Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Glimfatik Sistem Nedir? Beyin Kendisini Nasıl Temizler?

Glimfatik Sistem Nedir? Beyin Kendisini Nasıl Temizler?
4 dakika
1,248
Tüm Reklamları Kapat

Glimfatik Sistem, ünlü nörolog Maiken Nedergaard ve ekibi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2012 yılında keşfedilmiştir. Nedergaard ve ekibi, fareler üzerinde gerçekleştirdikleri deneylerde uyku sırasında beyindeki hücreler arasında bulunan toksik maddelerin temizlendiğini gözlemlemişlerdir. Bu keşif, beyindeki atık maddelerin uzaklaştırılmasının lenfatik sistem tarafından sağlandığına dair eski anlayışı değiştirmiştir. Bu yeni araştırmanın sonucunda atık maddelerin uzaklaştırılması görevinin Glimfatik Sisteme ait olduğu keşfedilmiştir.

NPR

Glimfatik sistem, lenf sistemiyle bağlantılı olsa da beyindeki interstisyel (hücreler arası) sıvının temizlenmesi için farklı bir mekanizma kullanmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Beyin interstisyel sıvısında biriken atık maddeler, BOS ve astrositik aquaporin-4 (AQP4) kanalları aracılığıyla beyin parankiminden (beyin dokusundan) uzaklaştırılır. Nasıl ki lenfatik sistem vücudumuzda interstisyel sıvının temizlenmesi ve yağ, protein ve diğer metabolitlerin atılmasını veya geri dönüştürülmesini sağlıyorsa glimfatik sistem de lenfatik sisteme sahip olmayan beyin gibi kritik bir organda zaman içinde biriken toksik maddelerin temizlendiği alternatif bir mekanizma oluşturur.

Glimfatik taşıma ile temizlendiği gösterilen endojen çözeltiler arasında potasyum, laktat, amiloid beta ve tau gibi patojenik peptitler ve proteinler ile hasarlı hücrelerden salınan nöron spesifik enolaz ve gliyal fibriller, asidik protein gibi çözünebilir proteinler bulunur.

Tüm Reklamları Kapat

Glimfatik Sistemin Beyindeki Atık Temizleme Mekanizması

BOS, beyin ventriküllerinden yola çıkıp beyin parankimine doğru yol alır. Daha sonra BOS, interstisyel sıvı ile karışır ve buradan ekstraselüler (hücre dışı) proteinleri alarak beyin parankimindeki fazla maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu temizlik sürecinde ekstraselüler proteinler, astrositik aquaporin-4 kanalları aracılığıyla paravenöz (venlerin yanında bulunan) aralığa taşınır. Son olarak kan dolaşımı yoluyla servikal (boyun) lenf damarlarına ulaşarak ortamdan uzaklaştırılır.

Peki Nedir Bu AQP4 Kanalı?

AQP4, merkezi porlara sahip, beyinde en çok bulunan hücresel transmembran (hücre zarının içinden geçen) protein kanalıdır. Bu kanal, su geçişine izin veren ancak sudan daha büyük molekülleri dışarıda tutan merkezi porlar sayesinde yüksek etkinlikte ve seçicilikte işlev görür. Suyun yanı sıra gliserol ve iyon, gaz ya da sinyal molekülleri gibi diğer bazı maddelerin de geçişine olanak sağlar. Yani AQP4 kanallarının glimfatik sistemin yapı taşı oldukları söylenebilir.

Help Guide

Glimfatik Sistemin Fonksiyonunu Etkileyen Durumlar

Glimfatik sistemin fonksiyonları; başta sempatik ve parasempatik sinir sistemi, uyku ve uyanıklık döngüsü, yaşlanma süreci ve genetik faktörlerden etkilenir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Glimfatik sistem uyanıklık sırasında zayıf aktivite gösterirken, uyku ve anestezi durumunda aktivitesi büyük ölçüde artar. Özellikle derin NREM (Non-REM) uykusu denilen uyku evresi sırasında glimfatik sistem daha aktif çalışır. Bu evrede sinir hücrelerinin dendritik çıkıntıları küçülür. Bu, sinir hücrelerinin üzerindeki dendritlerin daha az alan kaplaması anlamına gelir. Dendritik çıkıntıların küçülmesi, sinir hücreleri arasındaki boşluğun genişlemesine ve glimfatik sistemin etkinliğini artıran interstisyel sıvının daha etkili bir şekilde drenajına yardımcı olur.

Beta amiloid proteininin eliminasyonunun glimfatik sisteme bağlı olduğunu daha önce belirtmiştik. İşte, sadece bir gece uyku yoksunluğu bile bu zararlı proteinin bellek süreci için önemli olan talamus veya hipokampüs gibi bölgelerde birikimine yol açmaktadır. Sadece uyku miktarı değil, yatma pozisyonunun da glimfatik sistem biyolojisini etkilediği gösterilmiştir. Sırtüstü yatmanın sistemin aktivitesini azalttığı, yan yatmanın ise artırdığı görülmüştür.

Diğer bir faktör ise yaştır. Yaş ilerledikçe damarların esnekliği azalır, serebral arterler sertleşir, arterlerin pulsasyon (ritmik atım) dalgalarının genliği azalır. Bu durum perivasküler boşluklarda sıvı birikimine, bazal membranlar boyunca perivasküler (damar etrafındaki) yolların daralmasına ve sonuç olarak BOS drenaj yolları ve glimfatik yolların işlev bozukluğuna yol açar.

Glimfatik yolların işlev bozukluğu, yanlış şekillenmiş proteinlerin birikmesine neden olur ve bunlar nörodejeneratif hastalıkların gelişiminin temelini oluşturur.

Bunun yanı sıra sinir sisteminde meydana gelen tüm patolojiler, hem nörodejeneratif hastalıklar hem de yaralanmalar; merkezi sinir sistemi metabolizmasının ara ürünlerinin ve yan ürünlerinin dışarı atılması için önemli olan glimfatik yolların drenajını bozar. Yani aslında glimfatik sistemin bozukluğu, nörodejeneratif hastalıkların oluşumunda bir etken olduğu gibi bu hastalıkların bir sonucu da olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Glimfatik sistemin aktivitesini azalttığı görülen diğer faktörler arasında hareketsiz yaşam ve vücut sıcaklığının artışı da bulunmaktadır, ancak şüphesiz ileri yaş ve uykusuzluk bu sistemin aktivitesini en çok etkileyen iki faktördür.

The Conversation

Glimfatik Sistemin Sağlığını Desteklemek İçin Alabileceğiniz Önlemler

Glimfatik sistemin sağlıklı çalışmasının en önemli belirleyicisi uykudur. Kesintisiz, kaliteli ve yeterli bir uyku beynin temizlik işlemi, sinir ağının yeniden düzenlenmesi ve beyindeki sinaptik bağlantıların güçlendirilmesi için gereklidir.

Uykunun yanı sıra aktif bir yaşam tarzı benimseme, sağlıklı beslenme, stres yönetimi, yeterli su alımı sağlama, sigara ve alkol tüketiminden kaçınma, beyin egzersizleri yapma gibi öneriler de glimfatik sistemimi korumaya yardımcı olacaktır.

Sonuç

Glimfatik sistemin keşfi, beyin fonksiyonları ile nörodejeneratif hastalıkların anlaşılmasında büyük bir adım olmuştur. Glimfatik sistemin anlaşılması ve korunması için yapılacak çalışmalar, beyin sağlığına yönelik önemli ilerlemelerin sağlanmasında kritik bir rol oynayacaktır.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 4
 • Muhteşem! 3
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/09/2023 12:40:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14704

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karanlık
Lgbt
Gerçek
Entropi
Atom
Adaptasyon
Bakteriler
Kafatası
Rna
Yeni Koronavirüs
Kan
Eşcinsellik
Eşey
Kas
Kalori
Hafıza
Doktor
Duygu
Ağız
Hominidae
Bilim İnsanları
Uluslararası Uzay İstasyonu
Yiyecek
Gezegen
Stres
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Arslantaş, et al. Glimfatik Sistem Nedir? Beyin Kendisini Nasıl Temizler?. (31 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 24 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14704
Arslantaş, Ö., Alparslan, E. (2023, May 31). Glimfatik Sistem Nedir? Beyin Kendisini Nasıl Temizler?. Evrim Ağacı. Retrieved September 24, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14704
Ö. Arslantaş, et al. “Glimfatik Sistem Nedir? Beyin Kendisini Nasıl Temizler?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 31 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14704.
Arslantaş, Öykü. Alparslan, Eda. “Glimfatik Sistem Nedir? Beyin Kendisini Nasıl Temizler?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 31, 2023. https://evrimagaci.org/s/14704.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close