Dünya'nın Çoğu Zaman 1'den Fazla Ay'ı Var!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Ay, bizler için bu kadar önemli olsa da, aslında Dünya'nın yörüngesine etki eden birçok unsur vardır. Bunların birçoğu Dünya'nın yörüngesini ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir; ancak şimdiye kadar Dünya'yı yörüngesinden çıkarabilecek kadar güçlü bir gök cismi ile henüz karşılaşmadık. Ancak bu, karşılaşmayacağımız anlamına gelmez.

Mart 2012 yılında astronomlar Mikael Granvik, Jeremie Vaubaillon ve Robert Jedicke, bir süperbilgisayar kullanarak yukarıda gördüğünüz yörüngeleri ortaya çıkarmışlardır. Dünya'nın yörüngesine bugüne kadar 10 milyondan fazla farklı gök cisminin girip çıktığı hesaplanmaktadır. Bunların çok büyük bir kısmı, Dünya'nın çevresinde göreceli olarak düzgün bir yörünge çizen 3.000 kilometre çaplı Ay'ımızdan çok daha kaotik yörüngeler çizmekte ve Dünya'nın çekiminde kimi zaman birkaç saatte, kimi zaman birkaç on yılda kurtulmaktadır. Kimi zaman Dünya'ya düşmekte, kimi zaman Ay'a çarpmakta, kimi zamansa tamamen yörüngeden çıkarak uzaya savrulmaktadır.

Yapılan analizler o kadar karmaşıktır ki, eğer bunu evinizdeki bilgisayarda tamamlayıp bugün analizine başlasanız, tüm işlemler tam 6 yıl sonra biterdi. Ancak süperbilgisayarlar sayesinde bu işlemi birkaç günde halledebildiler.

Bu arada bir bilgi: Dünya'nın yörüngesine en son giren "geçici Ay", 2006 yılında keşfedilmiştir ve bir araba büyüklüğündeki bir göktaşıdır. Bu taş 1 yıla yakın bir süre Dünya'nın yörüngesinde dolaşmış, sonrasında Güneş'e doğru savrulmuştur. Bilim insanları kimi zaman yüzlerce metrelik çapa sahip gök cisimlerinin Dünya yörüngesine girmiş olduğunu ve bunun Dünya yörüngesi üzerinde az çok bir etkisi olmuş olabileceğini belirtmektedirler.

Uzayda Oksijen ve Hidrojen Bulunmamasına Rağmen Güneş Nasıl Alev Saçıyor?

Entropi: Evren Düzenli Midir?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim