Charles Darwin'in de "Ergen Tripleri" Attığı Berbat Günleri Olmuştu!

Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, NPR isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Başlık tuhaf gelebilir; ancak yazımızı okudukça ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Darwin, ömrü boyunca 20.000'den fazla mektup yazmış bir kişi olarak, hakkında en fazla bilgiye sahip olduğumuz 19. yüzyıl bilim insanlarından birisidir. Bu kadar fazla bilgi, kimi zaman gereksiz miktarda detayı açığa çıkarmamıza neden olmaktadır. Darwin'in nadiren de olsa karşımıza çıkan "nazlı ihtiyar" tarafı, bunlardan en ilginç ve komik olanlarından birisidir.

Amerikan Felsefe Cemiyeti'nin kütüphane sorumlusu Charles Greifenstein tarafından bizzat yayınlanan orijinal mektuplara göre, evrimsel biyolojinin babası olarak bilinen Darwin, modern jeolojinin babası olarak bilinen kadim dostu Charles Lyell'e attığı bir mektupta, aynen şunları demektedir:

Bugün çok zayıfım ve çok aptalım ve herkesten ve her şeyden nefret ediyorum.

Size ortaokul ya da lisedeki sevgilinizi mi hatırlattı? Ama itiraf edelim, hepimiz bu duyguyu biliriz. Bu arada, eğer ki bize inanmıyorsanız, mektubun ilgili kesidinin orijinalini aşağıdan okuyabilirsiniz (eğer Darwin'in "doktor yazısını" okuyabilirseniz tabii):

"But I am very poorly today and very stupid and hate everybody and everything."

Bu satırlar, Darwin'in 1859 yılında yayınladığı ve bilim ile insanlık tarihini kökünden değiştirecek olan Türlerin Kökeni'nin yayımlanmasından 2 sene sonra yazılmıştı. Eh, bu devasa başyapıt, az buz bir emeğin eseri değildir. İnsanlık tarihinin gördüğü en güçlü bilimsel teoriyi inşa etmek, Darwin'in sözleriyle onu "yarı yarıya öldürmüştü". Ancak bu kitabının kısa sürede ona bilim camiasında getirdiği ün de, onu fazladan yoruyor olmalı. Tabii ki son derece çalışkan bir bilim insanı olan Darwin, Türlerin Kökeni'ni yayınlayarak insanlığın en temel felsefi sorusu olan "Ben nereden geldim?" sorusuna cevap vermekle yetinmemiş, hemen yeni bir kitap için kolları sıvamıştı. Bu defaki hedefi, orkidelerdi.

Aynı mektupta, orkidelerden bahsediyor muydu dersiniz? 

Evet, ediyordu.

Onlardan da nefret ediyor muydu?

Evet, ediyordu. 

Aynen şunları yazıyor:

Murray Kitabevi'nden yayınlamak üzere, orkideler üzerine ufak bir kitap yazıyorum. Ve bugün, orkidelerden diğer her şeyden çok daha fazla nefret ediyorum.

"Aşkım ben ne yaptım ya?" Şey, yani... İnanmıyorsanız, kendini okuyun:

"I am going to write a little Book for Murray on orchids and today I hate them worse than everything."

Darwin'e gerçekten de hak vermek gerekiyor, zira yaptığı hiç kolay bir iş değildir. Darwin, Beagle gezisi sonrasındaki gençlik sonrası hayatının tamamını henüz tam olarak bilinmeyen, muhtemelen Chagas Hastalığı olan bir hastalıkla boğuşmakla geçirdi. Bu sırada, teorisine gelen saldırılardan ötürü oldukça yara aldı. Stres, yeni araştırmalar yapma kaygısı, kafasındaki soru işaretleri, vb. derken strese ve telaşa açık bir hale geldi. Biyograflarından biri olan David Quammen, Darwin'i "bilim zekisi, sistematik ve telaşlanmaya yatkın" olarak tanımlıyordu.

Dolayısıyla her insana olabileceği gibi, arada sırada gelen bu hallerini anlayışla karşılamak gerekiyor.

Yine de gülmekten kendimizi alamıyoruz, o ayrı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Güldürdü 6
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/04/2020 08:49:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3287

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, gündelik düşüncelerimizi hassas bir şekilde düzenlemekten fazlası değildir.”
Albert Einstein
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder