Bu Reklamı Kapat

Gerçek Tardigradlar (Eutardigrada)

Gerçek Tardigradlar (Eutardigrada) Akın Karahasan
Bu Reklamı Kapat
Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil PedramTürkoğlu 2. Editör Pedram Türkoğlu
3 dakika
2,801 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Evrim Ağacı Akademi: Hidrobiyoloji ve Tardigradlar (Su Ayıları) Yazı Dizisi

Bu yazı, Hidrobiyoloji ve Tardigradlar (Su Ayıları) yazı dizisinin 4. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrobiyoloji Nedir? Hidrobiyoloji Neyi Araştırır? Yapılan Çalışmalarda Canlıların Rolü Nedir?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al
Gerçek Tardigradlar
 • Bilimsel Adı Eutardigrada
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Gerçek Tardigradlar
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Eutardigrada
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Resimde yer almakta olan Eutardigrad'ın örnekleme çalışması (gerekli izinler alınmış olup) Bolu ilinin Abant Gölü'nde gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık 1.350 metre yükseklikte yer alan Abant Gölü %90’ı aşkın nem oranı ile örnekleme yapılabilecek verimli arazilerden bir tanesidir. Örnekleme çalışması gölün çevresinde yer alan ormanlığın içerisindeki karayosunu kaplı kayalardan elde edilmiştir. Bunun için, Olympus marka ışık mikroskobunda 10’luk oküler ve 40’lık objektif kullanılmıştır. Toplama yöntemini detaylı bir şekilde anlattığımız buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Abant Gölü'nden elde ettiğimiz Eutardigrad türleri.
Abant Gölü'nden elde ettiğimiz Eutardigrad türleri.
Akın Karahasan

Tanım ve Genel Bilgiler

Tardigrada şubesi içerisinde yer alan sınıflardan biridir. Bu sınıf içerisinde Apochela ve Parachela adında iki adet takım yer almaktadır. Eutardigrada sınıfı mikroskop altında kabaca bakıldığında diğer bir sınıf olan Heterotardigrada sınıfı ile karıştırılabilir. Fakat aralarında belli farklar bulunmaktadır. Bu farklar şunlardır: Eutardigrada sınıfında yer alan iki takımın kütikula tabakası yapı (granüllü, granülsüz, çıkıntılı, renkli vb.) bakımından farklılık gösterse de genel anlamıyla düz bir doku şekli bulunmaktadır. Heterotardigrada sınıfı içerisinde yer alan Echiniscoidea takımında ise zırh diye tabir ettiğimiz yer yer kalınlaşmış kütikula plakaları bulunmakta, aynı şekilde Heterotardigrada sınıfının bir diğer takımı olan Arthrotardigrada da Eutardigrada sınıflarında yer alan takımlardan ayrılmasını sağlayan ve Echiniscoidea takımının da zırh yapısına ek olarak bulunabilen sirrus adını verdiğimiz kütikula uzantıları yer almaktadır.

Bir diğer farklılık Heterotardigrada genel bir özellik olarak karşımıza çıkmakta olan baş kısmında yer alan sirrus yapısına benzerlik göstermesine karşın cephalik duyu organı diye adlandırdığımız yapılar bulunmaktadır. Eutardigrada sınıfında bu yapılar yalnızca Apochela takımının Milnesiidae ailesinde yer almaktadır. Parachela takımında ise cephalik duyu organı yapılarının yerine baş bölgesinde bulunan kütikulanın altında duyu almaçları yer alır.

Bir başka farklılık ise Eutardigrada sınıfında boşaltım kanalı ve üreme kanalı tek bir açıklıktan (kloak) dışarıya açılmakta iken; Heterotardigrada sınıfında üreme kanalı gonopordan, boşaltım kanalı ise anüsten dışarıya açılmaktadır. Gözlemlenebilir farklılıklardan sonuncusu şudur: Boşaltımda görevli organlardan biri olan malphigian (günümüzde birçok eklem bacaklıda bulunmakta) tüplerinin Eutardigradlarda bulunurken; Heterotardigradlarda yer almamasını verebiliriz. 

Abant Gölü'nde gözlemlediğimiz diğer bireyler.
Abant Gölü'nde gözlemlediğimiz diğer bireyler.
Akın Karahasan

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Eutardigrada sınıfı sahip olduğu tür çeşitliliği ve habitat çeşitliliği ile kozmopolit bir dağılıma sahiptir. Eutardigrada sınıfı karalarda ve tatlı sularda (göl, nehir vb.) oldukça sık bulunurken denizlerde birkaç tür (örn. Halobiotus crispae) dışında Eutardigrada sınıfına rastlanması oldukça güçtür ve muhtemelen örnek olarak verdiğimiz türün ikincil bir adaptasyon sürecinden geçip kara habitatından denizlere döndüğü düşünülmektedir. Denizler genellikle Heterotardigrada sınıfından Arthrotardigrada takımının yaygın bir şekilde bulunduğu alanlardır. Habitatları ve beslenme şekilleri ile ilgili detaylı açıklamaya tardigradları genel özellikleri ile anlatmış olduğumuz yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Abant Gölü'nden başka bir örnek.
Abant Gölü'nden başka bir örnek.
Akın Karahasan

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Çevrenizdeki karayosunlarından, likenlerden ve ağaç yapraklarından yapabileceğiniz küçük bir örnekleme ile mikroskopta karşınıza çıkan tardigradın Eutardigrada sınıfına ait olması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bunun sebebi, habitat kısmında bahsetmiş olduğumuz Eutardigrada sınıfının yüksek tür çeşitliliği ve habitat çeşitliliği olarak söylenebilir. Tardigradlar kriptobiyotik formları ile çevre şartlarına o kadar dirençli hala gelirler ki bu özellikleri sayesinde beklenmedik habitatlarda karşımıza çıkabilir, yine aynı özellikleri sayesinde uzay araştırmaları ile ilgili görevlerde kullanılmak üzere seçilebilirler. TARDIS projesi yani Tardigrades in Space adlı görevde Eutardigrada sınıfına ait desikasyona oldukça toleranslı 3 tür bu görev için seçilmiş ve aralarından birkaç türün görevden başarılı çıkması tardigradların en dayanıklı hayvan ünvanını almasını sağlamıştır. Bu projeyi anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Evrim Ağacı Akademi: Hidrobiyoloji ve Tardigradlar (Su Ayıları) Yazı Dizisi

Bu yazı, Hidrobiyoloji ve Tardigradlar (Su Ayıları) yazı dizisinin 4. yazısıdır. Bu yazı dizisini okumaya, serinin 1. yazısı olan "Hidrobiyoloji Nedir? Hidrobiyoloji Neyi Araştırır? Yapılan Çalışmalarda Canlıların Rolü Nedir?" başlıklı makalemizden başlamanızı öneririz.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

EA Akademi Hakkında Bilgi Al

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2022 17:10:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7562

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Mistik
Enerji
Periyodik Cetvel
Kimyasal Element
Görme
Sağlık Örgütü
Hidrojen
Evrim Kuramı
Kuantum
Gelişim
Kas
Müzik
Neandertal
Enzim
Demir
Protein
Yanlış
Küresel Isınma
Carl Sagan
Cinsel Seçilim
Botanik
Yüksek
Akciğer
Makroevrim
Gen
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et