Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

D614G Mutasyonu: Koronavirüsün, Bazı Ülkelerde Daha Bulaşıcı Olmasına Neden Olan Mutasyon Keşfedilmiş Olabilir!

SARS-CoV-2 Virüsünde Tespit Edilen Bir Ani Etkili Faydalı Mutasyon, Virüsün Bulaşıcılığını Fazlasıyla Arttırıyor!

D614G Mutasyonu: Koronavirüsün, Bazı Ülkelerde Daha Bulaşıcı Olmasına Neden Olan Mutasyon Keşfedilmiş Olabilir!
4 dakika
10,295
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Scripps Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan laboratuvar deneylerinin gösterdiğine göre, Avrupa ve ABD'de yayılan SARS Koronavirüsü 2 (SARS-CoV-2) virüsünde meydana gelen ufak bir genetik mutasyon, virüsün hücreleri enfekte edebilme başarısını dikkate değer miktarda arttırıyor. Enstitü virologlarından ve yeni makalenin baş yazarı olan virolog Hyeryun Choe şöyle diyor:

Kullandığımız hücre kültürü sistemi içerisinde, bu mutasyona sahip virüsler, mutasyona sahip olmayan virüslere göre çok daha bulaşıcı idi. Mutasyon, virüs yüzeyindeki fonksiyonel mızrakların (İng: "spike") sayısını fazlasıyla arttırıyor. Bu mutasyona sahip olan virüslerdeki fonksiyonel mızrak proteini (İng: "spike protein") sayısı -veya oranı-, olmayanlara göre 4-5 kat fazlaydı.

Makalenin eş yazarlarından olan ve Scripps Araştırma Enstitüsü İmmünoloji ve Mikrobiyoloji Departmanı eş başkanı olan Michael Farzan ise şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bu mızraklar, koronavirüse taç-benzeri görünümü kazandıran proteinlerdir. Aynı zamanda bunlar, hedef hücrelerdeki ACE2 isimli reseptörlere bağlanmayı sağlar. D614G adı verilen mutasyon, bu mızrakların "omurgasına" daha fazla esneklik kazandırmaktadır.

Daha esnek mızraklar, hücre içerisinde üretilen yeni viral parçaların, hedef hücrelere hiç bozunmaya uğramadan ulaşabilmesini sağlar. Yani bu mutasyon, viral parçacıkların erken bozunmasının önüne geçiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Choe, ellerindeki verinin son derece net olduğunu vurguluyor: Bu mutasyon, virüsü çok daha stabil hale getiriyor. Bu arada D614G mutasyonunun ismi, virüsün aminoasit diziliminin 614. pozisyonunda bulunan aspartik asit (D) aminoasidinin glisin (G) aminoasidine dönüşmesi anlamına geliyor: D614G.

İtalya ve New York'taki COVID-19 salgınlarının sağlık sistemlerini neden bu kadar hızlı bir şekilde göçerttiği konusunda bolca tartışma yapılmıştı. Örneğin San Francisco ve Washington'da daha önceden yaşann salgınlar, daha kolay kontrol altına alınabilmişti (en azından ilk başlarda). Buna sebep olan şey, o komünitelerde bulunan bir fark mıydı, yoksa virüste mi bir değişim yaşanmıştı?

Tüm virüsler, üremeleri ve yayılmaları sırasında ufak genetik değişimler yaşarlar. Bu değişimler uyum başarısını, yani virüsün diğer virüs soy hatlarıyla rekabetini nadiren etkiler. Fakat salgının başlarında hastalığa neden olan SARS-CoV-2 soy hatları D614G mutasyonundan yoksunken, şu anda bu mutasyona sahip olan virüsler Dünya'daki salgınların çoğunu domine etmiş halde.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kaşif Etkisi Olabilir mi?

Peki bu baskınlık, seçilim baskısı yerine, "kaşif etkisi" adı verilen bir süreç sonucunda olmuş olabilir mi? Kaşif etkisi, ufak bir popülasyonda bulunan bir özelliğin şans eseri popülasyonun geneline yayılmasına verilen bir isimdir. Choe ve Farzan, laboratuvarda yapılan biyokimya deneylerinin bu soruya nihai cevabı verdiğini düşünüyorlar. Farzan, şöyle diyor:

Bugüne kadar bu mutasyonun baskınlığından söz eden bir düzine kadar akademik makale yazıldı. Bu gördüğümüz sadece "kaşif etkisi" mi? Verilerimiz, kesin cevabı veriyor: Hayır, kaşif etkisi değil!

Choe ve Farzan'ın yazdıkları makalenin başlığı, "SARS-CoV-2 Mızrak Proteinlerinde Meydana Gelen D614G Mutasyonu S1 Dökülmesini Azaltıp, Enfeksiyon Becerisini Arttırıyor". Makale şu anda akran denetiminden geçiriliyor. Hakemli bir dergide yayınlanmadan önce, bioRxiv üzerinden ön-baskı olarak yayınlandı.

Bulguların, Gerçek Hayatta Olanı Yansıttığı Kesin Değil!

Choe ve Farzan, deneylerinde anahtar koronavirüs proteinlerini üretebilecek zararsız virüsler ürettiklerini vurguluyorlar. Gözledikleri değişimlerin, gerçek hayatta da gerçekten bulaşıcılığın artmasına sebep olup olmadığını gelecekteki epidemiyolojik çalışmalar gösterecek.

Ancak umut verici bir şekilde, enfekte olmuş kişilerden elde edilen serumlardaki immün faktörlerin, mutant virüslere de tıpkı mutant olmayanlardaki kadar işlediğini gösterdiler. Bu, SARS-CoV-2'ye karşı üretilen aşı çalışmaları için umut verici bir gelişme.

Choe ve Farzan, ilk SARS salgınından beri, yani yaklaşık 20 senedir koronavirüsler üzerinde çalışıyorlar. 2003 yılında SARS virüsünün ACE2 reseptörlerine bağlandığını ilk keşfeden ekip de onlardı. Diğerleri tarafından yapılan araştırmalar, SARS-CoV-2'nin de aynı ACE2 reseptörlerine bağlandığını gösterdi.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak Farzan ve Choe, SARS virüsü ile yeni pandemik soy hattı arasında, mızrak proteinlerinin yapısal özellikleri bakımından önemli bir fark olduğuna dikkat çekiyorlar. Her ikisine de elektron mikroskobu altında bakacak olursanız, mızrakların tripod şeklinde olduğunu görürsünüz: omurga-benzeri bir iskele ile birbirine bağlanan üç segment.

Ancak SARS-CoV-2 farklıdır. SARS-CoV-2'nin tripodu, iki belirgin alt kısımdan oluşur: S1 ve S2. Farzan şöyle diyor:

İlk başta bu tuhaf özellik, virüslerin dengesiz mızraklar oluşturmasına neden oluyordu. Her bir SARS-CoV-2 virüsündeki yüzlerce mızraktan sadece çeyreği, bir hedef hücreye başarıyla bulaşabilecek yapıyı koruyabiliyordu. Ama mutasyon ile, bu tripod kırılmaları çok daha azaldı; yani mızraklarının büyük bir kısmı fonksiyonel olarak kalabiliyordu. D614G mutasyonunın yaşandığı yerde aspartik asit aminoasidi, glisine dönüşüyor. Bu, mızrakları daha bükülebilir hale getiriyor.

İkilinin bildirdiğine göre, bu mutasyonun başarısı, GenBank da dahil olmak üzere dünya çapında genom bilgisi girilen virüs veritabanlarından görülebiliyor. Farzan, şöyle diyor:

Şubat ayında GenBank veritabanına girilen virüslerin hiçbirinde D614G mutasyonu yoktu; ancak Mart'tan itibaren her 4 örnekten 1'inde görülmeye başlandı. Mayıs'ta ise tüm örneklerin %70'inde görebilmeye başladık.

Tüm Reklamları Kapat

Zaman içinde bu virüs, daha iyi tutunabilme ve ihtiyaç duyana kadar parçalanmama özelliği kazandı. Yani seçilim baskısı altında kalan virüs, daha stabil bir hal aldı.

Bilim insanlarının söylediğine göre bu ufak mutasyonun enfekte olan insanlarda semptomları veya ölüm riskini arttırıp arttırmadığı halen bilinmiyor. New York'tan alınan yoğun bakım verilerinde bir D614G varyantı sıklığı görülse de, nihai bir sonuca varabilmek için çok daha fazla veri gerekiyor. Choe'nin söylediğine göre, bu verilerin mümkünse kontrollü deneylerden gelmesi gerekiyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
18
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • Tebrikler! 8
 • Korkutucu! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Bilim Budur! 6
 • İnanılmaz 6
 • Muhteşem! 5
 • Umut Verici! 2
 • Üzücü! 1
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2023 03:57:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8886

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Botanik
Tüy
Evrimsel
Evrimsel Süreç
Kuyruk
Ekonomi
Erkek
Zooloji
Neandertal
Böcek Bilimi
Hücre
Dalga Boyu
Kan
Yatay Gen Transferi
Hızlı
Beslenme Biçimi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Tehdit
İlaç
Coronavirus
Dalga
Yaşam
Fare
Besin Değeri
Hukuk
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Ay Nasıl Oluştu?
Ay Nasıl Oluştu?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. R. Institute, et al. D614G Mutasyonu: Koronavirüsün, Bazı Ülkelerde Daha Bulaşıcı Olmasına Neden Olan Mutasyon Keşfedilmiş Olabilir!. (16 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8886
Institute, S. R., Bakırcı, Ç. M. (2020, June 16). D614G Mutasyonu: Koronavirüsün, Bazı Ülkelerde Daha Bulaşıcı Olmasına Neden Olan Mutasyon Keşfedilmiş Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved December 06, 2023. from https://evrimagaci.org/s/8886
S. R. Institute, et al. “D614G Mutasyonu: Koronavirüsün, Bazı Ülkelerde Daha Bulaşıcı Olmasına Neden Olan Mutasyon Keşfedilmiş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 16 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/8886.
Institute, Scripps Research. Bakırcı, Çağrı Mert. “D614G Mutasyonu: Koronavirüsün, Bazı Ülkelerde Daha Bulaşıcı Olmasına Neden Olan Mutasyon Keşfedilmiş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 16, 2020. https://evrimagaci.org/s/8886.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close