Dil Yiyici Bit

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dil Yiyici Bit (Cymothoa exigua)

Dil Yiyici Bit olarak bilinen, görselde net bir şekilde görülen tür, parazitik bir kabukludur. İsminden de anlaşılabileceği gibi, özellikle balıkların dillerine yapışarak hayatlarını sürdürürler. Dişi bitler balıkların dillerine yapışırlar; erkekler ise balığın solungaç yarıklarına yapışırlar. Dişiler 8-29 milimetre uzunluğunda, 4-14 milimetre genişliğindedirler.

Dişiler, kanı ağızlarıyla değil, ayaklarının ucundaki pençe benzeri yapılarla emerler. Bir süre sonra balığın dili, kansızlıktan ötürü "atrofi" denen duruma uğrar.

İşin ilginç yanı, bu noktada başlar. Dil tamamen tüketildikten sonra bit, kendi vücudunu tamamen balığın ağzına yerleştirir ve balık, paraziti bir dilmiş gibi kullanmaya başlar, çünkü buna mecburdur; artık dili yoktur. Dişi, dili işgal ettikten sonra birçok bit üretilir ve bunların bir kısmı konak balığın kanıyla, bir kısmı salyası ile beslenir. Canlılık dünyasında bu tip bir parazitlik, yani parazit canlının bir organın yerini alması, bilinen tek örnektir.

Tür üzerindeki araştırmalar halen devam etmektedir. Bilindiği kadarıyla, eğer ki tür insana canlı olarak bulaşırsa, ona da aynı şekilde saldırabilir. Hatta türün bir süpermarketin ürünlerinde bulunduğu iddiasıyla, Porto Riko'da bir duruşma gerçekleşmiştir. Türün doğrudan insana bulaştığına hiç rastlanmamış olsa da, araştırmacılar bunun önünde bir engel olmadığını belirtmektedirler. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

 

Video: YouTube NOVA

Arp Süngeri

Uzay Mı, Zaman Mı: Uzay-Zaman'dan Ne Anlamalıyız?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim