Genç Kadınlar Matematik ve Fende Erkeklerden Daha Başarılı; Ancak Yaş İlerledikçe Durum Tersine Dönüyor!

Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Hayatımızdaki Rolünü Gösteren Bazı İstatistikler...

Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Aslında cinsiyetlerin zekasını birbiriyle karşılaştırmak ilk etapta kulağa çok doğru gelmeyebilir. Çünkü IQ testleri sadece tek tip zekayı (analitik zekayı) ölçtüğü gibi, o zekayı ölçmek konusunda da ne kadar başarılı olduğu konusunda yoğun tartışmalar devam ediyor. Fakat dişi ve erkek beyinleri arasındaki çalışma ve nitelik farklılıklarını anlayabilirsek, geleceği daha sağlam temellere dayalı bir şekilde inşa edebiliriz.

Ne var ki günümüz toplumları halen ilkel ataerkil yapılanmaya saplanıp kalmış gibi gözüküyor: "Ne olursa olsun erkek üstündür, egemendir." anlayışı sadece Türkiye gibi ülkelerde değil, aynı zamanda birçok Avrupa ve Amerika kıta ülkelerinde de egemen olan görüş. Dişileri susturmak, dişileri ezmek, dişileri görmezden gelmek, ikinci sınıf vatandaş saymak ve daha nicesi, halen süregelen ayıplar... 

Peki nasıl oluyor da başlangıçta erkeklerden en azından analitik zeka konusunda üstün olan cinsiyet, ilerleyen çağlarda analitik zekayla birebir ilişkili olan bilim, matematik, teknoloji ve eğitim alanlarında erkeklerden geriye düşüyor? İşte bu görselde, bu konunun zamansal gelişimine kısa bir bakış atacağız.

Visually

Son olarak şunu belirtelim: "cinsiyet boşluğu" (İng: "gender gap") denen bu konu, eğitim bilimlerinde ve diğer bilimsel araştırma dallarında son derece kapsamlı olarak analiz edilen, arkaplanında yatan nedenler üzerinde araştırmaların sürdüğü, oldukça derin bir konudur. Dolayısıyla dişi-erkek arasındaki fark; psikoloji, sosyoloji, politika, biyoloji ve hatta kimi durumda tarih ve antropoloji gibi geçmişe yönelik bilimlerden gelen veriler analiz edilmeksizin tam olarak anlaşılamaz. İlerleyen dönemlerde bu konuda çok kapsamlı bir makale hazırlayacağız.

Ancak erkek-egemen toplumun ve bundan doğan değer yargılarının, söz konusu farkın en önemli nedenlerinden biri olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerekli bilimsel kanıtları sözünü ettiğimiz makalede detaylarıyla vereceğiz.

Prenses mi, Bilim İnsanı mı: Bırakın Çocuklarınız Seçsin!

Popüler kültür genç zihinleri halen farazi hayallerle doldurmaya devam ediyor. "Toplumsal cinsiyet" olarak tanımlanan ve toplumun bireylerin cinsiyetlerinden beklentileri olarak tanımlanan kavram, erkeklerle kadınları toplumun genellikle temelsiz kategorilerine bölmeye devam ediyor. Halbuki 21. yüzyıl dünyasında kadınları evlerinde kalıp, çocuk bakıp yemek yapan köleler konumunda tutup da erkeklere üstünlük, zeka, güç, kudret gibi vaatleri barındıran ideolojilere yer olmamalı. Yok da...

Ülkemizin mutluluk veren çeşitliliği, her dinden, her dilden, her renkten, her arka plandan, her görüşten kadını bilime ve bilim insanlığına yönlendirmeye itiyor bizi... Çünkü sahip olduğunuz tek bir hayat, bu gezegen üzerinde yaşayacağınız sadece birkaç on yılınız var. Bu zamanı kendinizden önce gelenlerin bilgi birikimine birazcık daha katarak, sizden sonra geleceklerin yolunu aydınlatmak için kullanmaktan daha yüce, daha onurlu, daha şerefli bir uğraş olamaz.

Ve bilimde kadınların kıvrak zekalarına, titizliklerine, tutkularına, güçlerine, adaletlerine, tarafsızlıklarına, emeklerine çok daha fazla ihtiyacımız var.

Siz siz olun, hangi cinsiyetten olursa olsun, etrafınızdaki gençleri bilime yönlendirin. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 17:40:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3798

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Seçilmiş kişi dediğiniz, oy kullanmak için kayıt olan `'ın içinden oy atan @'ın içinden Q'inin oyunu alan bir kişiden ibarettir.”
Dan Bennett
Geri Bildirim Gönder