Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Her Bebeğin Ağlaması 440 Hz Frekansta Mıdır?

Her Bebeğin Ağlaması 440 Hz Frekansta Mıdır? YouTube
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Her yeni doğan bebek, ilk çığlıklarını 440 Hz frekanstaki bir sesle atar. Bu, insan bebeklerinin sesli bir doğum imzası gibidir.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Hiçbir bilimsel araştırmada tüm bebeklerin aynı frekansta ağladıkları gösterilmediği gibi, bilimsel olarak böyle bir şey imkansızdır.

İddianın Kökeni

Muhtemelen bilim-dışı spiritüalist akımlar tarafından uydurulmuş bir şehir efsanesidir.

Bilgiler

Frekans, birim zaman içerisinde kendini tekrar eden olayların gerçekleşme sayısıdır. Frekans için kullanılan birim zaman genellikle 1 saniyedir. Örneğin sabit hızla akan bir trafikte bir yeşil ışığın altından geçen arabaların frekansı 2 olabilir. Bu, her saniye o ışığın olduğu hizadan 2 arabanın geçtiği anlamına gelir. Bilimsel terminolojide buna "2 Hertz (Hz)" denir. Bir saatin saniyesinin frekansı 0.0167 Hz'tür, çünkü bir geçtiği yerden bir daha 60 saniye sonra geçer (dolayısıyla frekansı 1/60 veya 0.0167'dir). Dalgaların frekansları da, bir noktadan saniyede geçen tepe ve çukur sayısıyla ölçülür. Bir sesin perdesini belirleyen ana etmen frekanstır. Dolayısıyla ağzımızdan çıkan seslerin perdesini de frekans belirler. Bu frekansı ise ses tellerimizin uzunluğu (dolayısıyla boyun uzunluğumuz), gırtlağımızın, boğazımızın, ağzımızın, dişlerimizin, dilimizin, dudaklarımızın ve damağımızın yapısı belirler ve etkiler. 

Ökaryotik (karmaşık yapılı hücrelere sahip) ve çok hücreli canlıların neredeyse tamamı eşeyli üremeyle ürer. Bu üreme tipi, müthiş miktarda çeşitlilik yaratma gücüne sahiptir. Bu sayede, üretilen yavrular hem ebeveynlerinden, hem de birbirlerinden farklı olurlar. Bu farklılıklar nesiller içerisinde uyum başarılarına göre seçilerek, hayatta kalanların ve üreyebilenlerin çoğalmasıyla evrime neden olur. Bütün bebeklerin aynı frekansta ağlamaları hem ebeveynlerin yavruları ayırt edebilmesi bakımından, hem de çeşitlilik mekanizmalarının morfoloji üzerindeki etkisi bakımından imkansızdır. Ufacık farklılıklar bile, söz konusu frekansın tamamen farklı olmasına neden olur. Bazı bebekler daha yüksek perdeli, bazı diğerleri daha düşük perdeli ağlarlar.

Bu "440 Hz" sayısı muhtemelen müzik standartlarından alınan ve sonradan bebeklerle ilişkilendirilen bir konudur. Müzikte, "konser perdesi" denen bir perde vardır ve bu perde, bir müzik grubundaki (orkestradaki) farklı müzisyenlerin harmoni içerisinde çalabilmelerini sağlamak için kullanılır. Genellikle bu perde uluslararası standartlarla belirlenir. Örneğin 1711 yılında diyapazon ilk defa icat edildiğinde bu perde La 423.5 (A423.5) idi. Bu perdenin sınırları asırlar boyunca sürekli değişti. Kimi zaman 373.3 Hz'e kadar indi, kimi zaman 457.6 Hz'e kadar çıktı. Sonunda, 1936 yılında Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (aslında müzikle doğrudan ilgisi olmayan, bilimsel bir organizasyon), bunu A440 olarak belirledi. 1953 yılında da Uluslararası Standartlar Enstitüsü (ISO) aynı frekansı benimsedi. Böylece 440 Hz, "standart nota" olarak yer etti ve yaygınlıkla bu şekilde kullanılıyor. Bu "standart" lafı, bir şekilde sahte bilimin ellerinde bebeklerle ilişkilendirilmiş olabilir.

Bazı Yeni Çağ akımı çılgınları, bu frekansların komplo teorileri ile ilgili olduğunu da ileri sürmüşlerdir. Aslında bebek ninnilerinin 432 Hz'te olması gerektiğini; son zamanlarda bunların 440 Hz'e çekilerek "doğamızdan saptırılmak için şeytani bir oyun oynandığını" söylemektedirler. Bu elbette ciddiye alınabilecek bir iddia değildir. Bilimsel hiçbir temeli yoktur.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 2
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/09/2020 12:09:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2854

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Bilgi Felsefesi
Manyetik Alan
Diyet
Primat
Sars
Endokrin Sistemi
Deizm
Kitap
Kuantum Fiziği
Deney
Aslan
Sinir Hücresi
Mikoloji
Kafatası
Göğüs
Sosyal Mesafelendirme
Karadelik
Balık Çeşitliliği
Ağız
Ortak Ata
Çocuk
Okyanus
Antropoloji
Amerika
Fotoğraf
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük değişim yasasına hepimiz boyun eğmeliyiz. Doğanın en güçlü yasası budur.”
Edmund Burke
Geri Bildirim Gönder