Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden?

Nükleer Silahsızlanma Rüyasının Sonu: Askeri Stoklardaki Atom Bombalarının Sayısı Yeniden Artıyor!

Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden? Pixfeeds
4 dakika
36,695
Tüm Reklamları Kapat

Soğuk Savaş'tan bu yana nükleer silah cephaneliklerinin azaltılmasında kaydedilen ilerlemeye rağmen, dünya genelindeki nükleer savaş başlığı envanteri çok yüksek bir seviyede kalmaya devam etmektedir: 2022'nin başı itibariyle toplamda dokuz ülke, yaklaşık 12.700 adet savaş başlığına sahipti.

Tüm nükleer savaş başlıklarının yaklaşık %90'ı Rusya ve ABD'ye aittir. Bu ülkelerin her ikisinde de yaklaşık 4.000'er adet nükleer başlık bulunmaktadır. Bu iki ülke haricinde kalan ve nükleer silahları olan devletlerin hiçbiri, ulusal güvenliği sağlamak için birkaç yüzden fazla nükleer silaha ihtiyaç duymamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Küresel ölçekte bakıldığında, nükleer silahlara yönelik genel envanter sayısı giderek azalmaktadır; ancak bu azalmanın hızı, son 30 yıla kıyasla git gide yavaşlamaktadır. Üstelik bu görünürdeki nükleer silahsızlanmaya sebep olan şey, yeni atom bombası üretimini durdurmuş olmaktan ziyade, ABD ve Rusya'nın hâlen daha önceden emekliye ayırdıklarını savaş başlıklarını sökme sürecinde olmasındandır.

Genel nükleer silah envanterinin aksine, küresel askeri stoklardaki (yani potansiyel savaş alanlarında görev alacak operasyonel güçlere tahsis edilen savaş başlıklarını içeren stoklardaki) savaş başlığı sayısı, yeniden artışa geçmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

ABD ve Rusya'nın Nükleer Cephaneliği Nasıl Değişti?
ABD ve Rusya'nın Nükleer Cephaneliği Nasıl Değişti?
Statista

ABD, nükleer stokunu yavaş yavaş azaltmaya devam etmektedir. Fransa ve İsrail'in stokları da nispeten stabildir. Ancak Çin, Hindistan, Kuzey Kore, Pakistan ve Birleşik Krallık'ın yanı sıra, muhtemelen Rusya'nın da askeri stoklarını artırdığı düşünülmektedir (bu, haritada gösterilmiştir):

Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Federation of American Scientists

Dünyada şu anda var olan 12.700 nükleer savaş başlığından 9.400'den fazlası füzeler, uçaklar, gemiler ve denizaltılar tarafından kullanılmak üzere, askeri stoklarda bulunmaktadır. Kalan savaş başlıkları ise kullanımdan kaldırılmıştır. Ancak bu başlıklar, hâlen nispeten sağlam durumdadır; sadece sökülmeyi beklemektedirler. Askeri stoklardaki 9.440 savaş başlığından yaklaşık 3.730'u operasyonel güçlerle (füzeler veya bombardıman üslerinde) konuşlandırılmaktadır. ABD, Rus, İngiliz ve Fransız savaş başlıklarından yaklaşık 2.000 tanesi yüksek alarm durumundadır ve dolayısıyla kısa sürede kullanıma hazır vaziyettedir (tabloya bakınız):

Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Tahmini Küresel Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (2022)
Federation of American Scientists

Ülkelerin sahip olduğu nükleer silahların tam sayısı, yakınen korunan bir ulusal sırdır. Bu nedenle burada sunulan tahminler, önemli bir belirsizlik içermektedir. Nükleer silahlı devletlerin çoğu, nükleer stoklarının boyutları hakkında neredeyse hiçbir bilgi sağlamazlar.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Yine de gizlilik derecesi, ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişmektedir. 2010 ve 2018 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, toplam stok büyüklüğünü açıklamıştır; ancak 2019'da Trump yönetimi bu uygulamayı durdurmuştur. Neyse ki 2020'de Biden yönetimi nükleer şeffaflığı geri getirmiştir. Bu, demokratik bir ülkede nükleer hesap verebilirlik için bir zafer olarak görülebilir.

Ancak sınırlamalara rağmen, kamuya açık bilgiler, tarihsel kayıtların dikkatli analizi ve ara sıra ortaya çıkan veri sızıntıları, ulusal nükleer silah stoklarının büyüklüğü ve bileşimi hakkında en iyi tahminler yapmayı mümkün kılmaktadır. Farklı nükleer silahlı devletlerin nükleer savaş başlığı kategorilerinin bir dökümü ve her ülkenin cephaneliğine ilişkin daha ayrıntılı bir değerlendirme için şu tabloyu inceleyebilirsiniz:

Dünyadaki Nükleer Güçlerin Durumu
Dünyadaki Nükleer Güçlerin Durumu
Federation of American Scientists

Bu tabloyu nasıl okumalısınız?

 • "Sevk edilmiş stratejik savaş başlıkları", kıtalararası füzelere ve ağır bombardıman üslerine yerleştirilenlerdir.
 • "Sevk edilmiş stratejik olmayan savaş başlıkları", operasyonel kısa menzilli dağıtım sistemlerine sahip üslerde konuşlandırılanlardır.
 • "Yedek/Sevk edilmemiş" savaş başlıkları, fırlatıcılara değil, depoya yerleştirilmiş olanlardır (bombardıman üslerindeki silahlar konuşlandırılmış olarak kabul edilir).
 • "Askeri stok", ordunun gözetiminde olan ve görevlendirilen teslimat araçları tarafından kullanılmak üzere ayrılmış aktif ve aktif olmayan savaş başlıklarını içerir.
 • "Toplam envanter", askeri stoktaki savaş başlıklarının yanı sıra, kullanımdan kaldırılmış, ancak hala bozulmamış, sökülmeyi bekleyen savaş başlıklarını içerir.

Ek Bilgiler

Tarihsel bağlamda değerlendirecek olursak, dünyadaki nükleer silah sayısı Soğuk Savaş'tan bu yana önemli ölçüde azalmıştır: 1986'da yaklaşık 70.300'lük bir zirveyi gördükten sonra, 2022'nin başları itibariyle tahmini olarak 12.700 dolaylarına düşmüştür. Hükümet yetkilileri, genellikle bu başarıyı mevcut veya yakın tarihli silah kontrol anlaşmalarının bir sonucu olarak nitelendirmektedir; ancak gerçekte azalmanın ezici kısmı, 1990'larda gerçekleşmiştir. Bazıları, günümüzdeki rakamları 1950'lerinkiyle karşılaştırmaktadır; ama bu, elma ile armudu karşılaştırmaya benzer: Bugünün nükleer bombaları çok daha güçlüdür.

Nükleer silahsızlanma hızı, 1990'lara kıyasla önemli ölçüde yavaşlamıştır ve yalnızca emekliye ayrılan silahların sökülmesi nedeniyle devam ediyor gibi görünmektedir. Gidişata bakıldığında, askeri stokların (kullanılabilir nükleer silahların) yeniden arttığı görülmektedir.

Tarihsel Olarak Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (1945-2022)
Tarihsel Olarak Nükleer Savaş Başlığı Envanterleri (1945-2022)
Federation of American Scientists

Nükleer silahsızlanma yönünde planlar yapmak yerine, nükleer silah sahibi devletlerin tamamı, kalan nükleer silahlarını hızla modernize etmeye devam etmektedir; birçoğu, yeni nükleer başlık tipleri geliştirmektedir ve/veya ulusal stratejilerinde nükleer başlıkların rolünü artırmaktadır. Bu ülkelerin hepsi, nükleer silahlarını süresiz olarak elinde tutmaya kararlı gözükmektedir ve bu bakımdan, bu ülkelkerin her biri, nükleer silahların yayılmasının önlenmesine yönelik anlaşmaların amacı ve ruhuyla çelişmektedirler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
43
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 23
 • Tebrikler! 7
 • Grrr... *@$# 6
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2024 09:41:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11539

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Özellikler
Primatlar
Alzheimer
Yapay Seçilim
Epidemik
Canlı
Fotoğraf
Komplo
Kanser
Evrimsel Antropoloji
Bağışıklık
Karar
Karbon
Doğa Yasası
Madde
Covıd-19
Normal Doğum
Hastalık
Sosyal Medya
İklim
Yeni Koronavirüs
Yıldızlar
Karanlık Madde
Regülasyon
Zaman
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. o. A. Scientists, et al. Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden?. (3 Mart 2022). Alındığı Tarih: 17 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11539
Scientists, F. o. A., Bakırcı, Ç. M. (2022, March 03). Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden?. Evrim Ağacı. Retrieved April 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11539
F. o. A. Scientists, et al. “Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 03 Mar. 2022, https://evrimagaci.org/s/11539.
Scientists, Federation of American. Bakırcı, Çağrı Mert. “Hangi Ülkede Kaç Tane Atom Bombası Var? Nükleer Silah Sayısı Yıldan Yıla Nasıl Değişti ve Neden?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 03, 2022. https://evrimagaci.org/s/11539.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close