Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Lohusalık Hüznünden Farkı Nedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Lohusalık Hüznünden Farkı Nedir? STAT News
postpartum
2 dakika
520
Tıbbi İçerik Uyarısı

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik; profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Bilgi Al
Tüm Reklamları Kapat
Postnatal Depression
 • Türkçe Adı Doğum Sonrası Depresyon
 • İngilizce Adı Postpartum Depression
 • Latince Adı Postnatal Depression
 • ICD F53

Gebelik dönemi kişinin hayatında fizyolojik, ruhsal ve sosyal değişimlerin yoğun olarak yaşandığı bir dönemdir. Bu değişimler anksiyete bozuklukları, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk gibi çeşitli ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir. Gebelik ve doğum sonrası başlangıçlı majör depresif epizod yaklaşık 4 hafta sürmesi halinde doğum sonrası depresyon olarak tanımlanmaktadır.

Gebelik sonrasında oldukça sık görülmektedir. Bu durumun normal involüsyonel fenomenden (kilo kaybı, uykusuzluk vb.) ve doğum sonrasında %60-70 oranla rastlanan lohusalık (annelik) hüznünden ayırt edilebilmesi gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Lohusalık Hüznü; üzüntü, karamsarlık, mutsuzluk, zihin bulanıklığı, bitkinlik, endişeli hal, kolay ve sık ağlama, en yakınlarına sıkıca bağımlı olma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Lohusalık hüznü dediğimiz bu durum genellikle en fazla 10 gün sürer ve belirtiler kendiliğinden, yakınların sosyal desteği ve ilgisiyle ortadan kalkmaktadır. Doğum Sonrası Depresyon adı verilen durum ise yaklaşık 4 hafta boyunca gözlenmektedir.[1]

Belirti ve Bulgular

Doğum sonrası depresyonun belirtileri klasik depresyondan farklı değildir. Belirtiler normal sayılan bir hüzün halinden, psikotik depresyona kadar giden bir gelişim gösterebilir ve doğumu takip eden bir yıl içinde, herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilir.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Belirtiler aşağıda listelenmiştir ve bu belirtilerin en az 4 hafta gözlenmesi gerekir:

 • Umutsuzluk, değersizlik, karamsarlık hisleri,
 • Sosyal izolasyon,
 • Devamlı ağlama,
 • Cinsel istekte azalma,
 • Dikkat eksikliği,
 • Kararsızlık,
 • İntihar düşünceleri,
 • İştahta azalma ya da artma ve buna bağlı kilo değişiklikleri,
 • Uyku düzeninde değişiklikler.

Bunların yanı sıra annenin hem kendisiyle hem de bebekle ilgilenemediğini düşünmesi üzerine yoğun bir suçluluk duygusu yaşanabilir. Bebeğe yabancılaşma söz konusu olabilir ve anne bebeğin kendisine ait olmadığı duygusunu hissedebilir. Anne, ailesine karşı sevgisizlik ve bebeğine karşı olumsuz duygular hissedebilir.

Doğum Sonrası Depresyona eşlik eden temel duygu genelde annenin kendini yetersiz hissetmesidir. Bu durumda kadın sadece çocuğunu değil, bir birey olarak kendisini de ihmal etmeye başlar. Bebeğe veya kendine zarar vermeye yönelik düşüncelere de kapılabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Hastalıkla İlişkili Genler, Etken Faktörler ve Risk Faktörleri

Doğum Sonrası (Postpartum) Depresyonunun risk faktörleri şöyle sıralanabilir:[3]

 • Doğum ve sonrasında meydana gelen hormonal değişiklikler,
 • Planlanmamış gebelik,
 • Kadının ya da eşinin işsiz olması,
 • Sosyal desteğin yetersiz olması,
 • Bebeğin bakımı ile ilgili duyulan kaygılar,
 • Birden fazla doğum yapılmış olması (Bebeğin kardeşleri olması.),
 • Gebelik esnasında oluşan fizyolojik değişiklikler,
 • Evlilikle ilgili sorunlar.[4]

Tedaviler veya İdare Yöntemleri

Doğum Sonrası Depresyon genellikle doğumdan sonraki 2. ve 8. haftalar arasında başlar ve en az 2 hafta en çok 1 yıl kadar sürer. Tedavi görmeyenler ahstalar 3 ay ila 1 yıl arasında kendiliğinden düzelir. Kullanılan ilaçlar anne sütüne geçebileceği için çok mecbur kalınmadıkça emziren annelere çoğunlukla ilaç tavsiye edilmez. Ancak gerekli olduğu takdirde, anne sütüne geçtiği halde bebekte ciddi yan etkilere sebep olmayan bazı antidepresan ilaçlar kullanılabilmektedir.[5]

Tedavide öncelikli tercih edilen yöntem Bilişsel Davranışçı Psikoterapidir. Annenin yaşadığı depresif duygudurum, geçmiş ve anlık stres yükleri ile ilgili olduğundan bunların çözümlenmesi son derece önemlidir. Elektrokonvülsif terapi ve diğer nöromodülasyon yöntemleri de doğum sonrası depresyonun tedavisinde kullanılmaktadır.[5]

Görülme Sıklığı ve Dağılımı (Epidemiyoloji)

Doğum sonrası depresyonun sıklığı son derece yüksektir. Dünya çapında doğum sonrası depresyon hamilelik sırasında veya sonrasında kadınların %20'sini etkilemektedir. Türkiye'de yapılan bir çalışmada doğum sonrası depresyon oranı %28 olarak saptanmıştır.[6]

Etimoloji

Latince "post" (Tr: "sonra"), ve "partum" (Tr: "doğurmak") kelimelerinin birleşimiyle "Postpartum Depression", yani Doğum Sonrası Depresyon ismi ortaya çıkmıştır.[7]

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Tebrikler! 5
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Sıkça Sorulan Sorular

Gebelik sonrası depresyon, doğum sonrası yaklaşık 4 hafta boyunca yaşanan ve genellikle umutsuzluk, sosyal izolasyon ve ağlama gibi belirtileri olan bir durumdur.

Belirtiler arasında umutsuzluk, değersizlik hissi, sosyal izolasyon, aşırı ağlama, dikkat eksikliği, uyku düzeninde değişiklikler ve yeme alışkanlıklarında değişiklikler bulunur.

Doğum sonrası depresyonun risk faktörleri arasında hormonal değişiklikler, planlanmamış gebelik, işsizlik, sosyal destek eksikliği ve birden fazla doğum yapma bulunmaktadır.

Doğum sonrası depresyonun tedavisi genellikle Bilişsel Davranışçı Psikoterapiyi içerir. İlaçlar, sadece zorunlu durumlarda ve bebeği ciddi yan etkilere maruz bırakmayacak şekilde kullanılır.

Doğum sonrası depresyon dünya genelinde hamilelik sırasında veya sonrasında kadınların 'sini etkiler. Türkiye'deki bir çalışmada bu oran ( olarak bulunmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2023 16:23:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14698

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Entomoloji
Sosyal Medya
Parçacık
Evrim Ağacı Duyurusu
Renk
Doku
Vejetaryen
Ses
İnsanlık
Argüman
Bakteri
Örümcek
Siyah
Sanat
Ateş
Çocuklar İçin Bilim
Oksijen
Karanlık Madde
Çeviri
Çevre
Uçma
Biliş
Çin
Bebek Doğumu
Kadın Sağlığı
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
%50 Yağmur İhtimali Ne Demek?
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
42 Milyon Dolarlık Saat Ne İşe Yarayacak?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Gökçeoğlu, et al. Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Lohusalık Hüznünden Farkı Nedir?. (27 Mayıs 2023). Alındığı Tarih: 5 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14698
Gökçeoğlu, E., Alparslan, E. (2023, May 27). Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Lohusalık Hüznünden Farkı Nedir?. Evrim Ağacı. Retrieved December 05, 2023. from https://evrimagaci.org/s/14698
E. Gökçeoğlu, et al. “Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Lohusalık Hüznünden Farkı Nedir?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, 27 May. 2023, https://evrimagaci.org/s/14698.
Gökçeoğlu, Emre. Alparslan, Eda. “Doğum Sonrası Depresyon Nedir? Lohusalık Hüznünden Farkı Nedir?.” Edited by Eda Alparslan. Evrim Ağacı, May 27, 2023. https://evrimagaci.org/s/14698.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close