Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir!

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Varsa, İnsandan Ziyade Bir Ahtapot Gibi Düşünüyor Olabilir!

Ahtapotlar, Kolları ile Düşünür! Ahtapot Kolları, Beyinlerinden Bağımsız Olarak Kararlar Alabilir! Anonim
3 dakika
4,696
 • Astrobiyoloji
 • Sinirbilim (Nörobiyoloji)

Ahtapotlar, yüzlerce vantuzu, 8 kolu, 3 kalbi, 3 santimetreye inebilen veya 9 metreye varabilen boyları ve "dünya dışı canlı" benzeri morfolojisi ile en garip ve dış görünüşü en farklı canlılardır diyebiliriz. Dünya'daki canlıların %95'i omurgasızdır ve omurgasızlar arasındaki en zeki hayvan ise ahtapotlardır!

500 milyon nörona sahip ahtapotların nöronlarının üçte ikisi gibi büyük bir kısmı kollarında bulunmaktadır. Ahtapotların kollarındaki nöronlar 2 şekilde çalışabilir: Beyinden gelen sinyallerle senkronize şekilde veya beyinden bağımsız şekilde. Kollar, bazı sinyalleri kendileri alıp beyne ulaştırmadan değerlendirip tepki verebiliyor, beyinden bağımsız karar alabiliyor, beyinden ayrıldıktan saatler sonra bile etkilere tepki verebiliyor. Yani aslında ahtapotlar bir şekilde "kolları ile düşünebiliyorlar". Bu da onların çevreyi çok hızlı değerlendirip adapte olmalarını sağlıyor.

Bu Reklamı Kapat

Büyük Pasifik Ahtapotu, kendi adına "düşünen" kolları ile çevresini keşfeder.
Büyük Pasifik Ahtapotu, kendi adına "düşünen" kolları ile çevresini keşfeder.
Dominic Sivitilli

Bir ahtapot, esnek kollarından birini bir kayanın veya bir parça yiyeceğin etrafına doladığında, bunun nedeni ahtapotun beyninin "onu al" demesi değildir. Bunun yerine, ahtapotun kolu, bir sonraki adımda ne yapacağına kendisi karar verir. Biz insanlar için bu durum, ayaklarımızın gideceği yerin kararını başparmağın vermesi gibi olurdu.

Ahtapotlar gibi kafadan bacaklıların sinir sistemi, insanlar ve diğer omurgalı canlılarda olduğu gibi, merkezi bir beynin vücudun geri kalanına emirleri ilettiği sinir sistemi yapısına benzemez. Ahtapotların uzuvları, sinir düğümü ("ganglia") adı verilen düzenli nöron kümeleri içerir; bu nedenle ahtapotların bu "kol beyinleri", merkezi beyinden bağımsız olarak çalışabilir. 2019'da, ahtapot kollarındaki kademeli hareketi görselleştiren bir grup bilim insanı, ahtapotun merkezi beyninin, bu karar sürecine neredeyse hiç dahil olmadığını keşfetti.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmacılar, çalışmalarında bir ahtapotun nasıl algıladığını ve ardından kollarını kullanarak çevresi hakkındaki bilgileri nasıl işlediğini modellemek için bir kamera ve davranış izleme yazılımını kullandılar. Çalışmanın bulguları, 26 Haziran 2019 tarihli Astrobiyoloji Bilim Konferansı'nda, Washington Üniversitesi'nde davranışsal sinirbilim ve astrobiyoloji alanında yüksek lisans öğrencisi Dominic Sivitilli tarafından yapılan sunumda ilan edildi. Yukarıda yer alan videodan Sivitilli'nin konuyla ilgili bir konuşmasını dinleyebilirsiniz. Sivitilli, yaptığı sunumda şunları söylüyor:[1]

Şu an burada, geçmişte bakılana kıyasla, bir ahtapot karmaşık kararlar verirken duyusal bilginin bu sinir ağına nasıl entegre edildiğine bakıyoruz.

Ahtapotların kol hareketi, el yordamıyla hareket eden emici kollar içerisindeki reseptörler ile sağlanır. Sivitilli, şöyle söylüyor:

Her emici kol, on binlerce kimyasal ve mekanik reseptör içerir; karşılaştırmak gerekirse, bir insanın parmak ucunda sadece birkaç yüz tane mekanik reseptör bulunur.

Bir ahtapot ilginç bir şeye dokunduğunda, kollarındaki "beyin" girdiyi işler ve bir sinyal göndererek, kola bundan sonra ne yapması gerektiğini söyler. Araştırmacılar, çalışmalarında bir emici kol tarafından üretilen sinyallerin en yakın komşu kola iletildiğini, kol kaslarını harekete geçirdiğini ve koldan vücuda doğru giden geniş bir hareket dalgası oluşturduğunu keşfetti. Sivitilli, şöyle açıklıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kollar çevreyle ve birbirleriyle aktif olarak etkileşim halindeyken, hayvanın merkezi beynine ulaşan sinyal "oldukça soyutlanmıştır" ve merkezi beyin, doğrudan kol etkileşimlerine dahil değildir. Esasen, ahtapotlar vücutlarını nasıl hareket ettireceklerine ilişkin hesaplamaları "dış kaynak" olarak kullanırlar, bu eylemleri, kollara ne yapacaklarını söylemek için merkezi beyne güvenmek yerine her bir koldaki yerel kontrollere, yani sinir düğümlerine ("ganglia") iletirler.

"İyi hoş ama bilim insanları neden bir astrobiyoloji konferansında ahtapotlardan bahsediyor, bunun Dünya dışı yaşamla ne ilgisi var?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Sivitilli, şunları söylüyor:

Bilim insanları, ahtapotların son derece zeki canlılar olduklarını düşünmektedir; ancak buna rağmen çevrelerindeki dünyayı algılama ve etkileşimde bulunma çözümleri; insanlar, şempanzeler ve yunuslar, kargalar gibi zeki omurgalılarda evrimleşen yöntemlerden çarpıcı biçimde farklıdır. Bu nedenle ahtapot bilişi, zekayı anlamak için önemli bir alternatif model olarak hizmet edebilir ve diğer dünyalarda ortaya çıkan zeki yaşamın alışılmadık ifadelerini tanımak için uzmanlara fikir verebilir. Ahtapotlar, bize Dünya'daki ve belki de evrendeki biliş çeşitliliği hakkında bir anlayış vermektedir.
Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 32
 • Bilim Budur! 20
 • Tebrikler! 16
 • Merak Uyandırıcı! 13
 • Muhteşem! 11
 • Umut Verici! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 1
 • Korkutucu! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Sivitilli. Researchers Model How Octopus Arms Make Decisions. (25 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2019. Alındığı Yer: news.agu.org | Arşiv Bağlantısı
 • M. Weisberger. Alien Life Might 'Think' More Like An Octopus Than A Human. (1 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 1 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • S. Pappas. So Many Arms! How Octopuses Avoid Tying Themselves In Knots. (15 Mayıs 2014). Alındığı Tarih: 15 Mayıs 2014. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
 • E. Goldbaum. Genes Confirm: Octopuses Are Brainy And Weird. (13 Ağustos 2015). Alındığı Tarih: 13 Ağustos 2015. Alındığı Yer: Live Science | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 16/05/2022 23:50:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10291

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Retrovirüs
Eczacılık
Viroloji
Spor
Yıldız
Fare
Sars-Cov-2
Arkeoloji
Pandemik
Beslenme Bilimi
Etoloji
Hastalık
Depresyon
Sosyal Mesafelendirme
Bilinç
Covıd-19
Veri
Film
Şempanzeler
Kelebek
Sinir Sistemi
Yemek
Bilim Tarihi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Hücreler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et