Erken Güneş Sistemi'nde Jüpiter, Diğer Gezegenler İçin ''Yolu Açtı''!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Adeta bir yıkı güllesi gibi geldi! Jüpiter, Güneş Sistemi'nin erken zamanlarında sistemin içerisini temizlemiş olabilir. Böylece, ilk gezegenleri Güneş'in kızgınlığından korumuş ve Dünya gibi gezegenler için yolu açmış olabilir.

Bugüne kadar gözlenen birçok diğer sistemde, devasa ve kayalıklı "süper Dünyalar" tespit edildi. Bunların yörüngesi, sistemin merkezindeki yıldıza çok yakındır; hatta Merkür'ün Güneş'e yakınlığından bile daha yakındır! Buna zıt olarak bizim sistemimizdeki 4 kaya yapılı gezegen, Merkür, Venüs, Dünya ve Mars, sistemin yıldızı olan Güneş'ten oldukça uzakta dönerler.

Yeni yapılan simülasyonlar, sistem içerisinde gezen Jüpiter'in bunu mümkün kıldığını düşündürüyor. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden (CalTech) Konstantin Batygin ve Santa Cruz'daki Kaliforniya Üniversitesi'nden Greg Laughlin, Güneş'in etrafındaki gaz bulutu nedeniyle çekilerek Jüpiter'in içeriye doğru kayarak, bugün Mars'ın bulunduğu bölgelere kadar gelmiş olabileceğini gösterdiler.

Jüpiter bu yörünge sapmasını yaparken, yakınlardaki tüm cisimleri beraberinde sürüklemiş olmalıdır. Bunlar da birbirlerine çarparak kaynaşmış ve Güneş'in yörüngesine girmiş olabilirler.

Sonrasında, bir diğer dev gezegen olan Satürn'ün etkisiyle Jüpiter tekrar dışarı doğru sürüklenmiş olabilir. Bu sürüklenmenin ve dışa savrulmanın etkisiyle Güneş'in yörüngesine giren kaya parçaları, bugün bildiğimiz kaya yapılı gezegenleri oluşturmuş olabilir. Batygin bunu şöyle izah ediyor:

"Bu işi halledecek olan etkinin, zaten sistemimizin diğer bazı bölgelerindeki olguları çoktan halletmekte olan bir etki olduğunu fark ettik. Parçalar gitgide birbirine oturuyor ve bu, oldukça tatmin edici."


Yazan: Aviva Rutkin

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Bu yazı New Scientist  sitesinden çevrilmiştir.
  2. PNAS

Erkeklerin Dişilerde Belli Vücut Şekillerini Seçme Nedenlerinin Evrimsel Kökenleri

Newton ve Ufak Bir Çocuk

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim