Bu Reklamı Kapat

Darwin'in Laneti: Akraba Evliliği, Darwin'in Soy Hattını Nasıl Etkiledi?

Darwin'in Laneti: Akraba Evliliği, Darwin'in Soy Hattını Nasıl Etkiledi?
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
4 dakika
3,077 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Charles Darwin, en sağlam bitkileri elde etmek için farklı soyların çaprazlanmasının gerektiğini, bitkileri akrabalarıyla çiftleştirmenin veya kendi kendisiyle döllenmenin genellikle hastalıklı bireyler üretme riski taşıdığını yazmıştır. Buradan yola çıkan Darwin, biyolojik anlamda akraba evliliklerinin (dolayısıyla ensestin) tehlikesini savunmuştur.

Ne yazık ki Darwin, biyolojik olarak gördüğü problemi kendi hayatına uygulamakta zorluk çekmiş ve küçük yaşta aşık olduğu birinci derece kuzeni Emma Wedgwood ile evlenerek, akraba evliliğinin risklerini birinci elden deneyimlemek zorunda kalmıştır: Emma ile Charles'ın 10 çocuğundan sadece 7'si 10 yaşının üzerini görebilmiştir. Hayatta kalanlar 7 çocuğun 3'ününse kısır olduğundan şüphelenilmektedir.

Ohio State Üniversitesi'nde evrim profesörü Tim Berra öncülüğünde yapılan ve BioScience dergisinde yayınlanan bir araştırma, üç çocuğunun ölmesinin ve diğer üçünün çocuğu olmamasının nedeninin, onların bir şekilde doğuştan genetik bozukluk ile dünyaya gelmeleri olduğunu öne sürüyor.[1]

Bu Reklamı Kapat

Charles Darwin ve Emma Wedgwood soyağacı
Charles Darwin ve Emma Wedgwood soyağacı
The Mathematical Gazette

Bunu yapabilmek için bilim insanları, dört kuşak boyunca Darwin ve Wedgwood ailelerinin soyağacını takip ettiler. Darwin'in annesi ile büyükbabası da Wedgwood ailesindendi ve annesinin ebeveynleri üçüncü kuzenlerdi. Araştırmacılar bu verileri özel bir bilgisayar programında hesaplamalar yapmak için kullandılar ve "aile içi üreme katsayısı" denen sayıyı, yani bir bireyin akrabalar arasındaki evliliklerden kaynaklanan bir genin iki özdeş kopyasını alma olasılığını belirlediler.

Analiz, Charles Darwin'in çocukları ve Darwin/Wedgwood ailelerindeki diğer çocuklar için çocuk ölüm oranı ile akrabalı yetiştirme katsayısı arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterdi ve bu da kanla akraba ebeveynlerden gelen zararlı genetik özelliklerin eşleşmesinin yavruların sağlığını etkilemiş olabileceğini düşündürdü.

Araştırmacılar, Darwin-Wedgwood hanedanlığının dört kuşağı arasında, aralarında bir dizi akraba evliliği bulunan 25 ailenin izini sürdüler. Ailelerin, 21'i 10 yaşından önce ölen toplamda 176 çocuğu vardı. Daha sonra verileri, nesiller boyunca gen akışını belgeleyen ve bu aileler için akrabalı yetiştirme katsayısını hesaplayan bir bilgisayar programına girdiler. Ortaya çıkan sayı, bir bireyin genetik kodunda, ebeveynlerinin ortak atalarının bir sonucu olarak, soy yoluyla özdeş iki geni alma olasılığını temsil ediyordu.

Bu Reklamı Kapat

Darwin'in çocuklarının akrabalı yetiştirme katsayısı 0,0630'du, yani belirli bir genin özdeş kopyalarının her bir ebeveynden gelme olasılığı yüzde 6,3'tü. Bu rakam, birinci kuzen evliliklerinin yavrularının aynı genetik etkiyi deneyimleme olasılığı olan %6,25'lik ihtimalle hemen hemen aynıdır. Hem anne hem de babanın zararlı bir aleli varsa yavruların bu zararlı alellerin her ikisini de alma şansı %6'dır. Eğer bu gen havuzunda zararlı çekinik aleller varsa, yavru zararlı alellerden iki kopya alacak, bu da zararlı genin ifadesine izin verecektir. Oysa zararlı çekinik alelden bir kopya, gen ifadesine izin vermeyecektir. Tim Berra, istatistiksel olarak bu sayının ilk kuzenlerin çocuklarında doğuştan bir kusur geliştirme olasılığının kabaca %2'ye dönüştüğüne işaret ediyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Darwin ve Wedgwood ailelerinin soyağacı
Darwin ve Wedgwood ailelerinin soyağacı
BioScience

Ailesinin sağlığı Charles Darwin'i endişelendiriyordu, çünkü çocukları çoğu zaman hasta görünüyorlardı. Darwin’in 10 yaşından önce veya 10 yaşında ölen üç çocuğu vardı. Bunlardan ikisinin ölüm nedenini biliyoruz. Özellikle ilk kızı Anne Elizabeth'in ("Annie") 10 yaşında tüberkülozdan ölmesinden sonra Charles Darwin, akraba evliliğinin kendi ailesi üzerindeki etkileri konusunda endişelenmeye başlamıştı.

Çocuklarından üçüncüsü olan Mary Eleanor da sadece 23 gün yaşayabildi. Mary Eleanor'un ölüm nedeni bilinmiyordu; ancak üst üste aldığı bu darbeler, Darwin için oldukça yıkıcı olmuştu. Darwin'in 10. ve son çocuğu olan Charles Waring de kızıl nedeniyle 18 aylıkken öldü. Akraba evliliğinin enfeksiyona yatkınlık için bir risk faktörü olduğunu biliyoruz.

Ama Darwin'in çocuklarının hepsi genetik olarak sorunlu değildi. Oğullarından üçü önde gelen bilim insanlarıydı. Kraliyet Cemiyeti üyesi seçildiler ve Kraliçe Victoria tarafından şövalye ilan edildiler.

Charles Darwin, soy içi üreme üzerindeki deneylerini Downe'daki serasında yaptı ve çapraz döllenmenin (başka soylarla çiftleşmenin), kendi kendine döllenmeden çok daha üstün olduğunu gösterdi. Araştırmanın baş yazarı Berra, şöyle diyor:

Aile içi üreme depresyonu kavramını geliştiren Darwin’di. Darwin, insan genlerini bilmiyordu; ama o kadar iyi bir bilim insanıydı ki bitkilerdeki bulgusunu kendi ailesine bağlamada zamanının ötesinde bir başarı sergilemiştir. Bu gözlem gücü sayesinde, kendi evliliği ve çocuklarının sağlığı hakkında merak edecek kadar bilgiye sahipti.

Berra, Darwin'in hayatta kalan 7 çocuğundan 3'ünde olduğu düşünülen kısırlığın bir sır olarak kalacağını söylüyor. Ancak nüfus araştırmaları, istatistiksel olarak akraba evliliklerinden doğan çocukların kısırlık açısından daha yüksek risk altında olduğunu gösteriyor. Berra, Darwin’in çocukların kısır olmasının kesin nedeninin akraba evliliği olduğunu söylemek için henüz yeterli veri olmadığını, ancak kuzen evliliğinin kısırlığa neden olduğunun günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarda gözlendiğini belirtiyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 21
 • Muhteşem! 5
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 2
 • İnanılmaz 2
 • İğrenç! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ T. M. Berra, et al. (2010). Was The Darwin/Wedgwood Dynasty Adversely Affected By Consanguinity?. BioScience, sf: 376-383. doi: 10.1525/bio.2010.60.5.7. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 22:59:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10879

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Fosil
Kanıt
Lipit
Etik
Tespit
Mucize
Kontrol
Nöron Hücresi
Pandemi
Salgın
Uzay
Elementler
Büyük Patlama
Gazetecilik
Sıvı
Pandemik
Maske Takmak
Mikroevrim
Astronot
Biyocoğrafya
Hidrojen
Yıldız
Oyun Teorisi
Karbon
Işık Hızı
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et