Bu Reklamı Kapat

"Hissedebilen" Zihin Kontrollü Kol Protezleri, Artık Günlük Yaşamın Bir Parçası!

"Hissedebilen" Zihin Kontrollü Kol Protezleri, Artık Günlük Yaşamın Bir Parçası!
Biyonik kol
Dailymotion
Bu Reklamı Kapat
Yazar Chalmers Teknoloji Üniversitesi Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
4 dakika
3,348 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Bir ilk gerçekleşti ve kol amputasyonu (kolu cerrahi müdahale ile kesilmiş) geçirmiş kişiler, günlük yaşamlarında kullandıkları "zihinle kontrol edilebilen bir kol protezi" ile, dokunma hissini deneyimleyebilir hale geldi. The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmada, birkaç yıldır bu yeni teknolojiyle yaşayan üç İsveçli hasta hakkında bir rapor hazırlandı. Bu teknoloji, dünyada insan ve makine arasındaki en yüksek etkileşimli arayüzlerden biri.

Gelişim kayda değer: Hastalar, günlük yaşamlarında yedi yıla kadar zihin kontrollü bir protez kullandılar. Son birkaç yıldır ise, yepyeni bir işlevle yaşıyorlar: Protez ellerinde dokunma hissi ile... Bu; kullanıcının sinirlerine, kaslarına ve iskeletine bağlı olduğu için nöromüsküloskeletal protezler olarak adlandırılan yapay uzuvlar için yepyeni bir kavram.

Araştırma, Chalmers Teknoloji Üniversitesi'nde doçent olan Max Ortiz Catalan liderliğinde, Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi, Göteborg Üniversitesi ve İsveç Göteborg'taki Integrum AB Şirketi işbirliğiyle yapıldı. Viyana Tıp Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar da araştırmada yer aldı. Max Ortiz Catalan şöyle söylüyor:

Bu Reklamı Kapat

Çalışmamız; kemiğe bağlı, sinirlere ve kaslara implante edilen elektrotlar tarafından kontrol edilen protez bir elin, sıradan protez ellerden çok daha hassas bir şekilde çalışabileceğini gösteriyor. Hastaların bir nesneyi tutmanın veya sıkmanın ne kadar zor olduğunu belirten dokunsal-duyusal geri bildirimlerini değerlendirerek protezin kullanımını daha da geliştirdik. Zamanla, hastaların duyuların yoğunluğundaki küçük değişiklikleri ayırt etme yeteneğinin geliştiğini gördük.

Bu çalışmanın en önemli katkısı, bu yeni protez tipinin kaybedilen kolun yerini klinik olarak alabileceğini göstermekti. Sinirsel arayüz ne kadar karmaşık olursa olsun, protezin hastaya fayda sağlaması, hasta ile protez arasındaki bağlantının uzun vadede güvenli ve güvenilir olmasına dayanıyor. Sonuçlarımızı uzun yıllar süren çalışmaların ardından elde ettik ve şimdi nihayet implante elektrotlar kullanılarak güvenli bir şekilde kontrol edilebilen ilk biyonik kol protezini sunuyoruz. Aynı zamanda günlük yaşamında hastaya duyumlar iletebiliyoruz. Hastalar bu protezleri tüm mesleki ve kişisel faaliyetlerinde kullanabiliyorlar.

Nöromüsküloskeletal protezin bu yeni konsepti, dünyadaki diğer protez teknolojilerinde bir araya getirilmemiş birkaç farklı özellik sunması bakımından benzersiz:

Bu Reklamı Kapat

 • Protezin, hastanın sinirleri, kasları ve iskeleti ile doğrudan bağlantısı bulunuyor.
 • Zihin kontrollü ve hastanın kaybettiği kolundan kaynaklanan duyu eksikliklerini hastaya iletiyor.
 • Kendi kendine yetiyor, bağımsız çalışıyor yani gerekli tüm elektronikler protezin içinde bulunuyor. Hastaların ek ekipman veya pil taşımasına gerek kalmıyor.
 • Uzun vadede güvenli ve istikrarlı; hastalar tarafından günlük aktiviteleri sırasında, araştırmacıların gözetimi olmaksızın kesintisiz olarak kullanılabiliyor.
Zihinle kontrol edilebilen kol protezi
Zihinle kontrol edilebilen kol protezi
Upriser

Dünya çapında bir milyondan fazla insan uzuv kaybından muzdarip. Integrum AB ile işbirliği içindeki araştırma ekibinin nihai hedefi, bu insanların çoğuna mümkün olduğunca uygun bir ürün geliştirmek. Max Ortiz Catalan konuyla ilgili şunları söylüyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Şu anda İsveç'teki hastalar, kol amputasyonu için bu yeni protez teknolojisinin klinik doğrulamasına katılıyor. Bu sistemin birkaç yıl içinde İsveç dışında da kullanılabilir olmasını bekliyoruz. Bu yılın ilerleyen zamanlarında ilk hastaya implant yapmayı planladığımız bacak protezleri için benzer bir teknoloji ile ilgili de önemli ilerleme kaydediyoruz.

Bu Teknoloji Nasıl Çalışıyor?

Kol protezinin implant sistemi e-OPRA olarak adlandırılıyor ve Integrum AB tarafından oluşturulan OPRA implant sistemine dayanıyor. İmplant sistemi, protezi, osseointegrasyon (osseo=kemik; kemikle bütünleşme) adı verilen bir işlemle, ampute uzvun kütüğündeki iskelete bağlıyor. Elektrotlar, amputasyon kütüğü içindeki kaslara ve sinirlere implante ediliyor ve e-OPRA sistemi, tıpkı biyolojik bir kolda olduğu gibi, protez ve beyin arasında her iki yönde de sinyaller gönderiyor.

Protez, kol kütüğünden gönderilen ve elektrotlar tarafından yakalanan elektriksel kas ve sinir sinyalleri yoluyla zihin kontrollü hale geliyor. Sinyaller, deriden geçen ve proteze bağlanan implanta iletiliyor. Daha sonra bu sinyaller, araştırmacılar tarafından geliştirilen gömülü bir kontrol sistemi tarafından yorumlanıyor. Kontrol sistemi protezin içine sığacak kadar küçük. Bu sistem, gelişmiş yapay zeka algoritmaları kullanarak sinyalleri işliyor ve bu da protez elin hareketlerine olanak sağlayan kontrol sinyalleriyle sonuçlanıyor.

Dokunma hissi, protezin başparmağındaki kuvvet sensörleriyle oluşuyor. Sensörlerden gelen sinyaller, protezdeki kontrol sistemi tarafından kol kütüğündeki bir siniri uyarmak için gönderilen elektrik sinyallerine dönüştürülüyor. Sinir beyni uyarıyor, bu da eldeki basınç seviyelerini algılamaya olanak sağlıyor. Nöromüsküloskeletal implant, piyasada bulunan herhangi bir kol protezine bağlanabiliyor; bu durum protezlerin daha etkili çalışmasını sağlıyor.

Yapay His Nasıl Yaşanıyor?

Bir kolunu veya bacağını kaybeden insanlar, fiziksel olarak mevcut olmasa da uzuv oradaymış gibi, genellikle hayalet hisler yaşıyorlar. Protez başparmağındaki kuvvet sensörleri tepki verdiğinde hastalar, hissin hayalet ellerinden geldiğini hissediyorlar. Hayalet elin tam olarak nerede olduğu, kök içindeki hangi sinirlerin sinyalleri aldığına bağlı olarak hastalar arasında değişim gösteriyor. En düşük basınç seviyesi, bir kalem ucu ile cilde dokunmakla karşılaştırılabilir. Basınç arttıkça his daha güçlü oluyor ve giderek 'elektriksel' iletime daha açık hale geliyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 13
 • İnanılmaz 7
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2022 14:25:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8654

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Alzheimer
Oksijen
Homeostasis
Uluslararası Uzay İstasyonu
Bitki
Virüsler
Toplumsal Cinsiyet
Beslenme Davranışı
Bebek
Güneş
Mühendislik
Türlerin Kökeni
Gazetecilik
Viroloji
Eğilim
Bilim Tarihi
Müfredat
Klinik Mikrobiyoloji
Sinir Sistemi
Çiftleşme
Sağlık Personeli
Evrim Ağacı
Davranış
Hafıza
Hominid
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et