Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Adeta bir yıkı güllesi gibi geldi! Jüpiter, Güneş Sistemi'nin erken zamanlarında sistemin içerisini temizlemiş olabilir. Böylece, ilk gezegenleri Güneş'in kızgınlığından korumuş ve Dünya gibi gezegenler için yolu açmış olabilir.

Bugüne kadar gözlenen birçok diğer sistemde, devasa ve kayalıklı "süper Dünyalar" tespit edildi. Bunların yörüngesi, sistemin merkezindeki yıldıza çok yakındır; hatta Merkür'ün Güneş'e yakınlığından bile daha yakındır! Buna zıt olarak bizim sistemimizdeki 4 kaya yapılı gezegen, Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, sistemin yıldızı olan Güneş'ten oldukça uzakta dönerler.

Yeni yapılan simülasyonlar, sistem içerisinde gezen Jüpiter'in bunu mümkün kıldığını düşündürüyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden (CalTech) Konstantin Batygin ve Santa Cruz'daki Kaliforniya Üniversitesi'nden Greg Laughlin, Güneş'in etrafındaki gaz bulutu nedeniyle çekilerek Jüpiter'in içeriye doğru kayarak, bugün Mars'ın bulunduğu bölgelere kadar gelmiş olabileceğini gösterdiler.

Jüpiter bu yörünge sapmasını yaparken, yakınlardaki tüm cisimleri beraberinde sürüklemiş olmalıdır. Bunlar da birbirlerine çarparak kaynaşmış ve Güneş'in yörüngesine girmiş olabilirler.

Sonrasında, bir diğer dev gezegen olan Satürn'ün etkisiyle Jüpiter tekrar dışarı doğru sürüklenmiş olabilir. Bu sürüklenmenin ve dışa savrulmanın etkisiyle Güneş'in yörüngesine giren kaya parçaları, bugün bildiğimiz kaya yapılı gezegenleri oluşturmuş olabilir. Batygin bunu şöyle izah ediyor:

"Bu işi halledecek olan etkinin, zaten sistemimizin diğer bazı bölgelerindeki olguları çoktan halletmekte olan bir etki olduğunu fark ettik. Parçalar gitgide birbirine oturuyor ve bu, oldukça tatmin edici."


Yazan: Aviva Rutkin

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Bu yazı New Scientist  sitesinden çevrilmiştir.
 2. PNAS
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 20:15:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3483

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Uygulamalı bilimler diye bir bilim yoktur. Bilimler ve uygulamaları vardır ve bunlar, bir ağaç ve meyvesi gibi birbirine bağlıdır.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder