Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Dil Yiyici Bit (Cymothoa exigua)

Dil Yiyici Bit olarak bilinen, görselde net bir şekilde görülen tür, parazitik bir kabukludur. İsminden de anlaşılabileceği gibi, özellikle balıkların dillerine yapışarak hayatlarını sürdürürler. Dişi bitler balıkların dillerine yapışırlar; erkekler ise balığın solungaç yarıklarına yapışırlar. Dişiler 8-29 milimetre uzunluğunda, 4-14 milimetre genişliğindedirler.

Dişiler, kanı ağızlarıyla değil, ayaklarının ucundaki pençe benzeri yapılarla emerler. Bir süre sonra balığın dili, kansızlıktan ötürü "atrofi" denen duruma uğrar.

İşin ilginç yanı, bu noktada başlar. Dil tamamen tüketildikten sonra bit, kendi vücudunu tamamen balığın ağzına yerleştirir ve balık, paraziti bir dilmiş gibi kullanmaya başlar, çünkü buna mecburdur; artık dili yoktur. Dişi, dili işgal ettikten sonra birçok bit üretilir ve bunların bir kısmı konak balığın kanıyla, bir kısmı salyası ile beslenir. Canlılık dünyasında bu tip bir parazitlik, yani parazit canlının bir organın yerini alması, bilinen tek örnektir.

Tür üzerindeki araştırmalar halen devam etmektedir. Bilindiği kadarıyla, eğer ki tür insana canlı olarak bulaşırsa, ona da aynı şekilde saldırabilir. Hatta türün bir süpermarketin ürünlerinde bulunduğu iddiasıyla, Porto Riko'da bir duruşma gerçekleşmiştir. Türün doğrudan insana bulaştığına hiç rastlanmamış olsa da, araştırmacılar bunun önünde bir engel olmadığını belirtmektedirler. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

 

Video: YouTube NOVA

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/02/2020 09:06:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/852

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi, haklı olduğunuzu ispatlamak için kullanmamalısınız. Bilimi, haklı tarafta olmak için kullanmalısınız.”
Randall Munroe
Geri Bildirim Gönder