İnsanlarda Gelişen Beyinlerin Beslenmesi İçin Küçük Kaslar Evrimleşti!

İnsanlarda Gelişen Beyinlerin Beslenmesi İçin Küçük Kaslar Evrimleşti!
Yazar Dan Vergano
3 dakika
1,791 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Doğamız gereği biz insanlar zayıf hayvan türleriyiz. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar daha büyük beyinler evrimleştirirken, giderek artan hızda vücut kasları küçüldü. Bu araştırmada şempanzeler ve insanlar bir güç sınavına sokuldular ve metabolizmaları analiz edilerek sonuçlar değerlendirildi. Biyolog Roland Roberts şöyle söylüyor: "Araştırmanın özü şu: bu kadar harika bilişsel bir güce erişebilmek için ödediğimiz bedel zayıf kaslara sahip olmamız olabilir."

Bilim insanları uzun bir süredir modern insanlar ile şempanzeler gibi diğer kuyruksuz maymunlar arasındaki temel farkın aşırı büyük boyutlu, enerjiye aç bir beyne sahip olmamız olduğunu belirtiyorlar. Türümüzü diğer kuyruksuz maymunlar benzeri bir atadan uzaklaşacak şekilde evrimleştiren şey beynimizin gelişimidir. Bu olay yaklaşık 6 milyon yıl önce başlamıştır.

Ancak asıl soru, neden ve nasıl bu kadar fazla evrimleşmiş büyük beyinler kazandığımızdır. Bu beyinlerimiz, vücudumuzun enerjisinin %20'sini tüketir ve bu gerçek, uzun bir süredir bilim insanlarını hayrete düşürmektedir. Almanya'da bulunan Max Planck Evrimsel Biyoloji Enstitüsünden Katarzyna Bozek şöyle söylüyor: "İnsanlar ile insan olmayan primatlar arasında kas gücüyle ilgili temel bir farklılık beyinlerimizin evriminin açıklaması olabilir."

Reklamı Kapat

27 Mayıs 2014 tarihinde PLOS Biology dergisinde yayımlanan araştırma, beyinden böbreğe kadar çeşitli organların metabolik ihtiyaçlarının ne hızda evrimleştiğini inceledi. Örneğin daha önceden bazı araştırmacılar, insan sindirim kanalının hızlı evriminin insan beyninin evrimini tetiklediğini iddia etmişti. Ancak bunun yerine yeni araştırma, kaslarımız ile beyinlerimizin enerji ihtiyacı bakımından takas edildiğini gösteriyor.

Araştırmacılar son 6 milyon yıl içerisinde insanlarda daha zayıf kasların giderek artan bir hızla evrimleştiğini gördüler. Hatta sayısal bir veri vermek gerekirse, kaslarımız vücudumuzun geri kalanına göre 8 kat daha hızlı evrimleşerek zayıfladı ve küçüldü.

Erken atalarımız muhtemelen diğer kuyruksuz maymunların gücüne sahipti; en azından analiz edilen iskelet kasları açısından... Günümüzdeyse kas gücümüz çok daha zayıftır. Buna karşılık örneğin böbreklerimiz gibi vücut bölgelerimiz milyonlarca yıl boyunca kısmen daha az evrimleşmiştir. Aynı zaman diliminde beyinlerimizse vücudumuzun geri kalanına göre 4 kat daha hızlı evrimleşmiştir.

Halk Bilim Kütüphanesinde (PLOS) görev alan bilim insanı Roberts, bu araştırmayı nitelerken "kışkırtıcı ve baştan çıkarıcı bir öncül araştırma" kelimelerini kullanıyor ve şunları ekliyor: "İnsan kasları sadece son 6 milyon yılda, 130 milyon yıl kadar önce Erken Kretase dönemde ayrıldığımız kuzenlerimiz olan farelerin o zamandan beri kaslarının değişim miktarına göre çok daha fazla değişmiştir."

10.000 metabolik molekül üzerinde yapılan analize dayanan bu bulgularını doğrulamak için araştırmacılar insanları, şempanzeleri ve makakları bir güç mücadelesinde karşı karşıya getirdi. Tüm katılımcılardan bir kolu çekerek ucuna bağlı bir yükü kaldırmaları istendi. Roberts şöyle anlatıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İnanılmaz bir şekilde, eğitilmemiş şempanzeler ve makaklar, üniversite seviyesinde basketbol oyuncusu olan veya dağ tırmanıcısı olan insanlardan daha üstün başarı sergilediler. Gerçekten de insanlar, diğer türlere kıyasla 2 kat daha güçsüzler.

Buna bir açıklama arayan araştırmacılar, makakları 2 ay boyunca "şişko patates" olarak tanımlanan yaşam biçimine zorladılar: az egzersiz, yüksek stres, yağlı yiyecekler... 2 ayın sonunda makakların gücünde dikkate değer bir azalma olmadı. Hatta araştırmacılar, insanlar ile diğer maymunlar arasındaki güç farkının sadece %3'ünün "hafif" yaşam biçimiyle ilgili olduğunu ortaya koydular.

Bu da, yumuşacık bir koltuğa olan zaafımızla birlikte zayıf kaslarımızın varlığının gerçekten de evrimsel bir kalıtım ile ilgili olduğunu doğrulamış oldu.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: NatGeo | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2021 01:15:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2497

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Bağışıklık
Biyografi
Nöron Hücresi
İnsanlar
Dalga
Evrim Kuramı
Hayvan Davranışları
Eğilim
Kadın Sağlığı
Uzaylı
İnternet
Kertenkele
Adaptasyon
Obstetrik
Stres
Vücut
Bilgi
Çeviri
Canlı Cansız
Savunma
Uçak
Gözlem
Hastalık Kontrolü
Mistik
Ölüm
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et