Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

İklim Değişikliği Nörolojik Rahatsızlığı Olanların Sağlığını Tehdit Ediyor!

İklim Değişikliği Nörolojik Rahatsızlığı Olanların Sağlığını Tehdit Ediyor! NeuroScienceNews
3 dakika
245
Tüm Reklamları Kapat

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL) liderliğindeki bir araştırma ekibi, iklim değişikliği sebebiyle oluşan kötü hava koşullarının beyin rahatsızlıkları olan kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebileceğini savunuyor.

UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü'nden Profesör Sisodiya tarafından yönetilen ve The Lancet Neurology tarafından ortaklaşa düzenlenen “Sıcak Beyin 2: İklim Değişikliği ve Beyin Sağlığı” etkinliği öncesinde yayınlanan kişisel görüş makalesinde ekip, insanların sağlıklarını korumak ve eşitsizliklerin kötüleşmesini önlemek için iklim değişikliğinin nörolojik rahatsızlıkları olan insanlar üzerindeki etkisini anlamanın acil bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor.[1]

Profesör Sanjay Sisodiya liderliğinde 1968 ile 2023 yılları arasında dünya genelinde yayınlanan 332 makaleyi inceleyen ekip, iklim değişikliğinin nörolojik hastalıklar üzerindeki potansiyel etkilerinin ölçeğinin büyük olmasını beklediklerini belirtiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar inme, migren, alzheimer, menenjit, epilepsi ve multipl skleroz dahil 19 farklı sinir sistemi rahatsızlığını ele aldı ve iklim değişikliğinin anksiyete, depresyon ve şizofreni gibi ciddi ve yaygın psikiyatrik bozukluk üzerindeki etkisini de analiz etti. Aynı zamanda Epilepsi Derneği Genomik Direktörü ve Epilepsi İklim Değişikliği Derneği'nin kurucu üyesi olan Profesör Sisodiya şöyle söylüyor:

İklimin bazı beyin hastalıkları, özellikle de felç ve sinir sistemi enfeksiyonları üzerindeki etkisine dair çok açık kanıtlar var.

Beyin hastalıkları üzerinde etkisi olduğu gösterilen iklimsel değişimler arasında aşırı uç sıcaklıklar ve olağandışı sıcaklık değişimleri yer alıyor. Sisodiya devam ediyor:

Gece boyunca yüksek sıcaklıklar uykuyu bozabileceğinden, gece sıcaklıkları özellikle önemli olabilir. Kötü uykunun bir dizi beyin rahatsızlığını ağırlaştırdığı bilinmektedir.

Ekip, bilişsel bozuklukların çevresel değişikliklere uyum sağlama yeteneğini sınırlayabileceğini, bu yüzden demansı olan kişilerin aşırı sıcak veya aşırı soğuğa yönelik hastalıklardan kendilerini korumasının daha zor olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar şunları söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Risk farkındalığının azalması, yardım arama ya da sıcak havalarda daha fazla su içmek veya kıyafetleri ayarlamak gibi potansiyel zararı azaltma yöntemlerini kullanmayı da engellemektedir.

Araştırmacılar yaptıkları incelemede, daha yüksek ortam sıcaklıklarında veya sıcak hava dalgalarında inme sonucu hastaneye yatış, sakatlık veya ölüm oranlarında bir artış olduğunu tespit etti. Yazarlar şöyle anlatıyor:

Bu kırılganlık, çoklu hastalık ve psikotropik ilaçlarla daha da artmaktadır. Buna bağlı olarak, daha fazla sıcaklık değişimi, daha sıcak günler ve sıcak hava dalgaları demansla ilişkili hastane başvurularının ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.

Buna ek olarak, birçok ruh sağlığı bozukluğu için insidans, hastaneye yatış ve ölüm riski, artan ortam sıcaklığı, sıcaklıktaki günlük dalgalanmalar veya aşırı sıcak ve soğuk sıcaklıklarla ilişkilidir.

Araştırmacılar, olumsuz hava olayları daha da şiddetlendikçe ve küresel sıcaklıklar yükseldikçe, analizin bir parçası olarak inceledikleri daha önceki çalışmaların bazılarında beyin koşullarını etkileyecek kadar şiddetli olmayabilecek daha kötü çevresel faktörlere maruz kaldığını belirtiyor.

Sonuç olarak, araştırmaların güncel olmasını ve sadece iklim değişikliğinin mevcut durumunu değil, aynı zamanda geleceği de dikkate almasını sağlamanın önemli olduğunu söylüyor. Profesör Sisodiya, daha iyi bir planlama yapmak için daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğini vurguluyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Çalışma, iklim koşullarının endişe verici bir şekilde kötüleştiği bir ortamda yapılıyor ve hem bireyler hem de kuruluşlar için faydalı olacak bilgiler üretecekse çevik ve dinamik kalması gerekecek. Ayrıca, gelecekteki iklim senaryolarının beyin hastalıkları üzerindeki sonuçlarını tahmin eden çok az çalışma var ve bu da ileriye dönük planlamayı zorlaştırıyor.

İklim anksiyetesi kavramı, potansiyel olarak ağır bir etkidir. Birçok beyin rahatsızlığı, anksiyete dahil olmak üzere daha yüksek psikiyatrik bozukluk riski ile ilişkilidir ve bu tür çoklu hastalıklar, iklim değişikliğinin etkilerini ve sağlığı korumak için gerekli adaptasyonları daha karmaşık hale getirebilir. Yazarlar atabileceğimiz ve atmamız gereken adımlar olduğuna özellikle vurgu yapıyor.

Araştırmacılar, yaptıkları etkinlikle amaçlarının iklim değişikliğinin beyin ve nörolojik sağlık hizmetleri için oluşturduğu riskler konusunda farkındalık yaratmak, küresel işbirliğine dayalı araştırmaları teşvik etmek ve iklim değişikliğine karşı strateji geliştirmek olduğunu belirtiyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • İnanılmaz 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ S. M. Sisodiya, et al. (2024). Climate Change And Disorders Of The Nervous System. Elsevier BV, sf: 636-648. doi: 10.1016/S1474-4422(24)00087-5. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 17:25:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17658

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. İklim Değişikliği Nörolojik Rahatsızlığı Olanların Sağlığını Tehdit Ediyor!. (21 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17658
Derin, U. (2024, May 21). İklim Değişikliği Nörolojik Rahatsızlığı Olanların Sağlığını Tehdit Ediyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17658
U. Derin. “İklim Değişikliği Nörolojik Rahatsızlığı Olanların Sağlığını Tehdit Ediyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 21 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17658.
Derin, Ufuk. “İklim Değişikliği Nörolojik Rahatsızlığı Olanların Sağlığını Tehdit Ediyor!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 21, 2024. https://evrimagaci.org/s/17658.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close