Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler

COVID-19 Hakkında Bilgi Alabileceğiniz Güvenilir, Faydalı ve Bilimsel Siteler
5 dakika
3,195
 • Epidemiyoloji
 • Kullanıcı Arayüzü Tasarımı

COVID-19 salgını bütün hızıyla devam ediyor. Bizim de haftalardır uyardığımız ve Dünya Sağlık Örgütü'nün 29 Haziran 2020'de yaptığı açıklamanın da vurguladığı gibi, "salgında en kötüsünü henüz yaşamadık". Bunu, COVID-19 testi ve antikor testi verilerinden net bir şekilde görmek mümkün. Dünya'nın henüz önemsenmeyecek kadar ufak bir kısmı (yaklaşık %1'i) hastalığa yakalandı ve daha şimdiden yarım milyondan fazla ölü var. Hastalığı durduramazsak, milyonlarla ifade edeceğimiz ölü sayıları çok uzakta değil.

Ancak salgın başından beri birçok faydalı ve bilgilendirici site de kuruldu ve çalışmalarını giderek kapsamlı bir şekilde sürdüren birçok güvenilir bilim oluşumu var. Biz, salgın başlangıcından beri yayınladığımız veriler, veri analizleri ve makalelerle okurlarımızı Evrim Ağacı COVID-19 Raporu sayfamız altında bilgilendirmeyi sürdürüyoruz. Burada ise, Evrim Ağacı olarak tavsiye ettiğimiz, bilgi alabileceğiniz COVID-19 sitelerini paylaşacağız.

Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı COVID-19 Site Tavsiyeleri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)

Haklarındaki tüm paranoya ve eleştirilere rağmen Dünya Sağlık Örgütü, küresel salgın konusunda en güvenilir bilgileri alabileceğiniz, en çok sayıda uzmanı bünyesinde barındıran, en önemli bilim kuruluşlarından birisi konumunda. Salgın hakkındaki en güncel bilgileri, analizleri ve tavsiyeleri Dünya Sağlık Örgütü'nün COVID-19 sitesinden alabilirsiniz.

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi (CDC)

Merkezi ABD'de bulunsa da, Avrupa, Asya ve Afrika da dahil olmak üzere birçok kıtada ve ülkede faaliyet gösteren Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi, sadece salgınla ilgili en güncel bilgileri vermekle kalmıyor, aynı zamanda konu hakkında akademik makalelere de yer veriyor. Evrim Ağacı olarak bizim analizlerimiz de, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi'nin (ECDC) verilerine dayanıyor.

Bu Reklamı Kapat

Our World in Data

Dünya'yı veri ışığında anlamlandırmaya çalışan en büyük bilim girişimlerinden birisi olan Our World in Data, COVID-19 için de özel bir veri analiz sayfası hazırladı. Bu sayfa üzerinden ülkeleri farklı metriklere göre birbiriyle kıyaslamanız ve gidişatı analiz etmeniz mümkün. Ayrıca Our World in Data, Dünya Sağlık Örgütü verilerini gün gün kontrol ederek belirli tutarsızlıklar tespit etmeyi başaran ve bu nedenle ECDC verilerinin daha güvenli olduğunu tespit eden ilk oluşum oldu.

Next Strain

Diğer siteler arasında biraz daha "akademik" kalan Nextstrain, GISAID'e girilen SARS-CoV-2 virüs genomlarının evrimsel akrabalık ilişkilerini, biriken mutasyonları ve evrimsel yolaklarını takip eden çok önemli bir site. Siteyi kullanarak, COVID-19'a sebep olan virüsün farklı soy hatlarının filogenisini yakından takip edebilirsiniz.

End Coronavirus

New England Complex Systems Institute'tan Prof. Dr. Yaneer Bar-Yam tarafından kurulan End Coronavirus sitesi, ülkelerin COVID-19 ile mücadelesine göre Kazanıyor (Winning), Az Kaldı (Nearly There) ve Önlem Almalı (Need Action) şeklinde 3 ana kategoriye ayırıyor ve ülkelerin grafiklerini an an takip ediyor. End Coronavirus sitesinden Türkiye de dahil bütün ülkelerin son durumunu öğrenebilirsiniz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

COVID-19 Projections

Her ne kadar COVID-19 konusundaki "gelecek tahminlerinin" çok güvenilir olmadığını düşünsek de, SEIR modelini en verimli şekilde (ve açık kaynak olarak) kullanan COVID-19 Projections sitesi, makina öğrenmesinden de güç alarak Türkiye de dahil birçok ülkeye yönelik gelecek tahminlerinde bulunuyor.

John's Hopkins Üniversitesi COVID-19 Veri Paneli

Salgın başından beri en popüler olan COVID-19 veri panellerinden birisi, John's Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanıyor. Veri paneli üzerinden salgındaki son durumu bütüncül olarak görmek mümkün; ancak bazı verileri kıyaslaması alternatiflerine göre çok kolay değil.

Worldometer

Aslen Dünya popülasyon verilerini takip etmek üzere kurulmuş olan Worldometer, COVID-19 için de özel bir sayfa oluşturdu. Worldometer, basit arayüzü dolayısıyla birçok kişinin en faydalı bulduğu veri takip sitelerinden birisi konumunda. Dünya Sağlık Örgütü verilerini takip ediyor olmasından ötürü ECDC kadar isabetli sonuçlar veremiyor; ancak genel toplamı takip etmek açısından faydalı bir araç.

Virginia Üniversitesi COVID-19 Veri Paneli

John's Hopkins'e alternatif olarak, farklı biçimlerde veriyi sunan üniversitelerin başında Virginia Üniversitesi geliyor. Hazırladıkları özel panelde, sadece genel verileri görmekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda bir "zaman çizelgesi" olarak da salgının gidişatını harita üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Washington Üniversitesi COVID-19 Veri Paneli

Washington Üniversitesi'nin hazırladığı veri panelinde ise, diğer üniversitelerinkine ek olarak "Durumsal Isı Haritası" (Situational Heatmap) isimli bir özellik bulunuyor. Bu özellik, ülkelerin zamana bağlı olarak gidişatını bir ısı haritası halinde gösteriyor ve hangi ülkenin ne durumda olduğunu ve işlerin zamanla nasıl değiştiğini kolayca görebilmenizi sağlıyor.

Bu Reklamı Kapat

South China Morning Post COVID-19 Eğitim Paneli

Sadece veri almanın ötesine geçip, hastalıkla ilgili bugüne kadar öğrendiklerimizi bir bütün olarak görmek isterseniz, South China Morning Post gazetesinin COVID-19 eğitim paneli, bir multimedya sitesi olarak görev yapıyor ve size COVID-19 (ve genel olarak koronavirüsler) hakkında bilgiler veriyor.

Visual Capitalist Pandemi Tarihi İnfografiği

COVID-19, çoktan 21. yüzyılın en ölümcül salgını unvanına erişti; ancak geçmiş yüzyıllardaki salgınlarla da kolaylıkla yarışabilecek gibi gözüküyor. Bu nedenle, halihazırda çok kaliteli infografikler hazırlayan Visual Capitalist sitesi, giderek büyüyen COVID-19 salgınını tarihteki diğer salgınlarla kıyaslayan bir infografik hazırladı. Buradaki COVID-19 dairesi, salgınla birlikte büyümeye devam ediyor ve böylece tarihsel önemini her geçen gün biraz daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Washington Post COVID-19 Simülatörü

Halkı doğru bilgilendirme konusunda veriden ve bilimsel analizden güç alan gazetelerden bir diğeri ise Washington Post ve hazırladıkları COVID-19 simülatörü. Bu simülatörü kullanarak, farklı önlemler altında salgının nasıl yayılmasının beklendiğini öğrenebiliyorsunuz. Bu durum, salgınla ilgili gerekli önlemleri almak konusunda sizi bilinçlendirebilir ve teşvik edebilir.

Financial Times COVID-19 Veri Paneli

Financial Times'ın hazırladığı veri paneli, üst düzey istatistik uzmanlarının katkıları sayesinde diğer sitelerde yaygın olarak görmediğimiz çok özel analizlere yer veriyor (sonradan bunlar, diğer sitelere de yayılıyor). Bu panel sürekli güncellendiği için siz bu yazıyı okurken yepyeni grafiklerle ve analizlerle donatılmış olabilir; ancak fazladan ölüm analizlerinden tutun da, salgının gidişatının bölgesel analizlerine kadar birçok detayı bu panelden takip edebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

CMMID COVID-19 Bulaş Modeli Paneli

Eğer teknik analizler ve simülasyonlar hoşunuza gidiyorsa, COVID-19'un hangi şartlar altında nasıl yayılacağını modelleyen araçların en faydalılarından birisi, Enfeksiyon Hastalıklarının Matematiksel Modellenmesi Merkezi (CMMID) tarafından hazırlanan bulaş modeli paneli. Bu panelde farklı önlemlerin ve şartların, salgının gidişatına nasıl etki edeceğini modellemeniz ve buna göre önlemler almanız mümkün.

Epidemi Hesaplayıcı

Genişletilmiş bir SEIR modeli kullanarak salgının farklı parametreler altında nasıl seyredeceğini görmenin en güzel yollarından bir diğeri ise, OpenAI araştırmacılarından Gabriel Goh ve ekip arkadaşları tarafından hazırlanan Epidemi Hesaplayıcı. Akademik makalelerden gelen matematiksel bir altyapıya dayanan bu hesaplayıcı sayesinde, çok sayıda parametreyi bir arada analiz ederek, bir salgının belli şartlar altında nasıl davranacağını öğrenebilirsiniz.

***

Eğer siz de bu listede bulunması gereken siteler olduğunu düşünüyorsanız, bize ulaşın!

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • Muhteşem! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/08/2022 23:13:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8944

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Kemik
Uçuş
Alzheimer
Teknoloji
Nöron Hücresi
Yörünge
Biliş
Karanlık Enerji
Endokrin Sistemi Hastalıkları
İlaç
Normal Doğum
Evrim
Cinsel Seçilim
Viral Enfeksiyon
Haber
Vegan
Anatomi
Yanlış
Kütle
Ağız Sağlığı
Adaptasyon
Entropi
Tahmin
Kedigiller
Kan Hastalıkları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.