Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, Spiegel Online isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Afrika' dan çıkan Homo sapiens dünyayı fethetti. Pek çok bilim insanı, atalarımızın ne zaman ve hangi yollarla dünyanın diğer yerlerine göç ettiğini araştırdı ve hala araştırmaya devam ediyor.

Bu büyük yolculuğun sorumlusu belki de iklim değişiklikleriydi.

Honolulu' daki Hawaii Üniversitesinden Axel Timmermann ve Tobias Friedrich Nature adlı akademik dergide yayınladıkları çalışmada bu tahminde bulundu. Bu iki bilim insanına göre dünya yörüngesindeki değişimler geçmiş 125.000 yıl içerisinde iklim dalgalanmalarına sebep oldu. Bu dalgalanmalar ise deniz seviyesinin güçlü bir şekilde yükselip alçalmasına yol açtı.

Birkaç on bin yıl önce, Afrikalı olmayan modern insanların direkt ataları Afrika'dan dünyanın çevresine göç ettiler. Ayrıca genetikçilerden oluşan 3 ayrı ekip Nature dergisinde bu göç yollarına dair güncel bilgileri paylaştılar. Bu amaçla kapsamlı gen analizleri yaptılar.

Halen en güçlü şekilde savunulan Afrika' dan çıkış hipotezine göre, Homo genusu Afrika'dan dünyanın kalan bölgelerine yayıldı. Bu hipoteze göre ilk olarak Homo erectus 1,9 milyon yıl önce Asya ve Afrika' ya ulaştı. Sonrasında Avrupadakiler Neandertallere, Afrikadakiler ise modern insanlara evrildi. Daha sonra da bu modern insanlar 60.000 ila 70.000 yıl öncesinde Afrika kıtasını terk ettiler ve dünyanın diğer bölgelerine göç ettiler.

Modern insanlar dünyanın diğer kıtalarındaki insan türleriyle genetik olarak bir parça karıştılar, örneğin Avrupa'da Neandertallerle. Bu geçerli hipoteze göre, sonuç olarak kısa bir zaman içinde diğer insan türlerinin nesli tükendi ve de bugün yaşayan tüm Afrikalı olmayanlar tek bir göçmen popülasyonun takipçileri konumuna geldiler.

Karşıt bir teoriye göre ise, ilk modern insanlar memleketleri Afrika'yı yaklaşık 120.000 yıl önce terk ettiler ve güneydoğu Asya ile Okyanusya' ya yerleştiler. Bundan sonra Avrasya' ya ise Doğu Akdeniz kıyılarından gelen ikinci göçmen grup yerleşti.

Yapılan çalışmalar iki hipotezden hangisinin doğru olduğunu henüz yanıtlamış değil, fakat göçlere dair yeni detaylar elde edildi.

Boston'daki Harvard Medical School'dan bilim insanı David Reich, daha önceki araştırmalarda yeterince göz önünde bulundurulmamış olan 142 popülasyondan 300 bireye ait genomları diziledi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Reich ve ekibi araştırmaları doğrultusunda, sonuç olarak bugün yaşayan insanlara dayandırılan grubun yaklaşık 200.000 yıl öncesinde Afrika'da ortaya çıktığını düşünüyorlar.

Bir kısım Afrika kıtasını terk etti, daha sonra doğu ve batı Avrasya olmak üzere 2 ayrı gruba bölündüler. Batı Avrasyadakiler daha sonra doğu Asya ve Okyanusya' ya yerleştiler. Bu teoriye göre Avustralya ve Papua Yeni Gine'deki bugünkü insanlar bu grubun takipçileriydi.

Aborijinlerdeki Büyüleyici Genetik Çeşitlilik

Kopenhag Üniversitesi'nden araştırmacı Eske Willerslev yapmış olduğu analize göre, Homo sapiens' in Afrika dışına bir kere göç etmiş olduğu görüşünde. Toplamda 83 Aborijin ve 25 Papua Yeni Gineliye ait genleri analiz ettiler. Çalışmaya göre bu grup yaklaşık 58.000 yıl önce Avrupalı ve Asyalılardan ayrıldı.

Yaklaşık 10.000 yıl önce gerçekleşen iki popülasyonun mekansal ayrılığının çok daha öncesinde, yaklaşık 37.000 yıl önce, Aborijinlerin ve Papua Yeni Ginelilerin soy çizgileri birbirlerinden ayrıldı. Bu alt grupların ortaya çıkması büyük olasılıkla Avustralya kıtası içerisinde çöllerin doğal bariyerler oluşturması nedeniyle gerçekleşti.

Eske Willerslev ile Avustralyalı Aborijinler.
Eske Willerslev ile Avustralyalı Aborijinler.
Dpa/ Mayday Film/ Preben Hjort

Kopenhag Üniversitesinden Anna Sapfo Malaspinos ''Avustralyalı Aborijinlerin genetik çeşitliliği hayret verici. Belki kıtaya çok uzun zaman öncesinde yerleşildiği için, gruplardan, çöl bölgelerindeki güneybatılı Avustralyalıları genetik olarak, kuzeydoğululardan daha kesin ayırt edebiliyoruz. Örnek olarak, bir kıta üzerinde olmalarına rağmen Amerika yerlileri ve Sibiryalılar kadar farklılar." diyor.

Ekip gen analizlerinde nesli tükenmiş insan gruplarından olan Denisovanlar ve ayrıca şimdiye kadar tanınmayan gruplar da buldu.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Spiegel Online | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/09/2020 10:56:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7107

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Virüsler
İklim
Allah
Nörobilim
Kalp
Enzim
Cinsellik Araştırmaları
Cinsiyet Araştırmaları
Gen
Hayvan Davranışları
Köpek
Ay Ve Dünya
Dünya Dışı Yaşam
Sanat
Doğa Olayları
Dünya
Deprem
Cinsel Seçilim
Üreme
Anne
Depresyon
Sinir Sistemi
Mers
Hayvan
Göğüs
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder