Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?

Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor? Video Blocks
Bir ferro sıvı
3 dakika
5,808
Tüm Reklamları Kapat
Ferro Sıvıların Manyetizmaya Verdiği Tepkiler
Two Minute Papers

Ferro Sıvılar Nasıl Tırmanabiliyor?

Sevgili öğrenenler, karşınızda Károly Zsolnai-Fehér ile Two Minute Papers.

Bugün gördüklerinize inanamayacaksınız çünkü bugün o sıradan akışkanları simüle etmeyeceğiz. Hayır! Bugün ferro sıvıları (ferrofluids) simüle edeceğiz.

Ferro sıvılar manyetik özellikleri olan, dışsal manyetik bir alana tepki veren sıvılardır. Hatta birazdan göreceksiniz ki cisimlere dahi tırmanabilen sıvılardır. Buradaki örnek çekimde görmekte olduğunuz gibi eğer herhangi bir manyetik alan yoksa olağan bir sıvı simülasyonu görürüz. Burada çılgınca olan pek bir şey yok.

Tüm Reklamları Kapat

Bu gerçek zamanlı çekimde, bir kap içerisinde havada asılı duran ferro sıvımız ve kabın altında da bir mıknatıs var. Böylece kap alçalıp mıknatısa yaklaştıkça içindeki ferro sıvı tırmanıyor. Ama bu simülasyonun gerçekleşmesi için gerekli olan tek şey manyetik alanın gücü değildir.

Burada, mıknatısın yönleniminin sıvı yüzeyindeki düzensizlikler üzerinde önemli farklılıklar yarattığını gösteren gerçek bir deney var.

Şimdi de bazı simülasyonlara bakalım!

Bu simülasyon, bir saniye önce görmüş olduğunuz dönen mıknatıs deneyini yeniden yaratmaktadır. Harika işliyor. Dahası, simülasyon sayesinde gerçek hayatta pahalı ya da imkansız olan şeyleri yapabiliyoruz. O zaman hadi tam da bunu yapalım!

Tüm Reklamları Kapat

Burada çelik küreye yapışık bir ferro sıvı görüyorsunuz. Şimdi de içindeki mıknatısın kuvveti azaldıkça bu sıvıyı istediğimiz gibi bükebileceğimiz algısını alabiliyoruz. Ne kadar harika, değil mi?

Bu simülasyonda, ayrıca, rastgele şekilli mıknatıslarla da deney yapabiliyoruz.

İşte burada da manyetizmayla ilgili o efsanevi gerçek deney var: Bir ferro sıvının bu çelik sarmala tırmanmasını sağlayabiliriz. Şuna bir bakın. Bu videoyu ilk kez görüp de makaleyi okumaya başladığımda küçük bir kız gibi kıkırdıyordum. Çok iyi.

Simülasyon deney sonuçlarımızı gerçek bir deneyle sürekli karşılaştırdığımız bir çalışmanın zorluklarını bir düşünün… Tam da burada gördüğünüz gibi gerçeğine yakın bir simülasyon yaptığımızda deneyimiz tamamlandı. Yazarları kalben tebrik ediyorum.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Burada simülasyon çıktısının tekrar sayısına bağımlı olduğunu görüyorsunuz. Daha fazla tekrar, hesaplamaları tekrar tekrar yaptığımız anlamına geliyor; yani daha fazla işlem zamanı karşılığında gerçek hayata daha yakın sonuçlar elde ediyoruz. Bununla birlikte, gördüğünüz gibi, sadece 1 defada bile gerçek çözüme yaklaşabiliyoruz ki bu olağanüstü. 1 ila 4 tekrar yaparak basınç alanı çözmeyi denediğim benim kendi sıvı simülasyon deneylerimde sadece yanlış değil aynı zamanda simülasyonu mahveden tekil bir sonuç elde ettim.

Şuna bir bakın. Bu eksende, daha güçlü bir manyetik alana cevaben sıvının nasıl daha şiddetli bir şekilde bozulduğunu görebilirsiniz. Bu yönden de yüzey gerilimi etkisinin bu bozulmaları nasıl düzleştirdirdiğini görebilirsiniz. Ne harika bir canlandırma!

Bu örnekteki bilgi yoğunluğu öyle böyle değil... Hem bilgilendirici hem de güzel. Kendi çalışmalarımda sırf bu sonuca ulaşmak adına her bir figürü kaç defa oluşturmak zorunda kaldığımı söylemek isterdim size... Bunu bitirmenin ne kadar zaman aldığını sadece hayal edebiliyorum. Tebrikler.

Ve bunlar sizi hala sandalyenizden alaşağı etmeye yetmediyse, dahası var. Bu, makalenin ilk yazarı Libo Huang'la ilgili. Diğer işlerini de merak ettim ama diğer herhangibir çalışmasını bulamadım. Bu onun ilk makalesi. Aman tanrım. Ve tabiiki böylesi bir çalışmayı oluşturmak bir ekip işini gerektirir. Üç yazarı da tebrik ediyoruz, bu muhteşem bir makale!

Video açıklamasına bakabilirsiniz. İzlediğiniz için ve destekleriniz için teşekkürler, bir dahaki sefere görüşmek üzere!

Destek Olun

Bu video, Two Minute Papers tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Tüm Reklamları Kapat

Two Minute Papers kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
55
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 13
 • İnanılmaz 11
 • Bilim Budur! 8
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Tebrikler! 3
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/07/2024 23:34:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7853

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Güç
Afrika
Makine
İnsanın Evrimi
Roma
Diş Sorunları
Sivrisinek
Evrimleşme
Asteroid
Covid-19
Mavi
Felsefe
Dilbilim
Sahtebilim
Kara Delik
Kanser
Karanlık Enerji
İmmünoloji
Bilişsel
Damar
Ölümden Sonra Yaşam
Astrobiyoloji
Paleontoloji
Büyük Patlama
Radyo
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
K. Zsolnai-Fehér, et al. Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?. (2 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7853
Zsolnai-Fehér, K., Demiryay, M., Özdil, A. Ş. (2019, July 02). Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?. Evrim Ağacı. Retrieved July 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/7853
K. Zsolnai-Fehér, et al. “Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Mehmet Demiryay, Evrim Ağacı, 02 Jul. 2019, https://evrimagaci.org/s/7853.
Zsolnai-Fehér, Károly. Demiryay, Mehmet. Özdil, Ayşegül Şenyiğit. “Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?.” Edited by Ayşegül Şenyiğit Özdil. Translated by Mehmet Demiryay. Evrim Ağacı, July 02, 2019. https://evrimagaci.org/s/7853.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close