Çulluk (Scolopax rusticola)

Çulluk (Scolopax rusticola)
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
1,107 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat
Çulluk
 • Bilimsel Adı Scolopax rusticola
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Çulluk
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı Eurasian Woodcock
 • Gözlem Lokasyonu Karasu, Sakarya
Taksonomi
 • Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Gece her zaman gittiğimiz tarlayı kontrol etmek için yola koyulduk. Daha yolun başındayken yürüyen bir şey olduğunu fark ettik. Feneri doğrulttuk ama başlarda ne olduğunun farkına varamadık. Bir iki metre kadar yaklaştıktan sonra çulluk olduğunu fark ettik ve oldukça sevindik. Çünkü bu bölgede uzun zamandan beri göremediğimiz bir türdü. Biz de ertesi gün yine aynı saatte çulluğu çekmek için yeniden alana gittik. Ve yine aynı noktada çulluğa rastladık. Ekipmanlarımızın da yanımızda olmasından dolayı biraz daha temkinli davrandık. Çünkü kuşu biraz rahatsız edersek hemen başka noktaya konabilirdi bu yüzden elimizden geldiğince sessiz olduk. Fenerle çulluğu görebileceğimiz şekilde ortamı aydınlattık ve kayıt aldık. Yeterince kayıt aldıktan sonra, bu alanda fazla rahatsız olmaması için ortamı terk ettik.

Tanım ve Genel Bilgiler

Çulluk hemen hemen güvercin boyutlarında bir türdür. Çok zor görülen bir tür değildir fakat ülkemizde gün geçtikçe sayısının azaldığını ve eski zamanlara göre daha az görüldüğünü söyleyebiliriz. Avcılar tarafından sık sık avlanan türler arasında yerini bulmaktadır. Gaga uzunluğu yaklaşık olarak 5-6 santim kadardır. Ormanlarda ağaçların ve çalılıkların arasında, tarlalarda ve kuru yaprakların bulunduğu açık arazilerde görülebilirler. Böcek, kurt, solucan gibi canlı türleri ile beslenirler. Ülkemizde kış aylarında görülmektedirler. Mart ve Nisan aylarında Orta, doğu, kuzey Avrupa ve Rusya’ya göçerek kuluçkaya yatarlar. Orman içinde yoğun çalılıkların altında yumuşak toprağa açmış olduğu çukura 4-5 kadar yumurta bırakmaktadır. Kuluçka süresi 20 ile 23 gün arasındadır. Çok hareketli bir kuş türü olmamakla birlikte insanlarla karşılaştıklarında aniden havalanarak alandan uzaklaşır.

Çulluk (Scolopax rusticola), yetişkin birey.
Çulluk (Scolopax rusticola), yetişkin birey.
Furkan Eren

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Ülkemizde birçok çulluk türü görülmektedir. Bu liste aşağıdaki gibidir.

 • Sürmeli kervançulluğu (Numenius phaeopus)
 • Kervançulluğu (Numenius arquata)
 • Kıyı çamurçulluğu (Limosa lapponica)
 • Çamurçulluğu (Limosa limosa)
 • Çulluk (Scolopax rusticola)
 • Büyük suçulluğu (Gallinago media)
 • Suçulluğu (Gallinago gallinago)
 • Küçük suçulluğu (Lymnocryptes minimus)

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Güngüzleri ormanlarda ağaç altlarında, çalılık alanlarda ve kuru yapraklı alanlarda bulunurlar. Geceleri ise tarlarada, yarı çamurlu alanlarda ve dökülmüş yaprakların bulunduğu arazilerde görülebilirler. Görülebileceği alanlar tamamiyle beslenmesine elverişli alanlardır. Kurt, solucan ve salyangoz gibi tüketebileceği canlıların bulunabileceği tüm alanlarda görülebilirler.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

LC (least concern) yani Asgari Endişe içerisindeki türler listesinde yerini almaktadır.

Davranış ve Etoloji

Gündüzleri ormanlarda, ağaçlık alanların altlarında ve çalılık alanlarda geçirmektedirler. Burada hava kararana kadar kaldıktan sonra açık arazilere, dökülmüş yaprakların bulunduğu alanlara ve hafif çamurlu alanlara geçiş yaparlar. Burada kurt, solucan ve böcek gibi canlılarla beslenmektedirler. Uzun gagası ile otluk alanlarında içerisinde bulunan canlıları rahatlıkla avlayabilirler. Gagasına aldığı canlıyı kafasını bir ileri bir geriye hareket ettirerek yukarıya kadar çıkartıp yutmaktadır. Avlanmayı ya olduğu yeri inceleyerek ya da yürüyüşe çıkarak yapmaktadır.

Diyet ve Metabolizma

Çulluk geceleri beslenmeyi tercih etmektedir. Böcek, solucan, kurt ve salyangoz gibi türleri tüketmektedirler.

İnsanlarla Etkileşim ve Kültürel Referanslar

Halk nezdinde yaygın olarak bilinen çulluk türüdür. Genel olarak çulluk ya da orman çulluğu denildiğinde bu tür (Scolopax rusticola) kastedilmektedir. Fakat işin ehilleri dışında, diğer çulluk türleri çok fazla bilinmemektedir. Bunun nedenlerinin başında türü inceleme merakının ilgilileri dışındaki kişiler pek bulunmaması ve türü tanıyacak kadar yaklaşmanın pek mümkün olmamasıdır. Örneğin küçük suçulluğu ile çulluk türleri birbirinden kolayca ayırt edilebilirken, yerel halk bunun farkına varmayabiliyor.

Çulluk, kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçıları tarafından karşılaşılmak istenilen türlerden birisidir. Çünkü davranış tarzı birçok kuşa göre farklıdır. Gece karşılaşıldığında çok sakin tavır sergileyebilirken gündüz karşılaşıldığında ise yaklaşan kişiyi fark eder etmez kaçıp gitmektedir. Bu kovalamaca hali birçok kişi için bu kuş türünü oldukça cazip hale getirmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimoloji

Ülkemizde genel olarak çulluk ya da orman çulluğu olarak adlandırılmaktadır. İngilizce adlandırması ise Türkçe'de Avrasya çulluğu anlamına gelen Eurasian Woodcock'tır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • TRAKUS, et al. Çulluk » Eurasian Woodcock » Scolopax Rusticola. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: TRAKUS | Arşiv Bağlantısı
 • Datazone.birdlife. Avrasya Woodcock Scolopax Rusticola. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: Datazone.birdlife | Arşiv Bağlantısı
 • Ebird. Çulluk. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: Ebird | Arşiv Bağlantısı
 • Xeno-canto, et al. Avrasya Çulluğu · Scolopax Rusticola. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: Xeno-canto | Arşiv Bağlantısı
 • İNaturalist. Avrasya Woodcock Scolopax Rusticola. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: iNaturalist | Arşiv Bağlantısı
 • YouTube. Eurasian Woodcock Observed At Night - Gece Çulluk Gözlemi. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 • YouTube. Eurasian Woodcock Foraging In Snow. (31 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 31 Aralık 2020. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 05/12/2021 05:48:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9819

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Size Özel
İçerikler
Instagram
Kedigiller
Sağlık Personeli
Hominid
Yağ
Evrimsel Biyoloji
Nobel Ödülü
Irk
Genel Halk
Kanıt
Matematik
Maymun
Nöron
Aile
Hareket
Hidrojen
Hastalıkların Tedavisi
Ara Geçiş Türleri
Olasılık
Yemek
Beslenme
Anne
Aşılar
Aşı
Gaz
Astronot
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et