Paylaşım Yap

Evrim Ağacı Yazarlarını ve Editörlerini İlgilendiren Geliştirmeler

Evrim Ağacı Yazarlarını ve Editörlerini İlgilendiren Geliştirmeler
10 dakika
172

Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nde yapılan ve yazarlarımız veya editörlerimizi ilgilendirebilecek yazılımsal gelişmeleri burada bulabilirsiniz. Gördüğünüz hataları lütfen iletin.

Haziran 2022

 • Yazı Karşılaştırma Sistemi: Artık yazınızın önceki sürümlerini ve editör düzenlemelerini kendi gönderdiğiniz versiyonla (veya dilediğiniz herhangi bir versiyonla) kıyaslayabilirsiniz. İçerik panelinde metin editörünün üzerindeki "Karşılaştırma" kutusunu kullanmanız yeterli.
 • Editör ve Yazar "Not Alma" Sistemi: Yazılarınızın içine notlar almanız ve yazarla/editörle paylaşmanız artık mümkün. Not almak istediğiniz kelimeleri seçtikten ("highlight" ettikten) sonra çıkan kutuda, alttaki sırada en sondan 2. olan kalem işaretini seçerek notlarınızı girebilirsiniz.

Aralık 2021

 • Yazı Geçmişi Sistemi: Hâlihazırda var olan yazı geçmişi sistemimiz geliştirildi. Eğer bir yazıyı yazarken yanlışlıkla sekmeyi kapatırsanız veya bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanırsa (veya yeniden başlarsa), yazdığınız yazıyı tekrardan yazmanıza gerek yok! Sitemiz, girmekte olduğunuz yazıları otomatik olarak arka planda kaydetmektedir. Tek yapmanız gereken, yeni içerik ekleme sayfası açmak ve metin editörünün üstündeki (eskiden altındaydı) Metin Kutusu Kayıt Geçmişi butonunu kullanarak dilediğiniz bir kaydı yeniden yüklemektir.
 • Editörler İçin Aktiflik Puanı: Artık Evrim Ağacı editörlerinin de Aktiflik Puanı bulunmaktadır ve bu puanı 0'a düşen editörlerin yetkileri otomatik olarak alınacaktır. Detaylı bilgi için buradaki duyurumuzu okuyabilirsiniz.

Temmuz 2021

 • UP Güncellemesi: Uyum Puanları Aktiflik Puanı ile paralel olacak şekilde elden geçirildi. Dolayısıyla puanlarınız değişmiş olabilir.
 • İçerik Önerileri: Artık hem Yönetim Paneli ana sayfasında hem de içerik ekleme sayfasında içerik fikirleri alabileceğiniz listelerimize yönlendirmeler yapıyoruz. Aldığınız içeriğin yanına adınızı yazmayı unutmayınız.
 • Size Özel ve İçerik Filtreleri: Artık okurlar kendilerine özel bir ana sayfa inşa edebilmeye başlayacaklar ve içerikleri daha etkili bir şekilde filtreleyebilecekler. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 • Aktiflik Puanı: Evrim Ağacı yazarlarının aktif ve inaktif olanlarını belirlemek için yeni bir puan sistemi devreye girdi. Lütfen buradaki duyurumuzu ve e-postanıza gönderdiğimiz bilgileri okuyarak bu sistemi yakından takip etmeye çalışın, çünkü tüm yazarlarımızı ve yetkilerini doğrudan ilgilendirmektedir. Aktiflik Puanı'nızı Yönetim Paneli ana sayfasından görebilirsiniz.

Haziran 2021

 • Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği): Akademisyenlerin veya lisansüstü öğrencilerin akademik makalelerini anlatabilecekleri bir sistemi devreye soktuk. Bu, aynı zamanda akademik makaleleri yazabileceğiniz yeni bir içerik türü oluşturmuş oldu. Eğer tekil bir akademik makaleyi anlatan bir yazı yazacaksanız, bu içerik türünü seçmeniz gerekmektedir.
 • Evrim Ağacı İçi Link Arama: Herhangi bir kelimeye tıklayıp, CTRL+K kombinasyonu veya metin editöründeki zincire tıklayarak link (bağlantı) ekleyebileceğinizi biliyorsunuz. Eğer orada kelime yazacak olursanız, artık Evrim Ağacı içindeki makalelerde (başlık ve alt başlıklarda) arama yapıp bir içeriği seçebilirsiniz. Böylece site-içi diğer yazılara link vermek çok daha kolay olacak, önce dış bir kaynakta arayıp da sonra linki girmeniz gerekmeyecek.
 • Discord Sunucusu: Eğer diğer yazarlar, Evrim Ağacı okurları ve genel olarak Evrim Ağacı ailesiyle daha verimli bir etkileşime geçmek isterseniz, Discord sunucumuzu aktive ettik, oraya katılabilirsiniz.

Nisan 2021

Bildirim Sistemi

 • Bildirim Sistemi: Artık site içindeki faaliyeti doğrudan site içinde bildiren bir sistemi devreye soktuk. Böylece sizi takip edenleri, yeni yazı eklendiğinde aldığınız bildirimlerini ve sitenin genelinde olan ve sizi ilgilendirebilecek diğer tüm bildirimleri profilinizden alabileceksiniz.

Yeni Anasayfa

 • Yeni Anasayfa: Sitemizin ana sayfası baştan tasarlandı. Böylece yakın gelecekte devreye sokacağımız yeni özelliklerin altyapısı tamamlanmış oldu.

Aralık 2020

Podcast

 • Seslendirmek İçin Ayır: İçeriklerimizin henüz seslendirilmemiş olanlarının altına "Seslendirmek İçin Ayır" butonu eklendi. Böylece seslendirmek istediğiniz bir içeriği 7 günlüğüne ayırmanız mümkün olacak; bu da, birden fazla kişinin aynı içeriği seslendirmesinin önüne geçecek. Ayrılan içerikleri buradan görebilirsiniz.

Kasım 2020

Menü Değişimleri

 • Yeni Alt Menü: Evrim Ağacı'nda okur etkileşimlerini pekiştirmek adına attığımız adımların bir parçası olarak, sitenin altına birçok temel üretme aracına ve sayfa etkileşimine kolay erişim sağlayacak bir menü ekledik.
 • İçindekiler: Makalelerimizin içerisindeki başlıkları bir arada görüp, başlıklar arasında hızlı geçiş yapabileceğiniz İçindekiler menüsü eklendi. Yazıların içinde alt menüden erişilebilir.
 • Yeni Yan Menü: Sitemizdeki yan menü çok daha işlevsel ve önemli bir yapıya kavuşturuldu. Oradan sitenin farklı kısımlarına erişmeniz artık çok daha kolay.

Yeni Sayfalar

 • Sizden Gelenler: Evrim Ağacı okurlarının yaşamlarına nasıl dokunduğumuzu aktarabilecekleri bir sayfa ekledik. Siz de görüşlerinizi buradan yazabilirsiniz.
 • Tarihçe: Evrim Ağacı tarihini bir bütün olarak görebileceğiniz yeni bir sayfa hazırladık. Buradan erişebilirsiniz.

Ekim 2020

Kaynaklar ve İleri Okuma Sistemi

 • Kitaplardan kaynak gösterirken artık sayfa sayısı da belirtebiliyorsunuz. Eğer tek bir sayfayı kaynak gösterecekseniz tek bir sayı giriniz (örn: 82). Eğer sayfa aralığını kaynak gösterecekseniz, sadece tire ile ayrılan iki sayı giriniz (örn: 82-96). Eğer tüm kitabı kaynak gösterecekseniz, o kısmı boş bırakın.

Eylül 2020

Sözlük

 • Sözlükte terim girdisi yapılırken, fotoğraf eklenmedi uyarısı artık çıkmayacak.

Kaynaklar ve İleri Okuma Sistemi

 • Yazar adaylarının, yazılarının direkt veya düzeltmelerle kabul edilmesi sonrası otomatik olarak yazar yapılması sırasında oluşan hata giderildi.
 • Bazı yazılarda kaynakları Sırala tuşuna basınca yaşanan sıralama hatası giderildi. Bir aksaklık görürseniz lütfen bildirin.
 • Kaynak Standardizasyon Sistemi: Farklı girilen kaynak isimlerini tek bir standart çerçevesinde göstermemizi sağlayacak bir geliştirme yapıldı. Eğer aynı kaynağı birden fazla isimle görürseniz, bize bildirirseniz site genelinde düzeltebiliriz.
 • Kaynak girerken, internet sitesinin adı www veya .com gibi eklerle girilirse veya yazar girilirken A. Soyisim şeklinde kısaltma kullanılmazsa kırmızı uyarı çıkacak.
 • Metin içinde aynı iddiaya/cümleye birden fazla kaynak eklenecek olursa, bunların gösterimi otomatik olarak virgülle ayrılacak şekilde düzenlendi.
 • Kaynak Listesi: Evrim Ağacı bünyesinde bulunan tüm yazılardaki bütün kaynakları bir arada görebileceğiniz bir sistem İçerikler paneline eklendi.
 • Kaynak Sıralama Sistemi: Metin içerisindeki kaynakları, sisteme girdiğiniz sırada kullanmadıysanız (örneğin yazınızın en başında 4 numaralı kaynağınız kullanılıyorsa), Kaynaklar ve İleri Okuma Sistemi altında Kaynakları Sırala tuşuna basarak otomatik olarak sıralatabilirsiniz. Beta sürümünde olduğu için bir hata görürseniz lütfen bize iletin.
 • Metin içi kaynak ekledikten sonra, satırda düzenleme yapınca kaynak numarasının rastgele görünmez olup geri gelme problemi giderildi.
 • Kaynaklardan ara numaralı (örneğin 5 kaynaktan 3.'sü) silinecek olursa, metin içi kaynakların numaraları otomatik olarak düzeltilecek şekilde geliştirildi.

Crossref ve DOI Sistemi

 • Eğer DOI numarası olan yazınız varsa, artık panelde bir listesini bulabilirsiniz.
 • DOI Numarası Başvurusu: Artık panelden, yazılarınız için DOI numarası alma talebinde bulunabilirsiniz.

Taksonomi İçerikleri

 • Taksonomi türü içeriklerin sosyal medya paylaşımlarında yer almasına geri dönüldü. Twitter'da özel bir paylaşım türü belirlendi.
 • Taksonomi türü içeriklere lokasyon (yer) bilgisi kutusu eklendi. Böylece fotoğrafların çekildiği yer, sistemsel olarak tutulabilecek ve ileride harita üzerinde gösterilebilecek. Geriye dönük olarak, eski içeriklere lokasyon girişi gerekiyor.

Ağustos 2020

Soru & Cevap Platformu

 • Yazılarınızın sonunda ve panelde, yazınızla ilgili ilgili olarak Soru & Cevap Platformu'na gelen soruları görebilirsiniz. Uygun gördüklerinizi olabildiğince hızlı yanıtlamanızı tavsiye ederiz.

Editöryel Akış Düzenlemeleri

 • Yazarlar, yayındaki yazılarını yayından kaldırıp da editöre gönderirken veya silmek istediklerinde, en az 100 karakterlik düzenleme açıklaması girmeleri gerekecek.
 • Eski Sürüm Gösterimi Güncellemesi: Bir kere yayına girmiş bir yazı, eğer yazarın düzenlemeleri dolayısıyla yayından kaldırılacak olursa (yazar düzenleme yaptığında yazı yayından kalkmaktaydı), ön sitede eski sürüm gösterilmeye devam edecek (ta ki editör yeni versiyonu yayına alana kadar veya editör yazıyı yayından kaldırmaya karar verene dek). Böylece yeni yayınlanmış ve sosyal medya hesaplarından kısa bir süre önce yayılmış yazılar, ufak tefek düzenlemelerle yayından kaldırılmamış ve erişilemez hale gelmemiş olacak.

Kaynaklar ve İleri Okuma Sistemi

 • Otomatik Kaynak Çekme Sistemi: Artık kaynaklara girilmek istenen akademik makaleler Crossref ağı ve diğer araçlardan, internet siteleri geniş bir tasarım havuzundan, kitaplar ise Goodreads ve Google Kitaplar gibi araçlardan otomatik olarak çekilebilecek. Akademik makaleleri DOI numarası veya makale bağlantısı (URL) ile, kitapları kitap başlığı ile, siteleri site URL'si ile aratabilirsiniz.
 • Metin İçi Kaynak Gösterimi Sistemi: Artık sadece metin sonlarında değil, metin içlerine de kaynak girilebilecek. Metin içerisinden girilen kaynaklar ile metin sonu kaynaklar otomatik olarak ilişkilendirilmektedir ve numaralandırılmaktadır. Bunun için metin editöründeki [] ikonunu kullanabilirsiniz.
 • Metin içindeki bir kaynağa tıklayarak metin sonundaki kaynak kısmına gidebilirsiniz (ve tam tersi). Ayrıca metin içindeki kaynağın üzerine geldiğinizde, kaynak bilgisine erişilebiliyor.
 • Formatı, cümle sonundaki noktalama işaretinden sonra olmak kaydıyla, [] ikonuna basıp önceden girilmiş veya yeni girilen bir kaynağı seçmek şeklinde olacak. Bu, doğru bir örnektir.[1] Sonrasında cümleye normal şekilde devam edilebilir. Zorunda kalmadıkça, cümlenin ortasında metin içi kaynak göstermek gibi farklı bir format kullanılmamalıdır.
 • Kaynaklara toplu olarak DOI numarası girilebilecek. Böylece yazıyı oluştururken Zotero veya Word gibi dış araçlarda DOI numaralarını biriktirirseniz, hepsini tek seferde girebileceksiniz (ancak metin içi kaynak gösterimini teşvik ettiğimiz için bunu kullanmanızı tavsiye etmiyoruz). DOI numaralarını liste halinde, aralarında virgülle, hatta DOI numaraları metnin içerisinde olduğu sürece herhangi bir diğer formatta girebilirsiniz, sistemimiz onu ayrıştıracak ve ekleyecek.

Temmuz 2020

Metin Editörü

 • Önizleme Sistemi: Her ne kadar metin editörümüz Ne Görüyorsan Öyle Gözükecek (WYSIWYG) sistemine sahip olsa da, sayfa düzenini görebilmeniz için resmi bir önizleme sistemi getirildi.
 • Highlight (Inline) Menü: Çeşitli menü araçları, metin kutusu içerisinden de erişilebilir hale getirildi. Herhangi bir kelimeyi veya karakteri işaretlediğinizde, bu kutu otomatik olarak açılıyor ve dilediğiniz düzenlemeleri hızlıca yapabiliyorsunuz.
 • Taslak konumundaki yazılar, eğer ilk defa yayına alınacaklarsa, otomatik olarak yayın tarihleri günümüz olacak şekilde işaretlenecekler. Böylece yanlışlıkla taslağın ilk oluşturulduğu tarihte yayınlanmamış olacaklar.

Sosyal Medya Paylaşımları

 • Artık çeviri ve türev içeriklerin çevirmenleri veya uyarlayanları sosyal medya paylaşımlarında etiketlenmeyecek. Bu, çeviri ve türev içerikleri azaltmak yönünde attığımız adımlardan birisi.
 • Instagram paylaşımlarımız artık ana sayfamızda (içerik akışında) ve Telegram hesabımızda görünecek. Instagram'dan paylaşım yapmak için bize ulaşabilirsiniz.
 • Podcast kaydı alan içerik üreticilerimizin hesapları Twitter paylaşımlarımızda etiketlenecek. Lütfen Evrim Ağacı profilinize Twitter hesabınızı girdiğinizden emin olunuz.

Haziran 2020

Yazar Kısıtları

 • Yazar istatistiklerinizde ve yeni bir metin eklerken Özgün:Türev:Çeviri içerik oranlarınızı görebilirsiniz. Bu oranı 9:3:1'in üzerinde tutmanızı önemle tavsiye ederiz; aksi takdirde yeni içerikler yayınlamanız kısıtlanabilir.
 • Evrim Ağacı'nda yazarlık neslinize bağlı olarak belirli taslak girdi sınırlarınız mevcut. Bununla ilgili uyarılarla karşılaşacaksınız.
 • Yazar adayları, e-posta ve Word yerine doğrudan Evrim Ağacı sistemi üzerinden pilot yazılarını gönderebilecekler. Bu kişiler panelde "Yazar Adayı" statüsünde gözükecekler. Yazıları yayınlanırsa veya düzenleme amacıyla kendilerine gönderilirse, otomatik olarak "1. Nesil Yazar" yapılacaklar. Reddedilirse, Yazar Adayı olarak kalacaklar. Yazar veya editör olmayan tüm Evrim Ağacı kullanıcıları, Yazar Adayı statüsünde varsayılıyor; böylece Evrim Ağacı, herkesin katkılarına açık bir platform olarak kalıyor.

Geri Bildirim E-postaları

 • Bir editör, yazıyı yazara geri gönderdiğinde veya yazar, yazısını editöre gönderdiğinde, Notlar kısmına yazılanlar e-postaya ekleniyor. Buradaki format hataları giderildi.

Mayıs 2020

Metin Editörü

 • Bir içeriğe girdiğinizde, eğer o içeriği aynı anda düzenleyen bir başkası (veya başkaları) varsa, bu kişilerin isimlerini ekranın en altında, sarı bir bant ile görebileceksiniz. Böylece çakışmaların önüne geçebileceğiz.
 • Twitter bilgilerinizi Evrim Ağacı profilinize girmeniz halinde, Twitter'da sizin içeriğiniz paylaşılırken etiketleneceksiniz.
 • Metin editöründe artık iframe eklentisi mevcut. Dış siteleri gömmeniz gerektiğinde bunu yapabilirsiniz.

Yaşam Ağacı & Bilim Ağacı

 • Bu iki sisteme yapılan yeni girdiler, site genelinde otomatik olarak güncellenecek. Böylece yönetici onayı artık gerekmeyecek.

Evrim Ağacı Profilleri

 • Yazarlarımızın ve editörlerimizin katkı sağladıkları içeriklerdeki görevleri, Evrim Ağacı profillerinde ayrı ayrı filtrelenebilecek şekilde geliştirildi. Ayrıca İçeriklerim kısmında da bunlar bir etiket ile gösteriliyor.
 • Evrim Ağacı profilinize RSS bağlantısı eklendi. Böylece okurlar, sadece sizin içeriklerinizden oluşan akışlar üretebilecekler (bunun için şimdilik Feedly gibi bir RSS okuyucu kullanmak gerekiyor).
 • Kurumsal Üye kategorisi eklendi, böylece dış kurumlar, kaliteli bilimsel içeriklerini Evrim Ağacı'nda editöryel denetimden geçtikten sonra yayınlayabilecekler.

Sosyal Medya Paylaşımları

 • Evrim Ağacı'nda yayınlanan içerikler artık Reddit üzerinden de otomatik paylaşılacak (r/bilim ve r/evrimagaci altında).
 • Soru & Cevap Platformu'ndan yapılan seçkiler, Facebook grubunda da otomatik olarak paylaşılacak.
 • Otomatik paylaşımlardaki hatalar giderildi.

Nisan 2020

Paylaş Sistemi

 • Eskiden kullandığımız dış kaynaklı paylaşım sistemini kendimize ait olacak şekilde sıfırdan yazdık. Bunu kullanarak tüm içerikleri sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı Anket Sistemi

 • COVID-19 araştırması için bir anket sistemi geliştirdik. Bunu genel olarak uyarlayacağız ve Evrim Ağacı üzerinden araştırma anketleri yapmak mümkün olacak.

Mart 2020

COVID-19 Sayfası

 • COVID-19 içeriklerimizi tek ve özel bir sayfada toplamaya başladık.
 • COVID-19 dolayısıyla "Breaking News" barı oluşturduk. İleride bunu çok amaçlı bir şekilde kullanabileceğiz.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2023 16:19:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9350

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Yeni Doğan
Yayılım
Hücreler
Akıl
Factchecking
Ornitoloji
Öğrenme Alanı
Alkol
Mikroevrim
Sinek
Evrim Teorisi
Ara Tür
Astronot
Hasta
Veri
Newton
Doğa
Odontoloji
Yapay Seçilim
Taklit
Modern
Enerji
Algı
İstatistik
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Evrim Ağacı Yazarlarını ve Editörlerini İlgilendiren Geliştirmeler. (16 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 30 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9350
Ağacı, E. (2020, September 16). Evrim Ağacı Yazarlarını ve Editörlerini İlgilendiren Geliştirmeler. Evrim Ağacı. Retrieved September 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9350
E. Ağacı. “Evrim Ağacı Yazarlarını ve Editörlerini İlgilendiren Geliştirmeler.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 16 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9350.
Ağacı, Evrim. “Evrim Ağacı Yazarlarını ve Editörlerini İlgilendiren Geliştirmeler.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, September 16, 2020. https://evrimagaci.org/s/9350.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close