COVID-19 Teşhisi Yapabilen Bir Yüz Maskesi Geliştirildi!

COVID-19 Teşhisi Yapabilen Bir Yüz Maskesi Geliştirildi!
5 dakika
8,442 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

MIT ve Harvard Üniversitesi'nden mühendisler, takan kişiye yaklaşık 90 dakika içinde COVID-19 teşhisi koyabilen yeni bir yüz maskesi tasarladı. Maskeler, diğer yüz maskelerine takılabilen ve diğer virüsleri tespit etmek için uyarlanabilen küçük, tek kullanımlık sensörlere sahip.

Sensörler, araştırma ekibinin daha önce Ebola ve Zika gibi virüsler için kağıt tanılamada kullanılmak üzere geliştirdiği, dondurularak kurutulmuş hücresel makinelere dayanıyor. Yeni çalışmada araştırmacılar, sensörlerin yalnızca yüz maskelerine değil, aynı zamanda laboratuvar önlükleri gibi giysilere de dahil edilebileceğini ve potansiyel olarak sağlık çalışanlarının çeşitli patojenlere veya diğer tehditlere maruz kalmasını izlemek için yeni bir yol sunduğunu gösterdi. MIT Tıp Mühendisliği ve Bilim Enstitüsü (IMES) ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü'nde Termeer Tıp Mühendisliği ve Bilim Profesörü ve çalışmanın kıdemli yazarı James Collins şöyle diyor:

Viral veya bakteriyel nükleik asitlerin yanı sıra sinir toksinleri de dahil olmak üzere toksik kimyasalları tespit etmek için çok çeşitli sentetik biyoloji sensörlerini dondurarak kurutabileceğimizi gösterdik. Bu platformun ilk olarak müdahale ekipleri, sağlık personeli ve askeri personeli için üretilen yeni nesil giyilebilir biyosensörleri mümkün kılacağını düşünüyoruz.

Yüz maskesi sensörleri, testi gerçekleştirmeye hazır olduklarında kullanıcı tarafından etkinleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır ve sonuçlar, kullanıcı gizliliği için yalnızca maskenin içinde görüntülenir.

Reklamı Kapat

Harvard Üniversitesi'nin Wyss Biyolojiden Esinlenilmiş Mühendislik Enstitüsü'nde araştırma bilimcisi olan Peter Nguyen ve MIT'nin Abdul Latif Jameel Sağlıkta Makine Öğrenimi Kliniği'nde Girişim Kurucusu ve Wyss Enstitüsü'nde eski bir doktora sonrası araştırmacı olan Luis Soenksen, Nature Biotechnology'de yayınlanan makalenin baş yazarlarıdır.

Giyilebilir Sensörler

Yeni giyilebilir sensörler ve tanısal yüz maskesi, Collins'in birkaç yıl önce geliştirmeye başladığı teknolojiye dayanıyor. 2014 yılında, belirli hedef moleküllere tepki veren sentetik gen ağları oluşturmak için gereken proteinlerin ve nükleik asitlerin kağıda gömülebileceğini gösterdi ve bu yaklaşımı Ebola ve Zika virüsleri için kağıt tanılama oluşturmak için kullandı. Collins, 2017 yılında Feng Zhang'ın laboratuvarı ile çalışırken, SHERLOCK olarak bilinen, CRISPR enzimlerine dayanan ve nükleik asitlerin son derece hassas bir şekilde saptanmasına izin veren başka bir hücresiz sensör sistemi geliştirdi.

Bu hücresiz devre bileşenleri dondurularak kurutulur ve yeniden sulanana kadar aylarca stabil kalır. Su ile aktive olduklarında, herhangi bir RNA veya DNA dizisi olabilen hedef molekülleri ve diğer molekül türleri ile etkileşime girebilir ve renk değişikliği gibi bir sinyal üretebilirler.

Yakın geçmişte Collins ve meslektaşları, sağlık çalışanları veya potansiyel olarak patojenlere maruz kalan diğerleri için bir laboratuvar önlüğü oluşturmak amacıyla bu sensörleri tekstil ürünlerine dahil etmek için çalışmaya başladı. Soenksen, ilk olarak, bu tür bir sensörle hangi ürünlerin uyumlu olabileceğini bulmak için pamuktan polyestere, yünden ipeğe kadar yüzlerce farklı kumaş türünü test etti. Şöyle diyor:

Moda endüstrisinde giysi yapmak için çok yaygın olarak kullanılan birkaç ürün belirledik. Bunlar arasından en iyisi, polyester ve diğer sentetik elyafların bir kombinasyonuydu.

Giyilebilir sensörler yapmak için araştırmacılar, dondurularak kurutulmuş bileşenlerini bu sentetik kumaşın küçük bir bölümüne yerleştirdiler ve burada bir silikon elastomer halkasıyla çevrelediler. Bu bölümlendirme, numunenin buharlaşmasını veya sensörden uzağa yayılmasını önlüyor. Teknolojiyi sergilemek için araştırmacılar, bu sensörlerden yaklaşık 30'unun gömülü olduğu bir ceket oluşturdular. Virüslü bir hastaya maruz kalmayı taklit eden viral partiküller içeren küçük bir sıvıyı sıçrattıklarında, dondurularak kurutulmuş hücre bileşenlerini hidratlayabileceğini ve sensörü etkinleştirebileceğini gösterdiler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sensörler, çıplak gözle görülebilen bir renk değişimi veya elde tutulan bir spektrometre ile okunabilen bir floresan veya ışıldayan sinyal dahil olmak üzere farklı türde sinyaller üretecek şekilde tasarlanabilir. Araştırmacılar ayrıca, sonuçları okuyabileceği ve kablosuz olarak bir mobil cihaza iletebileceği kumaşa entegre edilebilecek giyilebilir bir spektrometre tasarladı. Nguyen, şöyle diyor:

Bu, çevresel maruziyetinizi takip eden ve sizi ve diğerlerini maruziyet ve nerede olduğu hakkında uyarabilecek bir bilgi geri bildirim döngüsü sağlar.

Araştırmacılar 2020'nin başlarında giyilebilir sensörler üzerindeki çalışmalarını bitirirken, COVID-19 dünyaya yayılmaya başladı ve bu nedenle hızla SARS-CoV-2 virüsü için bir teşhis oluşturmak için teknolojilerini kullanmaya karar verdiler.

Tanı Koyucu Bir Maske!

Tanısal yüz maskelerini üretmek için araştırmacılar, dondurularak kurutulmuş SHERLOCK sensörlerini bir kağıt maskeye yerleştirdiler. Giyilebilir sensörlerde olduğu gibi, dondurularak kurutulmuş bileşenler silikon elastomer ile çevrilidir. Bu durumda sensörler maskenin iç kısmına yerleştirilir, böylece maskeyi takan kişinin nefesindeki viral partikülleri algılayabilirler.

Maske ayrıca, kullanıcı testi yapmaya hazır olduğunda bir düğmeye basılarak serbest bırakılan küçük bir su deposu içerir. Bu, maskenin içinde biriken nefes damlacıklarını analiz eden ve 90 dakika içinde sonuç veren SARS-CoV-2 sensörünün dondurularak kurutulmuş bileşenlerini nemlendirir. Nguyen şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Bu test, altın standart olarak görülen ve son derece hassas olan PCR testleri kadar hassas, ancak aynı zamanda, COVID-19'un hızlı analizi için kullanılan antijen testleri kadar hızlı.

Bu çalışmada geliştirilen prototipler, bir kullanıcının durumunu algılamak için maskenin içinde sensörlere ve ayrıca çevreden maruz kalmayı algılamak için giysilerin dışına yerleştirilen sensörlere sahiptir. Araştırmacılar ayrıca grip, Ebola ve Zika dahil olmak üzere diğer patojenler için sensörleri veya organofosfat sinir ajanlarını tespit etmek için geliştirdikleri sensörleri değiştirebilirler. Soenksen şöyle diyor:

Bu deneyler sayesinde, son teknoloji moleküler test tesislerinin işlevselliğini, giyilebilir teknoloji uygulamalarına yönelik çeşitli senaryolarla uyumlu bir formata indirdik.

Araştırmacılar teknoloji için bir patent başvurusunda bulundular ve şimdi sensörleri daha da geliştirmek için bir şirketle çalışmayı umuyorlar. Collins, yüz maskesinin büyük olasılıkla kullanıma sunulabilecek ilk uygulama olduğunu söylüyor:

Bence yüz maskesi, muhtemelen en gelişmiş uygulamadır ve bir ürüne en yakın olandır. Sahip olduğumuz prototip çabalarını devralıp, bunları onaylanmış ve pazarlanan bir ürüne dönüştürmek isteyen birçok gruptan daha şimdiden ilgi görüyoruz.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 5
 • Muhteşem! 3
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/10/2021 13:27:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10646

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Bilişsel
Bilimsel
Metal
Obstetrik
Göğüs
Canlı Cansız
Filogenetik
Zeka
Deniz
Yapay Seçilim
Uydu
Vaka
Viral
Evrimsel Tarih
Büyük Patlama
Evrim
Alan
Yatay Gen Transferi
Öğrenme Alanı
Lipit
Veri
Kanıt
Kas
Elektron
Olasılık
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın