Düşünerek Daha Fazla Kalori Yakmak Mümkün Mü?‏

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Mit-1: "Düşünmek öylesine zor bir iştir ki, eğer ki sürekli zor konular hakkında kafa yorarsan ciddi miktarda kalori yakman mümkündür."

Mit-2: "Beyin vücudumuzdaki tüm oksijenin %10-20 arasını kullanır, dolayısıyla bir de üzerine düşünmeye epey bir zaman harcarsan kilo bile verebilirsin!"

Gerçek: Beyin, vücudumuzdaki oksijenin ve enerjinin %10-20 arasını tek başına tüketiyor olsa da, "düşünme" işi için harcanan kalori, kilo verme amacıyla kullanılamayacak kadar düşüktür. Evet, düşünmek kalori yakar. Evet, zorlu bir probleme kafa yormak birazcık daha fazla kalori yakar. Ancak bu kalorilerin miktarı öylesine azdır ki, dikkate almaya bile gerek yoktur.

Bilgi-1: Bugünlerde herkes inanılmaz derecede meşgul. İş, çocuklar, aile ve arkadaşları hesaba kattıktan sonra kimin spora zamanı var? Peki, bir şeyler üzerine kafa yorarak kilo verseydiniz harika olmaz mıydı? Vücudunuz dinlendiği zaman, enerjinizin yaklaşık yüzde 10'dan 20'ye kadarı beyniniz tarafından kullanılır. Hakkında düşündüğünüz zaman pek fazla değildir. Bu süre boyunca, dakikada bir kalorinin yaklaşık 5'te birini (0.2 kalori) kullanırsınız. Yani tam kalori bile değil! Tatlınız için aldığınız şu fazladan çikolata parçasından kurtulmak için kesinlikle faydası olmayacaktır!

Bilgi-2: Peki, zihninizi çalıştırdığınız zaman ne olur? Araştırmacılar cevabı bulmayı denedi ve zihninizi zor bir görevle meşgul ettiğiniz zaman kan şeker seviyelerinizin düştüğünü buldu. Bu görevleri yapmak için gereken kalori, dakika başına ortalamada yaklaşık sadece 1.5 kaloriydi. Çoğu insanın yaklaşık 20 dakikalık bir dikkat süresi olduğundan dolayı, yürüyüş yaparak daha fazla kalori yakarsınız.

Bilgi-3: Ayrıca Kanada'daki Laval Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmanın bulduğuna göre; yorucu zihinsel etkinlikler, görevi tamamladıktan sonra daha fazla yiyecek tüketmenize neden oluyor. Uzatılmış bir görev daha fazla insülin gerektiriyor; bu yüzden bir sınavdan sonra acıkmış hissediyorsunuz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: ARM Investment Center
  • A. M. Helmenstine. Do You Burn More Calories When You Think Hard?. (2018, Mayıs 31). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: ThoughtCo
  • A. Bond. Do you burn more calories when you think hard?. (2008, Ekim 27). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2018. Alındığı Yer: Science Line

Deniz Suyundan Tatlı Su Üretiminde Büyük Adım: Tuzu Ucuza Süzen Nano-Gözenekler!

Kan Korkusu (Hemofobi) ve Bayılma: Kan Görünce Neden Bayılırız?

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim