Yumurta kabuğu, yumurta içeriğinden önce mi oluşur, sonra mı?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sonra.

Sanılanın aksine kuşların ve sürüngenlerin yumurtaları öncelikle kabuk zırhı oluşup, sonradan içeriği oluşacak şekilde üretilmez. Hatta yumurtayı üreten canlıların kabuk oluşumuna neredeyse hiç katkısı yoktur. Yumurta, öncelikle kabuğun içeriği oluşacak bir şekilde üretilir, sonrasında giderek büyür. Bu büyümenin belli bir noktasında (bu nokta türden türe değişir) dış kabuk üretilmeye başlanır. Yani büyüyen yumurta içeriğinin dışı, yine içerikte meydana gelen kimyasal değişimlerden ötürü kabukla kaplanır.

Yumurtanın oluşumu ve gelişimi sırasında, içeriğin etrafı ince bir zarla çevrilidir. Bu zar içerisinde rastgele dağılmış noktalarda "memesi (mamiler) çıkıntı" adı verilen mineral birikme bölgeleri oluşur. Burada ilk olarak kalsiyum karbonatın doğada yaygın olarak bulunan mineral formlarından biri olan aragonit birikmeye başlar. Bu rastgele aragonit birikimi üzerine, gelişimin ilerleyen noktalarında daha düzenli şekilde kalsiyum karbonat kolonları oluşmaya başlar. Bir noktada bu kolonlar bir araya gelerek büyümeye başlarlar ve sert yapılı yumurta kabuğunu oluştururlar. Bu kabuk, katman katman üretilir.

Bu tür bir üretim organizasyonu doğada sıklıkla karşılaşılır. Neredeyse tüm deniz kabuklularının koruyucu zırhları bu şekilde kademeli bir birikinti ile üretilir.

  1. How Stuff Works

Seks spor yerine geçer mi?

Hayvanlar neden kum banyosu yaparlar?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim