Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1836’da İngiliz bilim insanı Michael Faraday, yüklü iletkenin fazla yükünün sadece iletkenin dışında bulunduğunu ve iletkenin içindeki maddeyi etkilemediğini gözlemledi. Bu olayı ispatlamak için metal folyo ile kaplı bir oda (kafes) yarattı. Bu oda elektrostatik jeneratörle üretilen yüklerin etkisini nötrleyebiliyordu.

Kafesin çalışma prensibi şu şekildedir: Elektromanyetik alan varlığından etkilenen kafeste pozitif ve negatif yük dağılımı oluşur. Mesela kafese pozitif (+) yük sağdan yaklaştırıldığında kafesin sağ tarafında negatif (-) yükler toplanır, bu şekilde kafes zıt elektromanyetik alan yaratmış olur. Bu şekilde iki alan birbirlerini nötrler.

Uçaklara yıldırım düştüğünde ne olacağı konusunda sorular duyuyor veya soruyor olabilirsiniz. Artık bunun cevabını basitçe bu yazıda açıkladığımız gibi “Faraday kafesi” üzerinden düşünebilirsiniz.

Faraday kafesinin en yaygın kullanım alanı yıldırımdan korunmadır. Yıldırım esnasında araba içinde, uçak içinde veya iletken ile kaplı bir yerdeyseniz bir Faraday kafesi içinde olduğunuzdan dolayı korunma altında olursunuz. (Şunu da belirtmemiz gerekir ki arabanın motorunu kapatıp içeride bekleyip yıldırımlar bitene kadar motoru açmamanız gereklidir.)

AC (Alternatif Akım) elektrik alan değişimlerine sebep olabilir, bu sebeple hassas devre elemanları da Faraday kafesi yöntemi ile korunur.

Bunların yanı sıra gizlilik için de Faraday kafesi kullanılabilir. Faraday kafesi içine elektrik alan girmediğinden kafes içindeki cep telefonu, telsiz gibi cihazlar çalışmaz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Tech Tour Guide
  2. Physics StackExchange
  3. Faraday Cage

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder