Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

image

Dil Yiyici Bit (Cymothoa exigua)

Dil Yiyici Bit olarak bilinen, görselde net bir şekilde görülen tür, parazitik bir kabukludur. İsminden de anlaşılabileceği gibi, özellikle balıkların dillerine yapışarak hayatlarını sürdürürler. Dişi bitler balıkların dillerine yapışırlar; erkekler ise balığın solungaç yarıklarına yapışırlar. Dişiler 8-29 milimetre uzunluğunda, 4-14 milimetre genişliğindedirler.

Dişiler, kanı ağızlarıyla değil, ayaklarının ucundaki pençe benzeri yapılarla emerler. Bir süre sonra balığın dili, kansızlıktan ötürü "atrofi" denen duruma uğrar.

İşin ilginç yanı, bu noktada başlar. Dil tamamen tüketildikten sonra bit, kendi vücudunu tamamen balığın ağzına yerleştirir ve balık, paraziti bir dilmiş gibi kullanmaya başlar, çünkü buna mecburdur; artık dili yoktur. Dişi, dili işgal ettikten sonra birçok bit üretilir ve bunların bir kısmı konak balığın kanıyla, bir kısmı salyası ile beslenir. Canlılık dünyasında bu tip bir parazitlik, yani parazit canlının bir organın yerini alması, bilinen tek örnektir.

Tür üzerindeki araştırmalar halen devam etmektedir. Bilindiği kadarıyla, eğer ki tür insana canlı olarak bulaşırsa, ona da aynı şekilde saldırabilir. Hatta türün bir süpermarketin ürünlerinde bulunduğu iddiasıyla, Porto Riko'da bir duruşma gerçekleşmiştir. Türün doğrudan insana bulaştığına hiç rastlanmamış olsa da, araştırmacılar bunun önünde bir engel olmadığını belirtmektedirler. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

 

Video: YouTube NOVA

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder