Bu Reklamı Kapat

COVID-19'a İkinci Defa Yakalanan İlk Hasta Tespit Edilmiş Olabilir!

COVID-19'a İkinci Defa Yakalanan İlk Hasta Tespit Edilmiş Olabilir!
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
10,464 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Hong Kong Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Departmanı'ndan araştırmacılar, COVID-19'a ikinci defa yakalanan 33 yaşındaki bir hasta tespit etmiş olabileceklerini duyurdular. Bu, COVID-19'a yönelik bağışıklık süresi konusunda öngörülerimizi sağlamlaştıracak bir bulgu olabilir. Çünkü her ne kadar hastalığı atlatanlarda SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikor üretildiği biliniyor olsa da, aynı zamanda hem SARS-CoV-2 için, hem de bu virüsün yakın kuzenlerinde bu antikorların zaman içinde yok olmaya başladığı da biliniyor. Bu yok olmanın hızı ve süresi, hastalığı bir kez atlatanların virüse tekrar ne zaman yakalanabileceğini doğrudan etkiliyor.

Bugüne kadar birden fazla defa yeniden enfeksiyon iddiasında bulunulmuş olsa da, birçok durumda ikinci enfeksiyonların yeni bir virüs bulaşma olayı olduğu ispatlanamamıştı ve daha ziyade, ilk bulaşmanın tedavisinin tamamen etkili olamamasından dolayı aynı bulaşmanın nüksetmesi olduğu düşünülmekteydi. Benzer şekilde, RNA virüslerinin solunum salgıları arasında 3 aya kadar saklanabildiği ve dolayısıyla virüsün etkilerinin dalgalar halinde, sanki tekrar tekrar enfekte olunuyormuş gibi yaşanabildiği bilinmektedir.

Yeni keşfedilen vakada ise, ilk bulaşma ile ikinci bulaşmaya neden olan virüs soy hatları arasında 24 nükleotitlik bir genetik fark olduğu, dolayısıyla ikinci bulaşmanın yeni bir soy hattından kaynaklandığı tespit edildi. Ayrıca iki viral soy hattında 9 proteinin farklı olduğu ve ORF8 proteininde görülen 58 aminoasitlik bir silinmenin sadece ilk virüs soy hattında bulunduğu gösterildi. Bunlar, iki bulaş arasında fark olduğunu gösteren güçlü işaretler olarak değerlendiriliyor.

Bu Reklamı Kapat

33 yaşında bir IT çalışanı olan hasta, salgına, teşhisinin RT-PCR ile konulduğu 24 Mart 2020'den birkaç gün önce yakalandı ve 29 Mart'ta hastalığı atlatmayı başardı (üst üste 2 negatif test ile teyit edildi). Kişi, bundan 4.5 ay kadar sonra İspanya'ya seyahati etti ve 15 Ağustos 2020'deki dönüşü sırasında Hong Kong Havaalanı'nda yapılan testte hastalığa ikinci defa yakalandığı anlaşıldı. Eğer bu durum akran denetiminden geçerek doğrulanırsa, SARS-CoV-2 virüsünün SARS-CoV-1 veya MERS-CoV virüslerinin aksine, daha ziyade HKU1 gibi daha uzak kuzenlerine benzer bir şekilde, küresel insan popülasyonu içerisinde kalıcı olabileceği anlaşılmış olacak. Yale Üniversitesi'nden virolog Prof. Dr. Akiko Iwasaki şöyle diyor:

Eğer yeniden enfeksiyon mümkünse, doğal enfeksiyon yoluyla olan sürü bağışıklığı aracılığıyla SARS-CoV-2'nin yok edilmesi pek mümkün değildir. Bu durumda, sürü bağışıklığına erişmenin tek güvenli ve etkili yolu aşılar olacaktır.

Bu durum, illa bir panik havasına girilmesi için yeterli bir gerekçe değil. Çünkü zaten savunma sisteminin bu şekilde çalıştığını başından beri biliyorduk. Tek bilinmeyen, SARS-CoV-2'ye karşı kazanılan direncin ne kadar sürdüğü ile ilgiliydi; bu bulgu, bu konudaki şüphelerimizi netleştirme potansiyeline sahip.

Örneğin, pozitif bir gelişme olarak hasta, ilk enfeksiyonda semptom göstermiş olsa da, ikinci enfeksiyonda hiçbir semptom göstermedi (asemptomatik olarak geçirdi). Bireyin ikinci hastalığının başında ölçülebilir düzeyde antikoru bulunmazken, ikinci yakalanışının seyri boyunca antikorlar artış gösterdi ve ölçülebilir düzeye ulaştı.

Bu Reklamı Kapat

Bu da, immünoloji açısından çok mantıklı: İlk enfeksiyonda savunma sistemimiz virüsü tanıyor, ikincisinde ise aynı (veya benzer) virüse şiddetli bir tepki gösteriyor. Ancak eğer iki bulaş arasında geçen sürede antikorlar azaldıysa, bu ikinci tepki enfeksiyonu önlemek için yeterli şiddette olmayabiliyor (fakat yine de semptomatik yerine asemptomatik bir hastalık geçiriliyor). St. Andews Üniversitesi enfeksiyon uzmanlarından Dr. Müge Çevik, şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu sonuç çok şaşırtıcı değil ve hatta ikinci episodun asemptomatik olması umut verici. İlk episoda göre sönümlenmiş bir tepki, tam da savunmanın geliştiği durumlarda beklediğimiz bir şey. Şunu vurgulamakta fayda var: Bu bulgu, aşı tepkisinin olası süresi hakkında bize herhangi bir bilgi vermiyor.

Uzmanlar, bir basın bildirisi olarak yayınlanan sonuçlar, akademik bir dergide yayınlanana kadar temkinli olmak konusunda uyarıyorlar. Columbia Üniversitesi'nden Dr. Angela Rasmussen şöyle diyor:

Görünen o ki her iki enfeksiyona ait genomları dizileyip, farklı virüsler tespit etmişler. Bu, yeniden enfeksiyona işaret ediyor ve oldukça ikna edici bir bulgu. Ama eğer verilerini paylaşmış olsalardı daha ikna edici olurdu. Sadece bildirinin kısımlarına ve parçalarına bakarak kalitesini anlamak çok zor. Bu tür bildiriler genelde medyada büyük sesler getiriyor; ancak bilim insanlarına gerçek veri henüz ulaşmadığı için yorumlamayı imkansız kılıyor. Henüz cevaplanması gereken çok soru var.

Yine de riskli bazı senaryolar bulunuyor: Eğer antikorların yok oluşu daha da hızlı olursa veya ikinci bulaşma daha ileri bir tarihte yaşanırsa, kişinin ikinci hastalanmasının da semptomatik olma ihtimali bulunuyor. Semptomatik olmanın ötesinde, bu ikincil enfeksiyonların hastalığı bulaştırıp bulaştıramadığı da bilinmiyor. Eğer savunma sistemi virüsü yeterince baskılayabilirse, virüsün bulaşma olasılığının azalması ihtimali var; fakat bu varsayımın SARS-CoV-2 için doğrulanması gerekiyor. Tüm bu konularda henüz yeterli bulgu yok ve araştırmalar devam ediyor.

Bu konular netleşene kadar ve aşı veya ilaç geliştirilene kadar küresel, ulusal ve bireysel önlemlerin devam etmesini tavsiye ediyoruz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Korkutucu! 19
 • Tebrikler! 12
 • Bilim Budur! 11
 • Umut Verici! 8
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • İnanılmaz 6
 • Üzücü! 5
 • Muhteşem! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Güldürdü 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 17:59:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9205

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Süpernova
Wuhan Koronavirüsü
Popülasyon
Uterus
Tümör
Metal
Oyun Teorisi
Yatay Gen Transferi
Koaservat
Yayılım
Hidrojen
Beyaz
Saç
İklim Değişimi
Mistisizm
Ekoloji
Devir
Uluslararası Uzay İstasyonu
Yörünge
Kertenkele
Beyin
Teori
Kalori
Biyografi
İngiltere
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et