Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

İnsanların Müzik Zevki Neden Birbirinden Farklıdır?

İnsanların Müzik Zevki Neden Birbirinden Farklıdır? The Conversation
4 dakika
1,395
Tüm Reklamları Kapat

Radyoyu açtığınızda sevdiğiniz şarkılarla birlikte hemen atladığınız şarkıları da duyabilirsiniz. Ancak beğenmediğiniz bu şarkıların da çoğunlukla hayranları vardır. Mesela eski tarz müziklerden hoşlanmıyor olabilirsiniz, ama ebeveynleriniz ya da büyükleriniz onlarla büyüdükleri için bu şarkılara bayılabilirler.[1] Eski müzikler tanıdık melodiler olduklarından onlara huzurlu hissettirir. Yaşınız ilerlediğinde muhtemelen siz de bugün sevdiğiniz şarkıları dinlemeye geri döneceksiniz.

Bazı besteciler ise nesiller arası çekiciliği olan müzikler üretirler.[2] Sanatçıların zaman zaman yeniden seslendirdiği True Color şarkısına bir göz atın. Bu şarkı ilk olarak 1986'da Cyndi Lauper tarafından yayınlandı. On yıl sonra, Disney World'ün Epcot'ı bu şarkıyı bir ön gösterimin parçası olarak kullandı. Bundan bir on yıl sonra, kulaklarımız aynı şarkıyı Trolls filminde tekrardan duymaya başladı. Şimdi ise internette arama yaptığınızda bu şarkının birçok cover'ını bulabilirsiniz.

Nasıl olur da bir şarkı zaman içinde pek çok farklı insana hitap ederken diğerlerine etmez? Kimi şarkılar farklı kökenlerden ve nesillerden insanları bile bir araya getirirken neden bazı insanların müzik zevki son derece farklıdır?

Tüm Reklamları Kapat

Müziğin insan beyninde nasıl bir etki yarattığını inceleyen araştırmalar, insanların müzikten hoşlandıklarını gösteren fiziksel tepkiler vermelerine ya da ürpermelerine neden olan beklenmedik notalar içeren müziklerden hoşlandıklarını göstermektedir.[3], [4], [5] Bu bulgu, insanların senelerdir müziği zevkli ve tatmin edici buldukları için ürettiklerini ve dinlediklerini öne sürmektedir.

Müziğin Duygular ve Kişilik ile İlişkisi

Bazı araştırmacılar insanların duyguları müzik aracılığıyla deneyimlediğini ya da o an nasıl hissetmek istiyorlarsa ona göre müzik seçimi yaptıklarını ileri sürmektedir. 2011'de yapılan bir araştırmaya göre müziğin tarzı ne olursa olsun müzik tercihleri, insanların müzik dinlerken hissettiği duyguları yansıtabilir.[6]

Bazı insanlar sakin ve rahatlatıcı müziklere tepki verirken diğer insanların duyguları klasik müziklerle tetiklenir. Bununla birlikte bazıları Country, Folk ve bazı Pop müzikleriyle uğraşan şarkıcılara ve söz yazarlarına karşı duygusal olarak tepki verir. Belirli türlere ve tarzlara yönelik tercihler, şarkıların ilk kez duyuldukları zaman ve yerden kaynaklanabilir ya da çevrelerinde olup bitenlerden bağımsız olarak kişiye özel olabilir.

İnsanlar hayatlarının bir döneminde belirli tarz müziklerden hoşlansalar da müzik tercihleri yaşadıkları tecrübelere göre zaman içinde değişir. Zor bir zamandan geçiyorsanız olmasını dilediğiniz şeyleri yansıtan müzikler seçebilir ve daha neşeli şarkılar arayışında olabilirsiniz.[7] Öte yandan, bazı insanlar da zor zamanlarında hüzünlü şarkılara yönelir. Bu durumda ise kişiler üzüntülerini müzikle yaşamak isterler ve bu yüzden duygularını anlamlandırmalarına yardım edecek türde şarkılar arayabilirler.[8]

Tüm Reklamları Kapat

Ancak insanların tercihleri bize büyük resmi göstermez. Müzik zevki, müzik türlerinden ya da tarzlarından çok daha derin bir kavramdır.[9] Pop ve Rock müzik sevenlerin hepsi, aynı Pop ya da Rock müziklerinden hoşlanmaz.

Kişilik ve müzik zevki etkileşimi üzerine yapılan çalışmalar, müzik zevkinizin diğer insanlara nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu anlatabildiğini göstermektedir.[10] Biri sizin ne tarz müziklerden hoşlandığınızı biliyorsa bu onlara kişiliğiniz hakkında da bir şeyler söyleyebilir. Başka bir araştırma da müzik tercihlerinizin sizin eşsiz kişiliğinizi yansıttığını ileri sürmektedir.[11] Yani sizi tanıyan insanlar sizin seveceğiniz tarzda müzikleri fark edebilir ve bunları size önerebilir.

Örneğin, daha dışa dönük kişiler Billie Eilish'in What Was I Made For? şarkısı gibi keyifli şarkıları ya da Imagine Dragons'ın Natural şarkısı gibi yüksek tempolu şarkıları tercih edebilirler.

Araştırmalar, içe dönük kişilerinse çağdaş müzikleri dinleme eğiliminde olabileceğini ortaya koymuştur. Uyumlu insanlar, Garret Kato ve Elina'nın Never Alone şarkısı gibi rahatlatıcı şarkıları tercih edebilirler. Dürüst insanlar ise Marshmello'nun Power şarkısı gibi yüksek tempolu şarkıları ya da rahatlatıcı şarkıları dinleme eğiliminde olabilirler. Daha kaygılı olan insanlar farklı tarzlarda müzikler tercih edebilirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İnsanlar müziğin kulağa nasıl geldiğine bakmayıp sevdikleri sanatçılara ait olan müzikleri beğenebilirler. Bazıları onlara benzeyen sanatçıları, özellikle sosyal medya hesaplarını görüntüleyebildikleri sanatçıları dinlemeyi tercih ederler.[10], [12]

Farklı insanların müzik tercihleri ve kişilikleri hakkında bilgi sahibi olmak, farklı kişilikleri ve kimlikleri olan insanlar arasında sosyal bir köprü görevi görebilir.

Müzik Tercihleri Nelerden Etkileniyor?

Dünya çapında dinlenen 765 milyon şarkı üzerinde yapılan bir araştırma, insanların müzik dinleme nedenlerini ortaya çıkardı.[13] İnsanların tercihleri günün belirli bir zamanına, yaşlarına ve belirli müzik tarzlarına göre değişim gösterme eğilimindeydi. Birçok insan geceleri daha rahatlatıcı müzikler dinlerken gün içinde daha yüksek tempolu şarkılar dinliyordu.

Latin Amerika'da dinlenen müzikler genellikle daha hızlı fiziksel ve duygusal tepkilere yol açtı. Asya'da dinlenen müzikler genellikle rahatlatıcıydı. Gece geç saatlere kadar ayakta kalan insanlar daha az yüksek tempolu müzik dinliyorlardı. Katılımcıların nerede yaşadıklarına bağlı olan gündüz vaktinin uzunluğu da müzik dinleme alışkanlıklarında rol oynuyordu. Kısacası, insanların içinde bulunduğu ortam ve ruh halleri onların tercihlerini şekillendiriyordu.

Sonuç

Özetle, insanların kişilikleri karmaşıktır ve sevdikleri müziklerin de bununla bağlantısı olabilir. İnsan beyni, insanlar müzik üretirken benzersiz şekillerde çalışır. Bazıları belirli müziklere karşı fiziksel bir tepki verebilirken diğerleri vermeyebilir. İnsanlar müzisyenlerin şarkılarını, kişinin görüşlerini kendi görüşlerine benzettikleri için beğenebilirler. Bu yüzden bazı şarkıları herkes tarafından beğenilir yapan şey pek çok farklı dinleyiciyi şaşırtması, merak uyandırması ve eğlendirmesidir. Sözün özü, her insan birçok yönden eşsizdir ve müzik zevkleri bu eşsiz yönlerini yansıtır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
29
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Grrr... *@$# 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Conversation | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/06/2024 15:18:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/16843

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Saç
Carl Sagan
Ana Bulaşma Mekanizması
Küresel
Yapay Zeka
Fotosentez
Aminoasit
Geometri
Sağlık
Ses Kaydı
İlişki
Avcı
Einstein
İhtiyoloji
Gelişim
İnsan Türü
Mikroevrim
Ağaç
Doğal
Evrim Tarihi
Dil
Video
Kimyasal
Yıldızlar
Doğru
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
J. Kuehne, et al. İnsanların Müzik Zevki Neden Birbirinden Farklıdır?. (21 Şubat 2024). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/16843
Kuehne, J., Özdal, G., Alparslan, E. (2024, February 21). İnsanların Müzik Zevki Neden Birbirinden Farklıdır?. Evrim Ağacı. Retrieved June 20, 2024. from https://evrimagaci.org/s/16843
J. Kuehne, et al. “İnsanların Müzik Zevki Neden Birbirinden Farklıdır?.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Gizem Özdal, Evrim Ağacı, 21 Feb. 2024, https://evrimagaci.org/s/16843.
Kuehne, Jane. Özdal, Gizem. Alparslan, Eda. “İnsanların Müzik Zevki Neden Birbirinden Farklıdır?.” Edited by Eda Alparslan. Translated by Gizem Özdal. Evrim Ağacı, February 21, 2024. https://evrimagaci.org/s/16843.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close