Evrim Ağacı

Gerçek Tardigradlar (Eutardigrada)

Gerçek Tardigradlar (Eutardigrada) Akın Karahasan

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Hidrobiyoloji ve Tardigradlar (Su Ayıları) yazı dizisinin 4. yazısıdır. Dizinin ilk yazısına gitmek için buraya, dizideki tüm yazıları görmek için buraya tıklayınız. Yazı dizileri, EA Akademi'nin bir parçasıdır.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Resimde yer almakta olan Eutardigrad'ın örnekleme çalışması (gerekli izinler alınmış olup) Bolu ilinin Abant Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 1.350 metre yükseklikte yer alan Abant Gölü %90’ı aşkın nem oranı ile örnekleme yapılabilecek verimli arazilerden bir tanesidir. Örnekleme çalışması gölün çevresinde yer alan ormanlığın içerisindeki karayosunu kaplı kayalardan elde edilmiştir. Bunun için, Olympus marka ışık mikroskobunda 10’luk oküler ve 40’lık objektif kullanılmıştır. Toplama yöntemini detaylı bir şekilde anlattığımız buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Abant Gölü'nden elde ettiğimiz Eutardigrad türleri.
Abant Gölü'nden elde ettiğimiz Eutardigrad türleri.
Akın Karahasan

Tanım ve Genel Bilgiler

Tardigrada şubesi içerisinde yer alan sınıflardan biridir. Bu sınıf içerisinde Apochela ve Parachela adında iki adet takım yer almaktadır. Eutardigrada sınıfı mikroskop altında kabaca bakıldığında diğer bir sınıf olan Heterotardigrada sınıfı ile karıştırılabilir. Fakat aralarında belli farklar bulunmaktadır. Bu farklar şunlardır: Eutardigrada sınıfında yer alan iki takımın kütikula tabakası yapı (granüllü, granülsüz, çıkıntılı, renkli vb.) bakımından farklılık gösterse de genel anlamıyla düz bir doku şekli bulunmaktadır. Heterotardigrada sınıfı içerisinde yer alan Echiniscoidea takımında ise zırh diye tabir ettiğimiz yer yer kalınlaşmış kütikula plakaları bulunmakta, aynı şekilde Heterotardigrada sınıfının bir diğer takımı olan Arthrotardigrada da Eutardigrada sınıflarında yer alan takımlardan ayrılmasını sağlayan ve Echiniscoidea takımının da zırh yapısına ek olarak bulunabilen sirrus adını verdiğimiz kütikula uzantıları yer almaktadır.

Bir diğer farklılık Heterotardigrada genel bir özellik olarak karşımıza çıkmakta olan baş kısmında yer alan sirrus yapısına benzerlik göstermesine karşın cephalik duyu organı diye adlandırdığımız yapılar bulunmaktadır. Eutardigrada sınıfında bu yapılar yalnızca Apochela takımının Milnesiidae ailesinde yer almaktadır. Parachela takımında ise cephalik duyu organı yapılarının yerine baş bölgesinde bulunan kütikulanın altında duyu almaçları yer alır.

Bir başka farklılık ise Eutardigrada sınıfında boşaltım kanalı ve üreme kanalı tek bir açıklıktan (kloak) dışarıya açılmakta iken; Heterotardigrada sınıfında üreme kanalı gonopordan, boşaltım kanalı ise anüsten dışarıya açılmaktadır. Gözlemlenebilir farklılıklardan sonuncusu şudur: Boşaltımda görevli organlardan biri olan malphigian (günümüzde birçok eklem bacaklıda bulunmakta) tüplerinin Eutardigradlarda bulunurken; Heterotardigradlarda yer almamasını verebiliriz. 

Abant Gölü'nde gözlemlediğimiz diğer bireyler.
Abant Gölü'nde gözlemlediğimiz diğer bireyler.
Akın Karahasan

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Eutardigrada sınıfı sahip olduğu tür çeşitliliği ve habitat çeşitliliği ile kozmopolit bir dağılıma sahiptir. Eutardigrada sınıfı karalarda ve tatlı sularda (göl, nehir vb.) oldukça sık bulunurken denizlerde birkaç tür (örn. Halobiotus crispae) dışında Eutardigrada sınıfına rastlanması oldukça güçtür ve muhtemelen örnek olarak verdiğimiz türün ikincil bir adaptasyon sürecinden geçip kara habitatından denizlere döndüğü düşünülmektedir. Denizler genellikle Heterotardigrada sınıfından Arthrotardigrada takımının yaygın bir şekilde bulunduğu alanlardır. Habitatları ve beslenme şekilleri ile ilgili detaylı açıklamaya tardigradları genel özellikleri ile anlatmış olduğumuz yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Abant Gölü'nden başka bir örnek.
Abant Gölü'nden başka bir örnek.
Akın Karahasan

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Çevrenizdeki karayosunlarından, likenlerden ve ağaç yapraklarından yapabileceğiniz küçük bir örnekleme ile mikroskopta karşınıza çıkan tardigradın Eutardigrada sınıfına ait olması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bunun sebebi, habitat kısmında bahsetmiş olduğumuz Eutardigrada sınıfının yüksek tür çeşitliliği ve habitat çeşitliliği olarak söylenebilir. Tardigradlar kriptobiyotik formları ile çevre şartlarına o kadar dirençli hala gelirler ki bu özellikleri sayesinde beklenmedik habitatlarda karşımıza çıkabilir, yine aynı özellikleri sayesinde uzay araştırmaları ile ilgili görevlerde kullanılmak üzere seçilebilirler. TARDIS projesi yani Tardigrades in Space adlı görevde Eutardigrada sınıfına ait desikasyona oldukça toleranslı 3 tür bu görev için seçilmiş ve aralarından birkaç türün görevden başarılı çıkması tardigradların en dayanıklı hayvan ünvanını almasını sağlamıştır. Bu projeyi anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/06/2020 03:48:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7562

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Beslenme Davranışları
Seçilim
Şempanzeler
Sahtebilim
İnsanın Evrimi
Yeni Koronavirüs
Bilim İnsanları
Yörünge
Botanik
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hasta
Sürüngen
Ara Geçiş Türleri
Ses Kaydı
Coronavirus
Etoloji
Biyoloji
Üreme
Diyet
Bağışıklık
Teori
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Kedigiller
Robot
Beslenme Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook
Geri Bildirim Gönder