Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmak, Anksiyete Geliştirme Riskini %60 Kadar Azaltıyor Olabilir!

Düzenli Olarak Egzersiz Yapmak, Anksiyete Geliştirme Riskini %60 Kadar Azaltıyor Olabilir! WallpaperAccess
4 dakika
2,425
 • Klinik Psikoloji
 • Egzersiz Fizyolojisi
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 7 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Uzmanlar tarafından akıl sağlığını korumak ve/veya iyileştirmek için verilen başlıca tavsiyelerden birisi fiziksel egzersiz yapmaktır. Bu egzersiz, bireyin kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre değişecektir. Hafif tempolu bir yürüyüş yapmak da olabilir, bir takım sporu yapmak da...

Dünya çapında yaygın olarak görülen psikolojik rahatsızlıklardan birisi "anksiyete bozukluğu"dur. Anksiyete bozukluklarının yaklaşık olarak dünya nüfusunun %10'unda görüldüğü ortaya konmuştur. Bu oran, kadınlarda, erkeklere nazaran iki kat daha fazladır. Ve egzersiz yapmak, anksiyete bozukluklarında uygulanan ümit verici bir tedavi yöntemidir. Ancak egzersiz dozunun, yoğunluğunun veya fiziksel uygunluk seviyesinin anksiyete bozuklukları geliştirme üzerindeki etkisi hakkında çok az bilgiye sahibiz.

Bu Reklamı Kapat

WallpaperTel

Bu konuyu aydınlatmak adına oldukça kapsamlı bir araştırma yapıldı. İsveç'teki araştırmacılar, dünyanın en büyük "uzun mesafe kros kayağı" yarışını (Vasaloppet) ele aldılar. 1989-2010 yıllarını ele alan araştırmada; yarışmaya katılanların o dönemde yarışmayan kayakçılara göre anksiyete bozukluğu geliştirme riskinin önemli ölçüde daha az olduğu görüldü.[1] Çalışmada yaklaşık olarak 400.000 kişiden (kadın ve erkek) elde edilen veriler kullanıldı ve bu sayı, bu çalışmayı, her iki cinsiyet bağlamında yapılan en geniş kapsamlı epidemiyoloji çalışmalarından birisi yapmaktadır.

Kadın Kayakçılarda Sürpriz Bir Bulgu

İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri Anabilim Dalı'nda çalışan Martine Svensson ve meslektaşı Tomas Deierborg şöyle aktarıyor:

Bu Reklamı Kapat

Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıllık takip süresi boyunca anksiyete bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse %60 daha düşük olduğunu bulduk. Fiziksel olarak aktif yaşam tarzı ve daha düşük anksiyete riski arasındaki ilişki hem kadınlarda hem de erkeklerde gözlendi.

Ancak araştırmacılar kadın ve erkek kayakçılar arasında, egzersiz performans düzeyinde ve anksiyete bozukluğu geliştirme riski arasında dikkate değer bir farklılık buldular. Erkek kayakçılar arasında fiziksel performans seviyesinin anksiyete geliştirmeyi etkilemediği gözlenirken kadın kayak sporcularında durum daha farklıydı: En yüksek fiziksel performansı gösteren kadın kayakçılarda, daha düşük fiziksel performans sergileyen kadınlara göre anksiyete geliştirme riskinin neredeyse iki kat daha fazla olduğu gözlemlendi. Yine de belirtmek gerekir ki; en yüksek performansı gösteren kadın kayakçı grubunda gözlemlenen anksiyete oranı, genel nüfustaki fiziksel açıdan hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyen kadınlara oranla hala daha azdı.

The New York Times

Araştırmacılara göre bu bulgular, bilimsel araştırmalar için nispeten keşfedilmemiş alanları kapsıyor. Daha önceki araştırmaların spesifik olarak bir anksiyete bozukluğuna odaklandığını (depresyon gibi) ve sadece erkeklerin (daha dar bir kapsamda) ele alındığını söylüyorlar. Ayrıca bu çalışmalarda fiziksel aktivitelerin akıl sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkilerinin gözlemlenmesi için ya sınırlı verilerin bulunduğu ya da herhangi bir takip verisi bulunmadığı belirtiliyor.

Araştırmadaki Sonraki Adımlar

Kadınlardaki fiziksel performans düzeyi ve anksiyete bozuklukları arasındaki ilişkinin şaşırtıcı keşfi, bu çalışmanın bulgularının gelecekteki takip çalışmaları için bilimsel önemini vurguluyor. Svensson, anksiyete semptomları ve egzersiz davranışları arasında buldukları ilişkinin doğrusal olmayabileceğini öne sürüyor. Yani kısaca, egzersiz performans düzeyi arttıkça anksiyete semptonlarının artacağını söyleyemeyiz. Svensson şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Egzersiz davranışları ve anksiyete semptomlarının genetikten, psikolojik faktörlerden, kişisel özelliklerden ve bizim topluluğumuzda araştırılması mümkün olmayan karıştırıcılardan etkilenmesi muhtemeldir. Aşırı egzersiz davranışları söz konusu olduğunda erkekler ve kadınlar arasındaki bu farklılıkların arkasındaki itici faktörleri ve bunun anksiyete gelişimini nasıl etkilediğini araştıran çalışmalara ihtiyaç var.

Rapor ettikleri ilişkinin geçerliliğini ve nedenselliğini değerlendirmek için, ileriye dönük çalışmalarda fiziksel aktivitenin uzun vadeli nesnel ölçümlerinin yanı sıra rastgele müdahale denemelerinin de gerekli olduğunu ekliyorlar.

Amerikan Psikoloji Derneğ'nin yaptığı tanıma göre anksiyete; gerginlik hisleri, kaygılı düşünceler ve artan kan basıncı gibi fiziksel değişimlerle karakterize edilen bir duygudur.
Amerikan Psikoloji Derneğ'nin yaptığı tanıma göre anksiyete; gerginlik hisleri, kaygılı düşünceler ve artan kan basıncı gibi fiziksel değişimlerle karakterize edilen bir duygudur.
AwsForWP

Peki bu çalışma, özellikle kayak yapmanın diğer egzersiz türlerinin aksine anksiyeteyi uzak tutmada önemli bir rol oynayabileceği anlamına mı geliyor? Svensson ve Deierborg'e göre cevap: Hayır. İkili, önceki çalışmaların da formda veya bir diğer tabirle "fit" kalmanın zihinsel sağlık üzerindeki faydalarını gösterdiğini öne sürüyor.

Svensson ve Deierborg, bu kros kayakçıları grubunun aktif bir yaşam tarzı için iyi bir temsilci olduğunu düşünüyor ancak kayakçılar arasında daha açık havada olmanın bir bileşeni de olabileceğini belirtiyor. Son olarak, yaptıkları araştırmayla ilgili şunu ekliyorlar:

Belirli sporlara odaklanan çalışmalar; biraz farklı sonuçlar ve ilişki büyüklükleri bulabilir, ancak bu büyük olasılıkla zihin sağlığını etkileyen diğer faktörlerden ve araştırma analizinde kolayca kontrol edemediğimiz diğer önemli faktörlerden kaynaklanmaktadır.
Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 17
 • Muhteşem! 7
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Bilim Budur! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 03:58:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11025

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Sağlık Personeli
Haber
Ağız Sağlığı
Çocuklar
Oyun
Enerji
Bilgisayar
Antropoloji
Mitler
Stres
Fotosentez
Evrim Teorisi
Karanlık
Beslenme Biçimi
Kedi
Gıda
Yıldız
Çekirdek
Coğrafya
Çiçek
Taklit
Bağışıklık Sistemi
Yılan
Kök Hücre
Epigenetik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et