Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün ve Bu, Sigaranın Bebekler Üzerindeki Zararlarını Gösteriyor!

Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün ve Bu, Sigaranın Bebekler Üzerindeki Zararlarını Gösteriyor!
4 dakika
10,710
 • Embriyoloji
 • Obstetrik ve Jinekoloji (Ob-Jin)
Tüm Reklamları Kapat

Genellikle ebeveynler, yavrularının ilk fotoğraflarını oldukça bulanık ve çoğu zaman pek bir şey anlaşılmaz bir şekilde alırlar. Çünkü ultrason teknolojileri sadece siyah-beyaz ve oldukça fazla gürültülü (alınmak istenen sonucu etkileyen sinyalli) sonuçlar verir. Tipik bir örneği şöyledir:

2 boyutlu ultrason görüntülerinde, duyabileceğimiz frekansın üzerindeki ses dalgaları gönderen bir çubuk, karna veya vajina içerisine konularak vücudu bu ses dalgalarıyla tarar. Bebeğin vücudundan ve annenin iç organlarından farklı şekillerde yansıyan ses dalgaları, sonradan bilgisayar yardımıyla fotoğrafa dönüştürülür ve böylece bebeğin bir kesiti oluşturulur. Doppler fetal ultrason yöntemindeyse, benzer bir ultrason cihazı kullanılarak bebeğin kalp atışları da tespit edilir ve yine bir bilgisayar yardımıyla bu sinyaller güçlendirilerek, annenin ve hekimin işitebileceği düzeye yükseltilir.

Tüm Reklamları Kapat

Ultrason görüntüleme sayesinde, bebeğe ve anneye dair birçok bilgiyi edinmemiz mümkün olmaktadır:

 • Yaklaşık doğum tarihi,
 • Bebeğin kalp atışlarının tespiti,
 • Dış ("ektopik") gebelik olmadığından emin olma,
 • Ana rahmindeki bebek sayısı,
 • Bebek gelişiminin normal hızda ve seyirde olduğundan emin olma,
 • Bebeğin boyutlarını tespit etme,
 • Amniyotik sıvı seviyelerinin tespiti,
 • Doğuştan gelen hastalıkların tespiti,
 • Cinsiyetin belirlenmesi,
 • Ebeveynlere, gebeliğin normal seyrettiğini gösteren işaretler sunma.

Ama giderek popülerleşen bir teknoloji sayesinde ebeveynler artık yavrularını çok daha net görebiliyorlar: 3D ve hatta 4D ultrason! Monako'daki Princes Grace Hastanesi'nde görev yapan Dr. Bernard Benoit, uzun yıllardır 3 boyutlu (ve hatta 4 boyutlu) ultrason görüntüleme teknikleri üzerinde çalışıyor ve çok başarılı sonuçlara da imza atmış vaziyette. Aşağıda, bunun bir örneğini görüyorsunuz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu görüntüleme tekniği sayesinde, artık renkli ve çok daha net sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bu görseller, bunun en net ispatlarından biri. Ana karnındaki ikizleri çok detaylı bir şekilde görüntülemek artık mümkün. Hem de o, uzaktan odaklanılmış bir kare. Aşağıdakiler, ne demek istediğimizi daha net anlatacaktır:

3D ultrasonlarda, birden fazla açıdan 2 boyutlu görüntüler çekiliyor ve sonrasında bilgisayar yardımıyla 3 boyutlu bir görsele dönüştürülüyor. Bu sayede bebeğinizin sadece bir kesidini değil, 3 boyutlu bir görüntüsünü elde etmeniz mümkün oluyor.

4D ultrasonlarda ise, 3D olan görüntüler zamana yayılmış bir şekilde kaydediliyor. Bu sayede bebeğin hareketlerini tıpkı bir video izler gibi görmeniz mümkün oluyor. Bu sayede bebeğin gözlerini açıp kapaması, gülümsemesi veya parmağını emmesi gibi olayları çok net bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu yeni teknik, sadece ebeveynlerin yavrularını daha kısa sürede, daha net görmelerini sağlamayacak, aynı zamanda birçok hastalığın çok daha erkenden teşhisine katkı sağlayacak. Bu yeni yöntemler kullanılarak fetüsleri çok daha yakından görmek ve bu sayede doğuştan gelen bazı hastalıkları (tavşan dudaklılık, omurilik sorunları, vb.) çok daha erkenden tespit edebilmek mümkün oluyor. Şimdilik bu gelişmiş yöntemler, "sıradan doğum kontrollerinde" rutin olarak uygulanmıyor; ancak bir şüphe doğarsa uygulanabiliyor.

Bunun iyi bir nedeni var: Henüz bu yöntemlerin bebek üzerindeki olumsuz etkileri çok net olarak bilinmiyor ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda olumlu ve olumsuz bazı sonuçlara ulaşıldı. Her ne kadar Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologları Kongresi (ACOG) 3D ve 4D taramaların herhangi bir zararı olduğuna yönelik yeterince bulgu olmadığını ilan etse de, ABD Gıda ve İlaç Başkanlığı (FDA), vücuda giren ultrason dalgalarının dokuları bir miktar ısıttığını ve bu nedenle vücut sıvısı veya dokularında gaz keseciklerinin oluşumuna neden olabileceğini, bunun bebek üzerindeki etkilerininse net olarak bilinmediğini vurguluyor.

Bu nedenle, her ne kadar bebeği olabildiğince sık görmek isteyebilecek olsanız da, ultrason taramaları sadece tıbbi personel eşliğinde ve gerekli olduğunda uygulanmalıdır.

Sigaranın Bebeklerin Sinir Sistemi Gelişimi Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Aşağıda gördüğünüz, iki sıra bebek fotoğrafı. Bu fotoğrafları özel kılan şey, 4 boyutlu ultrason (3 boyutlu çekim + zaman) yöntemiyle kaydedilmiş olmaları. Ancak sadece bu da değil... Üstteki sıra, annesi sigara içen bir fetüse ait. Alttaki ise içmeyene... 

Acta Paediatrica

İlk etapta çok fark görülemeyebilir. Ancak fotoğraf serisini soldan sağa doğru dikkatle takip edecek olursanız, üstteki bebeğin ağzını yüzünü hareket ettirdiğini ve eliyle yüzüne dokunmaya çalıştığını göreceksiniz. Alttakinin yüzü ise normal bir şekilde durmaktadır ve elleriyle yüzüne dokunma çabası yoktur. 

Tüm Reklamları Kapat

"Ee, ne var bunda?" diyebilirsiniz... Sorun şu ki, bebekler hamileliğin erken evrelerinde yüzlerini buruşturmaya ve elleriyle yüzlerine dokunmaya meyillidirler. Bu normaldir. Ancak hamilelik süresi ilerledikçe, bu davranışlar giderek azalır ve bebek daha ziyade kollarına bacaklarına ve vücudunun geri kalanına dokunarak özellikle uzuvlarını tanımaya çalışır. Bunun nedeni, sinir sistemi ve beyni geliştikçe, uzuvlarını daha aktif olarak kullanmaya başlamasıdır. Yüzüne olan ilgisi azalır. Dahası, yüzünü de buruşturmayı bırakır. 

Fakat Durham Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada, hamilelikte sigara içen annelerin yavrularında bu gelişim evrelerinin yavaşladığı gözlendi.[1] Yani üstteki seride, bebek aslında artık bırakmış olmasına rağmen yüzünü buruşturmaya devam ediyor ve yüzüne dokunmaya çalışıyor. Alttaki seride (sigara içmeyen anneni bebeği) ise normal gelişim görülüyor. Uzmanlar bu farklılığı sigaranın sinir sisteminin gelişimi üzerindeki yavaşlatıcı ve olumsuz etkiye bağlıyor.

Dolayısıyla hamilelikte lütfen sigara içmeyin ve içilen ortamlarda bulunmayın. Hatta hiç içmeyin. Size hiçbir faydası yok. Bu kadar basit.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
19
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • İnanılmaz 5
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Umut Verici! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ N. Reissland, et al. (2015). Ultrasound Observations Of Subtle Movements: A Pilot Study Comparing Foetuses Of Smoking And Nonsmoking Mothers. Acta Paediatrica, sf: 596-603. doi: 10.1111/apa.13001. | Arşiv Bağlantısı
 • J. Weeks. 3D Pregnancy Scanning - Picture Of The Day. (29 Mart 2013). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
 • ACOG. Ultrasound Exams. (20 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: ACOG | Arşiv Bağlantısı
 • Mayo Clinic. Fetal Ultrasound. (3 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Mayo Clinic | Arşiv Bağlantısı
 • FDA. Ultrasound Imaging. (8 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: FDA | Arşiv Bağlantısı
 • Aetna. Ultrasound For Pregnancy. (13 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Aetna | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/06/2023 04:54:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1129

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Jüpiter
Kas
Kamuflaj
Allah
İnternet
Diyet
Hastalık Yayılımı
İnsan
Biliş
Hidrojen
Kalp
Yaşlılık
Neandertal
Video
Enfeksiyon
Nöroloji
Plastik
Zehirli Mantar
Mers
Koaservat
Böcek
Sahtebilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Siyaset
Amerika Birleşik Devletleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün ve Bu, Sigaranın Bebekler Üzerindeki Zararlarını Gösteriyor!. (1 Nisan 2013). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1129
Bakırcı, Ç. M. (2013, April 01). Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün ve Bu, Sigaranın Bebekler Üzerindeki Zararlarını Gösteriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/1129
Ç. M. Bakırcı. “Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün ve Bu, Sigaranın Bebekler Üzerindeki Zararlarını Gösteriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 01 Apr. 2013, https://evrimagaci.org/s/1129.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Bir Bebeğin 3 Boyutlu ve 4 Boyutlu Ultrason Görüntülerini Almak Mümkün ve Bu, Sigaranın Bebekler Üzerindeki Zararlarını Gösteriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, April 01, 2013. https://evrimagaci.org/s/1129.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close