Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Fizikçi Marc-Antoine Fardin, kedilerin sıvı mı yoksa katı mı olduğu yönündeki çalışmasıyla 2017 Ig Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü! Ig Nobel Ödülü, mizah ile bilimi birleştiren ve insanları önce güldürüp sonra düşündüren akademik çalışmalara verilen bir parodi ödül.

Ama her sene Harvard Üniversitesi'nde düzenlenen bir seromoni ile sahiplerini buluyor. Ödüllerden biri, fotoğrafta da görüldüğü üzere kedilerin içinde bulundukları kapıların şeklini alabilmesinden ötürü sıvı olarak tanımlanıp tanımlanamayacakları üzerine yapılan analize verildi.

Fardin, kedilerin sadece kabın şeklini alma özelliği üzerinde durmuyor, aynı zamanda gevşeme süresi, deney süresi, kap şekli, stres derecesi gibi açılardan da konuyu ele alıyor. Sonuç? Kedilerin duruma bağlı olarak hem sıvı, hem katı olarak davranabileceği sonucuna vardı.

Akademik makale Rheology Bulletin dergisinde okunabilir. Bu dergi hakemli bir jurnal olmasa da, maddenin şekli ve akışı üzerine çalışan bilim insanlarını bünyesinde barındıran Reoloji Cemiyeti'nin haberlerine yer verdiği düzenli yayımlanan bir dergi.

Tabii ki araştırma birazcık parodik, birazcık ciddi. Biraz güldürmeyi, biraz düşündürmeyi hedefliyor; dolayısıyla öyle fazla ciddiye almamak lazım. Biz diyelim de, ne olur ne olmaz...

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 17
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/04/2020 23:47:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4345

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya büyülü bir yer değil. Dünya'yı en büyüleyici kılan gerçek tam olarak da bu!”
Sean Carroll
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder