Genç Kadınlar Matematik ve Fende Erkeklerden Daha Başarılı; Ancak Yaş İlerledikçe Durum Tersine Dönüyor!

Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Hayatımızdaki Rolünü Gösteren Bazı İstatistikler...

Genç Kadınlar Matematik ve Fende Erkeklerden Daha Başarılı; Ancak Yaş İlerledikçe Durum Tersine Dönüyor!
 MahmutTaş Görsel Çevirmeni Mahmut Taş
2 dakika
13,029 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Aslında cinsiyetlerin zekasını birbiriyle karşılaştırmak ilk etapta kulağa çok doğru gelmeyebilir. Çünkü IQ testleri sadece tek tip zekayı (analitik zekayı) ölçtüğü gibi, o zekayı ölçmek konusunda da ne kadar başarılı olduğu konusunda yoğun tartışmalar devam ediyor. Fakat dişi ve erkek beyinleri arasındaki çalışma ve nitelik farklılıklarını anlayabilirsek, geleceği daha sağlam temellere dayalı bir şekilde inşa edebiliriz.

Ne var ki günümüz toplumları halen ilkel ataerkil yapılanmaya saplanıp kalmış gibi gözüküyor: "Ne olursa olsun erkek üstündür, egemendir." anlayışı sadece Türkiye gibi ülkelerde değil, aynı zamanda birçok Avrupa ve Amerika kıta ülkelerinde de egemen olan görüş. Dişileri susturmak, dişileri ezmek, dişileri görmezden gelmek, ikinci sınıf vatandaş saymak ve daha nicesi, halen süregelen ayıplar... 

Peki nasıl oluyor da başlangıçta erkeklerden en azından analitik zeka konusunda üstün olan cinsiyet, ilerleyen çağlarda analitik zekayla birebir ilişkili olan bilim, matematik, teknoloji ve eğitim alanlarında erkeklerden geriye düşüyor? İşte bu görselde, bu konunun zamansal gelişimine kısa bir bakış atacağız.

Visually

Son olarak şunu belirtelim: "cinsiyet boşluğu" (İng: "gender gap") denen bu konu, eğitim bilimlerinde ve diğer bilimsel araştırma dallarında son derece kapsamlı olarak analiz edilen, arkaplanında yatan nedenler üzerinde araştırmaların sürdüğü, oldukça derin bir konudur. Dolayısıyla dişi-erkek arasındaki fark; psikoloji, sosyoloji, politika, biyoloji ve hatta kimi durumda tarih ve antropoloji gibi geçmişe yönelik bilimlerden gelen veriler analiz edilmeksizin tam olarak anlaşılamaz. İlerleyen dönemlerde bu konuda çok kapsamlı bir makale hazırlayacağız.

Reklamı Kapat

Ancak erkek-egemen toplumun ve bundan doğan değer yargılarının, söz konusu farkın en önemli nedenlerinden biri olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Gerekli bilimsel kanıtları sözünü ettiğimiz makalede detaylarıyla vereceğiz.

Prenses mi, Bilim İnsanı mı: Bırakın Çocuklarınız Seçsin!

Popüler kültür genç zihinleri halen farazi hayallerle doldurmaya devam ediyor. "Toplumsal cinsiyet" olarak tanımlanan ve toplumun bireylerin cinsiyetlerinden beklentileri olarak tanımlanan kavram, erkeklerle kadınları toplumun genellikle temelsiz kategorilerine bölmeye devam ediyor. Halbuki 21. yüzyıl dünyasında kadınları evlerinde kalıp, çocuk bakıp yemek yapan köleler konumunda tutup da erkeklere üstünlük, zeka, güç, kudret gibi vaatleri barındıran ideolojilere yer olmamalı. Yok da...

Ülkemizin mutluluk veren çeşitliliği, her dinden, her dilden, her renkten, her arka plandan, her görüşten kadını bilime ve bilim insanlığına yönlendirmeye itiyor bizi... Çünkü sahip olduğunuz tek bir hayat, bu gezegen üzerinde yaşayacağınız sadece birkaç on yılınız var. Bu zamanı kendinizden önce gelenlerin bilgi birikimine birazcık daha katarak, sizden sonra geleceklerin yolunu aydınlatmak için kullanmaktan daha yüce, daha onurlu, daha şerefli bir uğraş olamaz.

Ve bilimde kadınların kıvrak zekalarına, titizliklerine, tutkularına, güçlerine, adaletlerine, tarafsızlıklarına, emeklerine çok daha fazla ihtiyacımız var.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Siz siz olun, hangi cinsiyetten olursa olsun, etrafınızdaki gençleri bilime yönlendirin. 

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Bilim Budur! 3
 • Muhteşem! 2
 • Umut Verici! 2
 • Üzücü! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/05/2021 07:29:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3798

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Aslan
Transkripsiyon
Yavru
Nükleotit
Samanyolu Galaksisi
Viroloji
Yağ
Mikrop
Hekim
Neandertal
Hayvanlar Alemi
Cinsel Yönelim
Sinir Hücresi
Dişler
Sayı
İletişim
Evrim Kuramı
Tespit
Yemek
Eşcinsellik
Tehlike
Uzay Aracı
Arı
Özellikler
Doğa Yasaları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın