Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir!

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Varsa, İnsandan Ziyade Bir Ahtapot Gibi Düşünüyor Olabilir!

Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir! Anonim
3 dakika
8,775
Tüm Reklamları Kapat

Ahtapotlar, yüzlerce vantuzu, 8 kolu, 3 kalbi, 3 santimetreye inebilen veya 9 metreye varabilen boyları ve "dünya dışı canlı" benzeri morfolojisi ile en garip ve dış görünüşü en farklı canlılardır diyebiliriz. Dünya'daki canlıların %95'i omurgasızdır ve omurgasızlar arasındaki en zeki hayvan ise ahtapotlardır!

500 milyon nörona sahip ahtapotların nöronlarının üçte ikisi gibi büyük bir kısmı kollarında bulunmaktadır. Ahtapotların kollarındaki nöronlar 2 şekilde çalışabilir: Beyinden gelen sinyallerle senkronize şekilde veya beyinden bağımsız şekilde. Kollar, bazı sinyalleri kendileri alıp beyne ulaştırmadan değerlendirip tepki verebiliyor, beyinden bağımsız karar alabiliyor, beyinden ayrıldıktan saatler sonra bile etkilere tepki verebiliyor. Yani aslında ahtapotlar bir şekilde "kolları ile düşünebiliyorlar". Bu da onların çevreyi çok hızlı değerlendirip adapte olmalarını sağlıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Büyük Pasifik Ahtapotu, kendi adına "düşünen" kolları ile çevresini keşfeder.
Büyük Pasifik Ahtapotu, kendi adına "düşünen" kolları ile çevresini keşfeder.
Dominic Sivitilli

Bir ahtapot, esnek kollarından birini bir kayanın veya bir parça yiyeceğin etrafına doladığında, bunun nedeni ahtapotun beyninin "onu al" demesi değildir. Bunun yerine, ahtapotun kolu, bir sonraki adımda ne yapacağına kendisi karar verir. Biz insanlar için bu durum, ayaklarımızın gideceği yerin kararını başparmağın vermesi gibi olurdu.

Ahtapotlar gibi kafadan bacaklıların sinir sistemi, insanlar ve diğer omurgalı canlılarda olduğu gibi, merkezi bir beynin vücudun geri kalanına emirleri ilettiği sinir sistemi yapısına benzemez. Ahtapotların uzuvları, sinir düğümü ("ganglia") adı verilen düzenli nöron kümeleri içerir; bu nedenle ahtapotların bu "kol beyinleri", merkezi beyinden bağımsız olarak çalışabilir. 2019'da, ahtapot kollarındaki kademeli hareketi görselleştiren bir grup bilim insanı, ahtapotun merkezi beyninin, bu karar sürecine neredeyse hiç dahil olmadığını keşfetti.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, çalışmalarında bir ahtapotun nasıl algıladığını ve ardından kollarını kullanarak çevresi hakkındaki bilgileri nasıl işlediğini modellemek için bir kamera ve davranış izleme yazılımını kullandılar. Çalışmanın bulguları, 26 Haziran 2019 tarihli Astrobiyoloji Bilim Konferansı'nda, Washington Üniversitesi'nde davranışsal sinirbilim ve astrobiyoloji alanında yüksek lisans öğrencisi Dominic Sivitilli tarafından yapılan sunumda ilan edildi. Yukarıda yer alan videodan Sivitilli'nin konuyla ilgili bir konuşmasını dinleyebilirsiniz. Sivitilli, yaptığı sunumda şunları söylüyor:[1]

Şu an burada, geçmişte bakılana kıyasla, bir ahtapot karmaşık kararlar verirken duyusal bilginin bu sinir ağına nasıl entegre edildiğine bakıyoruz.

Ahtapotların kol hareketi, el yordamıyla hareket eden emici kollar içerisindeki reseptörler ile sağlanır. Sivitilli, şöyle söylüyor:

Her emici kol, on binlerce kimyasal ve mekanik reseptör içerir; karşılaştırmak gerekirse, bir insanın parmak ucunda sadece birkaç yüz tane mekanik reseptör bulunur.

Bir ahtapot ilginç bir şeye dokunduğunda, kollarındaki "beyin" girdiyi işler ve bir sinyal göndererek, kola bundan sonra ne yapması gerektiğini söyler. Araştırmacılar, çalışmalarında bir emici kol tarafından üretilen sinyallerin en yakın komşu kola iletildiğini, kol kaslarını harekete geçirdiğini ve koldan vücuda doğru giden geniş bir hareket dalgası oluşturduğunu keşfetti. Sivitilli, şöyle açıklıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kollar çevreyle ve birbirleriyle aktif olarak etkileşim halindeyken, hayvanın merkezi beynine ulaşan sinyal "oldukça soyutlanmıştır" ve merkezi beyin, doğrudan kol etkileşimlerine dahil değildir. Esasen, ahtapotlar vücutlarını nasıl hareket ettireceklerine ilişkin hesaplamaları "dış kaynak" olarak kullanırlar, bu eylemleri, kollara ne yapacaklarını söylemek için merkezi beyne güvenmek yerine her bir koldaki yerel kontrollere, yani sinir düğümlerine ("ganglia") iletirler.

"İyi hoş ama bilim insanları neden bir astrobiyoloji konferansında ahtapotlardan bahsediyor, bunun Dünya dışı yaşamla ne ilgisi var?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Sivitilli, şunları söylüyor:

Bilim insanları, ahtapotların son derece zeki canlılar olduklarını düşünmektedir; ancak buna rağmen çevrelerindeki dünyayı algılama ve etkileşimde bulunma çözümleri; insanlar, şempanzeler ve yunuslar, kargalar gibi zeki omurgalılarda evrimleşen yöntemlerden çarpıcı biçimde farklıdır. Bu nedenle ahtapot bilişi, zekayı anlamak için önemli bir alternatif model olarak hizmet edebilir ve diğer dünyalarda ortaya çıkan zeki yaşamın alışılmadık ifadelerini tanımak için uzmanlara fikir verebilir. Ahtapotlar, bize Dünya'daki ve belki de evrendeki biliş çeşitliliği hakkında bir anlayış vermektedir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
51
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 43
 • Bilim Budur! 22
 • Tebrikler! 18
 • Muhteşem! 14
 • Merak Uyandırıcı! 14
 • Umut Verici! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 2
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Sivitilli. Researchers Model How Octopus Arms Make Decisions. (25 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2019. Alındığı Yer: news.agu.org | Arşiv Bağlantısı
 • M. Weisberger. Alien Life Might 'Think' More Like An Octopus Than A Human. (1 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • S. Pappas. So Many Arms! How Octopuses Avoid Tying Themselves In Knots. (15 Mayıs 2014). Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2014. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • E. Goldbaum. Genes Confirm: Octopuses Are Brainy And Weird. (13 Ağustos 2015). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2015. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/02/2024 03:39:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10291

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Weisberger, et al. Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir!. (22 Mart 2021). Alındığı Tarih: 29 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10291
Weisberger, M., Köse, M., Bakırcı, Ç. M. (2021, March 22). Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved February 29, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10291
M. Weisberger, et al. “Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 22 Mar. 2021, https://evrimagaci.org/s/10291.
Weisberger, Mindy. Köse, Mücahid. Bakırcı, Çağrı Mert. “Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 22, 2021. https://evrimagaci.org/s/10291.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close