Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19, Grip, Nezle, RSV: Semptomları Benzer Olan Bu Hastalıkları Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

COVID-19, Grip, Nezle, RSV: Semptomları Benzer Olan Bu Hastalıkları Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?
4 dakika
2,917
Tüm Reklamları Kapat

Diyelim ki burnunuz tıkalı, öksürüyorsunuz ve ateşiniz var. Sadece nezle mi oldunuz? Yoksa grip misiniz? Ya COVID-19'a yakalandıysanız? Bir de şu "yeni" RSV var, ya oysa? 2022 kış dönemi salgınında bunların hepsi bir arada görülebildiği için, semptomlarınızı ayırt edebilmenizi kolaylaştıracak bir rehber hazırlamak istedik.

Ancak hastalandığınızda kesin bir tanı için mutlaka doktora başvurmanız gerektiğini unutmayınız. Evrim Ağacı da dahil hiçbir internet sitesi aracılığıyla kendinize tıbbi tanı koymamalısınız.

Tüm Reklamları Kapat

COVID mi, RSV mi, Grip mi, Nezle mi?

Öncelikle bu 4 hastalığın hepsinin birbirinden tamamen farklı hastalıklar olduğunu anlayarak başlayalım. Evet, hepsi benzer semptomlara sahipler; ancak her birine sebep olan virüs tamamen farklı ailelere mensup ve hastalık mekanizmaları da oldukça farklı. Ancak çoğu durumda aynı temel semptomları paylaşıyor olmalarından ötürü, bunları birbirinden ayırt etmek de çok zor olabiliyor. Ama her birini kısaca tanıyacak olursak:

 • COVID, SARS-CoV-2 adı verilen bir koronavirüs aracılığıyla bulaşır. Semptomları arasında ateş, öksürük, bitkinlik, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, hapşırık, kusma/ishal ve tat/koku kaybı bulunmaktadır. COVID semptomları virüsü kaptıktan 2-14 gün sonra görülür. COVID-19 hakkında daha fazla bilgiyi buradaki yazımızdan alabilirsiniz.
 • Grip, Influenza adı verilen bir orthomixovirüs (veya daha spesifik olarak influenzavirüs) aracılığıyla bulaşır. Semptomları arasında ateş, öksürük, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, boğaz ağrısı ve baş ağrısı bulunur. Semptomlar, virüse yakalandıktan sonraki 1-4 gün sonra ortaya çıkar. Enfeksiyon sonucu zatürre oluşabilir. Grip hakkında daha fazla bilgiyi buradaki yazımızdan alabilirsiniz.
 • RSV (Respiratuar Sinsisyal Virüs), bir orthopnömovirüs aracılığıyla bulaşır. Semptomları arasında ateş, öksürük, bitkinlik, hırıltılı ve homurtulu solunum, özellikle bebeklerde beslenme güçlüğü (iştahsızlık), her nefesle birlikte hafif hafif kafa sallama ve göğsü içe çekme gibi normal olmayan davranışlar bulunur. RSV semptomları genellikle ilk 3 ilâ 5 gün arasında en kötüdür ve toplamda 5-7 gün sürer. Enfeksiyon sırasında nezle de görülür ve bu da bronşiyolit (bronşiyol zarı iltihabı) ve zatürreye dönüşebilir. Çocukların neredeyse hepsi 2 yaşına kadar en az 1 kez RSV'ye yakalanır.
 • Nezle, genellikle rhinovirüsler sebebiyle yaşanan ama birçok diğer virüsün (örneğin adenovirüs, insan koronavirüsü, insan parainfluenza virüsü, insan metapnömovirüsü ve hatta RSV'ye neden olan orthopnömovirüsün) de sebep olabileceği bir hastalıktır. Semptomları arasında ateş, öksürük, bitkinlik, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve hapşırık bulunur. Sağlıklı bir çocuk, yıl içinde 6 kez nezleye yakalanabilir. Grip ve nezleyi birbirinden daha iyi ayırt etmenizi sağlayacak bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
COVID, Grip, RSV ve Nezle Nasıl Ayırt Edilir?
COVID, Grip, RSV ve Nezle Nasıl Ayırt Edilir?
Healthy Children

Aynı Anda Birden Fazla Hastalığa Yakalanmak Mümkün mü?

Evet. Doktorunuz semptomlarınızın iki ayrı hastalığa uyduğuna kanaat getirebilir. Örneğin, grip veya COVID'li çocukların orta veya şiddetli pnömoni geliştirmesi alışılmadık bir durum değildir. Ve nezle semptomları, kulak enfeksiyonu veya sinüs enfeksiyonu gibi başka bir sağlık sorununa da yol açabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Grip, COVID ve diğer solunum yolu hastalıklarının bazı semptomları benzer olduğundan, teşhisi doğrulamak için test yapılmasını önerilmektedir. İnsanlar aynı anda hem grip hem de COVID ile enfekte olabilir ve her ikisinin semptomlarına sahip olabilirler.

Belirsiz Salgın Sezonlarında Hastalık Nasıl Önlenir?

Aşılar ile. Aşılar; grip, COVID ve aşı ile önlenebilir diğer hastalıklardan kaynaklanan ciddi sorunları önlemek için en etkili araçlardır. Rutin aşılar konusunda güncel kalmak sadece size ve çocuklarınıza değil, toplumu paylaştığımız diğer insanlara da yardımcı olur. Aşıların bize kazandırdığı bağışıklık; grip, COVID (ve çoklu sistem bozuklukları gibi komplikasyonları) ve diğer virüslerden kaynaklanan ciddi sorunlardan korunmanızı sağlar.

6 aydan büyük olan her birey, her yıl grip aşısı olmalıdır. Grip aşıları, grip hastalığına karşı etkili bir korunma yöntemidir. Örneğin genellikle Mayıs ayının sonuna kadar sürebilen grip mevsimi boyunca çocuklarınızı korumak için, bir önceki yılın Ekim ayı sonuna kadar aşı yaptırmanızı öneririz. Benzer şekilde, 6 aydan büyük olan herkes COVID aşısı olmalıdır.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ne yazık ki RSV veya nezle için bir aşı bulunmamaktadır. RSV için ciddi sorun riski taşıyan bazı bebeklere palivizumab adı verilen bir ilaç enjekte edilebilir.[1] Bu ilaç, fazlasıyla erken doğan, kalp kusuru olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan bebekleri RSV'ye karşı korur.

Virüslerin yayılmasını durdurmaya yardımcı olacak başka birçok araç vardır. Çocuklar öksürürken veya hapşırırken ağızlarını ve burunlarını bir mendille kapatmayı (ve sonra mendili hemen çöpe atmayı) öğrenmelidir. Halka açık yerlerde maske takmak COVID, grip ve diğer virüslerin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Herkes ellerini sabun ve suyla yıkamaya veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanmaya teşvik edilmelidir.

Sonuç

Her ne kadar COVID-19, RSV, grip ve nezle birbirine benzer semptomlara sahip olsalar da tamamen farklı virüslerle bulaşırlar ve bunları semptomatik olarak ayırt etmek mümkün olabilir. Hastanelerde yapılabilecek gen testleri ise kesin ayrımı yapmayı başarabilir; çünkü bu testlerde söz konusu farklı virüslerin nükleotit dizilimlerine bakılmaktadır ve her virüs türünün genomu eşsizdir.

Çocuğunuz hastaysa ve belirtileri hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, çocuk doktorunuza ulaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca tüm çocukların aşılarının ve fizik muayeneleri tam olması önemlidir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
31
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Sıkça Sorulan Sorular

SARS-CoV-2 adı verilen bir koronavirüs aracılığıyla bulaşır. Semptomları arasında ateş, öksürük, bitkinlik, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, hapşırık, kusma/ishal ve tat/koku kaybı bulunmaktadır.

Influenza adı verilen bir orthomixovirüs aracılığıyla bulaşır. Semptomları arasında ateş, öksürük, burun tıkanıklığı, nefes darlığı, boğaz ağrısı ve baş ağrısı bulunur.

Bir orthopnömovirüs aracılığıyla bulaşır. Semptomları arasında ateş, öksürük, bitkinlik, hırıltılı ve homurtulu solunum, özellikle bebeklerde beslenme güçlüğü, her nefesle birlikte hafif hafif kafa sallama ve göğsü içe çekme gibi normal olmayan davranışlar bulunur.

6 aydan büyük olan her birey, her yıl grip aşısı olmalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2023 23:24:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13423

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. COVID-19, Grip, Nezle, RSV: Semptomları Benzer Olan Bu Hastalıkları Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?. (25 Kasım 2022). Alındığı Tarih: 7 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13423
Bakırcı, Ç. M. (2022, November 25). COVID-19, Grip, Nezle, RSV: Semptomları Benzer Olan Bu Hastalıkları Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?. Evrim Ağacı. Retrieved December 07, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13423
Ç. M. Bakırcı. “COVID-19, Grip, Nezle, RSV: Semptomları Benzer Olan Bu Hastalıkları Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 25 Nov. 2022, https://evrimagaci.org/s/13423.
Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19, Grip, Nezle, RSV: Semptomları Benzer Olan Bu Hastalıkları Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, November 25, 2022. https://evrimagaci.org/s/13423.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close