Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Kas Çalışanların İdolü Olan Sığır: Belçika Mavisi

Kas Çalışanların İdolü Olan Sığır: Belçika Mavisi YouTube
3 dakika
52,450
Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki Belçika çayırlarında bir Belçika Mavisi'yle yolunuz kesişecek olsaydı, emin olun ona saygıyla yol verirdiniz. Bu fotoğrafta gördüğünüz, "Belçika Mavisi" adı verilen bir biftek büyük baş hayvanıdır. Aslında onu farklı coğrafyalarda farklı isimlerle ananları görebilirsiniz; ancak her birinin adında öyle veya böyle bir "mavi" olacaktır. Neden böyle bir ismin seçildiğine dair çok güvenilir bir kaynak bulunmamaktadır. 

Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi bu sığırların fiziksel özellikleri inanılmazdır: Son derece fit bir görünüş, bol kas yapısı, "çifte kas" adı verilen abartılı denebilecek düzeyde bir irilik... Bizim için önemli olan, bu "çifte kas" olgusudur. Çifte kas, evrimsel süreçte bu sığırların atasında fark edilip insanlar tarafından Yapay Seçilim yoluyla seçilmiş bir kas yapısıdır. Çifte kasa sahip bir hayvanın kaslarını oluşturan kas şeritleri (fiberler) normalden fazladır. Her ne kadar "çifte" dense de, aslında kas şeridi miktarının ortalamada %20 dolaylarında fazla olduğu tespit edilmiştir. Piedmont Mavisi hariç tüm Belçika Mavisi soy hatları, bu genetik çeşitliliğe bağlı olarak seçilerek evrimleştirilmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Çifte Kas Nasıl Oluşuyor?

Tahmin edebileceğiniz gibi bu özellik, evrimsel süreçte bir mutasyon sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu mutasyon, myostatin genlerinde değişikliğe neden olmuştur. Bu genlerden üretilen miyostatin isimli protein, normalde kas gelişimini yavaşlatmaya veya durdurmaya yarayan bir proteindir. Ayrıca kaslarda yağ birikimini etkilediği de bilinmektedir. Mutasyon, bu geni değiştirerek proteinin yapısını farklılaştırmış, bu da kas gelişiminin ve yağ birikiminin değişmesine sebep olmuştur. Bunun sonucunda son derece yağsız etler verebilen Belçika Mavisi'ne gidecek evrimsel yolun önü açılmıştır.

Belçika mavisinin hiper-kaslı yapısı daha ana rahminde başlamaktadır. Daha iri olan buzağılar (sığır yavruları), diğerlerine göre %20 civarında daha fazla kas fiberiyle doğmaktadır. 

Tüm Reklamları Kapat

Bu Özellik Avantajlı mı?

Peki, bu noktadan sorabilirsiniz: Bu neden iyi bir şey olsun ki? %20 kaslı olmak bir ineğe nasıl bir fayda sağlar ki? Normalde, bir mutasyonun evrimsel olarak avantaj mı, dezavantaj mı sağlayacağına ya da herhangi bir etkiye sahip olup olmayacağına, canlının bulunduğu çevre ve bu çevreyle olan etkileşimi karar verecektir. Ancak insanlar tarafından yetiştirilen bu hayvanlar için doğa-tür etkileşimi oldukça zayıftır. İşte bu noktada, insanların arzu ve istekleri devreye girmektedir - ki tam olarak da bu nedenle bu sığırlar, Yapay Seçilim yoluyla evrimleştirilmiştir demekteyiz: Belkçi Mavileri, diğer sığırlar ile benzer kemik kütlesine sahipken, %20 oranında daha fazla ete sahiptir. Bunun insanlar için neden ekonomik bir avantaj sağladığı anlaşılabilir.

Bunun haricinde bir diğer avantaj ise, Belçika Mavisi'nin kas üretim verimliliğidir. Birim besin başına ürettiği kas miktarı, diğer sığırlardan çok daha fazladır. Ayrıca daha az yağlı ve daha yumuşak et üretebildiği ileri sürülmektedir. Bu argüman halen sığır üreticileri arasında tartışmalı bir konudur; çünkü normalde bir etin yumuşaklığı yağ oranı tarafından belirlenir. Bu durumda, Belçika Mavisi'nin az yağlı doğası gereği etinin sert olması beklenecektir. Ancak Belçika Mavisi'nin eti de, diğer sığırlar gibi, hatta onların bazılarından daha yumuşaktır! Bunun sebebi tam olarak belirlenebilmiş değildir.

Tıpkı kas çalışan insanların ihtiyaç duyduğu gibi, Belçika Mavisi de bu kaslı doğası nedeniyle normalden daha yüksek protein içerikli besinlerle beslenmesi gerekmektedir. 

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu sığır çeşidinin bir sıkıntısı, dişilere (ineklere) aittir. Dişi Belçika Mavileri'nin oldukça dar bir doğum kanalı bulunmaktadır. Bu durum, sakat doğumların oranını arttırmaktadır. Hele ki bunun üzerine bir de Belçika Mavisi buzağılarının normal sığırlardan daha iri oldukları gerçeğini ekleyecek olursanız, Belçika Mavisi doğumlarının çoğunun neden sezaryen ile yapıldığını anlayabilirsiniz.

Toparlayacak olursak, bu sığır çeşidinin ekonomik olarak verimli olup olmadığı halen tartışılan bir konudur; çünkü karşıtları, doğumla ve zorlu iklim şartlarında kolay hayatta kalamamaları gibi faktörleri ileri sürerek Belçika Mavisi üretiminden yana olmadıklarını belirtmektedirler. Ancak yine de, Belçika Mavileri'nin, günümüzde kas geliştirmeyle ilgilenen insanların idolü olabilecek bir sığır çeşidi olduğu gün gibi açıktır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
17
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 16
 • Bilim Budur! 11
 • Tebrikler! 6
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 4
 • Grrr... *@$# 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 1
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/11/2023 10:00:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4833

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Yıldızlar
Kitap
Etik
Koronavirüs
Mikoloji
Cinsel Yönelim
Mantık
Enzim
Hayvan Davranışları
Bilimsel
Evrim Ağacı Duyurusu
Öğrenme Teorileri
İklim Değişikliği
Müzik
Görüş
Kartal
Hastalık
Elektromanyetizma
Hastalıkların Tedavisi
Evrimsel Biyoloji
Stephen Hawking
Karadelik
İnternet
Kara Delik
Şehir Hastanesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Süpervolkan Ne Zaman Patlayacak?
Süpervolkan Ne Zaman Patlayacak?
Ölümsüz Denizanası Gerçek mi?
Ölümsüz Denizanası Gerçek mi?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Cinayetin Bilimi: Canavar Komşum Nasıl Yakalandı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. L. Bakırcı-Taylor, et al. Kas Çalışanların İdolü Olan Sığır: Belçika Mavisi. (21 Aralık 2016). Alındığı Tarih: 30 Kasım 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4833
Bakırcı-Taylor, A. L., Bakırcı, Ç. M. (2016, December 21). Kas Çalışanların İdolü Olan Sığır: Belçika Mavisi. Evrim Ağacı. Retrieved November 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4833
A. L. Bakırcı-Taylor, et al. “Kas Çalışanların İdolü Olan Sığır: Belçika Mavisi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Dec. 2016, https://evrimagaci.org/s/4833.
Bakırcı-Taylor, Ashlee Lane. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kas Çalışanların İdolü Olan Sığır: Belçika Mavisi.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 21, 2016. https://evrimagaci.org/s/4833.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close