Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Dünya'nın en sessiz odası olarak bilinen yer, ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentindeki Orfield Laboratuvarında bulunmaktadır. Genellikle işitme cihazlarının testlerini yapmak için kurulmuş bir odadır. Odadaki ses şiddeti -9.4 desibeldir! Evet, yanlış okumadınız! -9 desibel!

Normalde, herhangi bir zamanda, "sessiz" olarak nitelediğiniz yerlerde bile ortalama 30-60 desibel düzeyinde ses bulunmaktadır. İnsan kulağının işitebileceği en düşük şiddet 0 desibel olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla -9.4 desibel, "gerçekten" çok ama çok sessiz demektir.

Desibel değerinin neden eksi olduğunu merak ediyorsanız: Desibel, insanlar tarafından belirlenen referans değerlere göre logaritmik bir oran vermektedir. Bu yüzden -9.4 değeri 0'ın altında bir ses düzeyi demek değildir. İnsanın duyabileceği en düşük düzeye 0 dB değerini veririz; ancak bunun altında da sesler elbette mevcuttur (sırf biz duyamıyoruz diye bir ses yok değildir). İşte -9.4 dB değeri, insanın duyabileceği minimum ses basıncının yaklaşık 3 kat altında demektir.

Ekosuz oda olarak bilinen bu oda içerisindeki hiçbir ses dalgası yansımamaktadır, ses kaynaklarından çıkan tüm ses dalgaları, özel yalıtım malzemeleri tarafından emilerek tamamen söndürülmektedir. Düşük frekanslı sesler, yalıtım malzemesinin kendisi tarafından emilerek sönümlenirler. Yüksek frekanslı sesler ise, odanın duvarlarında göreceğiniz üçgen şekilli yapılarca yakalanarak, sonsuza kadar duvarın içine doğru yansıtılırlar ve bu şekilde sönümlenirler.

Bunu şöyle anlatabiliriz: Bu odanın içerisi o kadar sessizdir ki, damarlarınızda akan kanın sesini bile duymanız mümkün olabilmektedir. Bunun haricinde kalp atışınızın göğsünüzden gelen sesini, kulaklarınızın içindeki kemiklerin kendi hareketlerinden ötürü çıkardıkları sesleri, kıyafetinizin kırışıklıklarından çıkan sesleri, ağzınızdaki tükürüğün hareketinin sebep olduğu sesleri duyabilirsiniz.

Oda, Sizi Delirtebilir mi?

Örneğin ilk etapta, insanların bu oda içinde 45 dakikadan fazla dayanamadığı iddia edildiyse de, buradan izleyebileceğiniz gibi Veritasium kanalından Derek Muller bu iddiayı test etmiş ve çürütmüştür.

İlk yapılan haberler, bu dayanılmazlığın sebebinin odadaki sessizliğin bir noktadan sonra beynin çelişkili sinyaller üretmesine ve halüsinasyonlar görmeye başlamasına bağlamıştır. Gerçekten de beynimiz, alışık olmadığı bu durumu düzeltmek için sanrılar görebilir; fakat bu odada bunun tetiklenmesi pek mümkün gözükmemektedir.

Öte yandan bu tarz ekosuz odalarda beyin gerçekten de klostrofobik, yani dar bir hacme sıkıştırılmışlık korkusu hissedebilir; çünkü normal bir odada duvarlardan gelen yankı, beynimize "geniş bir alan içinde olduğu" mesajını verir. Eğer ekoyu kaldırırsanız, beyniniz de bulunduğunuz ortamı sıkışık ve dar olarak yorumlayacaktır; gözlerinizden gelen veriler geniş bir odada olduğunuzu gösterse bile!

Ancak gerçekten de insan beyni, bu kadar sessiz ortamlara adaptif değildir. İnsanın evrimi, belli düzeyde fon sesi olan ortamlarda olmuştur ve beynimiz de doğduğumuzdan sonra sürekli olarak sesli ortamlarda bulunmuştur. Bulunduğumuz en sessiz odalarda bile belli başlı sesler bulunur ve beynimiz buna adapte olur. Ancak bu odada, bu seslerden eser yoktur. Buna bağlı olarak odada bulunan kişilerde anksiyete (telaşlılık) görülmesi normaldir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 8
 • Tebrikler! 11
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 5
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • N. Direct. Inside The World's Quietest Room. (2012, Nisan 05). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2019. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 • Veritasium. Can Silence Actually Drive You Crazy?. (2014, Şubat 18). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2019. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 14:05:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1232

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok insanda, Dünya’nın evrenin merkezinde ve kendilerinin de tüm türlerin merkezinde olduklarına inanmalarını sağlayan büyük bir ego vardır.”
Ann Druyan
Geri Bildirim Gönder