Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden?

Nükleer Silahsızlanma Rüyasının Sonu: Askeri Stoklardaki Atom Bombalarının Sayısı Yeniden Artıyor!

Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden? Pixfeeds
4 dakika
12,545
 • Nükleer Fizik
 • Savaş Mühendisliği

Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silah cephaneliklerinin azaltılmasında kaydedilen ilerlemeye rağmen, dünya genelindeki nükleer savaş başlığı envanteri çok yüksek bir seviyede kalmaya devam etmektedir: 2022'nin başı itibariyle toplamda dokuz ülke, yaklaşık 12.700 adet savaş başlığına sahipti.

Tüm nükleer savaş başlıklarının yaklaşık %90'ı Rusya ve ABD'ye aittir. Bu ülkelerin her ikisinde de yaklaşık 4.000'er adet nükleer başlık bulunmaktadır. Bu iki ülke haricinde kalan ve nükleer silahları olan devletlerin hiçbiri, ulusal güvenliği sağlamak için birkaç yüzden fazla nükleer silaha ihtiyaç duymamaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Küresel ölçekte bakıldığında, nükleer silahlara yönelik genel envanter sayısı giderek azalmaktadır; ancak bu azalmanın hızı, son 30 yıla kıyasla git gide yavaşlamaktadır. Üstelik bu görünürdeki nükleer silahsızlanmaya sebep olan şey, yeni atom bombası üretimini durdurmuş olmaktan ziyade, ABD ve Rusya'nın hâlen daha önceden emekliye ayırdıklarını savaş başlıklarını sökme sürecinde olmasındandır.

Genel nükleer silah envanterinin aksine, küresel askeri stoklardaki (yani potansiyel savaş alanlarında görev alacak operasyonel güçlere tahsis edilen savaş başlıklarını içeren stoklardaki) savaş başlığı sayısı, yeniden artışa geçmiştir.

Bu Reklamı Kapat

ABD ve Rusya'nın Nükleer Cephaneliği Nasıl Değişti?
ABD ve Rusya'nın Nükleer Cephaneliği Nasıl Değişti?
Statista

ABD, nükleer stokunu yavaş yavaş azaltmaya devam etmektedir. Fransa ve İsrail'in stokları da nispeten stabildir. Ancak Çin, Hindistan, Kuzey Kore, Pakistan ve Birleşik Krallık'ın yanı sıra, muhtemelen Rusya'nın da askeri stoklarını artırdığı düşünülmektedir (bu, haritada gösterilmiştir):

Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Federation of American Scientists

Dünyada şu anda var olan 12.700 nükleer savaş başlığından 9.400'den fazlası füzeler, uçaklar, gemiler ve denizaltılar tarafından kullanılmak üzere, askeri stoklarda bulunmaktadır. Kalan savaş başlıkları ise kullanımdan kaldırılmıştır. Ancak bu başlıklar, hâlen nispeten sağlam durumdadır; sadece sökülmeyi beklemektedirler. Askeri stoklardaki 9.440 savaş başlığından yaklaşık 3.730'u operasyonel güçlerle (füzeler veya bombardıman üslerinde) konuşlandırılmaktadır. ABD, Rus, İngiliz ve Fransız savaş başlıklarından yaklaşık 2.000 tanesi yüksek alarm durumundadır ve dolayısıyla kısa sürede kullanıma hazır vaziyettedir (tabloya bakınız):

Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Federation of American Scientists

Ülkelerin sahip olduğu nükleer silahların tam sayısı, yakınen korunan bir ulusal sırdır. Bu nedenle burada sunulan tahminler, önemli bir belirsizlik içermektedir. Nükleer silahlı devletlerin çoğu, nükleer stoklarının boyutları hakkında neredeyse hiçbir bilgi sağlamazlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yine de gizlilik derecesi, ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişmektedir. 2010 ve 2018 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, toplam stok büyüklüğünü açıklamıştır; ancak 2019'da Trump yönetimi bu uygulamayı durdurmuştur. Neyse ki 2020'de Biden yönetimi nükleer şeffaflığı geri getirmiştir. Bu, demokratik bir ülkede nükleer hesap verebilirlik için bir zafer olarak görülebilir.

Ancak sınırlamalara rağmen, kamuya açık bilgiler, tarihsel kayıtların dikkatli analizi ve ara sıra ortaya çıkan veri sızıntıları, ulusal nükleer silah stoklarının büyüklüğü ve bileşimi hakkında en iyi tahminler yapmayı mümkün kılmaktadır. Farklı nükleer silahlı devletlerin nükleer savaş başlığı kategorilerinin bir dökümü ve her ülkenin cephaneliğine ilişkin daha ayrıntılı bir değerlendirme için şu tabloyu inceleyebilirsiniz:

Dünyadaki Nükleer Güçlerin Durumu
Dünyadaki Nükleer Güçlerin Durumu
Federation of American Scientists

Bu tabloyu nasıl okumalısınız?

 • "Sevk edilmiş stratejik savaş başlıkları", kıtalararası füzelere ve ağır bombardıman üslerine yerleştirilenlerdir.
 • "Sevk edilmiş stratejik olmayan savaş başlıkları", operasyonel kısa menzilli dağıtım sistemlerine sahip üslerde konuşlandırılanlardır.
 • "Yedek/Sevk edilmemiş" savaş başlıkları, fırlatıcılara değil, depoya yerleştirilmiş olanlardır (bombardıman üslerindeki silahlar konuşlandırılmış olarak kabul edilir).
 • "Askeri stok", ordunun gözetiminde olan ve görevlendirilen teslimat araçları tarafından kullanılmak üzere ayrılmış aktif ve aktif olmayan savaş başlıklarını içerir.
 • "Toplam envanter", askeri stoktaki savaş başlıklarının yanı sıra, kullanımdan kaldırılmış, ancak hala bozulmamış, sökülmeyi bekleyen savaş başlıklarını içerir.

Ek Bilgiler

Tarihsel bağlamda değerlendirecek olursak, dünyadaki nükleer silah sayısı Soğuk Savaş'tan bu yana önemli ölçüde azalmıştır: 1986'da yaklaşık 70.300'lük bir zirveyi gördükten sonra, 2022'nin başları itibariyle tahmini olarak 12.700 dolaylarına düşmüştür. Hükümet yetkilileri, genellikle bu başarıyı mevcut veya yakın tarihli silah kontrol anlaşmalarının bir sonucu olarak nitelendirmektedir; ancak gerçekte azalmanın ezici kısmı, 1990'larda gerçekleşmiştir. Bazıları, günümüzdeki rakamları 1950'lerinkiyle karşılaştırmaktadır; ama bu, elma ile armudu karşılaştırmaya benzer: Bugünün nükleer bombaları çok daha güçlüdür.

Nükleer silahsızlanma hızı, 1990'lara kıyasla önemli ölçüde yavaşlamıştır ve yalnızca emekliye ayrılan silahların sökülmesi nedeniyle devam ediyor gibi görünmektedir. Gidişata bakıldığında, askeri stokların (kullanılabilir nükleer silahların) yeniden arttığı görülmektedir.

Tarihsel Olarak Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (1945-2022)
Tarihsel Olarak Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (1945-2022)
Federation of American Scientists

Nükleer silahsızlanma yönünde planlar yapmak yerine, nükleer silah sahibi devletlerin tamamı, kalan nükleer silahlarını hızla modernize etmeye devam etmektedir; birçoğu, yeni nükleer başlık tipleri geliştirmektedir ve/veya ulusal stratejilerinde nükleer başlıkların rolünü artırmaktadır. Bu ülkelerin hepsi, nükleer silahlarını süresiz olarak elinde tutmaya kararlı gözükmektedir ve bu bakımdan, bu ülkelkerin her biri, nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik anlaşmaların amacı ve ruhuyla çelişmektedirler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 15
 • Tebrikler! 5
 • Grrr... *@$# 3
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/05/2022 06:32:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11539

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Alan
Bitkiler
Madde
Akciğer
Bilim İnsanı
Diş
Çiçek
Sağlık Bakanlığı
Ağrı
Yanlış
Evrim Ağacı Duyurusu
Virüs
Darwin
Karanlık
Uçma
Mikrop
Şiddet
Makine
Protein
Zihin
Görme
Periyodik Tablo
Saç
Koku
Molekül
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et