Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Salgınında Okulları Açmak Ne Kadar Riskli? Okullar, COVID-19 Salgını İçin Yayılım Noktaları Oluşturabilir mi?

COVID-19 Salgınında Okulları Açmak Ne Kadar Riskli? Okullar, COVID-19 Salgını İçin Yayılım Noktaları Oluşturabilir mi?
5 dakika
1,683
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 3 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Dünya çapında toplanan veriler, okulların koronavirüs enfeksiyonu için yayılım noktaları olmadığını her geçen gün daha güçlü bir şekilde gösteriyor. Aksinden endişe edilmesine rağmen, COVID-19 enfeksiyonları pandemi nedenli sokağa çıkma yasakları hafifletildikten sonra, okullar ve kreşler yeniden açıldığında artmadı. Okullarda salgın görüldüğünde ise çoğunlukla sadece az sayıda insanın hastalanmasına neden oldu.

Bununla birlikte bazı araştırmalar, çocukların virüsü alabileceğini ve viral partikülleri yayabileceğini gösterdi. Ayrıca, daha büyük çocukların virüsü başkalarına geçirme olasılığının küçük çocuklara oranla daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bilim insanları, bu eğilimlerin nedenlerinin henüz bilinmediğini söylüyor; fakat daha yaşça büyük çocuklar ve öğretmenlerle ilgili uygulamaları şekillendirirken bunlar göz önünde bulundurulmalı.

Tüm Reklamları Kapat

Berlin'deki Robert Koch Enstitüsü'nde bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman olan epidemiyolog Walter Haas, büyük grupların uzun süreler için kapalı alanlarda toplanıyor olmasından dolayı, okulların ve çocuk bakım merkezlerinin korona virüs bulaşması için ideal bir ortam sağlamaya yatkın göründüğü izlenimini verdiğini söylüyor. Ancak küresel düzeyde COVID-19 enfeksiyonlarının çocuklar arasında yetişkinlerden çok daha düşük olduğunu da ekliyor.

(Çocuklar) salgına yön vermekten çok, salgını takip ediyor gibi görünüyorlar.

Eğitici Kanıtlar

Küresel olarak toplanan veriler, toplumda salgın düşük bir seviyeye ulaştığında okulların güvenli bir şekilde yeniden açılabileceğini daha önce göstermiştir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Fakat toplumda enfeksiyonların artış gösterdiği yerlerde bile, özellikle de yayılımı azaltacak önlemler alındığında, okullarda salgının nadir olduğu görüldü. Toplumdaki vaka sayıları hızla artarken İtalya'da 65.000'den fazla okul Eylül ayında yeniden açıldı. Ancak dört hafta sonra yalnızca 1.212 okul kampüsünde vaka görüldü.[2] Bunların %93'ünde yalnızca bir enfeksiyon vakası rapor edildi ve sadece bir lisede ondan fazla enfekte kişiden oluşan bir grup vardı.

Temmuz ayında ikinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgasının patlak verdiği Avustralya'nın Victoria eyaletinde, okullar kısmen açık olduğu halde, okullar ve çocuk bakım merkezleriyle ilişkili büyük salgınlar da oldukça nadirdi. Okullardaki 1.635 COVID-19 enfeksiyonunun üçte ikisi tek bir vaka ile sınırlıydı ve %91'i okul içinde 10 kişiden az kişide görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Iowa eyaletinin Sioux City kentinde bir çocuk doktoru ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin sözcüsü olan Ashlesha Kaushik’in aktardığına göre, ABD’de salgının halihazırda yüksek sayılarda olduğu Ağustos ayında okullar yeniden açılmaya başlandı ve çocuklardaki enfeksiyon oranı artmaya devam etti.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Ancak, okullarda ortaya çıkan salgınların toplumsal yayılıma ne oranda katkıda bulunduğu belirsizliğini koruyor, çünkü iş yerleri ve etkinlikler üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesi gibi diğer faktörler de toplumdaki yayılmaya katkıda bulundu. Kaushik, pandemide sonradan artan test sayılarının da vaka sayılarının artmasında etkili olabileceğini söylüyor.

İngiltere'deki okul salgınlarına ilişkin veriler de yetişkinlerin genellikle ilk enfekte olan kişiler olduğunu göstermiştir.[4] Haziran ayındaki doğrulanmış 30 okul salgınının çoğu okul çalışanları arasındaki bulaşmadan kaynaklandı ve sadece 2 vakada öğrenciden öğrenciye yayılma görüldü.

Küçük Çocuklar Daha Az Bulaştırıyor!

Araştırmacılar, okulların COVID-19 yayılım noktaları haline gelmemesinin bir nedeninin çocukların, özellikle de 12-14 yaş altındakilerin, bu enfeksiyona yakalanmaya daha az yatkın olması olduğunu düşünüyor. Hastalığın prevalansı, yani görülme sıklığıyla ilgili yapılan çalışmaların bir meta-analizinde de bu görülüyor.[5] Bir kez enfekte olsalar dahi, özellikle 0-5 yaş grubundaki küçük çocukların virüsü başkalarına geçirme olasılığının daha düşük olduğunu söylüyor Walter Haas. Almanya’daki okullar üzerine yapılan bir analizde, Haas’ın araştırma ekibi, 6-10 yaş arası çocuklarda (COVID-19) enfeksiyonların daha büyük çocuklara ve okullarda çalışan yetişkinlere göre daha az görüldüğünü keşfetti.[6] Haas’ın söylediğine göre, “bulaştırma potansiyeli yaşla birlikte artıyor" ve ergenlerin virüsü bulaştırma olasılığı yetişkinlerle aynı noktaya geliyor. Haas, toplumda salgın yayılımının arttığı zamanlarda, maske takmak veya online derslere geri dönmek gibi salgını azaltabilecek önlemlerin odağında ergenlerin ve öğretmenlerin olması gerektiğini vurguluyor. 

Bulaştırıcılıktaki bu (yaşla azalma) eğilimi başka ülkelerden veri setlerinde de görülüyor. ABD’de 12-17 yaş arası çocuklarda enfeksiyon görülme oranı, 5-11 yaş aralığındakilerin iki katı.[7] Rhode Island Providence’ta bulunan Brown Üniversitesinde bir iktisatçı olan Emily Oster’ın, ABD’nin 47 eyaletinde yaşayan 200.000 okul öğrencisinden topladığı verilerde, salgının görülme sıklığının en çok lise öğrencilerinde, ardından ortaokul ve sonrasında ilkokul öğrencilerinde olduğu görülmüş. Bununla beraber, Victoria okul salgınları araştırmasına katılan Avustralya Melbourne Üniversitesi'nden pediatrist Fiona Russell şöyle diyor:

Çocuklarda bulaşmanın doğal seyrini aslında bilmiyoruz; çünkü bulaşmaya karşı önlemler alıyoruz.

Çocuklar tipik bir okul ortamında değiller – tam tersine sosyal mesafeye dikkat ediyorlar, maske takıyorlar ve diğer önlemleri alıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Ulusal COVID-19 istatistiklerinden toplanan verilerin de eksiklikleri var. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde, yalnızca semptom geliştiren kişilerin test edilmesi politikası nedeniyle semptom göstermeyen enfeksiyonlar gözden kaçabiliyor.

Gizemli Mekanizma

Walter Haas, küçük çocukların yeni koronavirüsü başkalarına yayma olasılığının neden daha düşük göründüğünün belirsiz olduğunu söylüyor. Bir olasılık, daha küçük akciğerlere sahip oldukları için, bulaşıcı aerosolleri yetişkinlere göre daha az yayabilmeleri. Haas, bunun tüberkülozda görüldüğünü söylüyor. Ancak tüberkülozda enfeksiyon akciğerlerdeki lezyonlardan yayılır; ancak SARS-CoV-2 enfeksiyonları farklıdır çünkü virüs üst solunum yollarını enfekte eder. Haas, “bu muamma kafamı kurcalıyor" diyor.

Diğer bir olasılık, çocukların çoğunlukla semptom göstermemelerinden dolayı, daha az virüs saçma eğiliminde olmaları. Birleşik Krallık'ta (İngiltere’de) 2-15 yaş grubun üzerinde yapılan bir çalışmada, enfekte çocukların %50'sine yakınının hiçbir semptom geliştirmediği görüldü.[8] Russell, son olarak şöyle diyor:

Sıfır bulaşma riski veya sıfır risk diye bir şey yok. Ancak okulda enfeksiyon riski düşüktür, özellikle de toplumdaki bulaşma oranı düşük olduğunda...
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Nature | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. Mallapaty. (2020). How Schools Can Reopen Safely During The Pandemic. Springer Science and Business Media LLC, sf: 503-504. doi: 10.1038/d41586-020-02403-4. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ D. Buonsenso, et al. (2020). Sars-Cov-2 Infections In Italian Schools: Preliminary Findings After One Month Of School Opening During The Second Wave Of The Pandemic. medRxiv, sf: 2020.10.10.20210328. doi: 10.1101/2020.10.10.20210328. | Arşiv Bağlantısı
 • Y. Yoon, et al. (2020). Stepwise School Opening Online And Off-Line And An Impact On The Epidemiology Of Covid-19 In The Pediatric Population. medRxiv, sf: 2020.08.03.20165589. doi: 10.1101/2020.08.03.20165589. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ S. A. Ismail, et al. Sars-Cov-2 Infection And Transmission In Educational Settings: Cross-Sectional Analysis Of Clusters And Outbreaks In England. (24 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2020. Alındığı Yer: Cold Spring Harbor Laboratory doi: 10.1101/2020.08.21.20178574. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. M. Viner, et al. (2020). Susceptibility To Sars-Cov-2 Infection Among Children And Adolescents Compared With Adults: A Systematic Review And Meta-Analysis. JAMA Pediatrics. doi: 10.1001/jamapediatrics.2020.4573. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ E. O. I. Kampe, et al. (2020). Surveillance Of Covid-19 School Outbreaks, Germany, March To August 2020. Eurosurveillance, sf: 2001645. doi: 10.2807/1560-7917.ES.2020.25.38.2001645. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ R. T. Leeb. (2020). Covid-19 Trends Among School-Aged Children — United States, March 1–September 19, 2020. MMWR. Morbidity and Mortality Weekly Report, sf: 1410-1415. doi: 10.15585/mmwr.mm6939e2. | Arşiv Bağlantısı
 • ^ T. Waterfield, et al. (2020). Seroprevalence Of Sars-Cov-2 Antibodies In Children - A Prospective Multicentre Cohort Study.. medRxiv, sf: 2020.08.31.20183095. doi: 10.1101/2020.08.31.20183095. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/02/2024 21:11:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9733

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
D. Lewis, et al. COVID-19 Salgınında Okulları Açmak Ne Kadar Riskli? Okullar, COVID-19 Salgını İçin Yayılım Noktaları Oluşturabilir mi?. (14 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9733
Lewis, D., Loecker, Z. G. D., Bakırcı, Ç. M., Oğuz, ., Cesuroğlu, . (2020, December 14). COVID-19 Salgınında Okulları Açmak Ne Kadar Riskli? Okullar, COVID-19 Salgını İçin Yayılım Noktaları Oluşturabilir mi?. Evrim Ağacı. Retrieved February 24, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9733
D. Lewis, et al. “COVID-19 Salgınında Okulları Açmak Ne Kadar Riskli? Okullar, COVID-19 Salgını İçin Yayılım Noktaları Oluşturabilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Zeynep Gizem De Loecker, Evrim Ağacı, 14 Dec. 2020, https://evrimagaci.org/s/9733.
Lewis, Dyani. Loecker, Zeynep Gizem De. Bakırcı, Çağrı Mert. Oğuz, . Cesuroğlu, . “COVID-19 Salgınında Okulları Açmak Ne Kadar Riskli? Okullar, COVID-19 Salgını İçin Yayılım Noktaları Oluşturabilir mi?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Zeynep Gizem De Loecker. Evrim Ağacı, December 14, 2020. https://evrimagaci.org/s/9733.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close