Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

COVID-19 Salgını Döneminde Hastanelerdeki Maske Uygulaması Üzerine Genel Bir Değerlendirme

COVID-19 Salgını Döneminde Hastanelerdeki Maske Uygulaması Üzerine Genel Bir Değerlendirme Pixabay
6 dakika
1,678

SARS-CoV-2 salgını yayılmaya devam ettikçe, hastanelerde hastaları ve sağlık çalışanlarını virüse karşı korumak için alınan önlemler de arttırılmaya çalışılıyor. Artan sayıda aktif tedarikçi maske kullanımının da bu önlemler arasında olup olmayacağını merak ediyor. Maske kullanımı Hong Kong, Singapur ve Asya’nın diğer bölgelerinde standart bir uygulama haline gelmiş ve son zamanlarda birkaç ABD hastanesi tarafından da benimsenmiştir.

Sağlık kuruluşları dışında maske takmanın çok az koruma sağladığını biliyoruz. Halk sağlığı yetkilileri, COVID-19’a maruz kalmanın semptom gösteren enfekte olmuş bir kişi ile en az birkaç dakika süren (bazı sağlık yetkililerine göre 10 dakikadan fazla, hatta 30 dakika) ve 6 fit gibi bir mesafe (yaklaşık 1.8 metre) içinde yüz yüze temas ile gerçekleştiğini belirtiyorlar. Bundan dolayı, halka açık bir alanda gerçekleşen etkileşimden ötürü COVID-19’a maruz kalma şansı düşük. Birçok durumda, maske kullanımı arzusu salgın ile gelen anksiyeteye karşı bir tepki sonucu oluşuyor.

Bu Reklamı Kapat

Fakat, bu hesaplamalar herhangi bir sağlık kuruluşunda farklı olabilir. Birincisi ve en önemlisi, maske, sağlık çalışanları için solunum yolu viral enfeksiyonu olan semptomatik hastaların bakımında kendilerini korumaları için ihtiyaç duydukları koruyucu kıyafet, eldiven ve göz koruması içeren kişisel koruyucu ekipmanın (İng: "personal protective equipment") temel bileşenidir. Bu bağlamda maske kullanımı çoğu hastane için rutin önlemlerin bir parçasıdır. Belirsiz olan şey, maskenin sağlık kuruluşlarında kişi semptomatik hastalarla doğrudan bir iletişim kurmadığı zaman ekstra bir koruma sağlayıp sağlamadığıdır. Maskenin fayda sağlayabileceği iki olası senaryo var.

Birincisi, COVID-19’a yakalanıp yakalanmadığı tespit edilmemiş bir hastanın bakımında. Buna rağmen, maske kullanımı tek başına riski sadece biraz azaltacaktır, çünkü maske göze girebilecek damlacıklardan ve ortamdan alınıp mukozaya taşınan (maske kullanıcılarının yüzlerine dokunma eğiliminde olabileceği göz önüne alındığında) veya hasta üstündeki fomitlerden (enfeksiyon etkenleri taşıyabilen cansız obje) koruma sağlamaz.

Bu Reklamı Kapat

Maske takmanın COVID-19’lu asemptomatik veya hafif semptomlu sağlık çalışanlarından diğer çalışanlara veya hastalara bulaşma riskini azalttığı bir gerçek. Bu endişe COVID-19 toplumda yaygınlaştıkça artıyor. Hastalığın erken safhasında olan bir sağlık çalışanının virüsü sağlık tesislerine getirmesi ve başkalarına bulaştırması riskiyle karşı karşıyayız. Hastalığın asemptomatik enfeksiyonu olan kişilerden de bulaşabileceği belgelenmiş olsa da, bunun enfeksiyonun genel yayılımına ne ölçüde bir etkisi olduğu belirsizdir.1-3

Daha sinsi bir şekilde gerçekleşen şey ise, bitkinlik, kas ağrısı, boğaz kaşıntısı ve burun tıkanıklığı gibi hafif ve belirsiz semptomlarla işe gelen ve COVID-19’a yakalanıp hastalığı hafif atlattıkları veya hastalığın henüz erken safhasında olabileceklerini düşünmek yerine bu belirtileri uzun çalışma saatleri, stres veya mevsimsel alerji ile ilişkilendiren sağlık çalışanları. Hastanelerimizde işe sağlıklı bir şekilde gelip vardiyaları boyunca COVID-19 semptomları geliştiren veya hafif ve belirsiz semptomlarla gelip daha sonradan COVID-19 teşhisi konulan bazı personellerimiz oldu. Bu vakalar çok sayıda hasta ve personelimizin virüse maruz kalmasına ve sağlık çalışanlarında potansiyel olarak bağlantılı birkaç enfeksiyona yol açmıştır. Tüm çalışanların maske kullanması, asemptomatik ve hafif semptomlu çalışanların virüs yüklü oral ve nazal damlacıkları yaymasını durdurarak virüsün bulaşmasını sınırlandırabilir.

Tüm bunlara rağmen, maske kullanımının her derde deva olmadığı açıktır. Maske, el hijyeni titizliği, göz koruması, eldivenler ve koruyucu kıyafet ile tamamlanmazsa, aktif COVID-19’lu bir hasta ile ilgilenen çalışanları korumaz. Maske tek başına, COVID-19’un erken safhasındaki sağlık çalışanlarının ellerini kontamine edip virüsü hastalara ve meslektaşlarına yaymasını engellemez. Sadece maske kullanımına odaklanmak, paradoksal olarak, dikkati daha temel enfeksiyon kontrol önlemlerini almaktan saptırırsa hastalığın daha fazla bulaşmasına sebep olabilir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu önlemlerden bazıları: COVID-19 semptomları gösterdikleri için gelen hastalara tarama yapılıp, hemen maske verilip bir odaya yerleştirilmesi, tüm semptomatik hastalar için göz koruması dahil olmak üzere temas ve damlacık önlemlerinin erkenden uygulanması ve şüpheli vakalar konusunda da dikkatli olunması, enfeksiyon şüphesi ile başvuran tüm hastaların başvuru sırasında bir enfeksiyon geliştirmesi veya hastanede virüse maruz kalmaları durumunda COVID-19 semptomları ve belirtileri için günlük olarak yeniden taranmaları, hafif semptomlu dahi olsa, potansiyel olarak viral solunum enfeksiyonuna atfedilebilecek tüm hastaların test edilmesi (Buna zatürre vakaları da dahil, çünkü zatürre vakalarının üçte biri veya daha fazlası bakterilerden ziyade virüslerden kaynaklanıyor), çalışanların her gün işe başlamadan önce hiçbir semptomları olmadığını bildirmeleri, tüm ortamlarda personel arasındaki fiziksel mesafeye dikkat edilmesi (asansörler, hastane servis otobüsleri, viziteler ve çalışma odaları gibi ihmal edilen yerler dahil), ziyaretçilerin kısıtlanması ve taramadan geçirilmesi ve el hijyeninin arttılması.

Maske kullanımının bu temel tedbirlere ek olarak ne kadar fayda sağladığı tartışmalıdır. Bu, semptomatik ve hafif semptomlu enfeksiyonları olan sağlık çalışanlarının yaygınlığına ve bu popülasyonun enfeksiyonun yayılmasına olan etkisine bağlıdır. Salgın sırasında Wuhan’dan tahliye edilen asemptomatik vakalar arasında COVID-19 yaygınlığı sadece %1-3 arasındaydı.4-5 Wuhan’da enfeksiyonun yayılımını değerlendiren modelciler, COVID-19’un yayılmasını körükleyen tanı konulmamış enfeksiyonların, bulaşma riski semptomatik hastalara göre daha düşük olmasına rağmen, kayda değer bir etkisi olduğunu bildirdiler. Ayrıca maske kullanımının potansiyel yararlarının gelecekte maskelerin tükenme ihtimali ile dengelenmesi gerekir, çünkü sağlık çalışanlarının hastaların bakımını maskesiz bir şekilde gerçekleştirmeleri daha büyük bir risktir. Bununla birlikte, her sağlık çalışanına uzun süreli kullanım için günde bir maske vermek tek seferlik kullanımları azaltarak stok kontrolü sağlayabilir ve bireysel çalışan düzeyinde risk değerlendirmeleri olmadan maske tahsis etmek merkezi iş akışlarını kolaylaştırır.

Maske uygulamasının genişletilmesi patojen iletimini azaltması gibi teknik katkılarının yanı sıra bazı ek faydalar da sağlayabilir. Maskeler, görünmez fakat yaygın olan patojenlerin görünür hatırlatıcılarıdır ve insanlara sosyal mesafenin ve diğer enfeksiyon kontrol önlemlerinin önemini hatırlatabilir.

Maskelerin sembolik bir role de sahip olduğu açıktır. Onlar sadece somut bir nesne değil, aynı zamanda sağlık çalışanlarının hastanelerde koruma, refah ve güven duygularını arttırmaya yardımcı olacak tılsımlardır. Bu tepkiler mantıklı olmasa da, hepimiz özellikle kriz zamanında korku ve endişeye maruz kalıyoruz. Korku ve endişeye, maske yerine veri ve eğitim ile daha iyi karşı gelindiğini düşünenler olabilir (özellikle maske kıtlığı göz önünde bulundurulursa), fakat sağlık çalışanlarının şu anki kriz döneminde bu mesajı duymasını sağlamak zor. Genişletilmiş maske uygulamasının en büyük katkısı COVID-19’un yayılmasını azaltmasına ek olarak kaygının yayılmasını da azaltmasıdır. Aynı zamanda maske kullanımının sağlık çalışanlarına en büyük katkısı yukarıda açıklanan daha temel enfeksiyon önleme uygulamalarını benimseme ve yürürlüğe geçirme konusunda güven vermesidir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The New England Journal of Medicine | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2022 00:25:31 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8488

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Kanıt
Büyük
Dalga
Organ
Mikrobiyoloji
Avrupa
Evrimsel Tarih
Aslan
Hayatta Kalma
Köpekler
Dünya Sağlık Örgütü
Cinsellik Araştırmaları
Gerçek
Wuhan Koronavirüsü
Einstein
Karanlık Madde
Manyetik
Teknoloji
Taksonomi
Oksijen
Covid-19
Nükleer
Plastik
Patlama
Evrimsel Psikoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et