Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Filizlendirme Nedir? Hangi Besinler Filizlendirilmelidir?

Besinlerimizi Filizlendirmeli Miyiz?

Filizlendirme Nedir? Hangi Besinler Filizlendirilmelidir? Pixabay
Filizlendirilmiş mercimek taneleri
2 dakika
2,969
Tüm Reklamları Kapat

Günlük diyetimizde tükettiğimiz birçok "tohum" bulunur. Burada "tohum" kelimesi ile kastedilen, uygun koşullarda ve ortamda bir filiz üreterek gelişimine devam eden bitkisel besinlerdir. Bu tanıma, "kuru baklagiller" diye sınıfladığımız mercimekler, fasulyeler, nohut; "tahıl" olarak sınıfladığımız esmer pirinç, karabuğday, kinoa ve yulaf; "sebze" olarak sınıfladığımız brokoli, pancar, yeşil hardal ve yonca bitkisi; "yağlı tohum" olarak adlandırdığımız badem, kabak çekirdeği, ay çekirdeği ve susam dahildir. Farklı tohumların filizlendirilmesi farklı şartlara bağlı olabilir, o yüzden bazı tohumlar erken filizlenirken, bazı tohumlar geç filizlenebilir.

Filizlenme
Filizlenme
Pixabay

Bu tohumları önce filizlendirip sonra tüketmek, gününüzde oldukça popüler bir diyet uygulaması haline gelmiştir. Peki ama filizlendirilmiş besinlerle filizlendirilmemiş besinler arasında ne gibi farklar vardır? Gelin bilimsel perspektiften bir bakış atalım.

Tüm Reklamları Kapat

Filizlendirmenin Yararları

Filizler, tohumun gelişme sürecinin henüz başında oluşan ve bitkinin büyümesine kaynaklık eden yapılar olduğu için, besin ögeleri bakımından zengin oldukları bilinen bir gerçektir. Oluşan bu filizleri tüketmek ise insan vücudu için gerekli birçok besin ögesinin alınmasını sağlar.

ABD Tarım Bakanlığı (İng: "United States Department of Agriculture" veya kısaca "USDA") verilerine göre, filizlendirilen besinlerde filizlendirilmeyenlere göre daha fazla protein, folat, magnezyum, fosfor, manganez ile C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Yapılan birçok çalışma da filizlendirme işleminin bazısı esansiyel amino asit olmak üzere çoğu amino asit düzeyini %30'a varan oranlarda arttırdığını ve dolayısıyla protein seviyesini yükselttiğini göstermektedir.[1], [2], [3]

Tüm Reklamları Kapat

Filizlerin besin ögesi içeriğinden faydalanabilmek için doğrudan filizi tüketmek gerekmemektedir. Filizlendirilmiş besinlerden üretilen ürünlerle de bu ögelerden faydalanabiliriz. Mesela filizlendirilmiş soya fasulyesinden üretilen tofu ve soya sütü, filizlendirilmemiş soya fasulyesinden üretilenlere göre %7-13 daha fazla protein, %12-24 daha az yağ ve %56-81 daha az emilimi engelleyen anti besin ögesi içermektedir.[4]

Filizlendirmek Emilimi Arttırıyor!

Filizlendirilmiş besinlerin olumlu etkileri sadece besin ögesi içerikleri ile de sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda filizler, besinlerin içerdikleri anti-besin ögelerini (İng: "antinutrient") azaltarak, insan vücudunun besin ögelerini emebilme kapasitesini de artırmaktadır. Örneğin filizlendirmenin, özellikle tahıllarda bulunan ve kalsiyum, demir, magnezyum gibi minerallerin emilimini engelleyen fitat, lektin ve proteaz inhibitörü gibi anti besin ögelerini azaltarak emilimi arttırdığı gösterilmiştir.

Filizlendirilmiş nohut
Filizlendirilmiş nohut
Pixabay

Filizler, birer lif ve enzim kaynağıdır. Lif oranını arttırmak, sindirim sistemini düzenlediği gibi, yaşayan enzimler de metabolizmamızdaki sindirim için gerekli olan kimyasal reaksiyonları hızlandırır. Böylece filizler sindirim sistemimize de yardımcı olur.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Sonuç

Filizlendirme işlemi çoğunlukla evde gerçekleştirilse de büyük çiftliklerde seri üretim şeklinde yürütülen filizlendirme çalışmaları da vardır. Çiftliklerde gerçekleştirilen filizlendirme işlemlerinde kontaminasyon (bulaş) riski yüksektir. Çünkü çiftliklerde kullanılan sulama suyunun hayvansal atıklarla temas halinde olması muhtemeldir. Ayrıca çoğu tohum, ılık ve nemli ortamda filizlendiği için, bakterilerin üremesi için uygun bir ortam sağlar. Bu da doğrudan bakterilerin filizin üzerinde yetişmesine yol açar ve bu bakteriler gıda zehirlenmelerine neden olabilir.

Filizlendirilmiş besinler genelde çiğ olarak salata ve sandviçlerde tüketilse de bazı tariflerde filizler pişirilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki filizlerin içerdiği besin ögeleri yanlış pişirme yöntemleri ile ve yüksek ısıda kolayca bozulabilir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 7
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 09:07:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11563

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Oksijen
Tutarlılık
Astrobiyoloji
Factchecking
Tümör
Uluslararası Uzay İstasyonu
Davranış
İnternet
Makina Mühendisliği
Primatlar
Etoloji
Yıl
Hasta
Periyodik Cetvel
Çocuklar
Çeviri
Biyoteknoloji
Endokrin Sistemi
Obstetrik
Stres
Hücreler
Çevre
Komplo
Dünya Dışı Yaşam
Kütleçekimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Çolak, et al. Filizlendirme Nedir? Hangi Besinler Filizlendirilmelidir?. (10 Nisan 2022). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11563
Çolak, C., Bakırcı, Ç. M. (2022, April 10). Filizlendirme Nedir? Hangi Besinler Filizlendirilmelidir?. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/11563
C. Çolak, et al. “Filizlendirme Nedir? Hangi Besinler Filizlendirilmelidir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 10 Apr. 2022, https://evrimagaci.org/s/11563.
Çolak, Canberk. Bakırcı, Çağrı Mert. “Filizlendirme Nedir? Hangi Besinler Filizlendirilmelidir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 10, 2022. https://evrimagaci.org/s/11563.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close