Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Derin Zaman Kavramı Nasıl Değişti?

Derin Zaman Kavramı Nasıl Değişti?
Jim Urquhart / Reuters
5 dakika
713
 • Klasik Arkeoloji

İnsanın doğanın işleyişine kıyasla kısa ömürlü olduğu fikri, bir zamanlar olduğu kadar ikna edici değil.

1949’un bir yaz gecesinde, İngiliz arkeolog Jacquetta Hawkes kuzey Londra’da evinin arka bahçesine çıktı ve yere uzandı. İnce toprak tabakasıyla kaplanmış zemini ve zeminin bedenini kemiklerine bastırdığını hissetti. Yaratıcı doğa yazılarına örnek olan klasik kitabı “A Land’de” de dile getirdiği gibi yapraklar arasında parıldayan ve onun komşusunun bacasının is izlerinden ötesinde, daha bu gezegende onları algılayacak hiçbir göz olmadan önce ışıkları sönmüş olan yıldızlar ve fenerler var.

Bu Reklamı Kapat

Biz, dünyayı algılayışımıza göre şekillendiren, insanlık dışı tarihin muazzam yayı olan derin zamanın sırlarından bahseden jeoloji ve astronomi fikirlerine alışkınız. Hawkes’in lirik, derin düşünceleri çoğunlukla kendi zamanına ait olan derin zaman duygusuyla içten olanı, sonsuz olanla, biyolojik olanı cansız ve evcil olanla birleştirir. Toprağının durumu savaştan bıkmış bir ülkede gerçek bir endişe meselesiyken, tıpkı İngiltere’nin dünyadaki konumunu yeniden düşünülürken olduğu gibi, toprağın kendisi odak noktasına yükselir. Ancak bahçesinde yatarken, Hawkes temel bir sınırın uzak tarafına da uzanmaktadır. “A Land” Holosenin iki farklı başlangıcında yazılmıştır; öte yandan, biz onu Antroposenin içinde okuyoruz.

Antroposende, ya da insanın çağında, endüstriyel medeniyetin dünyayı nasıl derin zaman süreçleri ile karşılaştırılabilir şekilde değiştirdiğini gösterir. Gezegenin karbon ve azot döngüleri, okyanus kimyası ve biyoçeşitlilik (her biri milyonlarca yıllık yavaş evrimin bir ürünü olan), insan faaliyeti tarafından radikal ve kalıcı olarak bozulmuştur. 10.000 yıl önce tarımın gelişimi ve 19. Yüzyılın ortalarında endüstri devrimi Antroposenin başlangıç tarihleri olarak da önerildi. Fakat Antroposenin başlangıcı olarak küresel nüfustaki ani artış, plastik kullanımı artışının patlaması ve tarımsal çeşitliliğin çökmesiyle takip edilen, 1950’de başlayan tüketimdeki ani ve çarpıcı sıçrama olarak bilinen Büyük Hızlanma etrafında fikir birliği sağlanmıştır.

Bu Reklamı Kapat

Antroposenin İronisi, kendimizi ileri, derin geleceğe musallat olacak hayaletler olarak düşünmemizdir.

“Derin Zaman” kavramı, 1788’de ilk kez İskoç yerbilimci Janes Hutton tarafından tanımlansa da, kavrama terim niteliği 200 yıl sonra Amerikalı yazar John McPhee tarafından kazandırıldı. Hutton, jeolojik özelliklerin sedimantasyon (kayaların yukarı çıkması) ve erozyon (kayaların parçalanması) döngüleri tarafından şekillendiğini belirtmiştir. Bu işlem de jeolojik açıdan İncil tarafından ifade edilen zaman ölçeklerini aşan bir ölçekleme gerektirmektedir. Bu baş döndürücü Kopernik Değişimi, insana hem tanrıyı hem de insanı sorgulatmıştır. Hutton’a birkaç önemli keşif gezisinde eşlik eden bir bilim adamı olan John Playfair, İskoçya’daki Siccar Noktasının katmanlı burunlarına bakmanın etkisini şöyle açıklar: “Zihin, zamanın uçurumunun bu denli derinliklerine baktı ve başı döndü.”

Ancak Hutton’un görüşleri, 19. Yüzyılın romantik döneminde gerçek anlamda önem kazandı. Derin zamanın etkili bir ifadesi, bir taraftan korku kaynağı, öbür taraftan merak kaynağıydı; bir taraftan insanlığı aşan bir görüntü sunuyor, öbür taraftan insanlığı onaylıyordu. Şair Percy Bysshe Shelly, Mont Blanc’ın amansız gücü olan “yeryüzünün çıplak yüzü” ile bunları şöyle ifade eder: “Hareket eden ve çalkantılı ve sesli nefes alan şeyler/ Doğuyor ve ölüyor; dönmek, ezilmek ve şişmek.”

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Derin zaman, insan ve ilahiliğin yaratılış hikâyesinden belli bir yer değiştirmesini temsil eder. Ancak Antroposende, ironik bir şekilde, insanlar kendilerinden büyük olan korkulu bir şeyin aracıları olan yüce güç haline geldiler. Kanada’nın tar kumları bölgesinde tek bir maden, yılda 30 milyar ton tortuyu taşıyor. Bu miktar tüm dünyadaki nehirlerin miktarının iki katı. Yeniden dağıttığımız tatlı suyun ağırlığı dünyanın rotasyonunu yavaşlattı. Bitki ve hayvan türlerinin toplu yok oluşlarının 10 milyon yılda düzelmesi muhtemel değildir.

Elbette ki “yücelik”, bizim içgüdüsel olarak bu olgulara verdiğimiz tepki değil. “Esrarengiz” bize daha iyi hizmet edebilir. Antroposenin en ürpertici izlerinden biri, radyoaktif izotopların küresel yayılımıdır. Kitlesel termonükleer silah testleri 20. Yüzyılın ortalarında başlamıştır. Bu da 1963’den sonra doğan herkesin dişlerinde radyoaktif madde olması anlamına gelir. Çernobil’in nükleer reaktöründeki plütonyumun yarı ömrü 240.000 yıl iken, tüketilen uranyumun yarı ömrü (U-238) yaklaşık 4.5 milyar yıldır; dünyanın yaşıyla hemen hemen aynı. Bu tür zaman ölçeği hayal gücüne direnç gösterir ve günlük yaşamlarımızda göz korkutucu bir varlık olarak var olur.

Antroposende rahatsız edici derecede sıradan olan bir şey var. Bunun kapsamını ve ölçeğini muhtemelen günlük objeler, yüzeyler ve dokularla karşılaştıkça en iyi şekilde anlıyoruz. Her yıl insan tüketimi için yaklaşık 60 milyar tavuk öldürülüyor; gelecekte, fosilleşmiş tavuk kemikleri insan arzularının jeolojik rekorlara girmesine tanıklık ederek her kıtada var olacak. Yirminci yüzyılın ortalarında toplu üretilmeye başlayan plastikler, Dünya’yı bize, Batı’nın Dünya’yı görmeyi öğrendiği esnek, hemen tüketilebilir ve yumuşak şekilde sunuyor. Ancak şimdiye kadar yapılan neredeyse tüm plastik parçalar varlığını sürdürüyor ve vücutlarımızdaki kimyasal izleri gittikçe artmakta. PVC’nin karakteristik yeni kokusunun, malzemenin bozumundaki kararsız elementlerin bir sonucu olduğu ironiktir. Çernobil’in yok olmaz izotopları gibi görünür olarak atıl olmasına rağmen, plastikler aslında endokrin bozucu kimyasalları sızdıran ‘canlılardır’. Tek kullanımlık plastik, çöpe atıldığında ortadan kaybolmuş gibi görünebilir; ancak bundan sonra da binlerce yıldır devam ettiği ortamlarda varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Antroposen pürüzsüz ve hiper bağlantılı olan dünya fantezilerimizin bir ürünüdür. İnsanlar 2003 yılında 5 milyar gigabayt dijital bilgi yarattı; 2013 yılında aynı miktarda veri üretmek yalnızca 10 dakika aldı. “Bulut” kavramının çekici reklamlarına karşın bu veriler bir yerde depolanmak zorundadırlar. Greenpeace, Apple’ın muazzam veri merkezlerinden yalnızca birinin enerji tüketiminin 250.000 Avrupa evi için yıllık arz ile eşdeğer olduğunu tahmin ediyor. Bu görünüşte kısa ömürlü verilerin acıları, yükselen karbon yoğunlaşmaları atmosferi ısıttığında ortaya çıkacak. Hutton’un sezgisi, insanların ‘derin zaman’ algısı içinde yaşadıkları ve bu algının bizde bir etki bıraktığı; bizim ise bu etkinin etrafında insanlık olarak anksiyetelerimizi, buluşlarımızı ve tutkularımızı şekillendirdiğimizdi. Hutton’un tanımıyla “Başlangıcının izi ya da sonuna dair bir ipucu barındırmayan” gezegen mekanizması, modernitenin çarpıcı sonuçlarıyla baş etmektedir.

Hawkes, Dünya’yı jeolojik süreçler, organik yaşam ve insan etkinliği birleşimleri ile tanımlarken biz dengeyi kararlılıkla değiştirdik. Günümüzdeki kaygılar ışığında derin zamanı ve üzerimizde yarattığı etkileri düşünme ihtiyacı her zamankinden daha hayati bir önem taşımaktadır. Derin zaman, soyut, uzak bir ihtimal değil, her günün spektral varlığıdır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Atlantic | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2022 00:50:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5305

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Tahmin
İmmünoloji
Sağlık
Yavru
Sağlık Bakanlığı
Su
Salgın
Tedavi
Sperm
Yemek
Gen
Etimoloji
Mikrop
Bilim Tarihi
Nobel Ödülü
Doğru
Genel Halk
Paleontoloji
Sahtebilim
Patlama
Yas
Mikroevrim
Ornitoloji
Sıcaklık
Doğal Seçilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et