Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?

Ferro Sıvılar, Kütleçekiminin Aksi Yönde Nasıl Hareket Edebiliyor, Nasıl Tırmanabiliyor?
Bir ferro sıvı
Video Blocks
Yazar Károly Zsolnai-Fehér Ayşegül Şenyiğit Özdil Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
3 dakika
4,827 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Ferro Sıvıların Manyetizmaya Verdiği Tepkiler
Two Minute Papers

Ferro Sıvılar Nasıl Tırmanabiliyor?

Sevgili öğrenenler, karşınızda Károly Zsolnai-Fehér ile Two Minute Papers.

Bugün gördüklerinize inanamayacaksınız çünkü bugün o sıradan akışkanları simüle etmeyeceğiz. Hayır! Bugün ferro sıvıları (ferrofluids) simüle edeceğiz.

Ferro sıvılar manyetik özellikleri olan, dışsal manyetik bir alana tepki veren sıvılardır. Hatta birazdan göreceksiniz ki cisimlere dahi tırmanabilen sıvılardır. Buradaki örnek çekimde görmekte olduğunuz gibi eğer herhangi bir manyetik alan yoksa olağan bir sıvı simülasyonu görürüz. Burada çılgınca olan pek bir şey yok.

Reklamı Kapat

Bu gerçek zamanlı çekimde, bir kap içerisinde havada asılı duran ferro sıvımız ve kabın altında da bir mıknatıs var. Böylece kap alçalıp mıknatısa yaklaştıkça içindeki ferro sıvı tırmanıyor. Ama bu simülasyonun gerçekleşmesi için gerekli olan tek şey manyetik alanın gücü değildir.

Burada, mıknatısın yönleniminin sıvı yüzeyindeki düzensizlikler üzerinde önemli farklılıklar yarattığını gösteren gerçek bir deney var.

Şimdi de bazı simülasyonlara bakalım!

Bu simülasyon, bir saniye önce görmüş olduğunuz dönen mıknatıs deneyini yeniden yaratmaktadır. Harika işliyor. Dahası, simülasyon sayesinde gerçek hayatta pahalı ya da imkansız olan şeyleri yapabiliyoruz. O zaman hadi tam da bunu yapalım!

Burada çelik küreye yapışık bir ferro sıvı görüyorsunuz. Şimdi de içindeki mıknatısın kuvveti azaldıkça bu sıvıyı istediğimiz gibi bükebileceğimiz algısını alabiliyoruz. Ne kadar harika, değil mi?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu simülasyonda, ayrıca, rastgele şekilli mıknatıslarla da deney yapabiliyoruz.

İşte burada da manyetizmayla ilgili o efsanevi gerçek deney var: Bir ferro sıvının bu çelik sarmala tırmanmasını sağlayabiliriz. Şuna bir bakın. Bu videoyu ilk kez görüp de makaleyi okumaya başladığımda küçük bir kız gibi kıkırdıyordum. Çok iyi.

Simülasyon deney sonuçlarımızı gerçek bir deneyle sürekli karşılaştırdığımız bir çalışmanın zorluklarını bir düşünün… Tam da burada gördüğünüz gibi gerçeğine yakın bir simülasyon yaptığımızda deneyimiz tamamlandı. Yazarları kalben tebrik ediyorum.

Burada simülasyon çıktısının tekrar sayısına bağımlı olduğunu görüyorsunuz. Daha fazla tekrar, hesaplamaları tekrar tekrar yaptığımız anlamına geliyor; yani daha fazla işlem zamanı karşılığında gerçek hayata daha yakın sonuçlar elde ediyoruz. Bununla birlikte, gördüğünüz gibi, sadece 1 defada bile gerçek çözüme yaklaşabiliyoruz ki bu olağanüstü. 1 ila 4 tekrar yaparak basınç alanı çözmeyi denediğim benim kendi sıvı simülasyon deneylerimde sadece yanlış değil aynı zamanda simülasyonu mahveden tekil bir sonuç elde ettim.

Reklamı Kapat

Şuna bir bakın. Bu eksende, daha güçlü bir manyetik alana cevaben sıvının nasıl daha şiddetli bir şekilde bozulduğunu görebilirsiniz. Bu yönden de yüzey gerilimi etkisinin bu bozulmaları nasıl düzleştirdirdiğini görebilirsiniz. Ne harika bir canlandırma!

Bu örnekteki bilgi yoğunluğu öyle böyle değil... Hem bilgilendirici hem de güzel. Kendi çalışmalarımda sırf bu sonuca ulaşmak adına her bir figürü kaç defa oluşturmak zorunda kaldığımı söylemek isterdim size... Bunu bitirmenin ne kadar zaman aldığını sadece hayal edebiliyorum. Tebrikler.

Ve bunlar sizi hala sandalyenizden alaşağı etmeye yetmediyse, dahası var. Bu, makalenin ilk yazarı Libo Huang'la ilgili. Diğer işlerini de merak ettim ama diğer herhangibir çalışmasını bulamadım. Bu onun ilk makalesi. Aman tanrım. Ve tabiiki böylesi bir çalışmayı oluşturmak bir ekip işini gerektirir. Üç yazarı da tebrik ediyoruz, bu muhteşem bir makale!

Video açıklamasına bakabilirsiniz. İzlediğiniz için ve destekleriniz için teşekkürler, bir dahaki sefere görüşmek üzere!

Reklamı Kapat

Destek Olun

Bu video, Two Minute Papers tarafından hazırlanmış, Evrim Ağacı tarafından altyazılandırılmıştır. Eğer içeriği beğendiyseniz orijinal kaynağa destek olmak için, lütfen YouTube kanalına gidip videolarını beğenmeyi unutmayın.

Two Minute Papers kanalının bu videosunu orijinal dilinde ve İngilizce alt yazılı olarak buradan seyredebilirsiniz:

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 10
 • İnanılmaz 9
 • Bilim Budur! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Tebrikler! 3
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2021 05:55:54 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7853

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Size Özel
İçerikler
Instagram
Kedigiller
Sağlık Personeli
Hominid
Yağ
Evrimsel Biyoloji
Nobel Ödülü
Irk
Genel Halk
Kanıt
Matematik
Maymun
Nöron
Aile
Hareket
Hidrojen
Hastalıkların Tedavisi
Ara Geçiş Türleri
Olasılık
Yemek
Beslenme
Anne
Aşılar
Aşı
Gaz
Astronot
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et