Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Fırsat Maliyeti Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Fırsat Maliyeti Nedir ve Nasıl Hesaplanır? Medium
15 dakika
5,754
 • Finansal Ekonomi

Fırsat maliyeti, farklı bir seçenek seçmeniz sonucunda kaçırdığınız en iyi alternatifin değeridir. Örneğin bir kişi, belirli bir girişime yatırım yapmayı seçtiyse, bu kişi için fırsat maliyeti, farklı bir girişime, yani kendileri için mevcut olan (tercihlerinden sonraki) en iyi alternatif girişime yatırım yaparak kazanabileceği paradır.

Fırsat maliyeti kavramının hem iş hayatında hem de günlük yaşamda önemli etkileri vardır, bu yüzden onu anlamak önemlidir. Bu nedenle, bu yazımızda, fırsat maliyeti hakkında daha fazla bilgi edinecek ve bunu mümkün olduğunca etkin bir şekilde nasıl hesaplayabileceğinizi anlayacaksınız.

Bu Reklamı Kapat

Fırsat Maliyeti Örnekleri

Fırsat maliyeti kavramı, ekonomi ve finans alanındaki rolüyle bilinir. Örneğin bu bağlamda bir şirket, belirli bir ürünü geliştirmek için yatırım yapmaya karar verirse, şirketin fırsat maliyeti, farklı bir ürün geliştirmek veya mevcut ürünleri pazarlamak gibi parayla yapabilecekleri en iyi alternatif şeye dayanmaktadır.

Diğer fırsat maliyeti örnekleri şunlardır:

Bu Reklamı Kapat

 • Devlet harcamaları söz konusu olduğunda, sağlık bütçesi gibi tek bir şeye para harcamanın fırsat maliyeti, eğitim bütçesi gibi bu paranın harcanabileceği en iyi alternatif şeyin değerine dayanır.[1]
 • Yazılım geliştirme söz konusu olduğunda, belirli bir özelliğin geliştirilmesi gibi tek bir şeye harcanan zamanın fırsat maliyeti, bunun yerine bu geliştirme süresinin harcanabileceği en iyi alternatifin değeridir.[2]

Benzer şekilde, tıbbi tedaviler söz konusu olduğunda, herhangi bir müdahalenin değeri, genellikle hiç bir şey yapmama seçeneğini de içeren diğer olası müdahalelerin değeriyle karşılaştırılarak fırsat maliyeti dikkate alınır.[3] Dahası, hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri ve büyük ölçekli tıbbi acil durumlar söz konusu olduğunda, yardım edilemeyen hastaları tedavi etmek için harcanan kaynakların, yardım edilebilecek diğer hastaların pahasına geldiği durumlarda fırsat maliyeti bazen dikkate alınır.[4]

Son olarak fırsat maliyeti, insanların düzenli, günlük yaşamları söz konusu olduğunda da bir rol oynar. Örneğin:

 • Belirli bir ürünü satın almanın fırsat maliyeti, farklı bir ürün satın almak gibi parayla yapabileceğiniz en iyi alternatif şeyin değeridir.
 • Belirli bir hobiyi seçmenin fırsat maliyeti, kişisel ilişkileriniz gibi zamanınızı, paranızı ve emeğinizi harcayabileceğiniz en iyi alternatif şeyin değeridir.
 • Lisansüstü bir derece almanın fırsat maliyeti, iş piyasasına daha erken girmek gibi, seçebileceğiniz en iyi alternatif kariyer yolunun değeridir.

Fırsat Maliyetini Hesaplama

Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Fırsat maliyetinizi hesaplamanın temel yolu, aşağıdaki formülde gösterildiği gibi, kaçırdığınız en iyi alternatifin değerinden seçtiğiniz seçeneğin değerini çıkarmaktır:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

fırsat maliyeti=vazgeçilen en iyi alternatif−seçtig˘iniz seçenek\text{fırsat maliyeti}=\text{vazgeçilen en iyi alternatif}-\text{seçtiğiniz seçenek}

Örneğin, bir şirkete 1000$ yatırırsanız ve yatırımınızdan 200$ kar elde ederseniz, ancak aynı zamanda size 600$ kar sağlayacak başka bir şirkete yatırım yapmayı kaçırırsanız, 600-200 = 400 olduğundan, fırsat maliyetiniz 400$ olacaktır.

Fırsat maliyetinin, tüm olası vazgeçilmiş alternatiflerin getiri oranlarının toplamından ziyade, tercih ettiğiniz seçeneğin getiri oranının, vazgeçilen en iyi alternatifin getiri oranından çıkarılmasıyla hesaplandığını unutmayın. Çünkü, bir seçim yaptığınızda, yalnızca tek bir seçenek seçebilirsiniz, dolayısıyla yalnızca tek bir alternatiften vazgeçmiş olursunuz.

Örneğin, bu, tek bir şirket yerine birkaç farklı şirkete yatırım yapmış olsaydınız; yatırım yapmadığınız tüm şirketlerin getiri oranlarının toplamıyla değil, yalnızca seçtiğiniz yatırımın getiri oranıyla, yatırım yapabileceğiniz en iyi alternatif şirketin getiri oranını karşılaştırmanız gerektiği anlamına gelir, çünkü bu şirketlerden sadece birine yatırım yapabilirdiniz.

Not: Finansal yatırımların fırsat maliyetinin hesaplanması söz konusu olduğunda, vazgeçilen en iyi alternatifin getiri oranı genellikle S&P 500 borsa endeksi gibi bazı ortak karşılaştırma ölçütlerine dayanır.

Bu Reklamı Kapat

Fırsat Maliyetini Hesaplarken Riskleri Hesaba Katmak

Fırsat maliyetini hesaplarken, mevcut farklı seçeneklerle ilişkili riskleri hesaba katmak önemlidir. Örneğin, hazine bonosu gibi düşük riskli bir yatırıma veya başlangıç hisse senetleri gibi yüksek riskli bir yatırıma yatırım yapma seçeneğiniz varsa, sadece her bir yatırımdan ne kadar para kazanabileceğinize değil, aynı zamanda bu parayı kazanma olasılığınız ile ilk yatırımınızı kaybetme olasılığınıza da bakmalısınız.

Risk, genel olarak, herhangi bir orana ulaşma olasılığını o oranla çarparak ve ardından her bir seçenek için tahmin edilen toplam getiri oranını elde etmek için sonuçları toplayarak beklenen getirilerinize dahil edilmelidir.

Örneğin, 1000$'lık bir yatırımın size 600$ kazanma olasılığı %50 ve 400$ kaybetme olasılığı %50'ye sahipse, bu durumda beklenen toplam getiri oranı %10'dur. Yani, (0.5×600)+(0.5×−(400))=100(0.5 \times 600) + (0.5 \times - (400)) = 100 olacağı için, 1000$'lık bir yatırımla size 100$ kazandırır.

Finansal Olmayan Durumlarda Fırsat Maliyetini Hesaplama

Fırsat maliyeti, mevcut seçeneklerin her birinin değerinin parasal anlamda ölçülebildiği finansal durumlar söz konusu olduğunda genellikle hesaplanması en kolay olanıdır. Bununla birlikte, fırsat maliyeti kavramı, değerini ölçmenin genellikle daha zor olduğu, örneğin hangi hobilerin veya ilişkilerin peşinden gidileceğine karar vermek gibi durumlarda da faydalı olabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bu gibi durumlarda, fırsat maliyetini, en iyi alternatiften vazgeçerek kaçıracağınıza kıyasla, belirli bir seçenekle giderek kazanacağınız şey olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, arkadaşlarınızla dışarı çıkmayı seçerseniz, bunun yerine spor salonuna gitme fırsatından vazgeçiyor olabilirsiniz, bu durumda fırsat maliyeti, spor salonuna giderek kazanacağınız ile arkadaşlarınızla dışarı çıkarak kazanacağınız arasındaki farkı temsil eder.

Bu gibi durumlarda fırsat maliyetinin hesaplanması söz konusu olduğunda, mevcut seçeneklerin her birinin önemli ölçüde farklı fayda türlerine sahip olacağı ve hiçbirinin diğerlerinden belirgin şekilde daha iyi olmadığı durumlar olduğunu unutmayın. Örneğin memnuniyet, etki ve prestij gibi konularda doğrudan ölçmek ve karşılaştırmak zor olabileceği için, gelecekteki kariyerinizi seçmek gibi bir durum söz konusu olduğunda bu durum geçerli olabilir.

Bu gibi durumlarda mevcut seçenekler eşit olarak tanımlanabilir, yani birbirlerinden mutlaka daha iyi veya daha kötü değillerdir, ancak birbirlerinden belirgin şekilde farklı olmalarına rağmen, kabaca aynı düzeydedirler.

Son olarak, finansal durumlarda fırsat maliyetini hesaplarken olduğu gibi, mevcut seçeneklerinizin birbirini dışlayan olarak görülmesi gerektiğini unutmayın, yani fırsat maliyetiniz, vazgeçtiğiniz tüm alternatiflerin toplamı olarak değil, yalnızca vazgeçilen en iyi alternatifin değeri olarak görülmelidir.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
1984 (George Orwell)

1984 is a dystopian social science fiction novel and cautionary tale.Thematically, it centres on the consequences of totalitarianism, mass surveillance and repressive regimentation of people and behaviours within society. Orwell, a democratic socialist, modelled the totalitarian government in the novel after Stalinist Russia and Nazi Germany. More broadly, the novel examines the role of truth and facts within politics and the ways in which they are manipulated.

The story takes place in an imagined future, the year 1984, when much of the world has fallen victim to perpetual war, omnipresent government surveillance, historical negationism, and propaganda. Great Britain, known as Airstrip One, has become a province of the totalitarian superstate Oceania, ruled by the Party, who employ the Thought Police to persecute individuality and independent thinking. Big Brother, the dictatorial leader of Oceania, enjoys an intense cult of personality, manufactured by the party’s excessive brainwashing techniques. The protagonist, Winston Smith, is a diligent and skillful rank-and-file worker and Outer Party member who secretly hates the Party and dreams of rebellion. He enters into a forbidden relationship with his colleague Julia and starts to remember what life was like before the Party came to power.

Warning: Unlike most of the books in our store, this book is in English.
Uyarı: Agora Bilim Pazarı’ndaki diğer birçok kitabın aksine, bu kitap İngilizcedir.

Devamını Göster
₺82.00
1984 (George Orwell)

Fırsat Maliyetinin Önemi

Fırsat maliyeti kavramı, bireylerden şirketlere, hükümetlere vb. çeşitli kuruluşlar tarafından uygulanabilir. Buna göre, hangi ürünü satın alacağına karar veren bir bireyden, hangi politikaları yürürlüğe koyacağına veya hangi projeleri finanse edeceğine karar veren bir hükümete kadar çeşitli ölçeklerde kullanılabilir.[5], [6]

Kim olduğunuza ve hangi ölçekte hareket ettiğinize bakılmaksızın, fırsat maliyeti eylemlerinize rehberlik edebilir ve belirli bir seçimin mevcut alternatiflerden daha faydalı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu önemlidir, çünkü çoğu durumda, belirli bir seçenek faydalı olduğu için çekici olabilir, ancak gerçekte, ilk bakışta çekici olmayan alternatif seçeneklerden daha az faydalıdır.

Örneğin, paranızı ilginizi çekmeyen sıkıcı bir yere yatırabileceğinizi ve zaman içinde %8'lik bir getiri oranı bekleyebileceğinizi fark edene kadar, %5'lik bir getiri elde etmek için paranızı eğlenceli bir yere yatırma fırsatı çekici olabilir.

Fırsat maliyeti, herhangi bir seçim sizi zaman, para veya çaba gibi kaynaklara yatırım yapmaya yönlendirdiğinde özellikle yararlıdır. Bunun nedeni, bu kavramın genellikle kıtlıkla ilgili olmasıdır, yani sahip olduğumuz kaynakların çoğunun doğası gereği sınırlı olduğu gerçeğidir. Bu da şu anlama gelir: Sadece sınırlı sayıda seçenek seçebiliriz ve bir seçeneği diğerlerine tercih etmek, kazançlarda bir değiş tokuş yapmayı gerektirir.

Bu nedenle, sahip olduğunuz kaynakları nasıl harcayacağınıza karar verme konusunda fırsat maliyetini hesaba katmak oldukça faydalı olabilir. Örneğin, konu bir ürün satın almaya gelince, parayla yapabileceğiniz başka şeyleri düşünmek, onu nasıl harcadığınız konusunda daha dikkatli olmanıza yardımcı olabilir.[7]

Not: Fırsat maliyeti kavramı, ekonomide genellikle, verdiğiniz her kararın bir fırsat maliyeti içerdiğini belirtmek için "Bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur." (İng: "There ain't no such thing as a free lunch.") sözü ile tanımlanır. "Bedava" olarak tabir edilen her şeyin bir bedeli vardır.

Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Şimdiye kadar fırsat maliyetinin ne olduğunu, nasıl hesaplanacağını ve neden önemli olduğunu gördük. Yazının devamında, hayatınızdaki fırsat maliyetini doğru bir şekilde nasıl hesaplayacağınızı gösterecek bazı ipuçları ve yönergeler göreceksiniz.

Fırsat Maliyetini Aklınızda Tutmak için Neler Yapabilirsiniz?

Fırsat maliyetini hesaplamanın faydalarına rağmen, birçok kişi ve kuruluş karar verirken bunu yapmayı ihmal eder.[7] Neyse ki, gerektiğinde fırsat maliyetini uygun şekilde göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Yapabileceğiniz bir şey, herhangi bir önemli karar vermeden önce aktif olarak kendinize "Bunu seçerek hangi alternatifleri kaçıracağım?" sorusunu sormaktır. Ardından, bu alternatifleri değerlendirin ve ilk seçenek yerine bunlardan birini seçmenin daha iyi olup olmayacağını düşünün. Durumu değerlendirmek ve alternatif seçenekleri bu şekilde akılda tutmak, ihtiyaç duyduğunuz durumlarda fırsat maliyetini hesaba katmayı hatırlamanıza yardımcı olabilir.[8]

Yapabileceğiniz başka bir şey, fırsat maliyeti konusundaki farkındalığınızı artırmak için dış ipuçlarını kullanmaktır.[9] Bu tür ipuçları, örneğin, vazgeçeceğiniz alternatifler hakkındaki farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, şimdi belirli bir ürünü satın almak yerine, para biriktirip daha sonra daha çekici bir şey satın alabilirseniz, şimdi para harcamanın fırsat maliyetini içselleştirmenize yardımcı olmak için daha sonra satın almak istediğiniz şeyin resimlerine bakabilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Son olarak, söz konusu fırsat maliyetinin ancak gelecekte yaşanacağı durumlarda, gelecekteki benliğinizin bununla nasıl başa çıkacağını görselleştirmeye çalışabilirsiniz, çünkü gelecekte yaşanacak fırsat maliyetlerine bugüne kıyasla daha az ağırlık verme eğilimindeyiz.[8] Bu, örneğin, gelecek için plan yapma eğilimi yüksek olan kişilerin fırsat maliyetlerini doğru bir şekilde hesaba katma olasılıklarının daha yüksek olduğu gerçeğinde açıkça görülmektedir.[10]

Beklemenin Fırsat Maliyetini Hatırlayın!

Genellikle gözden kaçan bir tür fırsat maliyeti, erken karar vermek veya harekete geçmek yerine, beklemenin fırsat maliyetidir. Örneğin size birkaç piyasadan birine yatırım yapma seçeneği sunulursa, paranızı nereye yatıracağınıza karar verirken çok uzun süre beklemek, o parayı daha erken yatırmaya kıyasla önemli bir fırsat maliyetine maruz kalmanıza neden olabilir.

Bu, karar vermek için acele etmeniz gerektiği anlamına gelmez; bunun yerine, gecikmeler ve eylemsizlikle ilişkili fırsat maliyetlerinin farkında olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, potansiyel gecikmeler tamamen gereksiz olduğunda veya hangi seçeneğin en iyi olduğundan tam emin olmasanız bile, daha hızlı karar vermenin beklemekten açıkça daha faydalı olacağı durumlarda özellikle önemlidir.

Ayrıca, bu bağlamda, "karar vermemenin" başlı başına bir karar olduğunu ve diğer seçenekler gibi değerlendirilmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Bu Reklamı Kapat

Fırsat Maliyetini Abartmaktan Kaçının!

İnsanlar fırsat maliyetlerini genellikle hafife alsalar veya görmezden gelseler de, bunun tersinin doğru olduğu durumlar da vardır.

Örneğin konuyla ilgili, mevcut seçeneklerden yalnızca birini seçme ihtiyacının zaman veya bütçe kısıtlamaları gibi bazı kaynakların sınırlı kullanılabilirliğine dayanan bir çalışma, insanların seçimlerinin dış kısıtlamalarla sınırlandığı durumları incelemiştir.[11] Çalışma, bu tür bir kısıtlama altında karar vermenin, insanları kendilerine sunulan tüm seçenekleri deneyimlemeyi hayal etmeye teşvik edebileceğini buldu. Bu da, insanların belirli bir seçeneği seçerek maruz kaldıkları fırsat maliyetini olduğundan fazla tahmin etmelerine neden olabilir, çünkü gerçekte, alternatiflerin tamamı yerine yalnızca birini seçebileceklerdi.

Ayrıca yukarıdaki çalışma, insanların izlemede başarısız oldukları ve yararlanmayı planladıkları orijinal bir seçeneği takip edemediği ve bundan yararlanamadığı durumlarda benzer bir sorunun ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Spesifik olarak, bu olduğunda, insanlar bazen seçtikleri seçeneği kullanmamakla aynı anda seçmedikleri tüm alternatif seçenekleri kaçırdıklarını hissederler, oysa gerçekte onlardan sadece birini seçebilirlerdi.

Genel olarak, fırsat maliyetini düşünürken abartmaktan kaçınmak önemlidir, çünkü bunu yapmak duruma mantıksız bir şekilde bakmanıza ve özellikle pişmanlık söz konusu olduğunda, gereksiz yere olumsuz bir duygusal ve psikolojik tepki yaşamanıza neden olabilir.[12]

Bu Reklamı Kapat

İnsanların fırsat maliyetini olduğundan fazla tahmin etmelerinin en yaygın yolu, yanlışlıkla bunun sadece en iyisine değil, vazgeçtikleri tüm alternatiflerin birleşik değerine dayandığını varsaymaktır. Bu yüzden, bu sorunu önlemek için, mevcut seçim kümenizden yalnızca bir seçeneği seçebileceğinizi, dolayısıyla belirli bir seçenekle giderek yalnızca en iyi alternatiften vazgeçtiğinizi aklınızda bulundurmalısınız.

Not: Yukarıda bahsedilen dış kısıtlamalar, seçimin doğasının yalnızca bir seçeneğin seçilebileceği anlamına geldiği durumlarda ortaya çıkan kısıtlamalar olan dahili kısıtlamalarla karşılaştırılır. Örneğin bu, bir satın alma için iki olası ödülden yalnızca birinin seçilebildiği bir pazarlama anlaşmasında olabilir.

Fırsat Maliyeti ve Sonradan Anlama Önyargısı

Fırsat maliyeti, öncelikle geleceğe hazırlanmanıza yardımcı olması için kullanılmalıdır, çünkü o zaman karar verme sürecinizi olumlu bir şekilde şekillendirmenize yardımcı olabilir.

Fırsat maliyeti, bazı durumlarda faydalı olabilecek geçmiş kararları değerlendirmek için de kullanılabilir. Örneğin, karar verme süreciniz hakkında gelecekteki kararlar söz konusu olduğunda size yardımcı olacak önemli bir ders alarak fayda sağlayacağınıza inanıyorsanız, daha önce vermiş olduğunuz bir kararın fırsat maliyetini değerlendirebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Ancak bunu yaparsanız, geçmişteki kararlarınızın, şu anda olduğundan farklı bilgilere sahip olduğunuzda verilmiş olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, önceden meydana gelen olayların sonuçlarının gerçekte olduğundan daha öngörülebilir olduğunu varsaymanıza neden olabilecek, sonradan anlama önyargısına (İng: "hindsight bias") düşmekten kaçınmalısınız.

Basitçe söylemek gerekirse, o sırada en iyi görünen seçeneği, daha kötü görünen ama sonunda daha iyi olan farklı bir seçenek pahasına seçtiyseniz, bu, kötü bir karar verdiğiniz anlamına gelmez ve o anda bu kararı verdiğiniz için kendinizi kötü hissetmemelisiniz.

İlgili Kavramlar

Fırsat Maliyeti ve Batık Maliyet

Batık maliyet, geçmişte katlanılan ve geri kazanılamayan bir maliyettir.

Batık maliyet ile fırsat maliyeti arasındaki fark; fırsat maliyeti belirli bir eylem planı seçip diğerinden vazgeçmeniz sonucunda kaçırdığınız veya kaçıracağınız potansiyel faydaları temsil ederken, batık maliyeti belirli bir eylem planını takip ederken maruz kaldığınız belirli bir maliyeti temsil eder.

Bu Reklamı Kapat

Örneğin, yatırım söz konusu olduğunda, batık maliyet, birinin başarısız bir yatırım için harcadığı parayı temsil ederken, fırsat maliyeti, parayı başka bir yere yatırmış olsaydı elde edebilecekleri getiriyi temsil eder.

Fırsat Faydası

Fırsat faydası terimi, bazen bir seçim setindeki bir seçeneğin diğerlerine göre sahip olduğu avantajlara atıfta bulunmak için kullanılır. Örneğin belirli bir hareket planının fırsat avantajı, bu planın diğerlerine göre sahip olduğu avantajları ifade eder.

Açık ve Örtük Maliyetler

Maliyetler açısından, açık ve örtük maliyetler arasında önemli bir ayrım vardır.

 • Açık maliyetler, doğrudan parasal ödemeyi içeren maliyetlerdir. Örneğin, yeni bir makine için 100 dolar ödeyen bir şirket, açık bir maliyete maruz kalır.
 • Örtük maliyetler, doğrudan bir parasal ödeme içermeyen maliyetlerdir; daha doğrusu bunlar, mevcut kaynakları başka bir eylem yerine bir eylem planına ayırmanın getirdiği fırsat maliyetleridir. Örneğin, belirli bir ürünü üretmek için üretim hattını kullanmaya karar veren bir şirket, bunun yerine diğer olası ürünleri üretmemenin örtük maliyetine katlanır.

Not: Örtük maliyetlere bazen zımni maliyetler, farazi maliyetler veya kavramsal maliyetler de denir.

Bu Reklamı Kapat

Muhasebe Kârı ve Ekonomik Kâr

Mali açıdan bakıldığında, konu muhasebe kârı ve ekonomik kâr olduğunda fırsat maliyetinin nasıl ele alındığı arasında önemli bir ayrım vardır:

 • Muhasebe karı (veya zararı), toplam gelir eksi açık maliyetlere eşittir. Bu nedenle, muhasebe karı, fırsat maliyetini hesaba katmaz. Örneğin, bir şirket 10 milyon dolar gelir getirdiyse ve 6 milyon dolar açık maliyete sahipse, o zaman sahip olabileceği herhangi bir örtük maliyetten bağımsız olarak 4 milyon dolar (10 – 6 = 4) muhasebe kârı vardı.
 • Ekonomik kâr (veya zarar), toplam gelir eksi açık ve örtülü maliyetlere eşittir. Bu nedenle, ekonomik kâr, fırsat maliyetini hesaba katar. Örneğin, bir şirket 10 milyon dolar gelir getirdiyse ve 6 milyon dolarlık açık maliyete ve 3 milyon dolarlık örtülü maliyete sahipse, o zaman 1 milyon dolarlık ekonomik kârı vardır (10 – 6 – 3 = 1).

Fırsat Maliyetinin Tarihi

"Fırsat maliyeti" terimi, 1894'te "Pain-Cost and Opportunity Cost" başlıklı bir makalesinde kullanan David L. Green'e atfedilir.[13]

Ancak bu genel kavram, tarih boyunca başkaları tarafından da önerilmiştir. Örneğin, bilim insanı ve politikacı Benjamin Franklin, "Genç Bir Esnafa Tavsiye, Yaşlı Biri Tarafından Yazılmıştır" başlıklı 1748 tarihli bir makalesinde, çalışmak yerine seyahat etmeye ya da boş boş oturmaya karar veren birinin bu süre içinde harcadığı paranın yanı sıra çalışarak kazanabileceği parayı da kaybettiği gerçeğini tartışırken, "vakit, nakittir" der.[14]

Not: Fırsat maliyeti bazen "alternatif maliyet" gibi başka isimlerle de anılır.

Özet ve Sonuçlar

 • Fırsat maliyeti, farklı bir seçenek seçmeniz sonucunda kaçırdığınız en iyi alternatifin değeridir.
 • Örneğin, bir kişi belirli bir girişime yatırım yapmayı seçtiyse, fırsat maliyeti, farklı bir girişime, yani kendilerine sunulan en iyi alternatif girişime yatırım yaparak kazanabilecekleri paradır.
 • Fırsat maliyeti, hem paranızı nereye yatıracağınız gibi finansal kararlar söz konusu olduğunda hem de hangi hobilerle ilgileneceğiniz gibi finansal olmayan veya hangi kariyer yolunu seçeceğiniz gibi karışık kararlar söz konusu olduğunda hesaba katmak oldukça faydalı olabilir.
 • Bir kararın içerdiği fırsat maliyetlerini hesaplamak için, en iyi seçeneğinizden elde etmeyi bekleyebileceğiniz değeri, vazgeçmeniz gereken en iyi alternatiften elde edebileceğiniz değerle karşılaştırın.
 • Fırsat maliyetlerini size hatırlatan ipuçlarını kullanarak ve mevcut alternatiflerinizi aktif bir şekilde inceleyerek fırsat maliyetlerini aklınızda tutmanıza yardımcı olabilirsiniz, ancak fırsat maliyetlerini olduğundan fazla tahmin etmekten kaçınmak önemlidir; bu, onları yalnızca en iyisine değil, vazgeçtiğiniz tüm alternatiflerin değerine dayandırırsanız olabilir.
Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/10/2022 17:25:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11176

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Araştırmacılar
Temel
İstatistik
Toplumsal Cinsiyet
Cansız
Saldırı
Lgbt
Şehir Hastanesi
Kimyasal Bağ
Editör Seçkisi
Yaşlılık
Astrofotoğrafçılık
Abiyogenez
Plastik
Yiyecek
Karar
Beslenme
Kanser Tedavisi
Yüksek
Yemek
Foton
Karar Verme
Safsata
Lipit
Element
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.