Bu Reklamı Kapat

Erkek Deniz Yılanları, Öldürmek İçin Değil, Çiftleşmek İçin İnsanlara Saldırıyor!

Erkek Deniz Yılanları, Öldürmek İçin Değil, Çiftleşmek İçin İnsanlara Saldırıyor!
Aipysurus laevis türü deniz yılanları.
Nerdist
Bu Reklamı Kapat
Yazar Harry Baker Pedram Türkoğlu Editör Pedram Türkoğlu
4 dakika
7,966 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tropik mercan kayalığı bölgelerinde dalış yapan dalgıçlar, yıllardır herhangi bir kışkırtıcı davranışta bulunmadıkları halde son derece zehirli deniz yılanlarının saldırılarına uğruyorlardı. Deniz yılanları onlara doğru hızlıca yüzüp uzuvlarına ve paletlerine sarılıyor, hatta ısırıyordu. Avustralya'nın ulusal bilim ajansı CSIRO'da çalışan Tim Lynch ve çalışma arkadaşları, Büyük Bariyer Resifi ve Keppel Adaları'nda 1990’lardan beri raporlanan karşılaşmaları inceledi.

Dalgıçların yılanlarla olan karşılaşmalarında, yılanlar hızlı zikzaklar çizerek dalgıçlara yaklaşıyordu. Bu hareket, yavaşça süzülen meraklı yılanların davranışından kolayca ayırt edilebilir. Bu tür bir yaklaşma davranışı, araştırmacıların kafasında soru işaretleri oluşturdu: Serbestçe dolaşan bir yılan, kendisini rahatsız etmeyen, av olamayacak kadar büyük bir insandan, devasa resifin içinde kolayca kaçabilecekken, neden ona yaklaşır ve hatta ısırır? Oysaki deniz yılanlarının akrabaları olan karasal yılanlar üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar, bu hayvanların yaklaşan bir insanla yüzleşmekten çok kaçmayı tercih ettiğini gösteriyor. Mantıken, çoğu hayvan da bu davranışı sergiler. Peki deniz yılanları neden tam tersini yapıyor?

Zeytin deniz yılanı (Aipysurus laevis).
Zeytin deniz yılanı (Aipysurus laevis).
Independent

Cinsel Motivasyon

Araştırmalar, bu saldıranların büyük çoğunluğunun Aipysurus laevis türü deniz yılanlarından kaynaklandığını gösterdi. Olayların arkasında yatan gerçeği keşfetmek için 27 aylık bir mevsimsel zamanlamayı ve saldıran yılanlarla ilgili verileri topladılar. 158 karşılaşmanın 74'ünde Lynch'e bir deniz yılanı yaklaştı ve bunların çoğu, Mayıs ve Ağustos ayları arasındaki çiftleşme mevsiminde gerçekleşti. Erkeklerin dalgıçlara yaklaşma ve bazı çiftleşme davranışları sergileme olasılığı, özellikle çiftleşme mevsimi boyunca dişilerden önemli ölçüde daha fazlaydı. Lynch, erkeklerin vücutlarını paletlerin etrafına sarmaları gibi çiftleşme mevsiminde meydana geldiği bilinen davranışları tanımladı. Araştırmacılardan Richard Shine, bunu şöyle açıklıyor:

Bu Reklamı Kapat

Erkekler, çiftleşme pozisyonuna girerken muhtemelen etkili bir şekilde tutunmak için, kur sırasında dişilerin etrafında dolanır.

Erkekler, ayrıca dillerini Lynch'e doğru uzatma eğilimindeydiler. Bununla birlikte, en çarpıcı davranış, erkeklerden yüzerek uzaklaşırken Lynch'i su altında hızla kovaladığı 13 olayda meydana geldi. Lynch bu olayların erkek yılanların başarısız bir çiftleşme girişiminin içinde olduklarını sanmalarından kaynaklandığını düşünüyor:

Dişiler çiftleşme sırasında kovalamazlar, kaçarlar. Yani bir erkek yılandan uzaklaşmak, kur yapma davranışını taklit ediyor, bu da erkeği takip etmeye teşvik ediyor.

Dişilerin saldırıları ise eğer daha önce bir erkek yılan tarafından kovalanmışsa gerçekleşiyordu. Dişiler, genelde mesafeyi korumaya eğilimliydiler. Erkeklerle olan 58 karşılaşmanın 39'unda erkek deniz yılanları dalgıçlara yaklaşırken; bu sayı dişilerde 100 karşılaşmada 35 yakınlaşmaya düşüyordu. Erkekler, üreme mevsimi dışında nadiren gözlemlendi (58 karşılaşmanın yalnızca 12 tanesi üreme mevsimi dışında oldu). Dalıcıya yaklaşan dişilerin oranı, üreme ve üreme dışı mevsimler arasında önemli ölçüde farklılık göstermedi.

Dalgıçlar ve yalnız bir deniz yılanı.
Dalgıçlar ve yalnız bir deniz yılanı.
LiveScience

Yanlış Anlaşılma

Araştırmacılar, topladıkları birçok verinin ışığında deniz yılanlarının bu davranışlarının dalgıçları potansiyel eş adayları sanmalarından kaynaklandığını doğruladı. Bunun sebebi ise deniz yılanlarının suyun altında şekilleri tam ayırt edememesi olabilir. Richard Shine bunu şöyle açıklıyor:

Bu Reklamı Kapat

Özellikle su sert veya kirliyse, suyun içini görmek havadan görmekten çok daha zordur. Deniz yılanları oldukça yakın zamanda kara yılanlarından evrimleşti, bu yüzden su altında iyi çalışan bir görsel sisteme sahip değiller.

Yeterince net olmayan görüşlerinden dolayı deniz yılanları çevrelerini anlama konusunda koku alma duyularına daha çok güvenirler. Dalgıçlara yaklaştıklarında dillerini çıkarmaları da bundan kaynaklanıyor olabilir. Bu dil çıkarmalara bizzat maruz kalan Lynch, erkek deniz yılanlarının sizin bir dişi yılan olmadığınızı anlamasının tek yolunun, sizi yalaması olduğunu söylüyor. Shine, bu konu hakkında şunları belirtiyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Deniz yılanları, dilleriyle sudaki kimyasalları toplar ve daha sonra kimyasallar damağın çatısındaki özelleşmiş bir bez tarafından analiz edilir. Bu, bir deniz yılanının onu tanımlamak için bir nesneye çok yaklaşması gerektiği anlamına gelir.

Araştırmacılar, bir deniz yılanıyla karşılaşan dalgıçların hızlıca kaçmaya çalışmak yerine, hareketsiz durarak yılanın onları dilleriyle incelemesine izin vermeleri gerektiğini belirtiyor. Böylece erkek yılanlar, bir çiftleşmenin ortasında olduklarını sanmazlar ve dalgıçlar da tehlikeli olabilecek durumlardan kaçınmış olurlar.

Ayrıca araştırmacılar, deniz yılanlarının ısırma eğilimde olmadıklarını belirtiyor. Tim Lynch, doktora çalışması sırasında birden çok kez ısırıldı, ama bunların hepsi koruyucu bir eldiven giyerek yılanları elleriyle tuttuğu sırada oldu. Deniz yılanları, su içinde ısırma eğilimde olmazken, sudan çıkarıldıklarında daha agresif davranışlar sergilemeye başlıyorlar; öyle ki raporlanan ısırmaların ölümcül olanları dahil büyük çoğunluğu, yılanları sudan çıkaran balıkçılara karşı oldu.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 25
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Bilim Budur! 8
 • Tebrikler! 4
 • Güldürdü 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
 • T. Lynch, et al. (2021). Mistaken Identity May Explain Why Male Sea Snakes (Aipysurus Laevis, Elapidae, Hydrophiinae) “Attack” Scuba Divers. Scientific Reports. | Arşiv Bağlantısı
 • J. Romaine. Venomous Sea Snakes Attacking Scuba Divers May Be Just Trying To Mate. (23 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 24 Ağustos 2021. Alındığı Yer: The Hill | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/01/2022 02:38:50 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10895

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Mühendislik
Regülasyon
Mistisizm
Amerika Birleşik Devletleri
İntihar
Tüyler
Kalp
Çağ
İletişim
Seçilim
Deizm
Ağaç
Evrim Teorisi
Evrimsel Biyoloji
Balık
Koku
Ay Görevleri
Akciğer
Kitap
Karanlık Madde
Evren
Beslenme
Carl Sagan
Yağ
Nadir
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et