Gece Modu

Bu yazı, Two Minute Papers isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ferro Sıvıların Manyetizmaya Verdiği Tepkiler
Two Minute Papers

Ferro Sıvılar Nasıl Tırmanabiliyor?

Sevgili öğrenenler, karşınızda Károly Zsolnai-Fehér ile Two Minute Papers.

Bugün gördüklerinize inanamayacaksınız çünkü bugün o sıradan akışkanları simüle etmeyeceğiz. Hayır! Bugün ferro sıvıları (ferrofluids) simüle edeceğiz.

Ferro sıvılar manyetik özellikleri olan, dışsal manyetik bir alana tepki veren sıvılardır. Hatta birazdan göreceksiniz ki cisimlere dahi tırmanabilen sıvılardır. Buradaki örnek çekimde görmekte olduğunuz gibi eğer herhangi bir manyetik alan yoksa olağan bir sıvı simülasyonu görürüz. Burada çılgınca olan pek bir şey yok.

Bu gerçek zamanlı çekimde, bir kap içerisinde havada asılı duran ferro sıvımız ve kabın altında da bir mıknatıs var. Böylece kap alçalıp mıknatısa yaklaştıkça içindeki ferro sıvı tırmanıyor. Ama bu simülasyonun gerçekleşmesi için gerekli olan tek şey manyetik alanın gücü değildir.

Burada, mıknatısın yönleniminin sıvı yüzeyindeki düzensizlikler üzerinde önemli farklılıklar yarattığını gösteren gerçek bir deney var.

Şimdi de bazı simülasyonlara bakalım!

Bu simülasyon, bir saniye önce görmüş olduğunuz dönen mıknatıs deneyini yeniden yaratmaktadır. Harika işliyor. Dahası, simülasyon sayesinde gerçek hayatta pahalı ya da imkansız olan şeyleri yapabiliyoruz. O zaman hadi tam da bunu yapalım!

Burada çelik küreye yapışık bir ferro sıvı görüyorsunuz. Şimdi de içindeki mıknatısın kuvveti azaldıkça bu sıvıyı istediğimiz gibi bükebileceğimiz algısını alabiliyoruz. Ne kadar harika, değil mi?

Bu simülasyonda, ayrıca, rastgele şekilli mıknatıslarla da deney yapabiliyoruz.

İşte burada da manyetizmayla ilgili o efsanevi gerçek deney var: Bir ferro sıvının bu çelik sarmala tırmanmasını sağlayabiliriz. Şuna bir bakın. Bu videoyu ilk kez görüp de makaleyi okumaya başladığımda küçük bir kız gibi kıkırdıyordum. Çok iyi.

Simülasyon deney sonuçlarımızı gerçek bir deneyle sürekli karşılaştırdığımız bir çalışmanın zorluklarını bir düşünün… Tam da burada gördüğünüz gibi gerçeğine yakın bir simülasyon yaptığımızda deneyimiz tamamlandı. Yazarları kalben tebrik ediyorum.

Burada simülasyon çıktısının tekrar sayısına bağımlı olduğunu görüyorsunuz. Daha fazla tekrar, hesaplamaları tekrar tekrar yaptığımız anlamına geliyor; yani daha fazla işlem zamanı karşılığında gerçek hayata daha yakın sonuçlar elde ediyoruz. Bununla birlikte, gördüğünüz gibi, sadece 1 defada bile gerçek çözüme yaklaşabiliyoruz ki bu olağanüstü. 1 ila 4 tekrar yaparak basınç alanı çözmeyi denediğim benim kendi sıvı simülasyon deneylerimde sadece yanlış değil aynı zamanda simülasyonu mahveden tekil bir sonuç elde ettim.

Şuna bir bakın. Bu eksende, daha güçlü bir manyetik alana cevaben sıvının nasıl daha şiddetli bir şekilde bozulduğunu görebilirsiniz. Bu yönden de yüzey gerilimi etkisinin bu bozulmaları nasıl düzleştirdirdiğini görebilirsiniz. Ne harika bir canlandırma!

Bu örnekteki bilgi yoğunluğu öyle böyle değil... Hem bilgilendirici hem de güzel. Kendi çalışmalarımda sırf bu sonuca ulaşmak adına her bir figürü kaç defa oluşturmak zorunda kaldığımı söylemek isterdim size... Bunu bitirmenin ne kadar zaman aldığını sadece hayal edebiliyorum. Tebrikler.

Ve bunlar sizi hala sandalyenizden alaşağı etmeye yetmediyse, dahası var. Bu, makalenin ilk yazarı Libo Huang'la ilgili. Diğer işlerini de merak ettim ama diğer herhangibir çalışmasını bulamadım. Bu onun ilk makalesi. Aman tanrım. Ve tabiiki böylesi bir çalışmayı oluşturmak bir ekip işini gerektirir. Üç yazarı da tebrik ediyoruz, bu muhteşem bir makale!

Video açıklamasına bakabilirsiniz. İzlediğiniz için ve destekleriniz için teşekkürler, bir dahaki sefere görüşmek üzere!

Destek Olun

Bu video, Two Minute Papers tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Two Minute Papers kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 7
 • 2
 • 5
 • 4
 • 0
 • 8
 • 2
 • 6
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2019 14:32:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7853

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uzay yolculuğunu sıradanlaştıramayan bir tür, diğer hayvanlardan üstün olamaz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder