Karbon Ayak İzimizi Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Karbon Ayak İzimizi Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz? pixabay.com
Babür Erdem Editör Babür Erdem
4 dakika
4,760 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Dünya şu sıralar COVID-19 kriziyle meşgulken sera gazı emisyonlarına bağlı küresel ısınmanın yarattığı tehdit hâlâ ortadan kalkmadı. Salgının yayılmasını önlemek için dünya genelinde uygulanan karantina sürecinde karbondioksit (CO2) ve diğer sera gazı emisyonlarında %17'lik düşüş görülse de bu etkinin kısa vadeli olduğu belirtiliyor. Bunun sebebi ise metan (CH4) gazı moleküllerinin atmosferde 12 yıla kadar, karbondioksit moleküllerinin ise (CO2) 200 yıla kadar varlıklarını sürdürebilmesi.

Uzun vadeli değişimi başarmak istiyorsak, bunu bir krizin sonucu olarak değil, uluslararası koordinasyonu sağlayarak, devamlı sorgulayarak ve farkındalığı arttırarak gerçekleştirmek zorundayız.

COVID-19 salgını sadece bir uyarı ve katedecek çok yolumuz var.

Reklamı Kapat

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon ayak izi, bir ürün veya hizmetin üretiminden, kullanımından ve ömrünün sona ermesinden kaynaklanan, doğrudan veya dolaylı olarak ortaya çıkan toplam sera gazı emisyonu miktarıdır. Sera gazları; karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot oksit (N2O), florlu gazlar (F gazlar) olarak belirtilirken karbon ayak izi ölçümünde bu gazların karbondioksit eşdeğerleri (CO2-e) ton cinsinden hesaplanır. Kurumsal ayak izleri hesaplamalarında Uluslararası Standardizasyon Örgütü (İng: International Organization for Standardization) tarafından geliştirilen uluslararası standartlar kullanılmaktadır.

Sera Gazı Emisyon Kaynakları Nelerdir?

Türk İstatistik Kurumu'nun (TUİK) 5 Haziran 2020 tarihli bültenine göre; 2018 yılı emisyonlarında CO2 eşdeğeri olarak en büyük pay sahibi %71,6 ile enerji sektörü kaynaklı emisyonlar olurken, bunu sırasıyla %12,5 ile tarımsal faaliyetler, %12,5 ile endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, %3,4 ile atık kaynaklı emisyonlar takip etti.

Sektörler bazında, 2018 yılı sera gazı emisyonları dağılımı (Veri: TÜİK, Grafik: Zeynep Şeniş)
Sektörler bazında, 2018 yılı sera gazı emisyonları dağılımı (Veri: TÜİK, Grafik: Zeynep Şeniş)

Peki Biz Neler Yapabiliriz?

Araba Kullanımımızı Olabildiğince Azaltmak

Tipik bir otomobil yılda yaklaşık 4.6 ton karbondioksit yayar. Bu sayı, aracın yakıt kalitesine ve yılda katettiği kilometreye bağlı olarak değişebilir. Karbondioksite ek olarak otomobiller, metan (CH4) ve azot oksit (N2O) ve hidroflorokarbon (HFC) emisyonları da üretir. Bu gazların emisyonları salınan karbondioksite nazaran az olsa da karbondioksitten daha yüksek bir küresel ısınma potansiyeline (İng: Global Warming Potential) sahip oldukları için oldukça önemlidir.

2017 yılında Lund Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi ortaklığında yapılan araştırmaya göre, araçsız geçirilen bir yıl, bize yaklaşık 2.6 ton karbondioksit tasarrufu sağlayabilir.

Fakat bu aşamada biraz daha realistik olmak gerekiyor. Neredeyse hiçbirimiz araç kullanmadan bir yıl geçirebilecek durumda değiliz. Bu konuda bizlere düşen, zorunda kalmadıkça araba yerine toplu taşımayı, bisikleti veya kulaklığımızı takıp müzik eşliğinde yürümeyi tercih etmek.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Alacağımız Elektronik Aletlerin Enerji Sınıfına Dikkat Etmek

Enerji verimliliği sınıflandırması, bir cihazın enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleri kullanılarak belirtilmektedir. Bildiğimiz gibi, A en verimli sınıfı, G ise en verimsiz sınıfı nitelendirmektedir. A sınıfı olan bir buzdolabı, B sınıfına göre %23, D sınıfı bir buzdolabına göre %45, G sınıfı bir buzdolabına göre ise %56 daha az enerji harcamaktadır.

Amerikan Enerji Verimliliği Ekonomi Konseyi (ACEEE), buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi, televizyon gibi elektrikli ev aletlerimizin enerji verimliliğini %10-30 oranlarında arttırırsak, 25 büyük elektrik santralinin üretebileceğine eşdeğer elektrik ihtiyacının ortadan kalkacağını tahmin ediyor.

Gıda İsrafından Kaçınmak

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne (UN Food and Agriculture Organization) göre her yıl 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Başka bir deyişle; her yıl, üretilen tüm gıdaların üçte biri tüketicinin masasına asla ulaşamadan çöpe gidiyor. Bu konuda gündelik hayatlarımızda yapabileceğimiz en büyük değişiklik, gereğinden fazla yiyecek almayı bırakmak olacaktır. Talepteki azalma bizi, artık ihtiyacımız olandan daha fazla gıda üretmediğimiz bir sisteme ulaştırabilir.

Su Kullanımımızı Azaltmak

Su ve enerji kaynaklarının yönetimi ile ilgili aldığımız kararlar geleceğimizin kaderini bugünden belirler. Su, bol miktarda bulunan değerli bir doğal kaynaktır, fakat dünyadaki suyun sadece %3'ünün günlük kullanıma uygun olduğunu düşünürsek elimizdeki bu sınırlı kaynağı israf etmemek, aksine var gücümüzle korumak zorundayız.

Reklamı Kapat

Peki su tasarrufuyla karbon ayak izinin ne ilgisi var?

Daha az su kullanırsak, su arıtımına ve bu süreçte kullanılan ekipmanlara, kullanılan enerjiye, kimyasallara daha az para harcanır. En önemlisi, suyun arıtım sürecinde kullanılan ekipmanların ihtiyaç duyacağı enerji miktarının azalması, daha az kimyasal ve malzeme kullanılması iklim değişikliğine yol açan sera gazı emisyonlarını azaltır.

Sonuç

Karbon ayak izimizi azaltmak için yapabileceğimiz onlarca şeyden en önemli gördüklerimizi açıkladık. Bu eylemlerle, karbon ayak izimizi azaltmanın yanı sıra, paradan ve zamandan tasarruf etmek, trafikten kaçmak, kirliliği azaltmak, hava kalitesini arttırmak ve daha sağlıklı, daha aktif bir yaşam tarzının keyfini çıkarmak mümkün. Bireysel eylemlerin kitlesel dalgalar başlatabilecek güçte olduğunu unutmayın.

Düzeltmeler: Karbon Ayak İzi Nedir? başlığı altında, Metan gazını NH4 olarak yazmışım, CH4 olarak düzelttim.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 23
 • Üzücü! 5
 • Bilim Budur! 4
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • United States Environmental Protection Agency. Overview Of Greenhouse Gases. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020.
 • Türkiye İstatistik Kurumu. İstatistiklerle Çevre, 2018. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020.
 • United States Environmental Protection Agency. Greenhouse Gas Emissions From A Typical Passenger Vehicle. (30 Mart 2018). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020.
 • S. Wynes, et al. (2017). The Climate Mitigation Gap: Education And Government Recommendations Miss The Most Effective Individual Actions. Environmental Research Letters. | Arşiv Bağlantısı
 • Subcommittee on Energy Development and Applications. (1985). Least Cost Utility Planning Initiative. ISBN: 13188253. Yayınevi: U.S Government Printing Office.
 • Çevre Online. Beyaz Eşyaların Kullanımı Ve Enerji Tasarrufu. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020.
 • Food and Agriculture Organization of the United Nations. Food Wastage Footprint & Climate Change. (01 Kasım 2015). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020.
 • K. Oakes. How Cutting Your Food Waste Can Help The Climate?. (26 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 30 Haziran 2020. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
 • J. Houghton, et al. (2009). Reduction In Sources Of Greenhouse Gases Other Than Carbon Dioxide. ISBN: B00D2WQ9Z8. Yayınevi: Cambridge University Press.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/10/2021 18:09:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8945

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Kedi
Virüs
Uçuş
Türleşme
Kontrol
Deprem
Elektron
Cinsiyet Araştırmaları
Antropoloji
Kemik
Çiftleşme
Kara Delik
Epigenetik
Örümcek
Güneş Sistemi
Doğal Seçilim
Canlılık
Abd
Bilimkurgu
Kanser Tedavisi
Kalıtım
Etik
Hidrojen
Burun
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın