Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu!

Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu! Aaron Birk
Aaron Birk isimli sanatçı, Darwin'in bu mektubunu okuduktan sonra
2 dakika
10,155
Tüm Reklamları Kapat

Başlık tuhaf gelebilir; ancak yazımızı okudukça ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Darwin, ömrü boyunca 20.000'den fazla mektup yazmış bir kişi olarak, hakkında en fazla bilgiye sahip olduğumuz 19. yüzyıl bilim insanlarından birisidir. Bu kadar fazla bilgi, kimi zaman gereksiz miktarda detayı açığa çıkarmamıza neden olmaktadır. Darwin'in nadiren de olsa karşımıza çıkan "nazlı ihtiyar" tarafı, bunlardan en ilginç ve komik olanlarından birisidir.

Amerikan Felsefe Cemiyeti'nin kütüphane sorumlusu Charles Greifenstein tarafından bizzat yayınlanan orijinal mektuplara göre, evrimsel biyolojinin babası olarak bilinen Darwin, modern jeolojinin babası olarak bilinen kadim dostu Charles Lyell'e attığı bir mektupta, aynen şunları demektedir:

Tüm Reklamları Kapat

Bugün çok zayıfım ve çok aptalım ve herkesten ve her şeyden nefret ediyorum.

Size ortaokul ya da lisedeki sevgilinizi mi hatırlattı? Ama itiraf edelim, hepimiz bu duyguyu biliriz. Bu arada, eğer ki bize inanmıyorsanız, mektubun ilgili kesidinin orijinalini aşağıdan okuyabilirsiniz (eğer Darwin'in "doktor yazısını" okuyabilirseniz tabii):

"But I am very poorly today and very stupid and hate everybody and everything."

Bu satırlar, Darwin'in 1859 yılında yayınladığı ve bilim ile insanlık tarihini kökünden değiştirecek olan Türlerin Kökeni'nin yayımlanmasından 2 sene sonra yazılmıştı. Eh, bu devasa başyapıt, az buz bir emeğin eseri değildir. İnsanlık tarihinin gördüğü en güçlü bilimsel teoriyi inşa etmek, Darwin'in sözleriyle onu "yarı yarıya öldürmüştü". Ancak bu kitabının kısa sürede ona bilim camiasında getirdiği ün de, onu fazladan yoruyor olmalı. Tabii ki son derece çalışkan bir bilim insanı olan Darwin, Türlerin Kökeni'ni yayınlayarak insanlığın en temel felsefi sorusu olan "Ben nereden geldim?" sorusuna cevap vermekle yetinmemiş, hemen yeni bir kitap için kolları sıvamıştı. Bu defaki hedefi, orkidelerdi.

Tüm Reklamları Kapat

Aynı mektupta, orkidelerden bahsediyor muydu dersiniz? 

Evet, ediyordu.

Onlardan da nefret ediyor muydu?

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Evet, ediyordu. 

Aynen şunları yazıyor:

Murray Kitabevi'nden yayınlamak üzere, orkideler üzerine ufak bir kitap yazıyorum. Ve bugün, orkidelerden diğer her şeyden çok daha fazla nefret ediyorum.

"Aşkım ben ne yaptım ya?" Şey, yani... İnanmıyorsanız, kendini okuyun:

"I am going to write a little Book for Murray on orchids and today I hate them worse than everything."

Darwin'e gerçekten de hak vermek gerekiyor, zira yaptığı hiç kolay bir iş değildir. Darwin, Beagle gezisi sonrasındaki gençlik sonrası hayatının tamamını henüz tam olarak bilinmeyen, muhtemelen Chagas Hastalığı olan bir hastalıkla boğuşmakla geçirdi. Bu sırada, teorisine gelen saldırılardan ötürü oldukça yara aldı. Stres, yeni araştırmalar yapma kaygısı, kafasındaki soru işaretleri, vb. derken strese ve telaşa açık bir hale geldi. Biyograflarından biri olan David Quammen, Darwin'i "bilim zekisi, sistematik ve telaşlanmaya yatkın" olarak tanımlıyordu.

Dolayısıyla her insana olabileceği gibi, arada sırada gelen bu hallerini anlayışla karşılamak gerekiyor.

Yine de gülmekten kendimizi alamıyoruz, o ayrı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Güldürdü 44
 • Tebrikler! 20
 • İnanılmaz 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 8
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Bilim Budur! 5
 • Muhteşem! 3
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 2
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: NPR | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2023 08:29:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3287

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uygulama
Böcek
Coronavirus
Hava
Evrim Kuramı
Kimyasal
Gezegen
Tıp
Maske
Hominid
Mavi
Nükleik Asit
Arkeoloji
Astrobiyoloji
Diş
Adaptasyon
Isı
Kanser Tedavisi
Kuyruksuz Maymun
Mucize
Stres
Meteor
Saç
Kafatası
Canlılık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Evinizde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (CERN) İnşa Edin!
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
BEST OF EVRİM AĞACI SHORTS 2022 🎉
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu!. (17 Şubat 2015). Alındığı Tarih: 26 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3287
Bakırcı, Ç. M. (2015, February 17). Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu!. Evrim Ağacı. Retrieved September 26, 2023. from https://evrimagaci.org/s/3287
Ç. M. Bakırcı. “Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 17 Feb. 2015, https://evrimagaci.org/s/3287.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 17, 2015. https://evrimagaci.org/s/3287.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close