Bu Reklamı Kapat

Gelişmekte Olan Şehirlerde İnsanlar, Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Kavrulmaya Başladı!

Gelişmekte Olan Şehirlerde İnsanlar, Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Kavrulmaya Başladı! Ahmedabad University
Bu Reklamı Kapat
Yazar Warren Cornwall Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
662 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Son zamanlarda yapılan bir analize göre aşırı sıcaklık, günümüzde büyük şehirlerde yaşayan insanları, ölümcül olabilecek sıcaklıklara, 1980'lerde yaşamış insanlardan 3 kat daha sık maruz bırakıyor. Bu artışın çoğunluğu Güney Asya, Afrika ve Orta Doğu'da görülüyor. İklim değişikliği bir etken olsa da sıcaklık stresi, gelişmekte olan bazı bölgelerdeki şehirlerde nüfus patlaması ve yoksulluk nedeniyle daha da kötüleşiyor.

Washington Eyalet Üniversitesi'nde sıcaklık dalgaları üzerine çalışan ve araştırmaya dahil olmayan iklim bilimci Deepti Singh'e göre bulgular, siyasilerin şehirleri ekstrem koşullara uygun hale getirmesi gerektiğini gösteriyor. Singh, şöyle diyor:

Her yıl, aşırı sıcaklık sebebiyle büyük çoğunluğu önlenebilecek çok sayıda ölüm gerçekleşiyor.

Dünya'nın bazı bölgelerinde sıcaklık ve nem, insanları birkaç saatte öldürebilecek sınırları şimdiden aştı. Örneğin Hindistan'ın kıyılarında, Batı Afrika ve Basra Körfezi'nde sıcaklık dalgaları neredeyse her yıl ölümcül sınırları geçiyor. Nüfusun arttığı şehirlerde sorun her yıl daha çok hissediliyor, ısıyı emen beton ve asfaltlar ise durumu daha kötü hale getiriyor.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmayı yöneten Columbia Üniversitesi'nden coğrafyacı ve doktora sonrası araştırmacı Cascade Tuholske, her yıl artan bu sıcaklıkların dünyanın dört bir yanından şehir sakinlerinin üzerindeki etkisini ölçmenin zor olduğunu belirtiyor. Dünya'nın bazı bölgeleri bazı hava olaylarından etkilenmiyorken uydudan yapılan sıcaklık ölçümleri yalnızca geniş alanları taradığından, şehirlerdeki koşulları tek tek göremiyor.

Bu sorunu çözmek için Tuholske ve ABD'li araştırmacılar, Santa Barbara'daki California Üniversitesinden bilim insanlarının yakın zamanda geliştirdiği bir veri setine yöneldi.[1] Bu set, uyduların topladığı verilerle detaylı hava durumu gözlemlerini birleştirerek her 25 kilometrekaredeki günlük maksimum sıcaklığı belirlemeye çalışıyor.

Bilim insanları daha sonra sıcaklığın insan sağlığını tehdit edecek seviyeye vardığı gün sayısını 13.000'den fazla şehrin her birinde yaşayan insanların sayısıyla çarparak bu sonucun her yıl nasıl değiştiğini takip etti. Aşırı ısıya maruz kalma oranını ölçmek için, sıcaklığın 30°C "Islak Termometre Sıcaklığı"na ulaştığı günleri saydılar. 30°C ortalama bir yaz gününün sıcaklığı gibi görünebilir, ancak Islak Termometre ölçümü, yüksek nemin sıcaklığı daha fazla hissettirdiğini gösterir. Bunun nedeni hava nemliyken terin daha yavaş buharlaşması ve insanların buharlaşmanın yarattığı serinlik hissini yaşayamamasıdır. Islak termometrede 30°C, hissedilen sıcaklıkta 41°C' ye eş değerdir.

Bu Reklamı Kapat

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirilerine göre sadece Hindistan, ilk 25'teki diğer 24 ülkenin toplamından daha fazla etki göstererek, Dünya'daki aşırı sıcaklığa maruz kalma oranındaki artışın yarısını oluşturuyor.[2] Artış listesinde ilk 10'daki şehirlerden 4'ü Hindistan'da bulunuyor: Yeni Delhi, Kolkata, Mumbai, ve Madras. Avrupa ve Kuzey Amerika'daki hiçbir şehir ilk 50'de yer almıyor. Aşağıdaki harita, Dünya'daki sıcak noktaları gösteriyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Columbia University

Çalışmaya göre bir şehirdeki sıcaklığa maruz kalmadaki artışın iki sebebi olabilir: artan sıcaklıklar veya nüfus artışı, yani sıcaklığa maruz kalan daha çok insan. Küresel anlamda bu etkenler, genel artışın ancak yarısını açıklayabiliyor. Çalışma, belirli bir şehirdeki sıcaklık artışının ne kadarının iklim değişikliğinden kaynaklandığını veya şehirlerin neden etraflarındaki kırsal alanlardan daha fazla ısı tutuğunu açıklamıyor.[3]

Aşırı sıcaklık üstüne çalışırken uydu verilerini ve meteoroloji merkezlerinin gözlemlerini kullanan Singh, araştırmanın yaklaşımının verideki boşlukları doldurmak için ilginç bir stratejiye dikkat çektiğini söylüyor.[4] Ancak Singh, farklı veri setlerini birleştirmenin ve on yıllarla ölçülen bir sürenin günlük sıcaklıklarını ölçmeye çalışmanın ortaya çıkardığı belirsizliğe de dikkat çekiyor. Singh, sonuçların gelişen Dünya'nın kalabalık şehirlerinde ve çoğu yoksulluk içinde yaşayan, ağır işlerde çalışan insanları sıcaklık dalgalarından korumanın zorluklarını vurguluyor.

Bu şehirlerde birçok evsiz insan var, hayatta kalabilmeleri ise bu koşullara maruz kalmalarına sebep olan işlere bağlı.

Mumbai'de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dünya Kaynakları Enstitüsü'nde şehir planlamacısı olarak çalışan Lubaina Rangwala, bu tehditleri ilk elden ele almanın zorluğunu belirtiyor. Mumbai, 1983'ten beri sıcaklığa maruz kalma oranı en çok artan 5. şehir. Araştırmaya göre bu artışın %46'sı aşırı sıcak gün sayısının artışından, % 54'ü ise nüfus artışından kaynaklanıyor.

Rangwala, Mumbai'deki yönetimin sıcaklık dalgalarının etkisini azaltmak için çözümler aramaya başladığını söylüyor. Bu çözümlerden bazıları, ağaç dikmek veya güneş ışığını yansıtmaları için çatıları beyaza boyamak kadar basit önlemler bile olabilir.

Ancak dikkatli bir planlama yapılmazsa, örneğin inşa edilen yeni konutlarla bu çabalar boşa çıkabilir. Rangwala, yüksek binaların yeniden planlamaya uygun bir model olduğunu söylüyor. Ancak bu binalar sakinlerini havalandırması yeterli olmayan bunaltıcı dairelere de hapsedebilirler, ki bu da iklimle başa çıkma konusunda yarardan çok zarara yol açar.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/01/2022 00:38:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11198

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Savunma
Kelebek
Cinsiyet Araştırmaları
Beyaz
Cinsel Seçilim
İnsanlar
Sinirbilim
İnsanlık
Diyet
Gen
Zihin
Kuş
Anatomi
Tümör
Köpekler
Mars
Bilimkurgu
Gerçek
Işık Hızı
Dil
Bilim Felsefesi
Kontrol
Dna
Evrim Kuramı
Kök Hücre
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et