Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Psikopatlar Empati Yeteneğine Sahip; Ancak Kullanmayı "Tercih Etmiyor" Olabilirler!

Psikopatlar Empati Yeteneğine Sahip; Ancak Kullanmayı "Tercih Etmiyor" Olabilirler! Maxim
1 dakika
4,479
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Podcast
2:59
Akın Karahasan
Seslendiren
37
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Personality and Individual Differences dergisinde yayınlanan bir araştırma; psikopati, narsisizm ve Makyavelizm yani “karanlık üçlü” düzeyleri yüksek olan bireylerin empati yeteneklerinde herhangi bir bozukluk olmadığını ortaya çıkardı. Ancak bu bireyler, empati yeteneklerini kullanmaya meyilli değiller. Araştırmacılardan, İsveç’teki West Üniversitesi’nden Doç. Dr. Petri Kajonius şöyle belirtiyor:

Öyle görünüyor ki, aramızdaki ‘normal’ psikopatlarla ilgili çok fazla yanlış anlaşılma var. Bazen psikopatlar (karanlık üçlü özelliklerine sahip insanlar), empati kuramayan, duygusuz kişiler olarak nitelendirilirken, bazen bu konuda herhangi bir sorunları olmadığı ancak umursamadıkları düşünülüyor. Personelle uyumlu çalışması gereken insan kaynakları grubu örneğiyle verilerin bize ne söyleyeceğini öğrenmek istedik.

278 kişiyle yapılan çalışma gösterdi ki, karanlık kişilik özellikleri empati kurma niyetini olumsuz anlamda etkiliyor ancak empati kurma yeteneğiyle bir ilişkisi yok.

Tüm Reklamları Kapat

Karanlık Üçlü özellikleri ölçeğinde yüksek skor yapan kişiler, “Bazen, insanlar problem yaşadıklarında onlar adına kötü hissetmiyorum.” ve “Başka insanların şanssızlıkları beni pek fazla rahatsız etmiyor.” gibi ifadelere katılma eğilimi gösteriyorlar. Ancak katılımcılara, insanların farklı duygularını yansıtan fotoğrafların gösterildiği ve fotoğraftakilerin hangi duyguyu yaşadığı sorulan çok yönlü empati testi (İng: "Multifaceted Emphaty Test") ile karanlık üçlü özellikleri arasında ilişkisiz skorlar ortaya çıkıyordu. Kajonius, PsyPost’a yaptığı açıklamada şöyle söylüyor:

Sonuçlar çok kuvvetli bir biçimde gösteriyor ki, karanlık üçlü özelliklerine sahip insan kaynakları grubu empati yeteneğinden yoksun değil ancak empati kurmaya yatkınlıkları çok düşük düzeyde. Bir başka deyişle sıradan popülasyondaki (klinik vaka olmayan) psikopatlar, Makyavelistler ve narsistler diğer insanların duygularını pek önemsemiyor ancak empati yeteneğine sahipler. Bu sonuç, özellikle çalışma psikolojisinde gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başlanan bir psikolojik ölçü olan karanlık üçlünün doğası hakkında bazı şeyleri aydınlatabilir.

Araştırmacılar ayrıca bilişsel yetenek ve empati yeteneği arasında olumlu bir ilişki buldular. Ancak her araştırma gibi bu araştırmanın da bazı sınırlamaları mevcut. Kajonius bu konuda şöyle söylüyor:

Bu sonuçlar bize klinik örnekler (psikopati veya narsisizm teşhisi koyulan kişiler) hakkında bilgi vermiyor. Bu kişiler, empati kurma isteğine sahip olmamak dışında, aynı zamanda empati yeteneğinden de yoksun olabilirler. Ayrıca bu araştırma kısmen küçük bir grupla yapılmış, katılımcıların beyanıyla ölçülen, dolayısıyla bazı sosyal istenirlik hatalarını barındırma ihtimali olan anket öğelerine bağlıdır.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
67
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 22
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • İnanılmaz 3
 • Grrr... *@$# 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Korkutucu! 2
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: PsyPost | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/02/2024 13:01:55 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8190

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Kedigiller
Göğüs Hastalığı
Kitlesel Yok Oluş
Uygulama
Üreme
Siyah
Modern
Genel Halk
Canlılık
Nöron
Mikrobiyoloji
Sağlık
Yavru
Sinaps
Doğa Olayları
Filogenetik
Antikor
Nükleer
Hastalık Kataloğu
Evrim Tarihi
Sıvı
Yeşil
Malzeme
İlaç
Burun
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. W. Dolan, et al. Psikopatlar Empati Yeteneğine Sahip; Ancak Kullanmayı "Tercih Etmiyor" Olabilirler!. (9 Ocak 2020). Alındığı Tarih: 25 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8190
Dolan, E. W., Uğurtan, H., Bakırcı, Ç. M. (2020, January 09). Psikopatlar Empati Yeteneğine Sahip; Ancak Kullanmayı "Tercih Etmiyor" Olabilirler!. Evrim Ağacı. Retrieved February 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8190
E. W. Dolan, et al. “Psikopatlar Empati Yeteneğine Sahip; Ancak Kullanmayı "Tercih Etmiyor" Olabilirler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Hazal Uğurtan, Evrim Ağacı, 09 Jan. 2020, https://evrimagaci.org/s/8190.
Dolan, Eric W.. Uğurtan, Hazal. Bakırcı, Çağrı Mert. “Psikopatlar Empati Yeteneğine Sahip; Ancak Kullanmayı "Tercih Etmiyor" Olabilirler!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Hazal Uğurtan. Evrim Ağacı, January 09, 2020. https://evrimagaci.org/s/8190.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close