Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler

COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler
5 dakika
3,245
Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 salgını bütün hızıyla devam ediyor. Bizim de haftalardır uyardığımız ve Dünya Sağlık Örgütü'nün 29 Haziran 2020'de yaptığı açıklamanın da vurguladığı gibi, "salgında en kötüsünü henüz yaşamadık". Bunu, COVID-19 testi ve antikor testi verilerinden net bir şekilde görmek mümkün. Dünya'nın henüz önemsenmeyecek kadar ufak bir kısmı (yaklaşık %1'i) hastalığa yakalandı ve daha şimdiden yarım milyondan fazla ölü var. Hastalığı durduramazsak, milyonlarla ifade edeceğimiz ölü sayıları çok uzakta değil.

Ancak salgın başından beri birçok faydalı ve bilgilendirici site de kuruldu ve çalışmalarını giderek kapsamlı bir şekilde sürdüren birçok güvenilir bilim oluşumu var. Biz, salgın başlangıcından beri yayınladığımız veriler, veri analizleri ve makalelerle okurlarımızı Evrim Ağacı COVID-19 Raporu sayfamız altında bilgilendirmeyi sürdürüyoruz. Burada ise, Evrim Ağacı olarak tavsiye ettiğimiz, bilgi alabileceğiniz COVID-19 sitelerini paylaşacağız.

Evrim Ağacı COVID-19 Site Tavsiyeleri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Haklarındaki tüm paranoya ve eleştirilere rağmen Dünya Sağlık Örgütü, küresel salgın konusunda en güvenilir bilgileri alabileceğiniz, en çok sayıda uzmanı bünyesinde barındıran, en önemli bilim kuruluşlarından birisi konumunda. Salgın hakkındaki en güncel bilgileri, analizleri ve tavsiyeleri Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 sitesinden alabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC)

Merkezi ABD'de bulunsa da, Avrupa, Asya ve Afrika da dahil olmak üzere birçok kıtada ve ülkede faaliyet gösteren Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi, sadece salgınla ilgili en güncel bilgileri vermekle kalmıyor, aynı zamanda konu hakkında akademik makalelere de yer veriyor. Evrim Ağacı olarak bizim analizlerimiz de, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi'nin (ECDC) verilerine dayanıyor.

Our World in Data

Dünya'yı veri ışığında anlamlandırmaya çalışan en büyük bilim girişimlerinden birisi olan Our World in Data, COVID-19 için de özel bir veri analiz sayfası hazırladı. Bu sayfa üzerinden ülkeleri farklı metriklere göre birbiriyle kıyaslamanız ve gidişatı analiz etmeniz mümkün. Ayrıca Our World in Data, Dünya Sağlık Örgütü verilerini gün gün kontrol ederek belirli tutarsızlıklar tespit etmeyi başaran ve bu nedenle ECDC verilerinin daha güvenli olduğunu tespit eden ilk oluşum oldu.

Next Strain

Diğer siteler arasında biraz daha "akademik" kalan Nextstrain, GISAID'e girilen SARS-CoV-2 virüs genomlarının evrimsel akrabalık ilişkilerini, biriken mutasyonları ve evrimsel yolaklarını takip eden çok önemli bir site. Siteyi kullanarak, COVID-19'a sebep olan virüsün farklı soy hatlarının filogenisini yakından takip edebilirsiniz.

End Coronavirus

New England Complex Systems Institute'tan Prof. Dr. Yaneer Bar-Yam tarafından kurulan End Coronavirus sitesi, ülkelerin COVID-19 ile mücadelesine göre Kazanıyor (Winning), Az Kaldı (Nearly There) ve Önlem Almalı (Need Action) şeklinde 3 ana kategoriye ayırıyor ve ülkelerin grafiklerini an an takip ediyor. End Coronavirus sitesinden Türkiye de dahil bütün ülkelerin son durumunu öğrenebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

COVID-19 Projections

Her ne kadar COVID-19 konusundaki "gelecek tahminlerinin" çok güvenilir olmadığını düşünsek de, SEIR modelini en verimli şekilde (ve açık kaynak olarak) kullanan COVID-19 Projections sitesi, makina öğrenmesinden de güç alarak Türkiye de dahil birçok ülkeye yönelik gelecek tahminlerinde bulunuyor.

John's Hopkins Üniversitesi COVID-19 Veri Paneli

Salgın başından beri en popüler olan COVID-19 veri panellerinden birisi, John's Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanıyor. Veri paneli üzerinden salgındaki son durumu bütüncül olarak görmek mümkün; ancak bazı verileri kıyaslaması alternatiflerine göre çok kolay değil.

Worldometer

Aslen Dünya popülasyon verilerini takip etmek üzere kurulmuş olan Worldometer, COVID-19 için de özel bir sayfa oluşturdu. Worldometer, basit arayüzü dolayısıyla birçok kişinin en faydalı bulduğu veri takip sitelerinden birisi konumunda. Dünya Sağlık Örgütü verilerini takip ediyor olmasından ötürü ECDC kadar isabetli sonuçlar veremiyor; ancak genel toplamı takip etmek açısından faydalı bir araç.

Virginia Üniversitesi COVID-19 Veri Paneli

John's Hopkins'e alternatif olarak, farklı biçimlerde veriyi sunan üniversitelerin başında Virginia Üniversitesi geliyor. Hazırladıkları özel panelde, sadece genel verileri görmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda bir "zaman çizelgesi" olarak da salgının gidişatını harita üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Aslında maddi destek istememizin nedeni çok basit: Çünkü Evrim Ağacı, bizim tek mesleğimiz, tek gelir kaynağımız. Birçoklarının aksine bizler, sosyal medyada gördüğünüz makale ve videolarımızı hobi olarak, mesleğimizden arta kalan zamanlarda yapmıyoruz. Dolayısıyla bu işi sürdürebilmek için gelir elde etmemiz gerekiyor.

Bunda elbette ki hiçbir sakınca yok; kimin, ne şartlar altında yayın yapmayı seçtiği büyük oranda bir tercih meselesi. Ne var ki biz, eğer ana mesleklerimizi icra edecek olursak (yani kendi mesleğimiz doğrultusunda bir iş sahibi olursak) Evrim Ağacı'na zaman ayıramayacağımızı, ayakta tutamayacağımızı biliyoruz. Çünkü az sonra detaylarını vereceğimiz üzere, Evrim Ağacı sosyal medyada denk geldiğiniz makale ve videolardan çok daha büyük, kapsamlı ve aşırı zaman alan bir bilim platformu projesi. Bu nedenle bizler, meslek olarak Evrim Ağacı'nı seçtik.

Eğer hem Evrim Ağacı'ndan hayatımızı idame ettirecek, mesleklerimizi bırakmayı en azından kısmen meşrulaştıracak ve mantıklı kılacak kadar bir gelir kaynağı elde edemezsek, mecburen Evrim Ağacı'nı bırakıp, kendi mesleklerimize döneceğiz. Ama bunu istemiyoruz ve bu nedenle didiniyoruz.

Washington Üniversitesi COVID-19 Veri Paneli

Washington Üniversitesi'nin hazırladığı veri panelinde ise, diğer üniversitelerinkine ek olarak "Durumsal Isı Haritası" (Situational Heatmap) isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik, ülkelerin zamana bağlı olarak gidişatını bir ısı haritası halinde gösteriyor ve hangi ülkenin ne durumda olduğunu ve işlerin zamanla nasıl değiştiğini kolayca görebilmenizi sağlıyor.

South China Morning Post COVID-19 Eğitim Paneli

Sadece veri almanın ötesine geçip, hastalıkla ilgili bugüne kadar öğrendiklerimizi bir bütün olarak görmek isterseniz, South China Morning Post gazetesinin COVID-19 eğitim paneli, bir multimedya sitesi olarak görev yapıyor ve size COVID-19 (ve genel olarak koronavirüsler) hakkında bilgiler veriyor.

Visual Capitalist Pandemi Tarihi İnfografiği

COVID-19, çoktan 21. yüzyılın en ölümcül salgını unvanına erişti; ancak geçmiş yüzyıllardaki salgınlarla da kolaylıkla yarışabilecek gibi gözüküyor. Bu nedenle, halihazırda çok kaliteli infografikler hazırlayan Visual Capitalist sitesi, giderek büyüyen COVID-19 salgınını tarihteki diğer salgınlarla kıyaslayan bir infografik hazırladı. Buradaki COVID-19 dairesi, salgınla birlikte büyümeye devam ediyor ve böylece tarihsel önemini her geçen gün biraz daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Washington Post COVID-19 Simülatörü

Halkı doğru bilgilendirme konusunda veriden ve bilimsel analizden güç alan gazetelerden bir diğeri ise Washington Post ve hazırladıkları COVID-19 simülatörü. Bu simülatörü kullanarak, farklı önlemler altında salgının nasıl yayılmasının beklendiğini öğrenebiliyorsunuz. Bu durum, salgınla ilgili gerekli önlemleri almak konusunda sizi bilinçlendirebilir ve teşvik edebilir.

Financial Times COVID-19 Veri Paneli

Financial Times'ın hazırladığı veri paneli, üst düzey istatistik uzmanlarının katkıları sayesinde diğer sitelerde yaygın olarak görmediğimiz çok özel analizlere yer veriyor (sonradan bunlar, diğer sitelere de yayılıyor). Bu panel sürekli güncellendiği için siz bu yazıyı okurken yepyeni grafiklerle ve analizlerle donatılmış olabilir; ancak fazladan ölüm analizlerinden tutun da, salgının gidişatının bölgesel analizlerine kadar birçok detayı bu panelden takip edebilirsiniz.

CMMID COVID-19 Bulaş Modeli Paneli

Eğer teknik analizler ve simülasyonlar hoşunuza gidiyorsa, COVID-19'un hangi şartlar altında nasıl yayılacağını modelleyen araçların en faydalılarından birisi, Enfeksiyon Hastalıklarının Matematiksel Modellenmesi Merkezi (CMMID) tarafından hazırlanan bulaş modeli paneli. Bu panelde farklı önlemlerin ve şartların, salgının gidişatına nasıl etki edeceğini modellemeniz ve buna göre önlemler almanız mümkün.

Tüm Reklamları Kapat

Epidemi Hesaplayıcı

Genişletilmiş bir SEIR modeli kullanarak salgının farklı parametreler altında nasıl seyredeceğini görmenin en güzel yollarından bir diğeri ise, OpenAI araştırmacılarından Gabriel Goh ve ekip arkadaşları tarafından hazırlanan Epidemi Hesaplayıcı. Akademik makalelerden gelen matematiksel bir altyapıya dayanan bu hesaplayıcı sayesinde, çok sayıda parametreyi bir arada analiz ederek, bir salgının belli şartlar altında nasıl davranacağını öğrenebilirsiniz.

***

Eğer siz de bu listede bulunması gereken siteler olduğunu düşünüyorsanız, bize ulaşın!

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
14
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/07/2024 23:42:47 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8944

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Viral
Makina
Hayatta Kalma
Argüman
Beyin
Odontoloji
Aile
Gıda
Sinir
Dilbilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Manyetik
Maymun
İmmünoloji
Uterus
Albert Einstein
Zehirli Mantar
Korku
Anksiyete
Arı
Çeviri
Canlı
Psikoloji
Ses Kaydı
Antropoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler. (30 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 18 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8944
Bakırcı, Ç. M. (2020, June 30). COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler. Evrim Ağacı. Retrieved July 18, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8944
Ç. M. Bakırcı. “COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 30 Jun. 2020, https://evrimagaci.org/s/8944.
Bakırcı, Çağrı Mert. “COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 30, 2020. https://evrimagaci.org/s/8944.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close